Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

24/2010. (XII. 29.) BM utasítás

a belföldi hivatalos kiküldetés rendjéről szóló szabályzat és az ideiglenes külföldi kiküldetés rendjéről szóló szabályzat kiadásáról

Az államháztartás működési rendjéről szóló 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet 20. § (3) bekezdés c) pontja alapján kiadom a következő utasítást:

1. A belföldi hivatalos kiküldetés rendjéről szóló szabályzatot az 1. mellékletben foglaltak szerint állapítom meg.

2. Az ideiglenes külföldi kiküldetés rendjéről szóló szabályzatot a 2. mellékletben foglaltak szerint állapítom meg.

3. Az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

1. melléklet a 24/2010. (XII. 29.) BM utasításhoz

A belföldi hivatalos kiküldetés rendjéről szóló szabályzat

I. A szabályzat hatálya

1. A szabályzat hatálya a Belügyminisztériummal (a továbbiakban: BM) munkaviszonyban, kormánytisztviselői jogviszonyban álló, továbbá a BM-be vezényelt hivatásos állományú személyekre, valamint az Ásatási Bizottság tagjaira (a továbbiakban együtt: kiküldött) terjed ki.[1]

II. Általános szabályok

2. Jelen utasítás alkalmazásában[2]

a) Belföldi kiküldetés: amikor a kiküldött a jogviszonyából adódó feladatait Budapest közigazgatási határain kívül látja el. A kiküldetés következtében felmerülő többletköltségeit a kiküldött számára meg kell téríteni. A kiküldetés elrendelése belföldi kiutazási rendelvényen történik.

b) Elrendelő: a belföldi kiküldetést elrendelő vezető.

c) Kötelezettségvállaló: a Belügyminisztérium hivatali szervezetei kötelezettségvállalási, utalványozási és ellenjegyzési, valamint érvényesítési rendjéről szóló 26/2013. (VIII. 30.) BM utasításban meghatározott személyek.

3. A belföldi hivatalos kiküldetés során az elrendelő és a kiküldött a gazdaságosság szempontjának figyelembevételével köteles eljárni.

4. A belföldi kiküldetés során felmerülő kiadásokra az alábbi költségtérítések folyósíthatók:

a) belföldi napidíj (étkezési költségtérítés),

b) szállásköltség,

c) utazási költség,

d) részvételi díj.

Belföldi napidíj

5. A belföldi kiküldetést teljesítő személy a vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szerinti napidíjra jogosult, az ott meghatározott feltételek szerint.[3]

6.[4]

7.[5]

8.[6]

9. A távollét időtartamának meghatározásánál a Budapestről történő elindulás és visszaérkezés tényleges időpontját kell számításba venni.

10.[7]

11. A belföldi napidíj összege a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerint adóköteles bevételnek számít.

Szállásköltség

12. Ha a kiküldött a kiküldetés napján lakóhelyére visszatérni nem tud, a BM nevére, címére szabályosan kiállított készpénzfizetési számla ellenében a tényleges szállásköltséget a kiküldött részére a Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály (a továbbiakban: PEF) kifizeti, illetve átutalásos számla esetén a kiállító részére átutalja.[8]

Utazási költség

13. A belföldi hivatalos kiküldetés során a célállomás elérése az elrendelő döntése alapján történhet:

a) vasút,

b) távolsági autóbusz,

c) helyi közösségi közlekedés,

d) hivatali személygépkocsi,

e) belföldi kiküldött vagy közeli hozzátartozó tulajdonában lévő személygépkocsi (a továbbiakban: saját tulajdonú személygépkocsi)[9]

igénybevételével.

14. Vasúton történő utazásnál a II. osztályú menetjegy díja számolható el. I. osztályú menetjegy igénybevételére a főosztályvezetők, és az ennél magasabb beosztású vezetők jogosultak.

15. A vasúti, autóbusz-, valamint a helyi közlekedési költségek elszámolása a BM részére kiállított számla és - amennyiben a számla mellett külön menetjegy, IC pótjegy is kiállításra került - a hozzá csatolt menetjegy és IC pótjegy ellenében történhet. Kedvezményes menetjegy megtérítésére kiküldetési költségként nincs lehetőség.

