Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.3.86 Az AETR Megállapodás 10. cikk 1/a) pontja és ezzel összhangban a 3821/85/EGK rendelet 3. cikk (1) bekezdése a menetíró készülék beszerzését és használatát a közúti áruszállításra alkalmazott járművek esetében megköveteli. Ezen előírásokat összevetve a 2002/15/EK irányelv 2. cikk (1) és (4) bekezdésében foglaltakkal megállapítható, hogy a menetíró készülék használata az ukrán honosságú járműszerelvényben kötelező, a 3821/85/EGK rendelet előírásait nem közösségi jármű, illetve járművezető esetében is alkalmazni kell [1988. évi I. tv. 2. §, 20. §, 2001. évi IX. tv. 10. §, 57/2007. (III. 31.) Korm. r. 5. §].

A felperes, valamint a járművet vezető sofőrtársa 2009. június 2. napján 7 óra 41 perckor, Ukrajna irányából belépésre jelentkezett a z.-i határátkelőhelyen. A járműszerelvénynek a kamionterminálba történő leállítását követően a vámkezeléssel kapcsolatos ügyeiket intézték. Ennek során, 7 óra 55 perckor a pénzügyőrök vizsgálták a közúti közlekedésben használt menetíró készülék és a tachográf korong használatára vonatkozó rendelkezések betartását, majd megállapították, hogy a felperes 2009. március 3-án, 20 óra 07 perctől 2009. június 2-án 7 óra 22 percig szabadságon volt, amelyet megfelelően igazolt is. A szabadságát megelőzően viszont semmilyen okmányt, vagy menetíró korongot nem tudott bemutatni a tevékenységére vonatkozóan.

A felperes és sofőrtársa a vámkezelés idejére a menetíró készülék adatrögzítő lapján pihenőidőt regisztrált.

Az elsőfokú hatóság a felperes terhére a tachográf indulást megelőző üzembe helyezésére és üzemeltetésére vonatkozó szabályok megsértése miatt 400 000 forint, a járművezető megszakítás nélküli folyamatos vezetési idejének, napi, heti vezetési idejének, napi, heti pihenőidejének ellenőrzéséhez szükséges okmányok (adatok) hiánya miatt 400 000 forint, összesen 800 000 forint közigazgatási bírságot szabott ki a nemzetközi közúti fuvarozást végző járművek személyzetének munkájáról szóló Európai Megállapodás (AETR) kihirdetéséről szóló 2001. évi IX. törvény (a továbbiakban: AETR) 10. cikk 1/d) pontjára, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 20. § (1) bekezdés c) és d) pontjában foglaltakra hivatkozva. A bírság összegét a közúti árufuvarozáshoz és személyszállításhoz kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről szóló 57/2007. (III. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 4. § 3. táblázat 4. pontja és az 5. § 4. táblázat 2. pontja alapulvételével határozta meg.

A határozat elleni fellebbezést követően az alperes 2009. július 2. napján meghozott határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Határozata indokolásában kifejtette, hogy a felperes által bemutatott adatrögzítő lapnak, illetve igazolásnak az ellenőrzött időszakot le kell fednie. 2009. június 2. napjára az aktuális menetíró korong rendelkezésre állt, azonban a felperes a folyó hetet megelőző utolsó napra, amikor vezetett, ilyet bemutatni nem tudott. Az ellenőrző hatóság a megfelelő igazolások hiánya miatt a napi-, heti- vezetésidők, a megszakítások, valamint a napi-, heti pihenési idők megtartásának ellenőrzését nem tudta elvégezni.

Az AETR 10. cikk 1/a) pontja hivatkozik a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről szóló, a Tanács 1985. december 20-i 3821/85/EGK rendelet (a továbbiakban: Tanács rendelet) előírásaira, ebből fakadóan a Tanács rendelet hatálya a nem közösségi tagállamban bejegyzett járművekre is kiterjesztésre került. Az AETR III. fejezet C/4/a) pontja, valamint a Tanács rendelet 15. cikk (3) bekezdése ugyanazon kötelezettségeket írja elő a járművezető részére a módkapcsoló használatát érintően. Abban az esetben, ha a készülék nem megfelelően kerül működtetésre, úgy a korongon szereplő információkat nem lehet megfelelő módon kiértékelni, ennek hiánya az ellenőrzést lehetetlenné teszi. Az AETR 1. cikk m) pontját, valamint 7. cikkében foglaltakat és a közúti fuvarozásban utazó tevékenységet végző személyek munkaidejének szervezéséről szóló, az Európai Parlament és Tanács 2002. március 11-ei 2002/15/EK irányelve (a továbbiakban: EK irányelv) 3. cikk a) pontját, 2/b) pontját idézve kifejtette, hogy a terminál területén történő várakozás nem minősíthető megszakításnak, mivel ezen időszak alatt a gépjárművezető a tehergépjármű Magyarországra történő beléptetése céljából a vámhatóság és egyéb szervek intézkedéseinek tesz eleget, az idejével szabadon nem rendelkezik.

