Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

14/2009. (X. 2.) MeHVM utasítás

a belföldi és az ideiglenes külföldi kiküldetéssel kapcsolatos kiadások elszámolásáról

I. Általános rendelkezések

1. A Miniszterelnöki Hivatalban (a továbbiakban: MeH) a hivatalos belföldi és az ideiglenes külföldi kiküldetés elrendelése, valamint a kiküldetésekkel kapcsolatos kiadások elszámolása során a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII törvény, köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényben (a továbbiakban: Ktv.), az állami vezetők és az államigazgatási szervek köztisztviselői számára biztosított juttatásokról és azok feltételeiről szóló 136/2006. (VI. 26.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: R.), az ideiglenes külföldi kiküldetés napidíjának összegéről és kifizetéséről szóló 204/2009. (IX. 18.) Korm. rendeletben, a belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló élelmezési költségtérítéséről szóló 278/2005. (XII. 20.) Korm. rendeletben, valamint a jelen utasításban foglaltak szerint kell eljárni.

2. Jelen utasításban foglaltak hatálya a MeH igazgatási költségvetése, valamint a MeH fejezeti kezelésű előirányzatai terhére történő kiküldetésekre terjed ki.

3. Belföldi és az ideiglenes külföldi kiküldetéssel kapcsolatos kiadások elszámolására akkor van lehetőség, ha a kiküldetést a munkáltatói jogkört gyakorló vezető és a MeH Igazgatás alcím Számviteli Szabályzata, valamint a fejezeti kezelésű előirányzatokkal kapcsolatos eljárási rendről és hatáskörökről szóló MeHVM utasítás alapján kötelezettségvállalásra jogosult személy írásban elrendelte.

4. Amennyiben a kiküldetést teljesítő egyben a kiküldetés elrendelésére is jogosult vezető, akkor a kiküldetést a kiküldött feladatait közvetlenül irányító felettes vezető rendelheti el.

II. Belföldi hivatalos kiküldetés

5. Belföldi hivatalos kiküldetésnek minősül, amikor a MeH-nél állami vezetői szolgálati, közszolgálati, illetve munkaviszonyban álló személyek, valamint a MeH-nél kirendeléssel, vagy vezénylési megállapodással foglalkoztatott munkatárs a jogviszonyukból adódó feladataikat Budapest közigazgatási határán kívül látja el a Ktv. 49/C. §-ának (1)-(3) bekezdésében, valamint a 278/2005. (XII. 20.) Korm. rendeletben foglaltak figyelembevételével.

6. A kiküldött a kiküldetés során felmerülő kiadásokhoz ellátmányra jogosult, mely tartalmazza:

- a belföldi napidíjat,

- a szállásköltséget,

- az utazási költséget,

- az egyéb, a kiküldetéssel kapcsolatban közvetlenül felmerült költséget (pl. részvételi díj).

Belföldi napidíj

7. A kiküldött MeH-nél állami vezetői szolgálati és közszolgálati jogviszonyban álló személy - a Ktv. 49/C. §-ának (5) bekezdése alapján - a mindenkori illetményalap 1 munkanapra eső összegének 25%-ával megegyező összegű napidíjra jogosult, amennyiben a kiküldetésben eltöltött idő naptári naponként legalább 8 óra. A napidíj kiszámításánál 21 munkanapot kell figyelembevenni és azt 10 Ft-ra felkerekítve kell megállapítani.

8. A 7. pontban nevesített kiküldöttek részére a napidíj fele jár, ha a távollét a 4 órát eléri, de 8 óránál kevesebb. Nem számolható el napidíj, ha a kiküldetésben eltöltött idő a 4 órát nem éri el.

9. A kiküldött munkavállaló 500 Ft napidíjra jogosult.

10. A kiküldött munkavállaló részére nem számolható el napidíj, ha a távollét nem éri el a 6 órát.

11. A kiküldött napidíját, amennyiben a kiküldetés időtartama alatt díjtalan élelmezésben részesül, az ellátás mértékétől függően az alábbiak szerint kell csökkenteni:

Reggeli20%
Ebéd40%
Vacsora40%

12. Konferenciára, továbbképzésre történő kiküldetés esetén, amikor a részvételi díjtartalmazza a reggeli, ebéd és vacsora költségeit is, napidíj nem folyósítható.