16. A hivatali gépjármű igénybevételéhez a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (a továbbiakban: KEF) gépkocsiparkjából a Függelék szerinti belső nyomtatvány felhasználásával, vagy a KEF szolgáltatás üzemeltető portálon keresztül kell gépjárművet igényelni.[10]

17. Saját tulajdonú személygépkocsi hivatalos célra történő igénybevétele költségtérítés ellenében akkor engedélyezhető, ha a KEF a gépkocsiparkjából járművet biztosítani nem tud, továbbá a saját tulajdonú gépkocsi megfelel a forgalomban tartási követelményeknek (érvényes műszaki vizsga, kötelező felelősségbiztosítás), és a gépjármű tulajdonosa a járműre érvényes teljes körű casco- és baleset-biztosítással rendelkezik, és az erről szóló igazolásokat az elrendelő részére bemutatta.[11]

18. Saját tulajdonú személygépkocsival történő kiutazáskor a PEF a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélküli elszámolható mértékéről szóló 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendelet által meghatározott alapnorma-átalány mértéke, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett, adott hónapra érvényes üzemanyagár, az általános normaköltség és a megtett kilométer alapján állapítja meg a kifizetendő költségtérítés összegét. Saját tulajdonú személygépkocsi használata esetén az autópályadíj, valamint a parkolási díj a BM nevére, címére kiállított számla ellenében fizethető ki.[12]

19. Baleset, káresemény bekövetkeztekor, amennyiben az a kiküldött hibájából következett be, a káreseményhez kapcsolódó valamennyi költség a kiküldöttet terheli.

20. A közlekedésrendészeti bírságok és a közlekedési szabálysértésből eredő minden költség kizárólag a gépkocsi vezetőjét terheli. Az így felmerült költségek nem számolhatók el.

A belföldi hivatalos kiküldetés elrendelésének és elszámolásának módja

21. A hivatalos belföldi kiküldetés elrendelésére és a költségtérítés elszámolására a belföldi kiküldetési rendelvény szolgál, melyet a kiküldött részére a PEF biztosít. A kiküldetés elrendelését megelőzően kötelezettségvállalás és pénzügyi ellenjegyzés szükséges.[13]

22. A kiküldetés elrendelése akkor válik jogszerűvé, ha az elvégzendő feladat meghatározásával egyidejűleg kitöltésre és aláírásra kerül a rendelvény első oldala, amelyen fel kell tüntetni:

a) a kiküldött nevét, adóazonosító jelét, beosztását,

b) a kiküldetés helyét, időpontját, célját, időtartamát,

c) a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát,

d) az igénybe vehető közlekedési eszközt,

e) az elrendelő aláírását.

23. A kitöltött kiküldetési rendelvényt az elrendelő megküldi a PEF részére.[14]

24. A belföldi hivatalos kiküldetés során felmerülő kiadások finanszírozására a kiküldött - amennyiben igényli - utólagos elszámolásra előleget kaphat. Az előlegkifizetés bizonylata a kiküldetési rendelvény első oldalán levő előlegigénylés. Az összeg számfejtésekor a PEF a nyomtatvány költségelszámolási oldalára bejegyzi a kifizetett útielőleg összegét.

25. A belföldi hivatalos kiküldetés befejezését követően a kiküldöttnek öt munkanapon belül kell a kiküldetési rendelvényt és mellékleteit szabályszerűen kitöltve és a kiküldetést elrendelő teljesítés igazolásával ellátva a PEF részére eljuttatnia. Európai uniós projektekhez kapcsolódó, uniós forrásból finanszírozott kiküldetések esetén a kiküldött először a projektirodára továbbítja a kiküldetési rendelvényt a projekt szempontjából szükséges ellenőrzési és jóváhagyási folyamatok elvégzése érdekében, és ezt követően kerülnek továbbításra a jóváhagyott kiküldetési rendelvények a PEF részére.

26. Akadályoztatás esetén a belföldi kiküldetési rendelvényt a kiküldetés lezárultát követően legkésőbb harminc napon belül meg kell küldeni a PEF-nek. Harminc napon túl leadott rendelvény alapján kifizetés nem teljesíthető, kivéve az uniós projektekhez kapcsolódó, uniós forrásokból finanszírozott kiküldetések esetén.

27. A költségtérítés kifizetése után a kiküldetési rendelvény hiteles másolatát a kiküldött megkapja, melyet az adó megállapításához való jog elévüléséig meg kell őriznie.

