Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.2.96 I. Ha a vagyonfelügyelőnek ez a jogosítványa a törvény erejénél fogva - még az általa indított eljárás folyamatban léte alatt - megszűnik, a továbbiakban a perbeli képviseleti jogosultsága is automatikusan megszűnik [1991. évi IL. tv. 14. § (2) bek. b) pont, 14. § (4) bek.].

II. A volt vagyonfelügyelőnek a cég által kötött szerződések semmisségének megállapítására irányuló keresetindítási jogosultsága sem állapítható meg, ha "érdekeltségét" nem bizonyítja [Pp. 123. §, Ptk. 4. §, 234. § (1) bek.].

Az I. r. alperes (H. Kereskedelmi Vállalat) egyik alapító részvényese a II. r. alperes (H. R. Kereskedelmi Kft.) jogelődének, a H. Kereskedelmi Rt.-nek. Az I. r. alperes és a H. Kereskedelmi Rt. által 1991. május 3-án kötött, az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) által ellenjegyzett megállapodás 2. és 3. pontja szerint az I. r. alperes a tulajdonában lévő részvényekből 2820 db 10.000,-Ft/db névértékű, szavazásra és osztalékra jogosító részvényét "végleges ellenérték nélküli forrásátengedés jogcímén" átadott az rt.-nek. Az rt. erre figyelemmel az I. r. alperes alapítói apportjából átadta a megállapodás 1. számú mellékletében meghatározott 84 db üzlethelyiség kezelői, bérleti, tulajdonjogát. A megállapodásban rögzítették azt is, hogy a feleknek egymással szemben nincs követelése, és vállalták, hogy a folyamatban lévő pereket is megszüntetik. Az I. és III. r. alperesek és az rt. 1991. június 4-én a gazdasági társaságokról szóló - többször módosított - 1988. évi VI. törvényben (Gt.) foglaltakra figyelemmel úgy módosították az előbbi megállapodást, hogy az rt. a 2820 db HRT "A" sorozatú részvényt összesen 10.000,-Ft ellenértékért szerzi meg az alaptőkén felüli vagyonából.

Az rt-vel szemben 1992. április 8-án csődeljárás, 1992. november 6-án felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelem érkezett az elsőfokú bírósághoz. A folyamatban lévő csődeljárásra figyelemmel a felszámolási eljárás 1992. november 16-án a kérelem elutasításával befejeződött. A csődeljárásban a bíróság az 1993. január 18-án kelt végzésével vagyonfelügyelőként a felperest rendelte ki. A bíróság a csődeljárást 1993. május 14-én befejezetté nyilvánította, majd kiegészített végzésével megállapította, hogy a felperes vagyonfelügyelői tisztsége megszűnt. A végzések ellen a vagyonfelügyelő fellebbezett, de a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

Az I. r. alperes ellen az elsőfokú bíróság előtt már folyik felszámolási eljárás, a III. r. alperes ellen pedig érkezett az elsőfokú bírósághoz felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelem.

Az Állami Számvevőszék az I. r. alperes volt üzletei privatizációjának körülményeire vizsgálatot folytatott le. Jelentésében megállapította, hogy a vállalati biztost és az ÁVÜ-t felelősség terheli a kialakult helyzetért. Felhívta az ÁVÜ-t, hogy a szerződések semmisségére tekintettel hívja fel a feleket az eredeti állapot helyreállítására, ennek sikertelensége esetén pedig indítson keresetet a saját nevében. Az eddigi adatok szerint azonban ilyen per nem indult.

A felperes 1993. március 1-jén benyújtott keresetében a Ptk. 234. §-ának (1) bekezdésére hivatkozva annak a megállapítását kérte, hogy az említett szerződések semmisek, mert azokban megsértették az 1979. évi II. törvény 51. §-ának (3) bekezdésében foglalt tilalmat, továbbá a Gt. 274.§-ában foglaltakat. A szerződések egyébként a Gt. 266. §-ának (4) bekezdésébe és a 267. §-ának (1) bekezdésébe is ütköznek.

Az I. és a III. r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Az alperesek pernyertessége érdekében a perbe az ÁVÜ beavatkozott és ugyancsak a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetnek helyt adott, és megállapította a szerződések semmisségét. Kötelezte a II. r. és a III. r. alpereseket, hogy 30 napon belül jelentsék be a közgyűlésnek a szerződések semmisségét, és állítsák helyre az eredeti állapotot a tulajdonviszonyukban és a számviteli nyilvántartásukban. Kötelezte az alpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg a felperesnek 12.500,-Ft perköltséget és az illetékhivatal felhívására az államnak 15.000,-Ft illetéket.

Az elsőfokú bíróság az ítélet indokolásában az Állami Számvevőszék jelentésében foglaltakat elfogadva, kifejtette: a támadott szerződésekből egyértelműen nem állapítható meg, hogy a felek ingyenes vagyonátadásra, részvénycserére vagy saját részvény visszavásárlására szerződtek-e. Amennyiben ingyenes vagyonátadásban állapodtak meg, úgy szerződésük sérti az 1979. évi II. törvény 51. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat, adásvétel esetén pedig a Gt. 267. §-ában foglaltakat. A megállapodás továbbá az 1990. évi LXXIV. törvény 14. §-ába is ütközik. Megállapította tehát az elsőfokú bíróság, hogy a szerződések jogszabályba ütköznek, illetve azokat jogszabály megkerülésével kötötték, ezért azok a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmisek. Az elsőfokú bíróság kereseti kérelem hiányában hivatalból intézkedett a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállításáról, mely döntésénél figyelemmel volt a BH 1984. évi 3. számában, illetőleg az 1990. évben 482. sorszám alatt közzétett eseti döntésekre, valamint a Legfelsőbb Bíróság Gf.II.30.914/1990. számú ítéletében kifejtettekre.

Az ítélet ellen a III. r. alperes és a beavatkozó fellebbezett.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. és III. r. alpereseknek és a beavatkozónak 12.000-12.000,-Ft első- és másodfokú perköltséget, továbbá az államnak az illetékhivatal felhívására 39.000,-Ft illetéket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!