13. Amennyiben a kiküldött nem veszi igénybe a szállásköltségben foglalt reggelit, napidíját a 11. pontban foglaltaknak megfelelően kell csökkenteni, kivéve, ha a kiküldött önhibáján kívül - esetleges korai indulás miatt - nem veszi igénybe a reggelit. Ebben az esetben a 2. számú melléklet szerinti belföldi kiküldetési rendelvény és költségelszámoláson nyilatkoznia kell.

Szállásköltség

14. Többnapos kiküldetés esetén a MeH nevére és címére szabályosan kiállított készpénzfizetési számla ellenében a tényleges szállásköltséget a kiküldött részére a Pénzügyi és Számviteli Főosztály kifizeti, illetve nem készpénzfizetési számla esetén a kiállító részére átutalja.

15. A miniszter elszállásolás céljából 5 csillagos, valamennyi további kiküldött legfeljebb 4 csillagos szállodát vehet igénybe.

16. Amennyiben a kiküldött egy küldöttség tagjaként teljesít kiküldetést, indokolt esetben számára a küldöttség vezetőjét megillető szállodában történő elhelyezés biztosítható, azonban ennek indokoltságáról nyilatkoznia kell a 2. számú melléklet szerinti nyomtatványon.

Utazási költség

17. A kiküldetés során a célállomás elérése történhet:

- vasút,

- távolsági autóbusz,

- hivatali személygépkocsi,

- a kiküldött, vagy házastársa tulajdonában levő személygépkocsi (továbbiakban: saját tulajdonú személygépkocsi),

- menetrend szerint közlekedő belföldi hajójárat igénybevételével.

18. A kiküldetés elrendelésekor a kiküldetést elrendelő határozza meg a feladat elvégzése során igénybe vehető közlekedési eszközt.

19. A miniszter, az államtitkár, a szakállamtitkár, a kormánybiztos, az a személy, akinek az R. 14. §-a alapján a miniszterelnök engedélyezi, valamint a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárokjogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Ksztv.) 27. §-ának (2) bekezdésében meghatározott személy vasúton történő utazása esetén I. osztályú menetjegyet igényelhet. A MeH többi munkatársa II. osztályú menetjegytérítésre jogosult.

20. A vasúti, autóbusz- és vízi úti közlekedési költségek elszámolása a MeH nevére és címére kiállított számla, a helyi közlekedési költségek elszámolása a leadott utazási jegyek ellenében történhet. A kiküldött köztisztviselők a kiküldetés alkalmával az egyébként a köztisztviselők számára biztosított vasúti kedvezményt nem vehetik igénybe.

21. A kiküldetéshez a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (a továbbiakban: KSZF) gépkocsiparkjából lehet hivatali gépjárművet igényelni az 1. számú melléklet szerinti nyomtatványfelhasználásával.

22. A KSZF tulajdonában levő gépkocsival történő kiküldetés során felmerülő kiadások (pl. parkolási költség, autópálya -használati díj) a KSZF előírásainak megfelelően a KSZF költségvetése terhére számolandók el.

23. Saját tulajdonú személygépkocsi hivatalos célra történő igénybevétele csak akkor engedélyezhető, ha a gépkocsi megfelel a forgalomban tartási követelményeknek (pl. érvényes műszaki vizsga, kötelező felelősségbiztosítás, érvényes jogosítvány és zöldkártya, megfelelő műszaki állapot) és a gépjármű tulajdonosa a járműre érvényes teljes körű casco- és balesetbiztosítással rendelkezik.

24. A saját tulajdonú személygépkocsival történő kiküldetés a Pénzügyi és Számviteli Főosztály a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélkül elszámolható mértékéről szóló 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendelet által meghatározott alapnorma átalány mértéke, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által közzétett, adott negyedévre érvényes üzemanyagár, az általános normaköltség és a megtett km alapján állapítja meg a kifizetendő költségtérítés összegét. Saját tulajdonú személygépkocsi használata esetén az autópálya-használati díja MeH nevére és címére kiállított számla ellenében, a parkolás díja a leadott jegy ellenében fizethető ki.

25. Baleset, káresemény bekövetkeztekor, amennyiben az a kiküldött önhibájából következett be, a káreseményhez kapcsolódó valamennyi költség a kiküldöttet terheli.