Függelék a belföldi hivatalos kiküldetés rendjéről szóló szabályzathoz[15]

Belföldi gépjárműrendelvény
Kérjük az igénylőlapot aláírással, papíralapon elküldeni.
Gépjármű igénylése belföldi útra
Igénylő neve:
Szervezeti egysége (minisztérium, valamint titkárság, főosztály, osztály):
Telefonszáma:vonalas:mobil:
A kiküldetést elrendelő neve:
Úti cél (település, pontos cím):
Kiküldetés célja:
Az indulás helye és időpontja
(kulcsos gk. átvételének időpontja):
pontos
cím:
év, hónap, nap, óra, perc:
A visszaérkezés várható időpontjaév, hónap, nap, óra, perc:
(kulcsos gk. leadásának időpontja):
Az igényelt gépjármű fajtája, kérjük a megfelelőt aláhúzni!
kulcsos személygépkocsi (gk. vezető nélkül)taxi rendszerű személygépkocsi (gk. vezetővel)
mikrobusz vezetővelmikrobusz vezető nélkülutazók száma: ... fő
a gépjárművet vezetővel együtt
Kérem, hogy hivatalos belföldi kiküldetésemhez, a KEF üzemeltetésében lévő gépjármű használatát engedélyezni
szíveskedjék.
Kijelentem, hogy a gépkocsit kizárólag hivatali célú utazásra veszem igénybe.
Budapest, 20........................................................
igénylő aláírása
Engedélyezem:
Budapest, 20........................................................
kötelezettségvállalásra jogosult
felettes vezető aláírása
Kérjük, hogy a kitöltés után az igénylést, az igénylés jellegének megfelelő faxszámra vagy az alábbi címre eljuttatni
szíveskedjen:
Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság Kormányzati Gépjárműellátási Igazgatóság Üzemeltetéstámogatási
Főosztály
1135 Budapest, Szabolcs utca 37-43.
Taxi rendszerű gépkocsi esetén: Kulcsos gépkocsi esetén:
Fax: (1) 795-0614; Fax: (1) 795-0620; 795-0619;
Tel.: (1) 795-5552; 795-5553; 795-5592; 795-5593 Tel.: (1) 795-5594; 795-5597; 795-5598"

2. melléklet a 24/2010. (XII. 29.) BM utasításhoz

Az ideiglenes külföldi kiküldetés rendjéről szóló szabályzat

I. A szabályzat hatálya

1. A szabályzat hatálya a Belügyminisztérium (a továbbiakban: BM) képviseletében külföldi hivatalos utazásokban résztvevőkre és azon utazásokra terjed ki, amelyeket a BM Nemzetközi Főosztálya szervez és a BM Igazgatás költségvetése terhére, európai uniós, vagy egyéb hazai és nemzetközi pályázati forrás felhasználásával valósul meg.

II. Általános rendelkezések

2. A szabályzatot ideiglenes külföldi kiküldetés esetén a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvényben, a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről szóló 285/2011. (XII. 22.) Korm. rendeletben, az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendeletben [a továbbiakban: 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet], a tartós külszolgálatról és az ideiglenes külföldi kiküldetésről szóló 172/2012. (VII. 26.) Korm. rendeletben foglaltakra tekintettel kell alkalmazni.[16]

3. Ideiglenes külföldi kiküldetést teljesít az a kiküldött, akinek meghatározott külföldi állomáshelyen a folyamatos munkavégzése esetenként nem haladja meg a három hónapot.

4. A kiküldetést teljesítő kiküldött a külföldi utazásával kapcsolatban meghatározott feladatát mindenkor a kiküldetési cél és a takarékossági szempontok együttes figyelembevételével köteles teljesíteni.

III. A kiküldetés elrendelése

5. A külföldi utazások a miniszter által jóváhagyott éves kiutazási és fogadási terv alapján történnek. A terven felüli utazásokat - a miniszter utazásainak kivételével - a Nemzetközi Főosztály javaslata alapján, a pénzügyi fedezet rendelkezésre állása esetén a közigazgatási államtitkár engedélyezi, amennyiben a szervezeti egység utazási tervében nem szerepel olyan utazás, amelynek terhére az utazás költségei biztosíthatók. Amennyiben rendelkezésre áll ilyen utazási sor, az utazási tervben nem szereplő út megszervezését az európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár engedélyezi.[17]

