Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.11.538 Az üzletrész bevonásának a Gt. által nem ismert esetkörét a társasági szerződés nem határozhatja meg. A tagok csak arról dönthetnek, hogy a törvény által lehetővé tett esetekben kívánnak-e élni az üzletrész bevonásának lehetőségével [1997. évi CXLIV. tv. (a továbbiakban: Gt.) 9. § (1) bek., 41. § (4) bek., 123. § (2) bek. g) pont, 134. § (1) bek., 137. § (1) bek., 139. § (1) bek., 144. § (2) bek.-(5) bek., 146. § (2) bek., 1988. évi VI. tv. (a továbbiakban: régi Gt.) 180. § (1) bek.].

A cég 1999. február 11-én benyújtott változásbejegyzési kérelmében az 1999. január 9-én bekövetkezett változás bejegyzését kérte, és egyebek mellett csatolta azt az egységes szerkezetű társasági szerződést, amely a társasági szerződésnek az 1997. évi CXLIV. törvénynek (Gt.-nek) megfelelő módosítását is tartalmazta.

Az elsőfokú bíróság 1999. február 25-én kézbesített 10. sorszámú végzésében nyilatkozattételre, továbbá a társasági szerződés 9.1., 10.1., 10.2. és 11.1. pontjának módosítására hívta fel a céget, hivatkozva a Gt. 144. §-ának (3) bekezdésében, a Gt. 134. §-a (1) bekezdésében, a Gt. 137. §-a (1) bekezdésében, továbbá a Gt. 139. §-ában írtakra. A cég a 10. sorszámú végzésben írt felhívás alapján nyilatkozatokat tett, a szerződésmódosítási kötelezettségének azonban nem tett eleget.

Az elsőfokú bíróság 12. sorszámú végzésében a hiánypótlás hiányos, illetve hibás teljesítésére tekintettel elutasította a cég változás bejegyzése iránti kérelmét az 1997. évi CXLV. tv. (a továbbiakban: Ctv.) 41. §-ának (4) bekezdése alapján.

A cég fellebbezésében a 12. sorszámú végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a 10. sorszámú végzés 4. pontja tévesen indult ki abból, hogy az üzletrész bevonására csak a Gt.-ben foglalt esetekben kerülhet sor. A cég jogi álláspontja szerint az üzletrész bevonására egyéb esetekben is sor kerülhet, ha azt a társasági szerződés megengedi. Ez következik a Gt. 123. §-a (2) bekezdése c) pontjának és a Gt. 144. §-a (4) bekezdésének rendelkezéseiből. Erre tekintettel nem ütközik a Gt. szabályaiba - a 10. sorszámú végzés 7. pontjában írtaktól eltérően - a társasági szerződés 11.1. pontjának az a rendelkezése sem, mely szerint a tag halálával, jogi személyiségének megszűnésével üzletrésze nem száll át a jogutódra, és a társaság bevonja a meghalt tag üzletrészét. Téves - a fellebbezés szerint - a 10. sorszámú végzés 5. pontjának az a megállapítása, hogy a társasági szerződés 10.1. pontja a Gt. 134. §-ának (1) bekezdésébe ütközik. A Gt. 123. §-a (2) bekezdésének e) pontjában adott jogalkotói felhatalmazást ugyanis úgy kell értelmezni, hogy a társasági szerződésben jogosultak a tagok korlátozni a társaság tagjai közötti üzletrész-átruházást. Nem ütközik jogszabályba tehát, hogy a társasági szerződés 10.1. pontja szerint a különböző honosságú tagok közötti üzletrész-átruházáshoz a taggyűlés háromnegyedes többséggel meghozott határozata szükséges. A Gt. 137. §-ának (1) bekezdése valóban úgy rendelkezik, hogy amennyiben a tagok az üzletrész kívülálló személyre történő átruházását a társaság beleegyezéséhez kötik, a beleegyezés megtagadásának, illetve megadásának feltételeit a társasági szerződésben kell szabályozni. A társasági szerződés 10.2. pontja szerint, ha a vevő személye ellen bárki tiltakozik, a taggyűlés megtagadhatja a kívülálló számára való átruházást. E generálklauzula alkalmazása pedig megfelel a törvény rendelkezéseinek, a jogalkotó nem kívánja meg a taxatív felsorolást.

A fellebbezés az alábbiak miatt nem alapos.

A Gt. 144. §-ának (5) bekezdése szerint a bevonás elrendelésével az üzletrész megszűnik, és értékével a törzstőkét csökkenteni kell. A Gt. pontosan meghatározza, hogy az üzletrész bevonására mely esetekben kerülhet sor. Sor kerülhet arra az üzletrész magához vonását követő árverés eredménytelensége kapcsán a Gt. 144. §-ának (2) bekezdésében szabályozottak szerint, egyfajta végső megoldásként és a Gt.-ben szabályozott egyéb esetekben. A Gt. 144. §-ának (4) bekezdése szerint az üzletrész bevonására - a Gt. 144. §-ának (3) bekezdésében írt esetkör kivételével - csak akkor kerülhet sor, ha a társasági szerződés az üzletrész bevonását kifejezetten megengedi. E rendelkezésre tekintettel - mivel tehát főszabályként bevonásra csak a társasági szerződés megengedő rendelkezése esetén kerülhet sor - mondja ki a Gt. 123. §-a (2) bekezdésének g) pontja, hogy az üzletrész bevonásának megengedéséről a társasági szerződésnek szükség szerint rendelkeznie kell. Mindezen rendelkezésekből azonban nem következik, hogy a társasági szerződés jogosult lenne úgy rendelkezni - mint pl. a jelen esetben a társasági szerződés 9.1. pontja -, hogy bevonható a magyar honosságú természetes személyek üzletrésze akkor, ha közalkalmazotti vagy egyéb személyes tevékenységre kötelező szerződésük a BKE-vel vagy a társasággal megszűnik. Egyetért a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróságnak azzal az álláspontjával, hogy az üzletrész bevonásának a Gt. által nem ismert esetkörét a társasági szerződés nem határozhatja meg. A Gt. 123. §-a (2) bekezdése g) pontjának helyes értelmezése szerint a tagok csupán arról dönthetnek, hogy a törvény által lehetővé tett esetekben kívánnak-e élni az üzletrész bevonásának lehetőségével. [Így pl. a társasági szerződés bevonást megengedő rendelkezéseinek függvényében illetheti meg a taggyűlést a választás joga a Gt. 146. §-a (2) bekezdésének utolsó mondatában írtak szerint.]

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!