26. A közlekedési szabályok miatt kiszabott bírságok és a közlekedési szabálysértésből eredő minden költség kizárólag a gépkocsi vezetőjét terhelik. Az így felmerült költségek nem számolhatók el.

A belföldi hivatalos kiküldetési költségtérítések elszámolásának módja

27. A kiküldetés elrendelésére és a kiadások elszámolására a 2. számú melléklet szerinti nyomtatvány teljes körű kitöltésével kerülhet sor.

28. A kiküldetés során felmerülő kiadások finanszírozására a kiküldött - amennyiben igényli - utólagos elszámolásra előleget kaphat. Az előleg folyósításához a 3. számú melléklet szerinti nyomtatványt el kell juttatni a Pénzügyi és Számviteli Főosztályra.

29. A kiküldetés befejezését követően a kiküldöttnek 5 munkanapon - akadályoztatása esetén 30 napon - belül kell a kiküldetési rendelvényt és mellékleteit szabályszerűen kitöltve és a kiküldetést elrendelő teljesítésigazolásával ellátva a Pénzügyi és Számviteli Főosztály részére eljuttatnia.

30. A 30 napon túl leadott rendelvény alapján kifizetés nem teljesíthető.

31. A kiküldetési rendelvény hiteles másolatát a kiküldött az év végi adóelszámolás keretében megkapja, melyet az adó megállapításához való jog elévüléséig meg kell őriznie.

III. Ideiglenes külföldi kiküldetés

32. Ideiglenes külföldi kiküldetést teljesít az a kiküldött, akinek meghatározott külföldi állomáshelyen a feladatellátása - esetenként - nem haladja meg a 90 napot.

33. Kiküldetést a MeH-nél állami vezetői szolgálati, közszolgálati, munkaviszonyban álló személyek, valamint a MeH feladatai ellátásában jogszabály rendelkezése, vagy a miniszterelnök, illetve a miniszter megbízása alapján közreműködő, azonban MeH-nél jogviszonyban nem álló személyek (pl. miniszterelnöki megbízott), illetve kirendeléssel, vagy vezénylési megállapodással foglalkoztatott munkatársak teljesíthetnek.

34. A MeH-nél polgári jogi jogviszonyban álló természetes személy kiküldetése az igazgatási szakállamtitkár előzetes engedélyével rendelhető el.

35. Újabb kiküldetés csak abban az esetben rendelhető el, ha a kiküldött az előző kiküldetésével kapcsolatos elszámolási kötelezettségének a Pénzügyi és Számviteli Főosztály felé eleget tett, útijelentését megküldte a Személyügyi, Jogi Képviseleti és Biztonsági Főosztálynak. Ezek hiányában újabb kiküldetés kezdeményezéséhez igazgatási szakállamtitkári engedély szükséges.

36. A KSZF-nél foglalkoztatott gépkocsivezetők kiküldetésével kapcsolatos kiadásokat a KSZF biztosítja.

37. A kiküldetés elindításához és előkészítéséhez, a kiküldetéshez kapcsolódó megrendelések teljesítéséhez szükséges, a 4. számú melléklet szerinti feljegyzést a Pénzügyi és Számviteli Főosztály részére, a valutafelvételt megelőző 4. munkanap 12 óráig kell megküldeni. Amennyiben a feljegyzés később, de a kiküldetés megkezdése előtt érkezik meg, a valutakihozatalra csak a kiküldetés végén, a tényleges költségek ismeretében van lehetőség. Ha a kiküldetés megkezdése után érkezik meg a feljegyzés - előzetes pénzügyi fedezetigazolás nélkül kezdődik meg a kiküldetés - a kiküldetési költségekelszámolására csak kivételesen indokolt esetben, az igazgatási szakállamtitkár adhat engedélyt.

38. A költséghatékonysági szempontok szigorú figyelembevételével - a repülőjegyek ára jelentősen alacsonyabb, ha időben történik a megrendelés -, a kiküldetés időpontjának ismeretében a kiküldött köteles a feljegyzést soron kívül elkészíteni, és a kiküldetés engedélyezésére jogosult vezető aláírásával ellátva megküldeni a Pénzügyi és Számviteli Főosztály részére.

