Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

26/2020. (VII. 24.) OBH utasítás

a bírósági határozatok anonimizálásával és közzétételével kapcsolatban a bíróságokra háruló feladatok végrehajtásáról szóló 26/2019. (XI. 25.) OBH utasítás módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés d) pontja alapján, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következő normatív utasítást adom ki:

1. § (1) A bírósági határozatok anonimizálásával és közzétételével kapcsolatban a bíróságokra háruló feladatok végrehajtásáról szóló 26/2019. (XI. 25.) OBH utasítás (a továbbiakban: Szabályzat) 3. § 1.1. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E szabályzat alkalmazásában:

adatfelelős:)

"1.1. a Bszi. 163. § (1) bekezdésében megjelölt jogegységi határozat és a Kúria által az ügy érdemében hozott határozat vonatkozásában a Kúria elnöke,"

(2) A Szabályzat 3. § 1.3. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E szabályzat alkalmazásában:

adatfelelős:)

"1.3. a Bszi. 163. § (1) bekezdésében megjelölt, a törvényszék által közigazgatási perben egyfokú eljárásban, az ügy érdemében hozott határozat esetében a törvényszék elnöke,"

2. § (1) A Szabályzat 3. § 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E szabályzat alkalmazásában:)

"8. BHGY: a Bírósági Határozatok Gyűjteménye a törvényi rendelkezéseknek megfelelő módon anonimizált bírósági határozatok digitális formátumú gyűjteménye, amely bárki számára ingyenesen, azonos feltételek mellett a bíróságok központi honlapján elektronikusan elérhető;"

(2) A Szabályzat 3. § 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E szabályzat alkalmazásában:)

"15. metaadat: a szereplap, a kijelölt jogszabályhelyek, azok időállapota, kulcsszavak, a Kúria és az ítélőtábla határozata esetében a tanácselnök megbízásából a tanács tagja által megadott összefoglaló;"

(3) A Szabályzat 3. §-a az alábbi 16a. ponttal egészül ki:

(E szabályzat alkalmazásában:)

"16a. Publikálás: Az anonimizálási folyamat során az anonimizáló által kiadott informatikai utasítás, amelynek a program általi automatikus végrehajtása eredményezi a határozat közzétételét, vagy a bíróságok számára a hozzáférést;"

(4) A Szabályzat 3. § 19. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E szabályzat alkalmazásában:)

"19. tanácselnök: a szignálás alapján az adott ügyben eljáró tanács tanácsvezető bírója, az egyesbíró, az önálló hatáskörben eljáró titkár;"

3. § (1) A Szabályzat 7. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A bíróság az anonimizálást követően, digitális formában, a jogorvoslati eljárásban meghozott határozattal együtt a felülbírált vagy felülvizsgált határozatot is közzéteszi a BHGY-ben, ha

a) annak közzétételére a rendes jogorvoslati eljárást követően kerül sor, vagy

b) a rendkívüli jogorvoslatban hozott határozat olyan alsóbb fokon meghozott határozatot érint, amely korábban a BHGY-ben nem került közzétételre."

(2) A Szabályzat 7. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A (2)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a Kúria elnöke akkor is közzéteszi a BHGY-ben a Kúria rendes vagy rendkívüli jogorvoslati eljárásban meghozott határozatát, ha a jogorvoslattal érintett, alsóbb fokon meghozott határozatok anonimizálására és BHGY-ben való közzétételére az erre nyitva álló határidőben nem került sor. E rendelkezést az e szabályzat hatálybalépését megelőzően, rendes vagy rendkívüli jogorvoslati eljárásban meghozott kúriai határozatok esetében is alkalmazni kell."

4. § (1) A Szabályzat 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bíróság elnöke az általa közzétételre kijelölt anonimizált határozatot a kijelölésről szóló döntését követő 30 napon belül a BHGY-ben közzéteszi."

(2) A Szabályzat 8. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A kollégiumvezető az ügyszaka szerinti, az ITR-ben elérhetővé tett, és általa a joggyakorlat egységesítése szempontjából jelentősnek ítélt anonimizált határozatok BHGY-ben történő közzététele céljából évente kétszer, február 15. és szeptember 15. napjáig előterjesztést tesz a bíróság elnöke számára, aki - egyetértése esetén -15 napon belül intézkedik e határozatoknak a BHGY-ben történő közzététel iránt. A kollégiumvezető közvetlenül felhívhatja a járásbíróság elnökét, hogy az általa a joggyakorlat szempontjából jelentősnek ítélt határozatokat számára a közzététel céljából küldje meg."

