Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2012.5.182 I. Közokirat-hamisítás bűntette miatt nincs helye pótmagánvádnak [Btk. 274. §, Be. 51.§, 53.§].

II. A csalás bűncselekménye a kár bekövetkezésével befejezetté válik [Btk. 318. §].

A városi bíróság a 2010. december 8-án - a tárgyalás előkészítése során - meghozott végzésével a közokirat-hamisítás bűntette és más bűncselekmények miatt a terhelt ellen indított büntetőeljárást megszüntette.

Vádindítványában a pótmagánvádló közokirat-hamisítás bűntettével [Btk. 274. § (1) bek. c) pontja] és csalás bűntettével vádolta a terheltet azért, mert 2002. december 18-án színlelt haszonbérleti szerződést kötött H. T.-vel és S.-né H. H.-val. E tulajdonosok a szerződés szerint az őket illető ingatlanrészt haszonbérbe adták a terheltnek, aki az ingatlan tulajdonjogát így kívánta megszerezni. A szerződések alapján a földhivatal a terheltet a közhitelű földhasználati nyilvántartásba bejegyezte.

A haszonbérleti szerződés megkötésével a haszonbérbe adók megsértették a tulajdonostársak elő-haszonbérleti jogát.

A szerződés színlelt volt és azt a célt szolgálta, hogy az ingatlan adásvétele során a terhelt első helyre kerülhessen.

Ezután a hamis földhasználati nyilvántartási adat alapján a terhelt adásvételi szerződést kötött a korábbi haszonbérbeadókkal 150 000 forint vételár fejében, annak ellenére, hogy az ingatlan értéke 383 500 forint volt, így a terhelt a vádindítvány szerint 225 000 forint kárt okozott.

A rendelkezésére álló iratok alapján az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy 2002. december 18-án haszonbérleti szerződés jött létre a terhelt és H. T. között a T. külterület 093. helyrajzi szám alatti erdő ingatlanra 10 évre. A haszonbérleti szerződés alapján a terhelt földhasználati joga 2003. január 31.-én került bejegyzésre a közhiteles ingatlan-nyilvántartásba.

Utóbb, 2003. március 17-én a korábbi bérbeadó és a terhelt a fenti ingatlanra adásvételi szerződést kötött, majd 2004. március 24-én H. T. és H. A. a fenti terület vonatkozásában fennálló más tulajdoni részüket is eladták a terheltnek.

Ezután polgári peres eljárások voltak folyamatban a bérbeadók (eladók), a pótmagánvádló és a terhelt között.

A bíróság megállapította továbbá, hogy a vádindítványban szereplő bűncselekmények elkövetése a pótmagánvádló szerint 2002-ben és 2003-ban történt.

Miután a haszonbérleti szerződés alapján a terhelt földhasználati joga 2003. január 31-én került bejegyzésre, a közokirat-hamisítás bűntette ekkor lehetne befejezett. A csalás bűntette pedig az ingatlan vételárának kifizetésekor, azaz 2004. március 24-én válhatott volna befejezetté.

A vád tárgyát képező és a Btk. 274. § (1) bekezdésének c) pontjába ütköző közokirat-hamisítás bűntettének büntetési tétele három évig terjedő szabadságvesztés. A Btk. 318. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (4) bekezdésének a) pontja szerint minősülő csalás bűntettének büntetési tétele ugyancsak három évig terjedő szabadságvesztés.

A Btk. 33. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint a büntethetőség a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább három év elteltével elévül.

Miután az elévülést nem szakította félbe semmilyen cselekmény, a bíróság azt állapította meg, hogy a vádindítványban foglalt bűncselekmények büntethetősége elévült, és már a nyomozás elrendelésére sem kerülhetett volna sor.

A Btk. 32. §-ának b) pontja szerint a büntethetőséget megszünteti az elévülés, ezért az elsőfokú bíróság az eljárást - a Be. 267. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján - a tárgyalás előkészítése keretében, elévülés címén megszüntette.

Az elsőfokú bíróság eljárást megszüntető végzése ellen a pótmagánvádló által bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt megyei bíróság a 2011. május 20-án tartott nyilvános ülésen meghozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

A megyei bíróság is úgy foglalt állást, hogy a csalás bűntette - valamennyi tényállási elem hiánytalan megvalósulása esetén is - legkésőbb 2004. március 24.-én válhatott volna befejezetté az ingatlan vételárának a kifizetésekor, ennél fogva az elévülés legkésőbb ekkor már elkezdődött.

A Btk. 274. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti közokirat-hamisítás bűntette - eltérően a pótmagánvádló érvelésétől - nem állapot-bűncselekmény. Elkövetési magatartása, a közreműködés aktív magatartás, amelynek az elévülése az aktív magatartás kifejtésével megkezdődött.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a pótmagánvádló nyújtott be felülvizsgálati indítványt jogi képviselője útján - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - arra hivatkozással, hogy az elévülés megállapítására és ennek alapján az eljárás megszüntetésére mindkét bűncselekmény vonatkozásában a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

A felülvizsgálati indítvány szerint a földhivatal által vezetett földhasználati nyilvántartás közokirat. Mindaddig, amíg a megyei bíróság a 2009. június 12. napján jogerős ítéletével a terheltet az ingatlan birtokba vételére fel nem jogosította, hamis adat szerepelt az ingatlan-nyilvántartásban. Az elévülési idő kezdő időpontja mind a közokirat-hamisítás, mind a csalás bűncselekménye vonatkozásában 2009. június 12. napja, következésképpen mindkét fokú bíróság tévesen állapította meg a cselekmények elévülését.

A pótmagánvádló ezért az elsőfokú és a másodfokú bíróság végzésének a hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

A terhelt és védője a felülvizsgálati indítványra tett észrevételében a jogerős végzés hatályában fenntartását indítványozta.

Álláspontjuk szerint a Btk. 274. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti közokirat-hamisítás bűntette akkor válik befejezetté, amikor a valótlan tartalmú adatok bekerülnek a közokiratba. A csalás befejezettsége pedig a kár bekövetkezéséhez kapcsolódik. A vádindítványban rögzített bűncselekmények ezért a vádindítvány benyújtásakor már elévültek. Valójában azonban a vádindítványban foglaltak nem is alkalmasak bűncselekmény megállapítására, ezért a bíróságoknak az eljárást már törvényes vád hiányában meg kellett volna szüntetnie.

A terhelt és a védő mindezek alapján a jogerős eljárást megszüntető végzés hatályában fenntartását indítványozta.

A Kúria a Be. 420. §-ának (1) bekezdése és a Be. 424. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, amelyen a pótmagánvádló jogi képviselője a felülvizsgálati indítványát fenntartotta. Kiemelte, hogy a közös tulajdonban álló ingatlan kijelölt erdőgazdálkodója a pótmagánvádló volt, a tulajdonközösséget ő képviselte. A valótlan adat bejegyzése a közokiratnak minősülő közhiteles nyilvántartásba jogellenes állapotot teremtett, amely mindaddig fennállt, amíg a polgári bíróság ítélete jogerőre nem emelkedett. Ugyanez irányadó a csalás elévülésének kezdő időpontja tekintetében is.

A védő az írásbeli észrevételében foglaltakkal egyező nyilatkozatot tett. Abból azt emelte ki, hogy a haszonbérleti szerződés nem volt színlelt szerződés. A vitatott szerződések tárgyát képező erdőingatlan több személy közös tulajdonában állt. Az a körülmény, hogy a tulajdonosokat a pótmagánvádló képviselte, még nem jelenti azt, hogy a tulajdon tárgyát csak ő birtokolhatta volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!