39. A kiküldöttet külföldi tartózkodása során ellátmány illeti meg, mely magában foglalja:

- a külföldi napidíjat,

- a szállásköltséget,

- az utazási és biztosítási költséget, valamint

- az egyéb, a kiküldetéssel kapcsolatban közvetlenül felmerült költséget (pl. részvételi díj, vízumdíj, hivatalos telefon és internethasználati díj).

Külföldi napidíj

40. A kiküldetés kezdő és befejező időpontja a Magyar Köztársaság államhatáránakátlépése, amelynek megállapításánál légi- és víziút esetén a közlekedési eszköz tervezett indulási időpontját, illetőleg a tényleges érkezési időpontját kell alapul venni. Amennyiben a kiküldetésben eltöltött idő naptári naponként legalább 8 óra, a kiküldetés egész napnak számít, amennyiben eléri, vagy meghaladja a 4 órát, de 8 óránál kevesebb fél napnak minősül.

41. A kiküldetést teljesítő személy napidíja megkezdett naptári naponként 40 euró. A 34. pont szerinti kiküldetést teljesítő személy napidíjra nem jogosult.

42. A kiküldött napidíját, amennyiben a kiküldetés időtartama alatt díjtalan ebédben, illetve vacsorában részesül, az alábbiak szerint kell csökkenteni:

Ebéd30%
Vacsora30%

43. A napidíj összegét a vonatkozó szabályozás alapján személyijövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettség terheli, amely összeget az Pénzügyi és Számviteli Főosztály a kiküldött illetményéből levonja. A rendszeres jövedelemmel nem rendelkező kiküldöttnek a személyijövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettséget készpénz-átutalási megbízáson keresztül kell a MeH részére befizetni.

44. Amennyiben a meghívó vagy fogadó fél ellátmányt biztosít, e tényről a kiküldöttnek tájékoztatnia kell a Pénzügyi és Számviteli Főosztályt, melyet az elszámolás során érvényesíteni kell.

Szállásköltség

45. A kiküldetés előtt a Pénzügyi és Számviteli Főosztály valutaellátmányt biztosít a szállásköltségre. A szállásköltség felhasználását a kiküldöttnek a MeH, vagy a saját nevére kiállított szállodai számlával kell igazolnia.

46. Amennyiben a szállodaszámla tartalmazza az ebéd és/vagy a vacsora díját, a napidíjat a 42. pontban meghatározott mértékkel csökkenteni kell.

47. A miniszter elszállásolás céljából 5 csillagos, valamennyi további kiküldött legfeljebb 4 csillagos szállodát vehet igénybe.

48. Amennyiben a kiküldött küldöttség tagjaként teljesít kiküldetést, indokolt esetben számára a küldöttség vezetőjét megillető szállodában történő elhelyezés biztosítható, azonban az indokokról a 7. számú melléklet szerinti elszámolólapon nyilatkoznia kell.

49. A kiküldöttnek minden esetben nyilatkoznia kell az elszámolólapon az igénybe vett szálloda besorolásáról.

50. A kiküldöttet díjtalan elszállásolás esetén szállásköltség-térítés nem illeti meg, azonban ebben az esetben is tájékoztatást kell adnia az elszállásolás módjáról (meghívó fél fizeti, magán úton történik stb.).

Utazási költségek

51. Repülőgéppel történő utazás esetén a miniszter I. osztályú repülőjegyet vehet igénybe. Az államtitkár, a szakállamtitkár, a kormánybiztos, a miniszteri kabinetet vezető kabinetfőnök, továbbá az a személy, akinek az R. 14. §-a alapján a miniszterelnökengedélyezi, valamint a Ksztv. 27. §-ának(2) bekezdésében meghatározott személy Európán belüli utazásnál turista, a 4 óra repülési időt meghaladó tengeren túli, illetőleg más hosszú távú járatokkal történő utazásnál business osztályú jegyet igényelhetnek. Valamennyi további kiküldött turistajegy igénylésére jogosult.

52. Az 51. pontban foglaltaktól eltérni az igazgatási szakállamtitkár engedélye alapján lehet, abban az esetben, amennyiben azt a protokolláris előírások és az ellátandó feladatok indokolják.

53. Légi, vasúti, vízi járművel, vagy autóbusszal történő utazás esetén a kiküldetési helyre érkezéskor, visszainduláskor, valamint átszálláskora szálláshelyre, illetve a repülőtérre, pályaudvarra történő utazás költségei (pl. reptéri busz, taxi) csak bizonylat alapján számolhatók el.

