Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

23/2002. (VI. 21.) AB határozat

a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének a lakások és helyiségek bérletére és elidegenítésére vonatkozó egyes szabályokról szóló 14/2000. (X. 2.) rendelete alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírások alkotmányellenessége utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének a lakások és helyiségek bérletére és elidegenítésére vonatkozó egyes szabályokról szóló 14/2000. (X. 2 ) rendelete 6. § (1) bekezdése, valamint a 2. számú melléklet 3.2. pontja alkotmányellenes, ezért azt megsemmisíti. A megsemmisített rendelkezések visszamenőlegesen, 2000. október 2. - a rendelet hatálybalépésének - napjával vesztik hatályukat.

2. Az Alkotmánybíróság a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének a lakások és helyiségek bérletére és elidegenítésére vonatkozó egyes szabályokról szóló 14/2000. (X. 2.) rendelete 39. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja, a 39. § (2) bekezdése tekintetében pedig az indítványt visszautasítja.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó a Ferencvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének a lakások és helyiségek bérletére és elidegenítésére vonatkozó egyes szabályokról szóló 14/2000. (X. 2.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 6. §-a, a 39. § (1) és (2) bekezdése, valamint a 2. számú melléklet 3.2. pontja alkotmányellenességének megállapítását és e rendelkezések keletkezésükre visszamenő hatályú megsemmisítését kérte.

Az indítványozó arra hivatkozott, hogy az Ör. támadott előírásai ellentétesek Budapest Főváros Közgyűlésének a fővárosi kerületi önkormányzatok tulajdonában lévő lakások bérbeadása során érvényesítendő szociális, jövedelmi, vagyoni feltételekről szóló 35/1993. (XI. 15.) Főv. Kgy. rendelettel (a továbbiakban: Kgyr.), a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 86. § (2) bekezdésével, a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvénnyel, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvénnyel (a továbbiakban: Ötv.), a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvénnyel, az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvénnyel, valamint az Alkotmány 44/A. §-ával és a 70/A. §-ával.

Az indítványozó kifogásolta, hogy az Ör. 6. §-a [az indítvány érdemben e § (1) bekezdését érintette] 5 éves, folyamatos, állandó jellegű kerületi lakcímbejelentést kíván meg az önkormányzati bérlakáshoz jutás feltételeként. Az indítványozó utalt a 20/2000. (VI. 16.) AB határozatra (a továbbiakban: Abh.), amelyet az általa sérelmezett előírás alkotmányossága megítélésénél is alkalmazandónak vélt.

Az Ör. 39. § (1) bekezdése az indítványozói hivatkozás szerint azért alkotmánysértő, mivel "a bérbeadás feltételéről meghatározott helyen lakást" ír elő. E § (2) bekezdésében az indítványozó a tetőterek felosztása és elidegenítése szabályozását sérelmezte, s úgy vélte, hogy az "nem felel meg a jelenlegi jogszabályoknak".

Az Ör. 2. számú melléklete 3.2. pontjában foglalt előírást az indítványozó hátrányos megkülönböztetésnek tekintette.

II.

1. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az Ör. 6. § (1) bekezdése és a 2. számú melléklet 3.2. pontja alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány a következők miatt megalapozott.

1.1. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot.

Az Lt. több tárgykörben rendeletalkotásra hatalmazta fel a helyi önkormányzat képviselő-testületét. A fővárosi közgyűlés és a kerületi önkormányzatok képviselő-testülete rendeletalkotási jogkörének terjedelmét és a fővárosi, valamint a kerületi önkormányzati rendeletek egymáshoz való viszonyát az önkormányzati lakások bérbeadásának szabályozásában azonban az Ötv. és az Lt. további rendelkezései határozzák meg.

Az Ötv. 65/A. § (1)-(2) bekezdése a következő előírást tartalmazza:

"(1) Törvény határozza meg, hogy rendelkezései végrehajtására a közgyűlés, illetve a kerületi képviselő-testület alkothat rendeletet.

(2) A közgyűlés feladatkörében alkotott rendelete végrehajtása érdekében felhatalmazást adhat kerületi képviselő-testületnek rendeletalkotásra. Az e tárgykörben alkotott kerületi rendelet nem terjeszkedhet túl a fővárosi közgyűlés rendeletében foglalt felhatalmazáson. A kerületi képviselő-testület rendelete nem lehet ellentétes a közgyűlés rendeletével."

