Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.22585/2020/31. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. § (1) bek.] Bíró: Bérces Renáta

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20124/2021/20., *Fővárosi Törvényszék P.22585/2020/31.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20852/2021/9., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20134/2022/5., Kúria Pfv.21109/2022/4., Kúria Pfv.20089/2023/7., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20400/2023/3., 3015/2024. (I. 12.) AB végzés

***********

Fővárosi Törvényszék

65.P.22.585/2020/31.szám

A bíróság:

Fővárosi Törvényszék

A felperes:

felperes (felperes címe.)

A felperes képviselője:

Schiffer és Társai Ügyvédi Iroda, ügyintéző Dr. Pálvölgyi Miklós ügyvéd (ügyvéd címe.)

Az alperes:

alperes (alperes címe.)

Az alperes képviselője:

Dr.Gödér Károlyné Dr. Balpataki Dóra jogtanácsos

A per tárgya:

személyiségi jog megsértése

ítélet

A bíróság megállapítja, hogy az alperes megsértette a felperes emberi méltóságát és személyes szabadsága védelméhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy állományába tartozó rendőrök úgy intézkedtek, s alkalmaztak kényszerintézkedést felperessel szemben, hogy arra okot nem adott, becsülete védelméhez fűződő jogát is megsértve tartották nagy nyilvánosság előtt bilincsben s testi épségét megsértve alkalmaztak vele szemben testi kényszert, s bilincselést.

A bíróság az alperest a további jogsértéstől eltiltja és felpereshez címzett magánlevélben történő elnézést kérésre kötelezi 15 napon belül a fenti jogsértő intézkedései miatt.

Kötelezi a bíróság az alperest, 15 napon belül fizessen meg felperesnek 600.000,- (hatszázezer) Forint sérelemdíjat és ezen összeg után 2017.szeptember 10.napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki kamatot és 400.000,- (négyszázezer) Forint perköltséget, ÁFA-val.

Ezt meghaladóan a bíróság a keresetet elutasítja és megállapítja, hogy a le nem rótt 36.000,- (harminchatezer) Forint eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet ezen a bíróságon lehet benyújtani elektronikusan, a Fővárosi Ítélőtáblához címzetten.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért a fellebbezést benyújtó félnek jogi képviselőt szükséges meghatalmaznia. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s

[1] 2017.szeptember 10-én a délelőtti órákban felperes a település1i tér neve téri Vásárcsarnokban (Csarnok) tartózkodott, ahol azt tapasztalta, hogy egy pulton Hitlert ábrázoló portrét állítottak ki közszemlére. Felperes véleménye szerint ezt jogszabálysértő módon tette az árusító, ezért 10:54-kor a 107-es segélyhívó telefonszámon bejelentést tett az általa észleltekről. Néhány perccel később a Budapesti Rendőrfőkapitányság (BRFK) települési Rendőrkapitányságról visszahívták és közölték vele, hogy az ügyben nem kívánnak intézkedni. Felperes 11:24-kor ismételten felhívta a 107-es segélyhívó telefonszámot és közölte, hogy az önkényuralmi jelképek használata és az elmaradt rendőri intézkedés miatt tiltakozásul "spontán demonstrációba" kezd a Vásárcsarnok bejáratánál oly módon, hogy (STOP NAZISM) tiltakozó feliratot fest a járdára.