54. A miniszter, az államtitkár, a szakállamtitkár, a miniszteri kabinetet vezető kabinetfőnök, a kormánybiztos és az R. 14. §-a szerinti személy a külföldre utazás és a külföldről történő hazautazás esetén jogosult a kormányváró helyiségének használatára. Magáncélú utazás esetén a kormányváró használatára vonatkozó jogosultság a minisztert illeti meg. Indokolt esetben a kormányváróra jogosult által vezetett delegáció tagjai is jogosultak a kormányváró használatára, kizárólag a jogosulttal együtt.

55. Hivatali személygépkocsival történő kiküldetés esetén az 5. számú melléklet szerinti nyomtatványt kell leadni az KSZF Gépjármű-fenntartási és Üzemeltetési Főosztályára. A gépjármű biztosítására a gépkocsipark mindenkori leterhelése függvényében és a gazdaságossági szempontok figyelembevételével kerül sor.

56. A KSZF tulajdonában levő gépkocsival történő kiküldetés során felmerülő kiadások (pl. parkolási költség, autópálya -használati díj) a KSZF előírásainak megfelelően a KSZF költségvetése terhére számolandók el.

57. Saját tulajdonú gépjárművel történő utazásnál a gépkocsi használatának engedélyezésére és a megtett km alapján járó költségtérítés megállapítására a belföldi kiküldetés szabályai az irányadók. A költségtérítés elszámolásához a kiküldöttnek a 6. számú melléklet szerinti "Nyilatkozat"-ot kell mellékelnie. Az utazáshoz kapcsolódó belföldi számlák (pl. autópálya-használati díj) elszámolására csak abban az esetben van lehetőség, ha azok a MeH nevére és címére kerülnek kiállításra. Külföldön történt kifizetés esetén alapbizonylatként elfogadható a blokk, illetve a jegy, amennyiben azon feltüntetésre kerül a dátum és az ár.

58. Külföldi tartózkodás esetén a helyi közlekedés költségének elszámolása a leadott jegyek (pl. buszjegy, villamosjegy) ellenében történik, amennyiben azon feltüntetésre kerül a dátum és az ár.

Egyéb költségek

59. Egyéb dologi költségek (pl. részvételi díj, vízumdíj, hivatalos telefon- és internethasználati díj) csak bizonylat alapján számolhatók el. A telefon és internet kizárólag hivatalos célból történő használat esetén számolható el, számla és nyilatkozat alapján.

60. A valutaellátmány eszközbeszerzésre (pl. könyv, térkép, szoftver) nem fordítható.

61. A kiküldött a nem tervezhető dologi költségekre előleget kérhet.

Elszámolással kapcsolatos egyéb feladatok

62. A kiküldetéshez szükséges külföldi fizetőeszköz kifizetése, illetve visszavételezése a valuta-pénzkezelő helyen - a MeH házipénztár helyiségében - történik, a pénztári órák alatt.

63. A kiküldött a valuta-pénzkezelő helyen az kiküldetéshez szükséges külföldi fizetőeszköz átvételekor megkapja a 7. számú melléklet szerinti "Külföldi kiküldetési utasítás és költségelszámolás" nyomtatványt, melyet a Pénzügyi és Számviteli Főosztály vezetője, mint a kiküldetés pénzügyi fedezetét igazoló személy ad ki. A nyomtatványon feltüntetésre kerül az átadott valuta összege.

64. A kiküldött kérésére a kiküldetéshez szükséges külföldi fizetőeszköz helyett a Pénzügyi és Számviteli Főosztály a kiküldött bankszámlájára - amennyiben nemzetközi fizetésre alkalmas kártyával rendelkezik - forint előleget utal át. A kiküldöttet megillető előleg meghatározásakor, majd a költségtérítések elszámolásakor a külföldi fizetőeszköz átszámítása a forint előleg megállapítása napján érvényes MNB devizaeladási árfolyamon történik. A külföldön történő valutafelvét bankköltsége a kiküldöttet terheli.

