Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.3.78 I. A munkavállaló munkakörének meghatározása nem jogszerű, ha olyan mértékben általános, hogy abból az elvégzendő munkák köre és jellege nem állapítható meg.

II. A munkáltató rendes felmondásában megjelölt alkalmatlanságot a ténylegesen betöltött munkakörnek megfelelő egészségügyi kockázatok alapján kell vizsgálni [1992. évi XXII. tv. (a továbbiakban: régi Mt.) 89. § (2) bek., 76. § (5) bek., 82. § (1) bek.; 1993. évi XCIII. tv. 49-50. §].

[1]A felperes keresete a 2010. július 12-én kelt alperesi rendes felmondás jogellenességének megállapítására és annak jogkövetkezményei alkalmazására irányult.

[2]A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, így az az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Kötelezte az alperest elmaradt munkabér és átalány kártérítés megfizetésére.

[3]Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2004. szeptember 9-től állt az alperes alkalmazásában a munkaszerződése szerint autógyári technológiai művelet-végrehajtó munkakörben. Munkaviszonyának fennállása alatt tényleges munkafeladatai alapján kizárólag anyagmozgató-targoncás volt, ehhez külön vezetői engedéllyel rendelkezett.

[4]Az alperes a 2010. július 8-án kelt beutalóval - tervezett rotáció miatt - soron kívüli munkaalkalmassági vizsgálatra küldte el a felperest. Azon munkaköri megnevezésként autógyári technológiai művelet-végrehajtó - gyártósor szerelőt és az ahhoz tartozó kockázatokat tüntette fel. A felperes 2010. július 9-én bemutatta a szakorvosi leleteit, és ezt követően a foglalkozás-egészségügyi szakorvos "nem alkalmas" minősítést adott a beutalón megjelölt munkakör tekintetében. Az alkalmatlanság konkrét okát a foglalkozás-egészségügyi szolgálat az alperessel nem közölte.

[5]Az alperes nem adott olyan beutalót a felperesnek, melyen az anyagmozgató-targoncás munkakör kockázatait tüntette volna fel. Az anyagmozgató-targoncás és a gyártósori szerelő munkakör feladatokra irányadó kockázatok csak részben voltak azonosak.

[6]Az alperes a 2010. július 12-én kelt rendes felmondással a felperes munkaviszonyát megszüntette. Indokolásában arra hivatkozott, hogy a felperes munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetésére azért került sor, mert a gyártósori összeszerelő (autógyári technológiai művelet végrehajtó) munkakörre szóló munkajogviszonya tekintetében elvégzett soron kívüli munkaköri alkalmassági vizsgálat keretében a foglalkozás-egészségügyi szolgálat által 2010. július 9. napján kibocsátott elsőfokú munkaköri alkalmassági vélemény alapján munkavégzésre "nem alkalmas" minősítést kapott.

[7]A munkaügyi bíróság az 1992. évi XXII. tv. (a továbbiakban: régi Mt.) 89. § (2)-(3) bekezdéseire, 100. § (1), (4)-(6) bekezdéseire alapítottan hozta meg az ítéletét.

[8]Az elsőfokú bíróság vizsgálta a felperes által betöltött munkakört. Megállapította, hogy a munkaszerződése szerint autógyári technológiai művelet-végrehajtó munkakörben alkalmazta az alperes, azonban a munkaviszonyának fennállása alatt folyamatosan és ténylegesen anyagmozgató, targoncás munkafeladatokat végzett.