5. § (1) A Szabályzat 10. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Amennyiben a határozat BHGY-ben nem kerül közzétételre, a bírósági jogalkalmazás elősegítése és egységesítése érdekében a bírósági felhasználók részére a határozatokban található személyes adatok törlésével, anonimizált formában az ITR-ben hozzáférhetővé kell tenni:

a) a Kúria jogegységi panaszeljárásban és a jogorvoslat a törvényesség érdekében folytatott eljárásban hozott határozatát,

b) az 1. melléklet 1. §-ában meghatározott határozatot, és azzal együtt az azt felülbíráló vagy hatályon kívül helyező másod-, és harmadfokú vagy felülvizsgálati eljárásban hozott határozatot,

c) büntető ügyszakban a Kúria, ítélőtábla és a másodfokon eljáró törvényszék ítéletét és ügydöntő végzését hatályon kívül helyező végzést, illetve az ítélőtábla és törvényszék hatályon kívül helyező végzését felülbíráló jogorvoslati eljárásban hozott határozatot a felülbírált határozattal együtt."

(2) A Szabályzat 10. §-a a következő (1a)-(1c) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az ITR-ben történő hozzáférhetővé tétel határideje a határozat írásba foglalását követő 15 nap, vagy ha az ennél későbbi, a jogerőre emelkedésétől vagy véglegessé válásától számított 15 nap.

(1b) Nem kell az ITR-ben hozzáférhetővé tenni a 1. melléklet 2. §-ában foglalt határozatot.

(1c) Az adatfelelős az adott ügyszak kollégiumvezetője javaslatára további, jogerős vagy véglegessé vált határozatok ITR-ben történő hozzáférhetővé tételét is elrendelheti. A kollégiumvezető közvetlenül felhívhatja a járásbíróság elnökét, hogy az általa a joggyakorlat szempontjából jelentősnek ítélt határozatot számára a bíróságok általi hozzáférés céljából küldje meg."

6. § (1) A Szabályzat 10. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az ITR-ben csak a bírósági felhasználóknak elérhetővé tett határozatok esetében a jelen szabályzatban foglalt külső - BHGY-ben történő közzétételre vonatkozó - anonimizálási rendtől eltérően egyszerűsített anonimizálási eljárásra kerül sor. Az anonimizálást végző kizárólag az automatikus anonimizálást köteles végrehajtani, nem szükséges további, anonimizálást ellenőrző személy bevonása. A szükséges metaadatok megadása mellett az automatikus anonimizálást követően a határozat jóváhagyható. A jóváhagyást, valamint a jogerőre emelkedést vagy véglegessé válást követően az anonimizált határozat az ITR-ben a bírósági felhasználók részére elérhetővé tehető.

(3) Amennyiben a bírósági felhasználók részére anonimizált határozatot utóbb a Bszi. szabályai alapján közzé kell tenni, a határozat anonimizálásának jóváhagyását vissza kell vonni, és az anonimizálást a BHGY-ben közzéteendő határozatokra vonatkozó eljárásrend szerint kell megismételni, ellenőrizni, majd közzétenni."

(2) A Szabályzat 10. §-a a következő (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A közzéteendő határozatot az a bíróság anonimizálja újra, amely az eredeti határozatot hozta. Az anonimizálásról szükség szerint értesíti a felülbíráló bíróságot, amely ellenőrzi saját határozata anonimizálásának megfelelőségét, és szükség esetén kijavítja az anonimizálás hibáit.

(5) Felülvizsgálati kérelem érkezése esetén az elsőfokú bíróság az iratoknak a Kúria részére történő felterjesztésével egyidejűleg elvégzi a határozat újraanonimizálását, és értesíti a másodfokú bíróságot az anonimizálás újbóli elvégzésének szükségességéről. A másodfokú bíróság az értesítést követő 15 napon belül köteles az újraanonimizálást elvégezni. Büntető ügyszakban abban az esetben, ha a felülvizsgálat kérelem érkezése miatt szükséges felterjesztést a felülbíráló bíróság teljesíti, a felterjesztő bíróság erről értesíti az alsóbb fokú bíróságot és felhívja az újraanonimizálás határidőn belüli elvégzésére."

7. § (1) A Szabályzat 12. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bírósági határozatszerkesztő alkalmazásban a tanácselnök vagy megbízása alapján a tanács valamelyik tagja, vagy a tanács mellé beosztott és anonimizálási szerepkörrel rendelkező igazságügyi alkalmazott (a továbbiakban együtt: anonimizáló) hozza létre a szerkesztendő határozatot, amely során megadja az alkalmazásban a határozat típusát."