65. A kincstári kártya (VIP) használatára jogosult munkatársak részére a napidíjuk, a szállás- és dologi kiadásaikfedezésére a kiküldetés előtt a valuta-pénzkezelő helyen a kincstári kártyát rendelkezésre bocsátja. A VIP-kártya használatára vonatkozó rendelkezéseket a MeH Igazgatás alcím Számviteli Szabályzatának 1.4. Pénzkezelési Szabályzata tartalmazza.

66. A kiküldetés meghiúsulása esetén a kiküldöttnek e tény tudomására jutásakor írásban a Pénzügyi és Számviteli Főosztályt tájékoztatnia kell, a felvett összeget azonnal vissza kell fizetnie a valuta-pénzkezelő hely részére, illetve az átutalt forint előleget vissza kell utalnia a MeH számlájára.

67. A kiküldött a kiküldetés befejező időpontját követő 3 munkanapon belül köteles elszámolni a részére biztosított kiküldetési előleg felhasználásáról a 7. számú melléklet szerinti nyomtatvány teljes körű kitöltésével. A visszafizetendő valutát 5 munkanapon belül kell a Pénzügyi és Számviteli Főosztályon leadni, amennyiben ez nem történik meg, a visszafizetés csak forintban teljesíthető.

68. A kiküldetés megtörténtét és a feladat teljesítését a kiküldöttnek a kiküldetés teljesítésigazolásra jogosult vezetőjével a 7. számú melléklet szerinti elszámolólapon igazoltatnia kell.

69. Az elszámoláshoz csatolni kell a felszámított költségek jogosságának elbírálásához szükséges bizonylatokat (szállodaszámla, dologi kiadások számlái, a kiküldetéshez kapott, a MeH által biztosított eredeti repülőjegyet, vagy az elektronikus jegyet). Amennyiben a repülőjegyet a kiküldött nem tudja mellékelni, elszámolása csak indokolt esetben igazgatási szakállamtitkári engedéllyel történhet.

70. Azon számlákhoz, melyek nem az MNB hivatalos napi devizaárfolyamán szereplő pénznemben kerültek kiállításra, az elszámoláskor csatolni kell a hivatalos váltási árfolyamról szóló jegyzéket, amely alapján számolhatóak el a költségek.

71. Amennyiben a hivatalos váltási jegyzék nem áll rendelkezésre és a számlák az MNB hivatalos napi devizaárfolyamán szereplő pénznemben kerültek kiállításra, vagy a kiküldött dologi előleget nem igényelt, a költségek megállapítása a felvett előleg kincstári kihozatali árfolyamán, illetve a nem jegyzett valuta esetében az MNB által hivatalosan, negyedévenként közzétett árfolyamon történik. Utólagos valutakihozatalnál, amennyiben a számlákat az adott ország nemzeti valutájában adták ki, a kiküldött euróban is kérheti a költségtérítést. Ebben az esetben a számfejtés napján érvényes MNB devizaeladási árfolyamon történik a valuta összegének megállapítása.

72. Abban az esetben, ha a célország devizaneme eltér a felvett előleg devizanemétől, az előleg összegéig váltott helyi valuta pénzváltási költsége a MeH-et terheli, amennyiben a váltási jegyzéken a váltási költség feltüntetésre került. A pénzváltás költsége a ténylegesen valutában kifizetett, elszámolható költségekés a napidíjösszegéig számolható el, amennyiben a felvett előleg ezen összegnél alacsonyabb. Forint előleg utalása esetén valuta pénzváltási költsége nem számolható el.

73. A szálloda, illetve az egyéb dologi költséget tartalmazó számlák benyújtása esetén - amennyiben azokat nem angol, francia, vagy német nyelven állították ki - a kiküldöttnek nyilatkoznia kell a számlák tartalmáról és azok elszámolhatóságáról.

74. Az EU Tanácsi és munkacsoporti üléseken résztvevőknek - amennyiben a kiküldetés költségeit a Külügyminisztérium megtéríti - az elszámoláshoz csatolni kell az ülés regisztrációs lapját, vagy a jelenléti ív másolatát. Amennyiben erre nincs lehetőség, a kiküldött aláírásával ellátva nyilatkoznia kell az ülésen való részvételről, illetve a nyilatkozaton fel kell tüntetni az ülés magyar és angol megnevezését.