6. Az éves kiutazási és fogadási terv miniszteri jóváhagyását követően a kiküldetés elrendelésére jogosult vezető (miniszter, államtitkárok, az illetékes helyettes államtitkárok, kabinetfőnök) rendelheti el az utazást az éves terv alapján. Az államtitkárok, helyettes államtitkárok kiküldetésének elrendelésére a miniszter jogosult, nevében a kiadmányozási jogot a közigazgatási államtitkár gyakorolja.[18]

A kiküldetés engedélyezésének rendje

7. A kiküldött a kiküldetés időpontját megelőzően legkésőbb hét munkanappal korábban, feljegyzésben és a kiküldetési rendelvényben értesíti - a kiküldetés elrendelésére jogosult főosztályvezető aláírásával és a szakmai felügyeletet ellátó állami vezető jóváhagyásával, főosztályvezető esetében a szakmai felügyeletet ellátó állami vezető jóváhagyásával - a Nemzetközi Főosztályt a kiküldetésről (1. függelék). A feljegyzés mellé csatolni kell a kiküldetés programját. Előre nem tervezett utazás esetén legalább tíz munkanappal, kivételesen, sürgős esetben legalább három munkanappal az utazás megkezdése előtt kell a feljegyzést és a kiküldetési rendelvényt a Nemzetközi Főosztály részére eljuttatni, amelyhez mellékelni kell az utazás szükségességét alátámasztó dokumentumokat.[19]

8. A Nemzetközi Főosztály az utazásról szóló feljegyzést az utazás megkezdése előtt legalább három, sürgős esetben legalább egy munkanappal továbbítja a Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztályra (a továbbiakban: PEF) a költségvetési fedezet jóváhagyása érdekében. A feljegyzésben ki kell térni arra, hogy az utazás a minisztérium költségvetését terheli, vagy uniós forrás terhére, vagy az Európa Tanács, Európai Bizottság, vagy más meghívó fél által kerül megtérítésre. Jelezni kell, hogy a kiutazás a jóváhagyott utazási terv mely pontjához kapcsolódik, valamint rögzíteni kell a szállásra, napidíjra, esetleges dologi kiadások fedezésére szükséges költségek összegét. A PEF ellenjegyzése után a Nemzetközi Főosztály intézkedik az utazás megszervezéséről.[20]

9. A Nemzetközi Főosztály az utazási tervben nem szereplő külföldi kiküldetés esetén kizárólag az elrendelésre jogosult vezető jóváhagyását tartalmazó feljegyzés birtokában, a PEF ellenjegyzését követően kezdi meg az utazás szervezését.[21]

10. A kiküldetés csak abban az esetben indítható meg, ha a kiutazó a korábbi utazásával elszámolt, és az útijelentést a Nemzetközi Főosztály részére az utijelentes@bm.gov.hu e-mail-címre megküldte, illetve az elszámolását a számlák és egyéb kapcsolódó dokumentumok hiánytalan átadásával a PEF részére benyújtotta, kivéve, ha a kiküldöttnek elszámolási határidőn belül meg kell kezdenie a következő utazását.[22]

11. A PEF a kiküldetés elrendelése, a pénzügyi fedezet rendelkezésre állása esetén kiszámítja a valutaellátmányt, intézkedik a kifizetésről. Előleg felvételére csak akkor van lehetőség, ha a jóváhagyott feljegyzés az utazás megkezdése előtt legalább 3 munkanappal a PEF rendelkezésére áll, ellenkező esetben az utazó előleg felvételére nem jogosult, a valutaelszámolás utólag történik. Ettől eltérni különösen indokolt esetben lehet, és az utazásról szóló feljegyzést az utazás megkezdése előtt legalább 1 munkanappal a PEF részére továbbítani kell.[23]

12. A kiküldöttet külföldi tartózkodása során elszámolásos költségtérítés illeti meg, amely magában foglalja:

a) a napidíjat,

b) a szállásköltséget,

c) az utazási költséget,

d) a kiküldetéshez kapcsolódó egyéb dologi költségeket.

