Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2022.6.151 I. Kárbiztosításnál a károsító esemény minősül biztosítási eseménynek. A felek azonban úgy is rendelkezhetnek, hogy a károsító esemény szerződésben meghatározott feltételekkel történő megvalósulása esetén a biztosító nem nyújt fedezetet (kizárás). A Ptk. a biztosítási esemény tág - kizárások nélküli - fogalmát alkalmazza.

II. A biztosítási (károsító) esemény bekövetkezésével kapcsolatos tények állítása a biztosítási szolgáltatást igénylő fél, míg a szolgáltatási kötelezettséget kizáró tények állítása a biztosító érdeke. A biztosítási szolgáltatás teljesítése iránti perben a biztosítási esemény, illetve a kizárási ok alapjául állított konkrét történeti tényeket kell bizonyítani. A bizonyítási érdekről a biztosítási jogviszony és a felek tényállításai alapján kell állást foglalni [2003. évi LX. törvény 96. § (1) bek. a) pont; 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:439. §; 1952. évi III. törvény (régi Pp.) 164. § (1) bek., 206. (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. r. felperes mint szerződő fél és biztosított, valamint az alperes mint biztosító biztosítási szerződést kötöttek az abban megjelölt családi házra és a benne lévő ingóságokra.

[2] A biztosítási szerződés általános feltételei (I.) között feltüntetett általános kizárások (13.) szerint a biztosítás nem terjed ki olyan kárra, amely gyártási, technológiai hibára (pl. hibás kivitelezés, tervezési hiányosság stb.) vezethető vissza (13.4.). A különös feltételek (II.) szerint biztosítási eseménynek a biztosított vagyontárgyak véletlen, váratlan és előre nem látható megrongálódása, megsemmisülése, eltulajdonítása minősül, ha a bekövetkezésük valamely biztosított veszélynemmel közvetlen okozati összefüggésben áll és a káresemény a szerződés hatálya alatt következett be (5.). Tűz biztosítási eseménynek minősül, ha az égési folyamat (együttesen jelentkező hő-, láng-, fény- és füsthatás kíséretében lezajló oxidációs folyamat) nem rendeltetésszerű tűztérben keletkezik - vagy ott keletkezik, de azt elhagyja - és önerőből tovább terjedni képes, a biztosított vagyontárgyakban kárt okoz. Nem minősülnek biztosítási eseménynek a felsorolt okok miatt bekövetkezett károk (5.1.).

[3] A biztosítási szerződés hitelbiztosítéki záradéka szerint az alperes tudomásul vette, hogy a biztosított mint zálogkötelezett és a megjelölt hitelező mint zálogjogosult között a biztosított ingatlanra vonatkozó zálogszerződés jött létre. Az alperes vállalta, hogy a biztosított épülettel kapcsolatban esedékessé vált szolgáltatási kötelezettségéről minden esetben értesíti a zálogjogosultat, kifizetést kizárólag csak a zálogjogosult kifejezett hozzájárulásával teljesít a biztosított részére, ennek hiányában a szolgáltatást a zálogjogosultnak teljesíti.

[4] A biztosított lakóépületben 2016. január 3-án tűz keletkezett, amelyben megrongálódott a lakóépület, valamint megsemmisült, illetve megrongálódott az abban lévő ingóságok egy része. A felperesek bejelentését követően az alperes nem teljesítette a biztosítási szerződésben meghatározott szolgáltatást.

A kereset és az alperes védekezése

[5] A felperesek 44 900 000 forint biztosítási szolgáltatás megfizetésére kérték kötelezni az alperest elsődlegesen nekik mint egyetemleges jogosultaknak, másodlagosan a zálogjogosultnak.

[6] Indokolásuk szerint bekövetkezett a biztosítási szerződésben meghatározott tűz biztosítási esemény, ezért az alperes köteles a szerződésben meghatározott szolgáltatást teljesíteni. Vitatták, hogy a tüzet gyártási vagy technológiai hiba okozta volna.

[7] Az alperes kérte a kereset elutasítását.

[8] Indokolása szerint a tűz a lakóépületben lévő kandallót a kéménnyel összekötő cső (a továbbiakban: füstcső) technológiai hibájára, illetve a csatlakozás hibás kivitelezésére vezethető vissza, így az I.13.4. pont alapján a biztosítás nem terjed ki a kárra, kizárt a biztosító szolgáltatási kötelezettsége, a tűz nem a szerződésben meghatározott kockázat, az nem biztosítási esemény. Arra is hivatkozott, hogy kizárólag a zálogjogosultnak teljesíthet, ezért a felperesek nem kérhetnek a saját javukra szóló marasztalást, ilyen igényt csak a zálogjogosult érvényesíthet. Vitatta a követelés összegszerűségét is.

Az elsőfokú ítélet, valamint a másodfokú rész- és közbenső ítélet

[9] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[10] Indokolása szerint az I. r. felperes és az alperes között a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:439. §-a szerint kárbiztosítási szerződés jött létre. A II. r. felperes nem szerződő fél, így nem jogosult annak teljesítését követelni. Az I. r. felperes a hitelbiztosítéki záradék miatt saját részére nem kérhet teljesítést, de a Ptk. 6:58. §-a alapján azt követelheti, hogy az alperes a zálogjogosultnak teljesítsen.

[11] A tűz mint biztosítási esemény bekövetkezésével kapcsolatban rögzítette, hogy maga a tűzeset nem volt vitatott a felek között. Az megfelelt a biztosítási szerződés II.5.1. pontjában meghatározott tűz biztosítási eseménynek, ugyanakkor az alperes a biztosítási esemény fogalmába a kizáró okok fennálltának a hiányát is beleértette. Az elsőfokú bíróság megkülönböztette a biztosító mentesülését és a biztosító kötelezettségének be nem állását, mert az utóbbi esetben be sem következik a biztosítási esemény. Ennek az elhatárolásnak a bizonyítási kötelezettség és a bizonyítási teher szempontjából tulajdonított jelentőséget. A biztosítási szerződés II.5.1. pontja a tűzhöz mint biztosítási eseményhez kapcsolódó különös kizárási okokat határoz meg, ugyanakkor ezeken túl az I.13. pont általános jelleggel rögzíti a kizárási okokat. Mindezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a biztosítási esemény meghatározása az általános definícióhoz képest negatív módon kiegészítésre került, ami a kizárás körébe tartozik.

[12] A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján azt állapította meg, hogy a tűz a falszerkezetben azért alakult ki, mert a füstcső környékén akkumulálódott hő elérte a falszerkezetben lévő éghető anyagok gyulladáspontját. Az elektromos tűz lehetőségét kizárta. Arra a következtetésre jutott, hogy egy kandalló annak rendeltetésszerű használatával - fűtéssel - nem okozhatja a környezete felgyulladását, ezért a tűz az I.13.4. pont szerinti technológiai hibára, a kandalló bekötésének hibájára vezethető vissza, ami kizáró okot jelent, így a tűzesetet kivonta a tűz mint biztosítási esemény köréből.

[13] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság rész- és közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az I. r. felperes és az alperes viszonyában megállapította, hogy az alperes a biztosítási szolgáltatás teljesítésére köteles, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[14] Indokolása szerint nem észlelt hatályon kívül helyezést megalapozó lényeges eljárási szabálysértést. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a kereset jogalapja körében a per eldönthető volt, ezért az elsőfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezését a bizonyítás kiegészítése céljából sem találta indokoltnak. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, de az abból levont jogi következtetéseivel, érdemi döntésével és annak indokaival csak részben értett egyet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!