Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.7.178 Fogyasztói és fogyasztási szerződésnek nem minősülő deviza alapú kölcsönszerződés érvényes létrejötte, tartalma [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 205. § (1), (2) bek., 523. § (1) bek., 685. §, 1996. évi CXII. tv. (Hpt.) 3. § (1) bek., 169., 170. §].

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék P.21843/2013/18., Szegedi Ítélőtábla Pf.21036/2014/5., Kúria Pfv.21598/2015/6. (*BH 2016.7.178*), 3069/2017. (IV. 4.) AB végzés

***********

[1] 2007. július 2-án a felperes és az alperes jogelődje (a továbbiakban: alperes) egyedi kölcsönszerződést kötöttek. Az alperes 950 000 Ft kölcsönt nyújtott a felperesnek, akinek 60 részletben, havi 23 532 Ft-ot kellett visszafizetnie. A felek a kölcsön mértékadó devizanemét CHF-ben, az összes törlesztőrészlet összegét 1 411 920 Ft-ban, a THM-et 19,82%-ban, az elszámolási módot ún. normál deviza konstrukcióban határozták meg. A hitel célja egy Citroën Jumper 1,9 TD típusú, dízel üzemű, hűtőaggregátorral és hőszigetelt felépítménnyel ellátott kistehergépkocsi tulajdonjogának a szállítótól való megszerzése volt.

[2] A szerződés tartalmazta a felperes nyilatkozatát, miszerint az abban foglaltakat és az annak hátoldalán levő üzletszabályzatban írtakat megismerte, megértette, magára nézve kötelezőnek fogadja el.

[3] Az általános szerződési feltételeket tartalmazó üzletszabályzat IV/5. pontja szerint: "a hitelező jogosult a kamatváltozás I. érvényesítésére a még esedékes törlesztőrészletek összegének megváltoztatásával, ha a mértékadó kamatláb pénzpiacon kialakult értéke eltér az egyedi kölcsönszerződésben meghatározott hatályos referenciaértéktől...".

[4] Az alperes képviseletében a szerződést az érintett gépjárművet értékesítő autókereskedő kft. munkatársa írta alá.

[5] 2008. május 23-án a felek módosították a szerződést. Az üzletszabályzatban megjelölt kamatváltozás II. (azaz az árfolyamváltozás) elszámolási módját fix deviza konstrukcióban fogadták el. Ez azt jelentette, hogy az árfolyamváltozás elszámolását a futamidő végére tették azzal, hogy a futamidőt meghosszabbították, azonos nagyságú törlesztőrészletek meghatározása mellett.

[6] 2007. október 1-jétől 2008. február 28-ig a perbeli gépjármű üzembentartója a perben nem álló, a felperes mint kültag és házastársa mint beltag által, 2007. október 18-án kelt társasági szerződéssel létrehozott betéti társaság volt.

[7] 2012. december 17-én kelt levelével, 2013. január 9-ével az alperes felmondta a kölcsönszerződést. Arra hivatkozott, hogy a felperes - többszöri felhívás ellenére - elmulasztotta a szerződésből eredő fizetési kötelezettségeinek teljesítését.

[8] A felperes a 2013. július 3-án benyújtott, utóbb módosított keresetében egyebek mellett annak megállapítását kérte, hogy a perbeli fogyasztói kölcsönszerződés részben vagy egészben érvénytelen és azt jogellenesen mondta fel az alperes.

[9] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Viszontkeresetében a részbeni érvénytelenség esetleges megállapítása esetén az érvénytelenségi ok kiküszöbölése iránt terjesztett elő kérelmet.

[10] Felperes a viszontkereset elutasítását indítványozta.

[11] Az elsőfokú bíróság mind a keresetet, mind a viszontkeresetet elutasította.

[12] A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az ítéletet helybenhagyta a felülvizsgálati kérelemmel érintett körben az alábbi indokolással.

