Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.106/2016/16. számú határozata lopás bűntette tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 365. §, 370. §] Bírók: Halász Etelka, Hrabovszki Zoltán, Németh Nándor

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék B.36/2014/43., Budapest Környéki Törvényszék B.45/2014/38., Fővárosi Ítélőtábla Bf.218/2015/17., Kúria Bfv.173/2016/17., Szegedi Törvényszék Kb.67/2016/2., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.106/2016/16.*, Fővárosi Ítélőtábla Kbf.106/2016/6., Kúria Bfv.522/2017/5. (BH 2018.11.299)

***********

Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

4.Bf.106/2016/16.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2016. év október hó 27. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A lopás bűntette miatt az I. r. vádlott és társai ellen indított büntetőügyben a Budapest Környéki Törvényszék 10.B.45/2014/38. számú ítéletét megváltoztatja.

A II. r. és a III. r. vádlott szabadságvesztés büntetését 6-6 (hat-hat) évre enyhíti.

Mindhárom vádlott tekintetében beszámítani rendeli a házi őrizetben töltött időt akként, hogy négy napi házi őrizet egy napi szabadságvesztésnek felel meg.

A II. r. vádlott esetében a házi őrizet kezdő napja helyesen: 2013. év október hó 2. napja.

Az elsőfokú ítélet rendelkező részének bevezető részéből a 2015. év szeptember hó 3-i tárgyalási nap helyett szeptember hó 29. napját tünteti fel.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r., a II. r. és a III. r. vádlott vonatkozásában helybenhagyja azzal, hogy az I. és II. r. vádlott vezetékneve helyesen: ...

Az I. r., a II. r. és a III. r. vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

A másodfokú eljárás során felmerült 27.200 (huszonhétezer-kettőszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Budapest Környéki Törvényszék a 2015. év november hó 12. napján kihirdetett 10.B.45/2014/38. számú ítéletében az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottat bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett lopás bűntettében /Btk. 370. § (1) bekezdés és (6) bekezdés a./ pont/, amiért az I. r. vádlottat 8 év szabadságvesztésre és 7 év közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlottat 7 év szabadságvesztésre és 6 év közügyektől eltiltásra, még a III. r. vádlott 7 év szabadságvesztésre és 6 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A szabadságvesztéseket börtön fokozatban rendelte végrehajtani, egyben megállapította, hogy a vádlottak a szabadságvesztés büntetésükből legkorábban annak kétharmad részének kitöltése utáni napon bocsáthatók feltételes szabadságra.

A vádlottak által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésekbe beszámította, rendelkezett továbbá az eljárás során lefoglalt tárgyak további jogi sorsáról és a bűnösnek kimondott vádlottakat kötelezte a bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottak terhére téves minősítés miatt, cselekményüknek a Btk. 365. § (1) bekezdés b./ pontjában meghatározott és a (4) bekezdés a./ pontja szerint minősülő rablás bűntetteként értékelése és a vádlottakkal szemben kirótt fő- és mellékbüntetés súlyosítása végett jelentett be fellebbezést, míg az I. r., a II. r. és a Miklós III. r. vádlottak, valamint védőik a bűnösség megállapítása miatt felmentésért fellebbeztek.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.1276/2015/3. számú átiratában az ügyészi fellebbezést csak szűkített körben tartotta fenn. A bűncselekmény jogi minősítését már nem vitatta, kizárólag a büntetések súlyosítása érdekében tartotta fenn az ügyészi fellebbezést mindhárom vádlott vonatkozásában.

A fellebbviteli főügyészség átiratában kifejtette, hogy álláspontja szerint az elsőfokú bíróság az eljárása során a perrendi szabályokat megtartotta, az ügy tényállását a lehetséges körben felderítette, a rendelkezésre álló bizonyítékokat iratszerűen és logikusan elemezte, majd egymással is összevetve értékelte.

A tényállást megalapozottnak, ezért felülbírálatra alkalmasnak tartotta, mely alapján okszerű következtetést vont a törvényszék a vádlottak bűnösségére és a cselekmények minősítése is törvényes.

A vádlottak és védőik felmentést célzó fellebbezése kapcsán megjegyezte, hogy azok a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységét támadják, ami éppen a tényállás megalapozottságára tekintettel nem vezethet eredményre.

A büntetés kiszabása körében a bíróság hiánytalanul számba vette mind az enyhítő, mind a súlyosító körülményeket, de azokat nem a súlyuknak megfelelően értékelte, ezért mindhárom vádlott vonatkozásában a kiszabott fő- és mellékbüntetések súlyosítását indítványozta.

Az I. r. vádlott védője a fellebbezését írásban is megindokolta. Részletesen bemutatta, hogy álláspontja szerint miért megalapozatlan az elsőfokú bíróság ítélete. E körben iratellenességre, tényekből további tényekre helytelen következtetésre hivatkozott, végezetül pedig kifejtette, hogy téves a cselekmények jogi minősítése is, mert az I. r. vádlott legfeljebb a Btk. 282. § (1) bekezdés c./ pontja szerint minősülő bűnpártolás vétségéért vonható felelősségre.

Mindezek alapján az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte, másodlagosan pedig eltérő minősítést és a büntetés lényeges enyhítését indítványozta.

A II. r. vádlott védője is részletes írásbeli fellebbezést csatolt az iratokhoz, amelyben a II. r. vádlott felmentését, másodlagosan eltérő minősítés - bűnpártolás, illetve lopás bűntettének kísérlete - megállapítását és a kiszabott büntetés jelentős enyhítését, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását indítványozta.

Részletesen bemutatta, hogy álláspontja szerint a lopás bűntettében miért nem állapítható meg a II. r. vádlott társtettesi magatartása. E szerint a a II. r. vádlott - a bűncselekmény elkövetésének ismerete nélkül - nyújtott segítséget társának, azaz tudattartalma nem terjedt ki a deliktum elkövetésére. Nem is terjedhetett, mert az információit testvérétől, az I. r. vádlottól szerezte, aki szintén nem ismerte a részleteket, így azt sem tudta, hogy bűncselekményben vesznek részt.

Másodlagosan annak a jogi meggyőződésének adott hangot, hogy annyiban a II. r. vádlott bűnössége a lopásban megállapítható, akkor e bűncselekmények legfeljebb a kísérlete valósult meg, amit az elkövetők nem vonták ki véglegesen a kamiont a tulajdonos uralma alól, ennél fogva a lopás sem lehet befejezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!