IV. Napidíj

13. Az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő személy a vonatkozó jogszabályokban meghatározott összegű napidíjra jogosult, az ott meghatározott feltételek szerint.[24]

14.[25]

15.[26]

16.[27]

17.[28]

18. A napidíjnak a hatályos jogszabályoknak megfelelően személyijövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettséggel terhelt összegét a bérszámfejtés a kiküldött illetményéből, annak írásbeli nyilatkozata alapján levonja (2. függelék). Ha a levonásra nincs lehetőség, a kiküldöttnek a személyijövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettségét az elszámolással egyidejűleg a házipénztárban kell befizetnie a BM részére, amennyiben történt napidíjelőlegfelvétel (3. függelék).[29]

19.[30]

V. Szállásköltség

20. A kiküldött a számlával igazolt szállásköltség megtérítésére jogosult, amennyiben feladatát a külföldre érkezés napján nem tudja befejezni, illetőleg azon a napon hazautazni nem tud. A számlát mindenkor a BM nevére, címére és adószámára kell kiállítani és az utazó nevét fel kell tüntetni rajta.[31]

21. A kiutazás előtt a PEF - a 11. pontban foglalt határidőre tekintettel legfeljebb a 4. függelék szerinti összegben - valutaellátmányt biztosíthat a szállásköltségre.[32]

22. A szállásköltség elszámolásának alapja az eredeti szállodai számla. A szállodai számlán külön tételként megjelenő minden - a szálláshoz kapcsolódó kötelezően fizetendő étkezés árán felüli - egyéb fogyasztás és szolgáltatás költsége (kivéve a hivatalos célú telefon- és internethasználat, valamint a szállásdíjat terhelő adók) teljes egészében a kiküldöttet terheli. A kiküldöttet díjtalan elszállásolás esetén szállásköltség nem illeti meg.[33]

23. A szállásköltség a 4. függelékben meghatározott keretig finanszírozható, attól eltérni kizárólag a gazdasági helyettes államtitkár engedélyével lehet.[34]

23/A. A Nemzetközi Főosztály munkatársai főszabály szerint a KEF Központi Kormányzati Utaztatási Portálon keresztül kötelesek a kiküldött részére szállást foglalni és annak költségét elszámolni. Indokolt esetben a meghívó fél által előzetesen lefoglalt vagy kedvezményes áron elérhető szállás is foglalható.[35]

VI. Utazási költségek

24. Utazási költségként különösen az alábbiakat kell - számla vagy nyugta alapján - megtéríteni, illetve az alábbiak megtérítése céljából adható útielőleg:

a) utazási jegy, repülőtéri illeték, indokolt túlsúlyköltség, biztosítási díj, vízumdíj,

b) a kiküldetési helyre érkezéskor, visszainduláskor, valamint átszálláskor a repülőtéri transzfer (autóbusz, vonat, helyi érdekeltségű vasút), annak hiányában - vagy egyéb indokolt esetben - taxi használatának díja, amelynek igénybevételét számlával kell igazolni,

c) a szolgálati gépjárművel történt kiutazás során kizárólag a BM vagyonkezelésében lévő jármű esetén a parkolási, autópálya- és alagútdíj, valamint az úthasználathoz kötődő egyéb illetékek, díjak,[36]

d) célországon belül helyközi járat és városi tömegközlekedési eszköz használatával felmerülő költség, indokolt esetben taxiköltség.

24/A. A kiküldött - repülőgéppel történő utazás esetén - budapesti transzfer igénybevételére jogosult[37]

a) munkanapokon 10:00-18:00 között a közvetlen reptéri járatra szóló érvényes menetjegy,

b) munkanapokon 18:01-09:59 között taxicsekk,

c) munkaszüneti napokon taxicsekk

ellenében.

24/B. Repülőtéri parkolás költsége különösen indokolt esetben és csak akkor számolható el, ha a kiküldött bejelentett lakó-, illetve tartózkodási helye Budapest közigazgatási határán kívül esik.[38]

24/C. A kiküldetés hivatalos időtartalmán kívül eső tartózkodási és utazási költségek nem téríthetők meg.[39]

24/D. A 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet szerinti repülőtéri kormányváró használatára hivatalos célú utazás esetén az alábbi személyek jogosultak:[40]

a) miniszter és kísérete,

b) államtitkár és döntése alapján az őt kísérő legfeljebb egy fő,

c) miniszterelnöki biztos,

d) kormánybiztos,

e) miniszteri biztos,

f) helyettes államtitkár.

