Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.7.287 Az emberölés előkészületének bűntette, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette, garázdaság vétsége, zaklatás vétsége és lopás vétsége miatt halmazati büntetésül nem jogerősen kiszabott ötévi szabadságvesztés önmagában megalapozza a Be. 327. § (2) bek. szerinti fenntartásának indokoltságát.

E törvényi ok mellett a Be. 129. § (2) bek. d) pontja szerinti ok is szükségessé teszi az előzetes letartóztatás fenntartását, ha az állapítható meg, hogy a vádlott ölési előkészülethez vezető érzelmi motiváltsága továbbra is fennáll [Btk. 160. § (1) bek., (3) bek.; Be. 129. § (2) bek. d) pont, 327. § (2) bek.].

I.Az ítélőtábla a 2014. november 12. napján tanácsülésen meghozott végzésével a 2012. november 27. napjától előzetes fogva tartásban - pontosabban: 2012. november 27. napjától őrizetben, majd 2012. november 30. napjától előzetes letartóztatásban lévő - a vádlott - vádirat benyújtása után 2013. július 18. napján fenntartott - előzetes letartóztatásának indokoltságát a Be. 132. §-a (1) bekezdésének b) pontjára hivatkozással felülvizsgálta, s azt a Be. 327. §-ának (2) bekezdése és a Be. 129. §-a (2) bekezdésének d) pontja szerinti okokból továbbra is fenntartotta.

Megelőzőleg a törvényszék a 2014. május 14. napján tárgyaláson meghozott és kihirdetett - kétirányú fellebbezések miatt nem jogerős - ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés előkészületének bűntettében [Btk. 160. § (1) és (3) bekezdés], lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettében [Btk. 325. § (1) bekezdés a) pont, (2) bekezdés a) pont], garázdaság vétségében [Btk. 339. § (1) bekezdés], testi sértés vétségében [Btk. 164. § (1) és (2) bekezdés], zaklatás bűntettében [Btk. 222. § (2) bekezdés a) pont, (3) bekezdés a) pont] és lopás vétségében. Ezért őt - halmazati büntetésül - 5 év börtönben végrehajtandó szabaságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, az előzetes fogva tartásban töltött időt pedig beszámította a szabadságvesztés tartamába.

A végzés szerint a vádlottal szemben kiszabott szabadságvesztés tartama folytán megalapozottan feltehető, hogy szabadlábra kerülése esetén megszökne, elrejtőzne [Be. 327. § (2) bekezdés]. Továbbá annak a veszélye is fennáll, hogy szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követne el [Be. 129. § (2) bekezdés d) pont], mert a bűncselekményeket részben közeli hozzátartozója sérelmére követte el, éspedig indulati állapotban, melyben az elmeorvosi és pszichológusi szakértés szerint az indulat személy elleni is lehet, és a sértett maga is tart attól, hogy - az ellen irányult emberölés előkészületében álló - cselekményét a vádlott végre is hajtja.

II.A végzés ellen a védő fellebbezett az előzetes letartóztatás megszüntetése, másodlagosan házi őrizet elrendelése érdekében.

A védő szerint a nem jogerősen kiszabott szabadságvesztés 5 év tartamából nem következik a szökés, elrejtőzés veszélye, mert az előzetes fogva tartás beszámításra került, és a vádlott feltételes szabadságra is bocsátható. A bűnismétlés veszélye ellen pedig az szól, hogy az indulati állapot már a múlté, a vádlott által birtokolt lőfegyverek és lőszerek lefoglalásra kerültek, s a vádlottnak megromlott az egészségi állapota.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a fellebbezést alaptalannak tartotta. Egyetértett a támadott végzés indokaival, és helybenhagyást indítványozott.

III.A fellebbezés nem alapos.

Az ítélőtábla törvényesen járt el, amikor felülvizsgálta a vádlott előzetes letartóztatásának indokoltságát, s azt megalapozottan, helyes indokkal és okból továbbra is fenntartotta.

A Kúria a felülvizsgálat jogalapját a Be. 132. §-ának (2) bekezdésére pontosítja, ugyanis az ítélőtábla előtt már folyamatban van a másodfokú eljárás.

A vádlott esetében az vizsgálandó, hogy az előzetes letartóztatás indokoltsága tényszerű alapon áll-e, amely ésszerűen alátámasztott-e, az abból vont következtetés okszerű-e, s ekként a kényszerintézkedés alkalmazása célszerű-e (EBH 2009.2025).

A nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés 5 év tartamából a szökés, elrejtőzés veszélyére általában következtetés vonható, melynek levonhatóságát mutatja az ítélkezési gyakorlat (utóbb például: BH 2009.8., BH 2004.403., BH 2004.134.III.) is.

A Kúria külön is rámutat: a Be. 327. § (2) bekezdésének és a Be. 596. § (1) bekezdésének összevetéséből következik, hogy a nem jogerős ítélettel kiszabott legalább ötévi szabadságvesztés esetén az előzetes letartóztatás elrendelésének vagy fenntartásának van végrehajthatóságot biztosító szempontja, s ennek megfelelő rendeltetése is (hasonlóképpen: BH 2004.135.).

A jelen ügyben kiszabott 5 év szabadságvesztés kapcsán ez a rendeltetés egyértelműen hangsúlyos.

Kétségtelen, hogy - a védő részéről önmagában helytállóan hivatkozott körülmények folytán sajátos helyzetként - az előbbiekben megjelölt ok éppen annak révén válik biztonsággal alkalmazhatónak, hogy a bűnismétlés veszélye is következik az ítélőtábla végzésében helytállóan hivatkozott tényezőkből. Ugyanis a vádlott - a nem jogerős ítélet értelmében - a feleségét tőle "elvevő" személyt készült megölni, s a szakértések által megerősített ezen indulati hevület nem tekinthető megszűntnek.

Mindez egyben azt is jelenti, hogy az előzetes letartóztatás a jelen esetben szükségszerű és arányos kényszerintézkedés. Az eljárás célja a személyi szabadság ennél enyhébb korlátozásával nem biztosítható, a nem jogerős ítélettel számba vett személyi körülmények nem képeznek kellő ellensúlyt.

Ekként a Kúria a támadott határozatot - a Be. 383. §-a szerint eljárva - a Be. 382. §-a értelmében, a Be. 384. §-a szerint tanácsülésen, a Be. 371. §-ának (1) bekezdése alapján helybenhagyta.

(Kúria Bpkf. II. 1839/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2015. év január hó 12. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az emberölés előkészületének bűntette és más bűncselekmények miatt a terhelt ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Ítélőtábla 3.Bel.11150/2014/2. számú - az előzetes letartóztatást továbbra is fenntartó - végzését helybenhagyja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!