75. A kiküldetési ellátmány elszámolásakor a kiküldöttnek a felvett ellátmány és a számlával igazolt költségek különbözetét a kiküldetés befejező időpontját követő 5 munkanapon belül vissza kell fizetnie. A kiküldöttet utólagosan megillető további napidíjösszege, vagy a nem tervezett dologi kiadás a kiküldött kérésének megfelelően külföldi fizetőeszközben vagy forintban kerül folyósításra. Forintban történő elszámolás esetén a felvett előleg kincstári kihozatalának árfolyamán történik az elszámolás.

76. Az elszámolás során a valutának a Magyar Nemzeti Bank hivatalos árfolyamjegyzékében szereplő címleténél kisebb egysége nem fogadható el. A kiküldetés költségelszámolásának lezárásakor keletkező differenciát a kiküldött választása szerint forintban vagy valutában kell rendezni. A 200 forint alatti eltérések pénzforgalmilag nem rendezendők.

77. A hivatalos külföldi útról történő hazaérkezést követő 5 munkanapon belül -a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter irányítása alá tartozó szervezeti egységek munkatársai kivételével - "Útijelentés"-ben kell tájékoztatni a Személyügyi, Jogi Képviseleti és Biztonsági Főosztály vezetőjét a kiküldetés programjáról és tapasztalatairól. A jelentések MeH belső számítógépes hálózatán történő közzétételéről a Személyügyi, Jogi Képviseleti és Biztonsági Főosztály vezetője gondoskodik.

78. A kiküldetési rendelvény hiteles másolatát a kiküldött az év végi adóelszámolás keretében megkapja, melyet az adó megállapításához való jog elévüléséig meg kell őriznie.

IV. Vegyes rendelkezések

79. Jelen utasítás közzététele a Hivatalos Értesítőben és a MeH belső számítógépes hálózatán történik.

80. Az utasítás közzétételéről és indokolt esetben - így különösen az irányadó jogszabályok változása esetén -aktualizálásáról a Pénzügyi és Számviteli Főosztály vezetője saját hatáskörben köteles gondoskodni.

81. Ez az utasítás 2009. október 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a belföldi és az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítők költségtérítéséről szóló 12/2006. MeHVM utasítás.

Budapest, 2009. szeptember 30.

Dr. Molnár Csaba s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

Gépjármű igénylése belföldi útra

Igénylő neve:
Szervezeti egysége (minisztérium, valamint titkárság, főosztály, osztály):
Telefonszáma:vonalas:mobil:
A kiküldetést elrendelő neve:
Úticél (település, pontos cím):
Kiküldetés célja:
Az indulás helye és időpontja (kulcsos gk. átvételének időpontja):pontos cím:év, hónap, nap, óra, perc:
A visszaérkezés várható időpontja (kulcsos gk. leadásának időpontja):év, hónap, nap, óra, perc:
Az igényelt gépjármű fajtája, kérjük a megfelelőt aláhúzni!
kulcsos személygépkocsi (gk.vezető nélkül)taxirendszerű személygépkocsi (gk.vezetővel)
mikrobusz vezetővelmikrobusz vezető nélkülutazók száma: fő a gépjárművet vezetővel együtt
Kérem, hogy hivatalos belföldi kiküldetésemhez, a KSzF üzemeltetésében lévő gépjármű használatát engedélyezni szíveskedjék.
Kijelentem, hogy a gépkocsit kizárólag hivatali célú utazásra veszem igénybe.
Budapest, 20.............................................igénylő aláírása
Engedélyezem:
Budapest, 20.............................................………………………………… Kötelezettségvállalásra jogosult felettes vezető aláírása
Kérjük, hogy a kitöltés után az igénylést, az igénylés jellegének megfelelő faxszámra, vagy az alábbi címre eljuttatni szíveskedjen:
Központi Szolgáltatási Főigazgatóság Gépjármű-fenntartási és Üzemeltetési Főosztály 1133 Budapest XIII., Hegedűs Gyula utca 79-81.
taxirendszerű gépkocsi esetén:
Fax: 443-2652;
Tel.: 443-2650, 443-2651; 443-2704; 44
kulcsos gépkocsi esetén:
Fax: 443-2702; 443-2720; 3-2705;
Tel.: 443-2708; 443-2714; 443-2716;

2. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

3. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

Belföldi kiküldetési előleg igénylése

4. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

5. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

6. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

7. számú melléklet a 14/2009. (X. 2.) MeHVM utasításhoz

Tartalomjegyzék