25. Repülőgéppel történő utazás esetén a miniszter első osztályra szóló repülőjegyet vehet igénybe. A 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó más személyek Európán belüli utazásnál turistaosztályra szóló, tengeren túli vagy a repülési időt tekintve 4 óránál hosszabb utazásnál magasabb komfortosztályra szóló jegyet igényelhetnek. A kormányrendelet hatálya alá nem tartozó utazók turista osztályra szóló jegyet vehetnek igénybe.[41]

25/A. A Nemzetközi Főosztály munkatársai a repülőjegy és az utasbiztosítás megrendelése során kötelesek a KEF Központi Kormányzati Utaztatási Portált használni.[42]

26. A 25. pontban foglaltaktól a miniszter engedélyével el lehet térni, amennyiben azt a protokolláris előírások és az ellátandó feladatok indokolják.

27. Hivatali személygépkocsival történő kiutazás esetén a kiküldöttnek nyomtatványt kell leadni a KEF Kormányzati Gépjárműellátási Igazgatóság Üzemeltetéstámogatási Főosztály vagy az KEF szolgáltatás üzemeltetési portálján keresztül. A nyomtatvány a KEF szolgáltatási üzemeltetési portálján (KELL rendszeren) keresztül érhető el. Az elszámolás során az úti cél elérését útnyilvántartással kell igazolni (5. függelék).[43]

28. Saját vagy a házastárs tulajdonában álló gépjárművel történő kiutazás esetén a gépjármű hivatalos célú használatára akkor kerülhet sor, ha a gépkocsi megfelel a forgalomban tartási követelményeknek (érvényes műszaki vizsga, kötelező felelősségbiztosítás, zöldkártya) és a gépjármű tulajdonosa járműre érvényes teljes körű casco és balesetbiztosítással rendelkezik. Az elszámoláshoz útnyilvántartást kell készíteni, és csatolni kell a felmerülő útdíjszámlákat (5. függelék). Saját tulajdonú személygépkocsival történő kiutazáskor a PEF a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag fogyasztásának igazolás nélküli elszámolható mértékéről szóló 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendelet által meghatározott alapnorma-átalány mértéke, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett, adott hónapra érvényes üzemanyagár, az általános normaköltség és a megtett km alapján állapítja meg a kifizetendő költségtérítés összegét.[44]

29. A helyi közlekedés során felmerülő költségeket a leadott menetjegyek ellenértéke alapján kell megtéríteni, feltéve, hogy a menetjegyen feltüntették az árát.

VII. Egyéb költségek

30. Az előre nem tervezhető indokolt dologi kiadások fedezetére tartalék valuta biztosítható a kiküldött részére.

31. Számla alapján elszámolható egyéb költségek különösen:[45]

a) hivatali célból felmerült telefon-, telefaxköltség, internethasználat díja;

b) sürgősségi orvosi ellátáshoz kapcsolódó költségek;

c) a hét napot meghaladó időtartamú külföldi tartózkodás esetén a mosatási és vasalási költség.

32. A valutaellátmányból a dologi kiadások terhére nem számolható el térkép-, szoftver-, könyvvásárlás, eszközbeszerzés, a kiküldött felróható magatartásából származó anyagi kár ellenértéke, közlekedésrendészeti és más hatósági bírság, hatósági intézkedés költségei és egyéb, a kiküldetés céljával össze nem egyeztethető költségek.

33. A soros EU-elnökségre való tekintettel, szükséges és indokolt esetben, az európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár jóváhagyásával, és a gazdasági és informatikai helyettes államtitkár engedélyével protokolláris célú felhasználásra további tartalék valuta biztosítható.

VIII. Elszámolással kapcsolatos egyéb szabályok

34. A valuta felvételére az utazás megkezdése előtt kerülhet sor a pénztári nyitva tartás szerint. A kiküldött az utazáshoz szükséges külföldi fizetőeszköz átvételekor tájékoztató nyomtatványt vesz át, amelyen feltüntetésre kerül az átadott valuta összege.