[2] Miután nem érkezett rendőrség részéről senki a megadott időn belül, felperes festékszóró sprayt vett magához (e célból hazament, s addig a helyszínen várta a kiérkezni hívott rendőröket felperes élettársa, személy1). Felperes visszatért a Csarnokhoz s az épület előtt a járdára festeni kezdte a tervezett szöveget. Az első három betű ("STO") felfestésekor érkezett egy rendőrségi jármű két rendőrrel (rendőr1 segédjárőrrel és rendőr2 rendőrjárőr alperesi alkalmazottakkal). Felperest meglátták, ahogy a feliratot festi, felszólították, hogy ezt hagyja abba, amit a felperes meg is tett, odalépve bemutatkozott, kezét nyújtotta a rendőröknek és kérdésükre elmondta, hogy ún.spontán demonstrációt jelentett be, azért festi fel a fenti szöveget a járdára. rendőr2 erre azt mondta, hogy a demonstrációt 72 órával korábban be kell jelenteni, felperes ezzel nem értve egyet közölte, hogy a spontán demonstrációnak pont ez a lényege, hogy egy kialakult helyzetre azonnal lehet reagálni, amihez joguk van az állampolgároknak, illetve a strasbourgi bíróságon született már erre vonatkozó precedens értékű ítélet. A rendőrök ennek ellenére arra kérték, hogy fejezze be a demonstrációt felperes, aki erre közölte a rendőrökkel, hogy azért is tiltakozását fejezi ki, mert nem akartak intézkedni önkényuralmi jelkép (a horogkereszt) közszemlére tétele miatt. A rendőrnő közölte a felperessel, hogy ők a bejelentése kapcsán érkeztek a helyszínre, ezt hallván felperes arra kérte a rendőröket, hogy tekintsék meg Hitler fotóját a Vásárcsarnokban és elindult a Csarnok belseje felé. Élettársa ekkor nem tartott vele, a Csarnok előtt tartózkodott, ahol rendőr2 rádiózott.

[3] rendőr2 mialatt a felperessel konzultált a spontán demonstrációról, illetve miközben a járda festése abbahagyására szólította fel, folyamatosan kommunikált (EDR rádiókészüléken a BRFK TIK-kel), mert a központból egyrészt kíváncsiak voltak, hogy mit találtak a helyszínre érkezve, másrészt a felperes rongálási cselekménye milyensége felől nyilatkoztatták (hová, mekkora felületen, mivel s mit fest). E tárgyban beszélt épp akkor is, mikor a felperes elindult a Csarnok felé. rendőr2 felperes megállítását kérte kollégájától, aki erre a felperes után eredt, s kb. 5-6 méter megtétele után kezeit és vállát elkapta, közben odaérkezett rendőr2 is (még mindig rádiózva), majd rendőr1 hátulról megrántotta felperes pólóját, aminek következtében felperes hanyatt esett, a pólója megszakadt. A rendőr ekkor ránehezült felperes mellkasára, majd hasra fordította és beletérdelt a hátába. Felperes egy "roppanást" érzett a bordái között, majd fájni kezdett az oldala és nehezen kapott levegőt, erre tekintettel kérte a rendőröket, hogy engedjék el, de nem enyhült a nyomás és segítség helyett megbilincselték, a rendőrnő közben rádiózott, így fél kézzel végezte felperes bilincselését, felperessel annyit közölt, hogy "Nyugodjon meg!". személy1 a rendőri intézkedést telefonján rögzítette, meglepetten tapasztalva az intézkedést felperessel szemben, azt jogsértőnek gondolva. Ezután felállították, majd egy székre ültették hátrabilincselt kézzel felperest a Csarnok területén, felperes a széken ülve tiltakozott a vele szembeni eljárás ellen, kérte, hogy hívjanak mentőt a részére, mellkasi fájdalmai miatt. A mentő megérkezését követően levették a bilincset, majd átvizsgálták ruházatát, és felvették személyi adatait. Ezt megelőzően nem igazoltatták, nem tisztázták a személyazonosságát. Felperes okmányait végül a mentőben, a mentőstől kapta vissza. Rendőri kísérettel a út neve úti Baleseti Központba szállították, ennek során közölték felperessel, hogy nem telefonálhat, mert személyi szabadságában korlátozva van. A rendőrök a baleseti intézetben az orvosi vizsgálatok során, illetve a váróteremben - a röntgenfelvételek elkészítésének kivételével - mindvégig mellette tartózkodtak, minden mozdulatát figyelték. 15:00 óra után nem sokkal, ahogy felperes elhagyta a rendelőt, a két rendőr gépkocsiba ült és szó nélkül elhajtott. A kórházban végrehajtott orvosi vizsgálat során megállapítást nyert, hogy felperesnek bordatörése nincs, könyöke fölött felületes hámsérülése keletkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!