(2) A Szabályzat 12. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az anonimizáló a bírósági határozatszerkesztőben az anonimizált határozat szerkesztését akkor fejezi be, ha elvégezte a (2) bekezdés szerinti automatikus anonimizálást követően esetleg még szükséges kézi anonimizálást, valamint a (3)-(5) bekezdés szerinti feladatait."

8. § A Szabályzat 13. § a következő (1a)-(1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az adatfelelős kijelölhet a tanács tagjain kívüli személyt is a határozatok anonimizálásának ellenőrzésére.

(1b) Adott határozat esetében az ellenőrző és az anonimizáló nem lehet ugyanaz a személy."

9. § A Szabályzat 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A BHGY-ben való közzétételhez az ellenőrzött állapotú, valamint az ITR-ben elérhetővé tételhez elfogadott állapotú anonimizált határozatot a határozatot hozó tanács elnöke vagy a tanács általa kijelölt tagja (a továbbiakban: jóváhagyó) az erről szóló értesítést követő három munkanapon belül jóváhagyja. Az adatfelelős az anonimizálás jóváhagyására más személyt is kijelölhet."

10. § A Szabályzat 15. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben az ellenőrzés alapján az anonimizált határozatot vagy metaadatait módosítani kell, a jóváhagyó az anonimizált határozat jóváhagyását visszavonja, és az anonimizált határozat további szerkesztését rendeli el. Ezzel egyidejűleg a jóváhagyó kijelöli az anonimizáló és az ellenőrző személyét, illetve az anonimizált határozat módosítására az anonimizálási program segítségével konkrét javaslatokat tesz."

11. § A Szabályzat 16. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az anonimizált határozat a BHGY-ben a publikálásra adott informatikai utasítás kiadását követően három napon belül jelenik meg.

(3) Az ITR-ben a kizárólag ott hozzáférhetővé tett anonimizált határozat a jóváhagyást és a publikálást - belső közzétételre vonatkozó informatikai utasítást - követő három napon belül jelenik meg."

12. § (1) A Szabályzat 20. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A 2020. december 31. előtt keletkező anonimizálási kötelezettség esetén a 13/2016. (XII. 22.) OBH utasítás rendelkezései az irányadók azzal, hogy az elsőfokú ügyekben hozott határozatot lehetőség van az ITR rendszerbe bemásolni, és a jelen szabályzat szerint anonimizálni, ez azonban az anonimizálási kötelezettség keletkezéséről szóló értesítési kötelezettséget nem érinti. A 2020. január 1. napja után meghozott 1. melléklet szerinti határozatok esetében jelen szabályzat rendelkezései szerint az ITR-ben való hozzáférhetővé tétel érdekében az anonimizálást el lehet végezni."

(2) A Szabályzat 20. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Amennyiben a jogorvoslati bíróság 2021. január 1. napja után hozza meg a szabályzat 10. §-a alá eső, anonimizálandó döntését, felhívja az alsóbb fokú bíróságot vagy bíróságokat az ITR-ben történő anonimizálásra. Az alsóbb fokú bíróságnak a felhívástól számított 15 napon belül az anonimizálást a 10. § (2) bekezdése alapján végre kell hajtania."

13. § A Szabályzat 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

14. § A Szabályzat

a) 3. § 13. és 20. pontjában, 5. § (1) és (2) bekezdésében, 7. § (3) bekezdésében, 8. § (3) bekezdésében, 9. § (1) bekezdésében, 12. § (4) bekezdésében, 15. § (1) bekezdésében, 18. § (7) bekezdésében a "Gyűjteményben" szövegrész helyébe a "BHGY-ben" szöveg,

b) 5. § (1) bekezdés b) pontjában a "4. § (1) bekezdés a)-c) pontban" szövegrész helyébe a "4. § (1) bekezdés a)-b) pontban" szöveg,

c) 11. § (4) bekezdésében a "végzi" szövegrész helyébe az "is végezheti" szöveg,

d) 15. § (1) bekezdés utolsó mondatában az "azt rögzíti" szövegrész helyébe az "azt rögzíti, vagy rögzítteti" szöveg,

e) 17. §-ában a "Gyűjteményből" szövegrészek helyébe a "BHGY-ből" szöveg,

f) 17. § (4) bekezdés c) pontjában az "a kérelemnek nem ad helyt, amiről" szövegrész helyébe az "erről" szöveg

lép.

15. § Hatályát veszti a Szabályzat

a) 3. § 23. pontja,

b) 7. § (1) bekezdése,

c) 8. § (5) bekezdése,

d) 13. § (1) bekezdésében az "Az ellenőrző egyben szerkesztői és anonimizálói jogosultsággal is rendelkezik." szövegrész.

16. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

Dr. Senyei György s. k.,

az Országos Bírósági Hivatal elnöke

1. melléklet a 26/2020. (VII. 24.) OBH utasításhoz

"1. melléklet a 26/2019. (XI. 25.) OBH utasításhoz

1. § Az ITR-ben elérhetővé kell tenni a következő határozatokat:

1. Büntetőügyekben

1.1. bűnösséget megállapító és felmentő ítélet,

1.2. eljárást megszüntető ügydöntő végzés,

1.3. egyezséget jóváhagyó és megtagadó végzés.

2. Polgári gazdasági, munkaügyi peres ügyben

2.1. ítélet,

2.2. közbenső ítélet,

2.3. részítélet,

2.4. kiegészítő ítélet.

3. Polgári, gazdasági, munkaügyi nemperes ügyben

3.1. nemperes eljárást megindító kérelem tárgyban érdemében döntő, indokolást tartalmazó eljárást befejező végzés, kivéve a csőd- és felszámolási eljárásban meghozott, felszámolási eljárást egyszerűsített módon történő befejezéséről rendelkező határozat;

3.2. végrehajtási ügyekben a 3.1. alpontban foglaltakon kívül

3.2.1. a végrehajtási lap kiállítását megtagadó vagy kérelemtől eltérően kiállító,

3.2.2. a végrehajtást foganatosító bíróság végrehajtást megszüntető,

3.2.3. ha a végrehajtást kérőt visszatérítésre kötelezi, a végrehajtást elrendelő bíróságnak a végrehajtás megszüntető vagy korlátozó,

3.2.4. meghatározott cselekmény végrehajtása során a pénzegyenérték megfizetésére kötelező,

3.2.5. a végrehajtási kifogást érdemében eldöntő,

3.2.6. önkényesen elfoglalt lakás kiürítése iránti kérelemről döntő,

3.2.7. a végrehajtási lapot visszavonó,

3.2.8. a külföldi határozat tanúsítvánnyal való ellátása, és a kérelem teljesítését megtagadó végzés;

3.3. csőd és felszámolási ügyben a 3.1. alpontban foglaltakon kívül

3.3.1. vagyonfelügyelő intézkedése vagy mulasztása miatt előterjesztett kifogás tárgyában döntő,

3.3.2. a fizetésképtelenséget az adós, a hitelező vagy a végelszámoló kérelmére megállapító és felszámolást elrendelő,

3.3.3. az egyezség jóváhagyását megtagadó,

3.3.4. felszámoló jogszabálysértő intézkedése vagy mulasztása miatt előterjesztett kifogást érdemben elbíráló,

3.3.5. a vitatott hitelezői igény tárgyában döntő végzés.

4. Közigazgatási ügyszakban

4.1. a törvényszék ítélete az előzményi közigazgatási cselekménnyel együtt.

5. Szabálysértési ügyszakban

5.1. Sze. ügycsoportban az eljárást érdemben befejező és jogorvoslattal támadott végzés a felülbírálata során hozott másodfokú határozattal együtt.

6. Minden ügyszakban

6.1. Alkotmánybíróság eljárásának kezdeményezéséről és az eljárás egyidejű felfüggesztéséről szóló végzés,

6.2. Kúria Bszi. szerinti eljárásának kezdeményezéséről és az eljárás egyidejű felfüggesztéséről szóló végzés,

6.3. az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezéséről és az eljárás egyidejű felfüggesztéséről szóló végzés.

2. § Nem kell anonimizálni és az ITR-ben elérhetővé tenni a következő határozatokat:

1. az indokolást nem tartalmazó határozat,

2. jegyzőkönyvbe foglalt határozat,

3. OBH által rendszeresített nyomtatványon meghozott határozat,

4. egyszerűsített, illetve rövidített indokolással ellátott határozat,

5. büntetés-végrehajtási ügyszakban hozott határozat,

6. szabálysértési ügyszakban hozott határozatot, kivéve az 5.1. alpont szerinti határozatot,

7. pszichiátriai betegek felülvizsgálatával kapcsolatos határozat,

8. perújítási ügyben született végzés,

9. végrehajtási ügyben a jogutódlás megállapítása tárgyában hozott határozat,

10. összbüntetési eljárásban hozott határozat,

11. általános meghatalmazás nyilvántartásba vétele tárgyában hozott határozat,

12. letéti ügyekben hozott határozat,

13. végrehajtási ügyszakban a rendbírság tárgyában hozott határozat."

Tartalomjegyzék