35. A kiküldetés befejezését követően haladéktalanul, de legkésőbb öt munkanapon belül a kiküldött úti jelentést, illetve a részére biztosított valuta felhasználásáról a 6. függelék szerinti elszámolást köteles készíteni. A kiküldött az úti jelentést jóváhagyás céljából a kiküldetést elrendelő vezető és a Nemzetközi Főosztály részére az utijelentes@bm.gov.hu e-mail-címre küldi meg, az elszámolást a PEF rendelkezésére bocsátja. A kiküldetés megvalósulását, a feladat teljesítését, az elszámolást a kiküldetést elrendelő vezető igazolja.[46]

35/A. A kiküldetés igazolására államtitkár, helyettes államtitkár és kabinetfőnök esetében a miniszter jogosult, azzal, hogy kiadmányozási jogát az európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkárra delegálja. Az európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár akadályoztatása esetén a kiküldetés igazolására a Közigazgatási Államtitkár Titkárságvezetője jogosult.[47]

35/B. Az európai uniós és nemzetközi helyettes államtitkár kiküldetésének igazolására a közigazgatási államtitkár, akadályoztatása esetén a Közigazgatási Államtitkár Titkárságvezetője jogosult.[48]

36. A kitöltött és minden szükséges aláírást tartalmazó elszámolási nyomtatványhoz csatolni kell a felszámított költségek jogosságának elbírálásához szükséges eredeti bizonylatokat (repülőjegy, és/vagy beszállókártya, szállodaszámla, egyéb dologi kiadások számlái). A költségek elszámolása kerekítéssel történik a kerekítés szabálya szerint.

37. Az elszámolást a kiküldött elsősorban a részére biztosított valuta nemében teheti meg, valuta átváltása esetén a váltási bizonylatot csatolni kell az elszámoláshoz.

38. Ha az utazás elmarad, a felvett előleget három munkanapon belül vissza kell fizetni az BM pénztárába, és mellékelni kell feljegyzésben az elmaradás indokát.

39. A kiküldetési ellátmány elszámolásakor a kiküldött a felvett ellátmány és a számlával igazolt költségek különbözetét fizeti vissza. A kiküldöttet utólagosan megillető napidíj összege vagy a nem tervezett, de elszámolható dologi kiadás kifizetése - amennyiben a kiküldetést elrendelő engedélyezi - az előlegben kiadott valutanemben történik. Ha a kiküldött saját, forintszámlájához tartozó bankkártya használatával teljesít dologi kiadást, és az elszámoláshoz csatolja számlavezető bankja egyedi tranzakcióról szóló bizonylatát, a terhelt összeg forintban kerül elszámolásra.[49]

40. Amennyiben a kiküldött az út befejezésétől számított harminc napon belül felvett előleggel nem számol el a PEF felé, úgy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 72. §-ában foglalt kamatkedvezményből származó jövedelem után adófizetésre kötelezett.

1. függelék a 24/2010. (XII. 29.) BM utasításhoz[50]

2. függelék

NYILATKOZAT
(a kiküldetést elrendelő állományába tartozó)
Alulírott
TELJES NÉV:
SZÜLETÉSI DÁTUM:
ÉDESANYJA NEVE:
ADÓAZONOSÍTÓ:
PONTOS CÍM:
MUNKÁLTATÓ:
MUNKAKÖR *:
TELEFON:
tudomásul veszem, hogy a külföldi kiküldetésre felvett napidíja hatályos adójogszabályok alapján adóköteles jövedelem.
A levonások (SZJA-előleg stb.) rendezése az elszámolást követően, utólag történik.
Budapest, 20........................................
...................................................................
aláírás
* A munkakör az BM Szervezeti és Működési Szabályzata szerinti besorolást jelenti.

3. függelék

NYILATKOZAT
(a kiküldetést elrendelő állományába tartozó)
Alulírott
TELJES NÉV:
SZÜLETÉSI DÁTUM:
ÉDESANYJA NEVE:
ADÓAZONOSÍTÓ:
PONTOS CÍM:
MUNKÁLTATÓ:
MUNKAKÖR *:
TELEFON:
tudomásul veszem, hogy a külföldi kiküldetésre felvett napidíja hatályos adójogszabályok alapján adóköteles jövedelem, melynek SZJA-előlegét az elszámolással egyidejűleg – forintösszegben – a Belügyminisztérium pénztárába be kell fizetnem.
Budapest, 20........................................
...................................................................
aláírás

4. függelék

Szállásköltség kategóriák

1. kategória: miniszter[51]

államtitkár

helyettes államtitkár

kabinetfőnök

miniszteri biztos

2. kategória: az 1. kategóriában fel nem sorolt kiküldöttek.