Az önkormányzati bérlakáshoz jutás feltételeinek fővárosi önkormányzati rendeleti szintű szabályozására egyrészt az Ötv. 63/A. § b) pontja tartalmaz felhatalmazást, amely szerint a fővárosi önkormányzat:

"b) ellátja a lakásgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, ennek keretében: elkészíti a lakásépítési és lakásrehabilitációs tervet és összehangolja megvalósítását; meghatározza a lakásépítés támogatásának rendszerét, létrehozza az önkormányzati tulajdonú lakásokra vonatkozó lakbérövezeteket, dönt a lakbérmegállapítás és a lakásfenntartási támogatás elveiről, szabályozza az önkormányzati lakáshoz jutás és az önkormányzati tulajdonú lakások cseréjének feltételeit;"

Konkrétabb rendeletalkotási felhatalmazást tartalmaz az Lt. 86. §-a, melynek (1) bekezdése szerint a fővárosi közgyűlés rendeletben határozza meg a kerületi önkormányzatok tulajdonában lévő lakások

a) bérbeadása során érvényesítendő szociális, jövedelmi, vagyoni feltételeket;

b) cseréje esetén a hozzájárulás, illetőleg a megtagadás feltételeit.

Az Lt. 86. §-ának (2) bekezdése pedig kimondja, hogy a kerületi önkormányzat e törvény és a fővárosi közgyűlés rendeletének keretei között alkot önkormányzati rendeletet. Az Lt. az önkormányzati lakás bérbeadásának szociális feltételeit nem szabályozza, hanem a 3. § (1) bekezdésében a helyi önkormányzatot hatalmazza fel az e tárgyú rendeletalkotásra.

A fővárosban az önkormányzati lakások bérbeadásának szociális, jövedelmi és vagyoni feltételeit a Kgyr. határozza meg. A Kgyr. - a törvényi felhatalmazásának megfelelően - csak azokat a szociális, jövedelmi, vagyoni feltételeket szabályozza, amelyek fennállása esetén a fővárosban önkormányzati lakás szociális helyzet alapján történő bérbeadásának helye van. Az indítványozó által is hivatkozott Abh. megállapítja: "A kerületi képviselő-testület a tulajdonában álló lakások szociális, jövedelmi, vagyoni helyzet alapján történő bérbeadásának szabályozása során kötve van a Kgyr. előírásaihoz, csak annak keretei között állapíthat meg további szabályokat. Tekintettel arra, hogy a Kgyr. nem állapít meg a bérbeadás feltételeként helybenlakási követelményeket, ilyen feltételek előírására felhatalmazást sem ad, a kerületi képviselő-testület nem jogosult arra, hogy rendeletében az önkormányzati lakások szociális, jövedelmi és vagyoni helyzet alapján történő bérbeadását - a szociális, jövedelmi, vagyoni feltételeken túl - további, a szociális helyzettel összefüggésben nem álló helybenlakási előírásokhoz kösse." (ABH 2000. 434., 437.)

Az Ör. 6. § eljárás alá vont (1) bekezdése azáltal, hogy a tulajdonában lévő lakások bérbeadásának valamennyi esetére nézve 5 éves, folyamatos, állandó, kerületi lakcímbejelentési követelt meg, ellentéles az Ötv., az Lt. és a Kgy. bemutatott szabályozásával. A ferencvárosi önkormányzat ugyanis túllépte rendeletalkotási hatáskörét, amikor a szociális tárgyú bérbeadásra vonatkozóan a szociális, jövedelmi, vagyoni körülmények körébe nem tartozó feltételt írt elő a bérbeadás (illetve az azt megalapozó lakás-nyilvántartási kérelem) előterjesztésének feltételeként.

1.2. Az Ör. 2. számú melléklete - az Ör. 5. § (6) bekezdésének értelmező szabálya alapján - a szociális, vagyoni, jövedelmi helyzet elbírálásához felhasználható pontszámokat tartalmazza. E melléklet 3.2. pontja - a családi körülményekre irányuló feltételek körében - a folyamatos lakáskérelem benyújtása óta eltelt évek számát 10 pont/év mértékben rendeli figyelembe venni.

A lakáskérelem benyújtása óta eltelt időszak vizsgálata nem tartozik azoknak a körülményeknek a körébe, amelyeket a kerületi önkormányzat - rendeletében - a szociális, vagyoni, jövedelmi helyzet elbírálása során értékelhet. A ferencvárosi önkormányzat azáltal, hogy a lakáskérelem elbírálásánál ilyen feltétel figyelembevételét írta elő, túllépte rendeletalkotási hatáskörét.

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság ezt az előírást is - az e határozat indokolásának II. fejezet 1.1. pontjában kifejtettekkel azonos megfontolások alapján - alkotmányellenessé nyilvánította és a rendelkező részben foglaltak szerint megsemmisítette.

1.3. Az indítványozó a támadott jogszabályoknak a keletkezésükre visszamenő hatályú megsemmisítését kérte. Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 42. § (1) bekezdése értelmében a határozat közzétételének napján veszti hatályát az Alkotmánybíróság által alkotmányellenesnek ítélt jogszabály vagy annak rendelkezése. A fő szabálytól eltérő lehetőséget biztosít az Alkotmánybíróság számára az Abtv. 43. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezés, amely szerint az Alkotmánybíróság a 42. § (1) bekezdésében, valamint a 43. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott időponttól eltérően is meghatározhatja az alkotmányellenes jogszabály hatályon kívül helyezését vagy a konkrét esetben történő alkalmazhatóságát, ha ezt a jogbiztonság vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja.