Az alperes határozatát a felperes keresettel támadta, kérvén annak felülvizsgálatát, azon megállapítással, hogy az AETR 10. cikk 1/d) pontja nem követeli meg a szabadságát megelőző hétre vonatkozó tevékenységi igazolólap vagy menetíró korong bemutatását.

Hivatkozott arra, hogy ukrán honosságú tehergépjárművet vezető ukrán állampolgár nem tartozik a Tanács rendelet hatálya alá.

A megyei bíróság az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte. Ítélete indokolásában kiemelte, hogy a Kkt. 2. § (1) és (3) bekezdése, 20. § (1) bekezdés d) pontja és a Tanács rendelet 3. cikk (1) bekezdése értelmében a felperesre a Tanács rendelet hatálya nem terjed ki, ezért a menetíró készülék indulást megelőző üzembe helyezésével és üzemeltetésére vonatkozó szabályok megsértése miatt bírsággal sem sújtható. A felperes azzal, hogy a 2009. június 2. napjára menetíró korongot mutatott fel, és 2009. március 3. napjának 20 óra 7 percétől 2009. június 2. napjának 7 óra 22 percére terjedő időszakra tevékenység igazoló lappal igazolta, hogy szabadságon volt, eleget tett az AETR 10. cikk 1/d) pontjában foglalt kötelezettségének. Az AETR nem értelmezhető úgy, hogy jogszerű lehetne a több hónappal korábbi időszak ellenőrzése, ezért a felperessel szemben a Kkt. 20. § (1) bekezdés c) pontjára alapozottan bírság nem szabható ki.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, elsődlegesen kérve a menetíró készülék tevékenységkapcsolójának nem rendeltetésszerű használatából eredő, a felperes napi vezetési ideje ellenőrzéséhez szükséges, valós adatok hiánya miatt, a tachográf üzemeltetésére vonatkozó szabályok megsértésére alapozottan kiszabott 400 000 forint közigazgatási bírsághoz kapcsolódóan az ítélet hatályon kívül helyezését és e körben a kereset elutasítását. Másodlagosan ebben a körben az ítélet hatályon kívül helyezése mellett a jogszabálysértő alperesi határozatnak az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezését.

Álláspontja szerint, a Korm. rendelet 5. § 4. táblázat 2. pontjában meghatározott bírság kiszabásának nem volt helye, tekintettel arra, hogy a felperesre a Tanács rendelet hatálya nem terjed ki. Rámutatott, hogy az EK irányelv 1. cikke (helyesen 2. cikk) (1) és (4) bekezdése értelmében az AETR és az irányelv hatálya azonban a felperesre is kiterjed, ebből fakadóan a jogerős ítélet sérti az AETR 1. cikk m) pontjában, 8. cikk 7. pontjában, 10. cikk 1/a) és e) pontjában, az AETR Megállapodás Melléklet - menetíró készülék általános rendelkezések III. - a berendezés használata elnevezésű - fejezetének 10. cikkében, a Kkt. 20. § (1) bekezdés c) pontjában és a Korm. rendelet 4. § 3. táblázat 4. pontjában foglaltakat. A menetíró készülék tevékenységkapcsolója nem rendeltetésszerű használatából eredő, az ellenőrzéshez szükséges adat hiánya miatt valóban nem a Kkt. 20. § (1) bekezdés c) pontja, illetve a Korm. rendelet 4. § 3. táblázat 4. pontja alapulvételével került a bírság kiszabásra, ez azonban a fizetendő közigazgatási bírság összegének helytállóságát nem érinti. Erre tekintettel ebben a körben a megyei bíróságnak a keresetet el kellett volna utasítania, vagy a Pp. 339. § (3) bekezdése mentén, a Pp. 339. § (1) bekezdésében foglaltakra is tekintettel az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyeznie, és az elsőfokú hatóságot új eljárásra köteleznie, más jogalapon álló határozat meghozatalának indokoltságával.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!