Az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítők szállásköltségkerete földrészenkénti bontásban

Földrész neveValutanemI. kategóriaII. kategória
EurópaEUR220150
AfrikaUSD200150
AmerikaUSD200150
Ausztrália és ÓceániaUSD220160
ÁzsiaUSD200150

5. függelék

ÚTNYILVÁNTARTÁS
Gépjármű rendszáma:...............................................................................
Gépjármű típusa: .....................................................................................
Alapnorma (liter/100 km) ........................................................................
Indulás helyeidejeóra, percÉrkezés helyeidejeóra, percHatárátlépés ideje óra, perc
Büntetőjogi felelősségem tudatában nyilatkozom, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.
Budapest, 20........... év.................... hó ................ nap

6. függelék

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 14/2015. (VI. 19.) BM utasítás 6. pontja. Hatályos 2015.07.01.

[2] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.03.30.

[3] Megállapította a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (1) bekezdése (ld. 3. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.05.20.

[4] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (1) bekezdése (ld. 3. melléklet 2.a) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[5] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (1) bekezdése (ld. 3. melléklet 2.b) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[6] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (1) bekezdése (ld. 3. melléklet 2.c) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[7] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (1) bekezdése (ld. 3. melléklet 2.d) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[8] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 4. pont). Hatályos 2023.03.30.

[9] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 5. pont). Hatályos 2023.03.30.

[10] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 6. pont). Hatályos 2023.03.30.

[11] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 6. pont). Hatályos 2023.03.30.

[12] Módosította a 4/2013. (II. 28.) BM utasítás 1. d) pontja. Hatályos 2013.03.01.

[13] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 7. pont). Hatályos 2023.03.30.

[14] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 8. pont). Hatályos 2023.03.30.

[15] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (1) bekezdése (lásd: 2. melléklet 9. pont, 1. függelék). Hatályos 2023.03.30.

[16] Módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 1. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[17] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.03.30.

[18] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.03.30.

[19] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.03.30.

[20] Módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 2. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[21] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 2. pont). Hatályos 2023.03.30.

[22] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 2. pont). Hatályos 2023.03.30.

[23] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 2. pont). Hatályos 2023.03.30.

[24] Megállapította a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 1. pont). Hatályos 2023.05.20.

[25] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 5.a) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[26] Hatályon kívül helyezte a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 15. pont). Hatálytalan 2023.03.30.

[27] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 5.b) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[28] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 5.c) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[29] Megállapította a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 2. pont). Hatályos 2023.05.20.

[30] Hatályon kívül helyezte a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 5.d) pont). Hatálytalan 2023.05.20.

[31] Módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 3. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[32] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 5. pont). Hatályos 2023.03.30.

[33] Módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 4. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[34] Módosította a 14/2015. (VI. 19.) BM utasítás 5. pontja. Hatályos 2015.07.01.

[35] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 6. pont). Hatályos 2023.03.30.

[36] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 7. pont). Hatályos 2023.03.30.

[37] Megállapította a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 3. pont). Hatályos 2023.05.20.

[38] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 8. pont). Hatályos 2023.03.30.

[39] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 8. pont). Hatályos 2023.03.30.

[40] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 8. pont). Hatályos 2023.03.30.

[41] Módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 5. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[42] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 9. pont). Hatályos 2023.03.30.

[43] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 10. pont). Hatályos 2023.03.30.

[44] Módosította a 4/2013. (II. 28.) BM utasítás 2. e) pontja. Hatályos 2013.03.01.

[45] A nyitó szövegrészt módosította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 14. pont 6. alpont). Hatályos 2023.03.30.

[46] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 11. pont). Hatályos 2023.03.30.

[47] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 12. pont). Hatályos 2023.03.30.

[48] Beiktatta a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 12. pont). Hatályos 2023.03.30.

[49] Megállapította a 15/2023. (V. 19.) BM utasítás 7. § (2) bekezdése (ld. 4. melléklet 4. pont). Hatályos 2023.05.20.

[50] Megállapította a 10/2023. (III. 29.) BM utasítás 2. § (2) bekezdése (lásd: 3. melléklet 13. pont, 2. függelék). Hatályos 2023.03.30.

[51] A "közbiztonsági főigazgató" szövegrészt hatályon kívül helyezte a 26/2020. (XII. 10.) BM utasítás 2. § c) pontja. Hatálytalan 2020.12.11.

Tartalomjegyzék