Az Alkotmánybíróság a megsemmisítés határidejét visszamenőlegesen, az Ör. hatálybalépésének időpontjában állapította meg, hogy megszüntesse az indítványozót a lakáskérelme előterjesztésétől (így érdemi elbírálásától) elzáró jogi helyzetet, s ezáltal lehetővé tegye a lakáskérelemnek az érintett szociális helyzetétől függő értékelését.

2. Az indítványozó az Ör. 39. § (1) és (2) bekezdését is támadta. E rendelkezések - az Ör. A lakások és helyiségek elidegenítése című IV. fejezetében - ún. átmeneti szabályozásokat tartalmaznak a következők szerint:

"(1) Az Aszódi lakótelepen az alábbi további szabályokat is alkalmazni kell:

a) Az üres lakásokat és mosókonyhákat műszaki csatolásra fel kell ajánlani a szomszéd lakás bérlőjének. Ha a csatolás nem jött létre, a lakásokat bérbeadás útján kell hasznosítani. Ha az épületben egy helyiség van és a csatolás nem jött létre, a helyiség elsősorban társasházi közös tulajdonként hasznosítható. Egy épületen belüli, egynél több ilyen helyiség nem lakás célra bérbe adható.

b) A lakások eladása esetén azok a bérlők, akik a területre vonatkozó hatályos RRT szerint (részben vagy egészben) bontandó toldaléképülettel vagy ilyen garázzsal 2001. január1l-jén nem rendelkeztek, illetve felszólításra azt (azokat) önként elbontják, a forgalmi értékből 70% kedvezményben részesülnek. Aki felszólításra nem tud teljesíteni, de a bontás (beleértve a közüzemi szolgáltató hálózat bontandó részét is) végrehajtására felkéri az önkormányzatot, az a forgalmi értékből 60% kedvezményben részesül.

c) A területre vonatkozó hatályos RRT által bontandónak előírt toldaléképülettel, illetve garázzsal rendelkező bérlőnek a lakást eladni nem lehet.

(2) Az Aszódi lakótelepen a tetőtér beépítési program lakásainál az alábbi szabályokat is alkalmazni kell:

a) A lakások elidegenítését csak azután lehet elkezdeni, ha a tetőteret is tartalmazó új bérleti szerződéseket már mind megkötötték.

b) Az új bérleti szerződések megkötésekor a szerződés szerinti alapterület megállapításához a beépítetlen tetőtér alapterületét 0,5-es szorzóval kell figyelembe venni.

c) A vételár a forgalmi érték 30%-a."

2.1. Az Ör. idézett előírásai közül a 39. § (1) bekezdés a) pontja a lakás- és helyiségbérlet néhány különös szabályát állapítja meg, amikor az üres lakások és mosókonyhák hasznosítását (műszaki csatolással kialakított bérleménynövekedés útján) kívánja elsődlegesen lehetővé tenni.

Az Lt. már említett 3. § (1) bekezdése az önkormányzati tulajdonban lévő bérlakás, e törvény 36. § (2) bekezdés első mondata pedig az önkormányzat tulajdonában lévő helyiség bérbeadásának feltételeit szabályozza.

Az Ör. vizsgált szabályozása e felhatalmazás alapján keletkezett, s nem a szociális szempontok alapján történő bérbeadásra vonatkozik, hanem a lakás-, illetve helyiséghasználattal összefüggő gazdaságossági, műszaki szempontokon alapul.

Az Alkotmánybíróság - állandó gyakorlata szerint - a jogalkotói mérlegelés célszerűségi (műszaki, technikai, gazdasági) körülmények alapján történő felülvizsgálatát nem végzi el. Az .Alkotmánybíróság álláspontja szerint a támadott szabályozások és az Alkotmány hivatkozott rendelkezései között nincs alkotmányossági szempontból értékelhető összefüggés. Az Alkotmánybíróság ezért az érdemi vizsgálatot ebben a tekintetben mellőzte, s az indítványt a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően elutasította.

2.2. Az Ör. 39. § (2) bekezdése a tetőtéri lakások elidegenítésének néhány különös szabályát tartalmazza. Az indítványozó e rendelkezések tekintetében nem jelölt meg olyan konkrét alkotmányi vagy törvényi előírást, amellyel a támadott szabályt ellentétesnek vélte. Az Alkotmánybíróság ezért az érdemi alkotmányossági vizsgálatot ebben a vonatkozásban sem folytatta, le és az indítvány visszautasításáról határozott.

Az Alkotmánybíróság e határozatának közzététele az Abtv. 41. §-án alapul.

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 13/B/2002.

Tartalomjegyzék