[9]Egyetértett annyiban az alperessel, hogy a munkáltató bármilyen megnevezésű munkakörben jogosult a munkavállalót alkalmazni, de a munkakörnek a végzendő munkák jellegét, a végzendő munkák körét meg kell határoznia (BH 1998.52.). A munkakört az abba tartozó feladatok alkotják, ezért elsősorban nem a megnevezésnek, hanem az abba tartozó feladatoknak van jelentősége. A felperes által végzett anyagmozgatás, mint feladatjelleg bármely munkaterületen elvégezhető, az autógyári technológiai művelet végrehajtó megnevezésből önmagában a feladatok jellegére nem lehet következtetni. A felperes munkaköri leírással nem rendelkezett, így az alperes a munkakör megnevezésnél az autógyári technológiai művelet-végrehajtó mellé kötőjellel odaírta a feladat jellegét. Az alperes több beutalón maga is anyagátvevő, mozgató munkakört tüntetett fel (2004. 09. 09., 2010. 02. 25.) a felperes által végzett munka jellegéhez igazodóan. Kifejtette, hogy nem annak van jelentősége, hogy az alperes a konkrét feladat jellegét nem munkakörnek, hanem munkaterületnek nevezi, mert nem a használt kifejezés, hanem a tényleges tartalom számít. Az alperes arra törekedett, hogy a munkavállaló által végzendő munkafeladatok jellegét tágan határozza meg, azonban ez nem vezethet a jogszabály által kötelezően előírt munkakör, mint feladatok jellegének meghatározása tartalmi kiüresítéséhez.

[10]Lényegesnek tartotta annak vizsgálatát, hogy az alperes a beutalóban a felperes által végzett tényleges feladatokhoz, valós munkakörhöz kapcsolódó kockázatokat tüntette-e fel. Ennek keretében áttekintette a felperes részére kiadott beutalókat 2004-től 2010-ig bezárólag. Megállapította, hogy a 2010. július 8-ai beutalóban az alperes a felperes által ténylegesen végzendő feladatok jellegéhez igazodó kockázatoktól részben eltérő kockázatokat tüntetett fel, így azok nem a felperes munkaköréhez, az általa végzett munkák jellegéhez, hanem az autógyári technológiai művelet-végrehajtó - gyártósori szerelő munkakörhöz igazodtak, mely feladatot a felperes a munkaviszonya alatt nem végzett.

[11]Értékelte az elsőfokú bíróság, hogy a felperest a foglalkozás-egészségügyi orvos mely munkakörre, mely munkaköri kockázatok alapján vizsgálta. K.-né dr. S. M. tanú vallomásából megállapította, hogy a beutalón szereplő munkakörre tekintettel jelen esetben a felperest csak a gyártósori szerelő munkakörhöz tartozó kockázatok alapján vizsgálta meg, és csak ebben a munkakörben találta alkalmatlannak, az alkalmasságát a targoncavezetői munkakörre nem vizsgálta. Az alkalmatlanság okát a munkáltatóval nem közölte.

[12]Annak nem tulajdonított jelentőséget a bíróság, hogy a felperes soron kívüli foglalkozás-egészségügyi vizsgálatára rotáció, vagy a táppénzes állománya miatt került-e sor.

[13]Egyetértett a felperes azon érvelésével, miszerint nem volt jelentősége annak, hogy a felperes alkalmas, vagy alkalmatlan volt-e az anyagmozgató munkakörre, mert a rendes felmondás nem erre, hanem a gyártósori összeszerelő munkakörre való alkalmatlanságot jelölte meg. A felperes azonban ilyen munkaköri feladatokat a munkaviszonya alatt nem végzett, és a ténylegesen ellátott feladatok jellegéhez igazodó kockázatok alapján a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatára nem került sor, az alperes a targoncavezető, anyagmozgató munkakörre vonatkozó alkalmatlanságáról a rendes felmondás közlésének időpontjában nem tudott.

[14]A munkaügyi bíróság kimondta, hogy a felperes az együttműködési kötelezettségét, és a jóhiszemű, tisztességes eljárás követelményét nem szegte meg, mert nem tudhatta a rendes felmondás közlését megelőzően, hogy az általa nem végzett munkakörre való alkalmatlansága miatt az alperes a munkaviszonyát megszünteti. Nem volt jelentősége annak sem, hogy a felperes nem élt a jogorvoslati jogával az elsőfokú alkalmassági véleménnyel szemben, mert nem az általa végzett munkák jellegéhez igazodó kockázatok alapján vizsgálta meg a foglalkozás-egészségügyi orvos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!