[13] Kifejtette: a felek megállapodása deviza alapú kölcsönszerződés, amely nem minősül sem a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 685. § e) pontja szerinti fogyasztói, sem a szerződéskötéskor hatályos a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 2. számú melléklet III/5. pontjában meghatározott fogyasztási szerződésnek. Az ítélőtábla utalt az alpereshez címzett levélben írtakra, miszerint a felperes a gépjárművet a létrehozandó gazdasági társaság tevékenységének folytatásához vásárolta. A másodfokú bíróság erre tekintettel a jogvita eldöntése során nem tulajdonított annak jelentőséget, hogy a felperes és a házastársa a perben nem álló betéti társaságot csak a támadott szerződés megkötését követően alapította, továbbá annak sem, hogy a haszongépjármű tulajdonjogát a felperes szerezte meg, aki azt magáncélból is használta.

[14] Az ítélőtábla tévesnek tartotta a fellebbezésben tett azt a hivatkozást, miszerint a szerződés befektetési szolgáltatásra jött létre és a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) rendelkezéseit sérti. Kifejtette, az alperes által nyújtott szolgáltatás nem minősül a Tpt. 81. §-ában felsorolt tevékenységek egyikének sem. A Ptk. 200. § (1) bekezdésében, 523. § (1) bekezdésében, 231. §-ában írtakra utalással úgy ítélte, hogy a felek érvényes deviza alapú kölcsönszerződést kötöttek.

[15] Az ítélőtábla a Pp. 235. § (1) bekezdésének szabályai­ra tekintettel nem tartotta érdemben elbírálhatónak a felperes arra való hivatkozását, hogy a szerződés megkötésekor az alperes nevében eljárt személy, mivel ügynöki tevékenységet nem végezhetett, nem volt jogosult a képviseletre. A Hpt. 2. számú melléklet I/12. a) és b) pont szerinti ügynöki tevékenységek tekintetében - figyelemmel a Hpt. 3. § (9) bekezdésében írtakra - azt állapította meg, hogy az előbbi folytatása a felügyelet engedélyéhez, míg az utóbbi az ahhoz való bejelentéshez kötött. Jogi álláspontja az volt, az engedély megszerzésének vagy a bejelentésnek a hiánya nem eredményez semmisséget a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján, mert a Hpt. mint speciális jogszabály más jogkövetkezmények alkalmazását írja elő ilyen esetben.

[16] Az ítélőtábla alaptalannak tartotta azt a felperesi állítást is, hogy az alperes üzletszabályzata nem vált a felek szerződésének részévé. A felperes írásbeli nyilatkozata, az elsőfokú eljárás során tett előadása alapján, miszerint az üzletszabályzatot átvette, úgy ítélte, az volt a tőle elvárható magatartás, hogy ő mint a gazdasági élet szereplője az üzleti partner ajánlatát alaposan tanulmányozza, akár szakember segítségének igénybevételével. Az ítélőtábla súlytalannak tartotta ezért azt a felperesi előadást, hogy nem volt nála szemüveg, továbbá, hogy a banki fogalmakat nem értette. A másodfokú bíróság a Ptk. 205/B. § (1) bekezdése alapján emiatt az általános szerződési feltételek szerződés részévé válásának hiányát sem állapította meg.

[17] Az ítélőtábla szerint a perbeli szerződés megkötése időpontjában a pénzkölcsönök piacán a deviza alapú kölcsönszerződések már a szokásos gyakorlat részei voltak. A devizaátszámításra és az egyoldalú kamatemelésre vonatkozó általános szerződési feltételeket nem tartotta ezért olyannak, amelyek a Ptk. 205/B. § (2) bekezdése értelmében csak akkor válhattak volna a felek megállapodásának részévé, ha azokra az alperes a felperes figyelmét külön felhívta volna.

[18] A felperes a felülvizsgálati kérelmében - tartalma szerint - elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását és keresetének helyt adó határozat meghozatalát kérte.

[19] Előadta, a jogerős ítélet a Tpt. 5. § 18., 59., 84. pontját, 81. § (1) bekezdés b) pontját, 82. § c) és d) pontját, 91. §-át, 93. §-át, a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 47. § (1) bekezdését, 54. § (1) bekezdés d) és e) pontjait, a Ptk. 231. §-át, a 200. § (1) és (2) bekezdését, a 205/B. § (2) bekezdését, a Hpt. 2. számú melléklet III/5. pontját sérti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!