Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1086/1994. (IX. 15.) Korm. határozat

a privatizációs folyamat, az állami vagyonkezelés és egyes, az államháztartást érintő pénz- és vagyonmozgások jogszerűségét veszélyeztető visszaélések feltárásának intézményrendszeréről

A Kormány a privatizációs folyamat, az állami vagyonkezelés és egyes, az államháztartást érintő pénz- és vagyonmozgások jogszerűségét veszélyeztető visszaélések feltárásának intézményrendszeréről, és az ennek érdekében lefolytatásra kerülő ellenőrzésekről a következő határozatot hozza:

1. a) A Kormány a visszaélések feltárására irányuló ellenőrzések összehangolására Kormánybizottságot hoz létre.

b) A Kormánybizottság elnöke:

a belügyminiszter,

tagjai:

az igazságügyminiszter,

a pénzügyminiszter,

a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára,

a privatizációért felelős miniszter.[1]

c) A Kormánybizottság maga alakítja ki ügyrendjét, munkatervét, a tevékenységével összefüggő adminisztratív feladatok ellátásáról a Belügyminisztérium gondoskodik.

2. a) A Kormány a privatizáció eddigi folyamatának felülvizsgálata érdekében a Közpénzek Felhasználását és Privatizációt Ellenőrző Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) hoz létre.

b) A Bizottság elnöke:

az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára,

tagjai:

a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára,

az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára,

a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára,

a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára,

a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára,

[2]

az Állami Bankfelügyelet elnöke,

az Állami Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet vezetője.

c) A Bizottság feladata:

A privatizációs folyamat átfogó ellenőrzése, különösen abból a szempontból, hogy az Állami Vagyonügynökség és az Állami Vagyonkezelő Rt. eddigi működése megfelelt-e a tartósan állami tulajdonban maradó vállalkozói vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 1992. évi LIII. törvény, továbbá az időlegesen állami tulajdonban lévő vagyon értékesítéséről, hasznosításáról és védelméről szóló 1992. évi LIV. törvény rendelkezéseinek, valamint azon jogszabályok előírásainak, amelyek a hasznosítási, értékesítési eljárást szabályozták.

A Bizottság tagja a lefolytatott ellenőrzések során megállapított jogsértéseknél soron kívül megteszi a saját hatáskörébe tartozó intézkedéseket más, arra hatáskörrel rendelkező szervezeteknél intézkedéseket kezdeményez, továbbá szükség esetén indítványozza a felelősségre vonást is.

d) A Bizottság maga alakítja ki ügyrendjét és munkatervét, ez utóbbit a Kormánybizottság hagyja jóvá. A vizsgálatokat a Bizottság tagjai a vezetésük alatt álló apparátus munkatársai útján és esetleg külső szakértők igénybevételével végzik el. A Bizottság értékeli a lefolytatott ellenőrzésekről felvett jegyzőkönyvek megállapításait, a munkatervében megállapított ütemezés szerint rész- és összefoglaló jelentést készít.

Felelős:a Bizottság elnöke és tagjai
Határidő:-az ügyrend és munkaterv elkészítésére: 1994. szeptember 15.
-a vizsgálatok megkezdésére: 1994. szeptember 20.
-a vizsgálatok első ütemének befejezésére: 1995. április 30.

3. a) A Kormány utasítja a Kormányzati Ellenőrzési Iroda elnökét, hogy a központi költségvetési szervek, valamint az elkülönített állami pénzalapok kezelői, továbbá a Kincstári Vagyonkezelő Szervezet állami vagyonkezelési tevékenységét vizsgálja meg, különös tekintettel arra, hogy az államháztartásról szóló törvény, az elkülönített állami pénzalapokról szóló törvények, az ezekhez kapcsolódó jogszabályok, valamint a pénzügyi és számviteli előírások rendelkezéseit az említett szervezetek megtartották-e.[3]

Vizsgálja meg továbbá azt is, hogy az állami vagyon alapítványoknak és vállalkozásoknak történő juttatásánál a jogszabályi előírásokon túl kellő gondossággal jártak-e el, figyelembe vették-e a gazdasági célszerűségi szempontokat, az erre vonatkozó engedélyek megkérésénél körültekintően tájékoztatták-e a Kormányt. Az alapítványok létesítésénél, az alapítványokhoz való hozzájárulásokról szóló kormánydöntések előkészítésénél megfelelően gondoskodtak-e az állami ellenőrzés érvényesüléséről.

b) A Kormány felkéri a legfőbb ügyészt, hogy az alapítványok feletti törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva nyújtson segítséget az alapítványoknak történő vagyonátadásra irányuló vizsgálatok elvégzéséhez.

c) A Kormányzati Ellenőrzési Iroda elnöke állítsa össze a vizsgálat munkaprogramját és azt a Kormánybizottsághoz jóváhagyás céljából juttassa el.[4]

d) A Kormányzati Ellenőrzési Iroda elnöke az egyes vizsgálatok tapasztalatai alapján soron kívül tegye meg a szükséges intézkedéseket, beleértve a felelősségre vonás kezdeményezését is; vizsgálatairól az elfogadott munkaprogramjában meghatározottak szerint adjon részjelentéseket és összefoglaló jelentést a Kormánybizottság számára.[5]

[6]
Felelős:Kormányzati Ellenőrzési Iroda elnöke
Határidő:a 2. pontban meghatározottak szerint.

4. A pénzügyminiszter a felügyeleti ellenőrzési jogkörében folyamatosan végzett ellenőrzések során fordítson kiemelt figyelmet az adóhatóságok, a vám- és illetékhivatalok eljárásának ellenőrzésére, különös tekintettel arra, hogy megfelelően érvényesültek-e az állam bevételi érdekei, a különböző méltányossági jellegű, vagy egyéb szempontok alapján mérlegelési jogkörben történtek-e olyan indokolatlan intézkedések, amelyek a bevételeket csökkentették.

Az ellenőrzések eredményeiről a kialakított munkaprogram szerint tájékoztatni kell a Kormánybizottságot. Az e határozat által érintett tárgykörben érkezett bejelentéseket lehetőség szerint soron kívül kell kivizsgálni.

Felelős:pénzügyminiszter
Határidő:folyamatos

5. A Kormánybizottság:

- gondoskodik a vizsgálatot végzők munkaprogramjának összehangolásáról és jóváhagyásáról;

- feldolgozza az ellenőrzés egyes területeiről készített rész- és összefoglaló jelentéseket;

- ellenőrzi a munkaprogramok végrehajtását, az ellenőrzést végző szervezetek hatás- és feladatkörét meghaladó kormányzati intézkedéseket kezdeményez;

- gondoskodik a közvélemény tájékoztatásáról;

- elkészíti és benyújtja a kormányintézkedésekre vonatkozó előterjesztéseket.

6. A Kormánybizottság a közvélemény tájékoztatására - az elfogadott munkaprogramok alapján - készítsen sajtótervet, és gondoskodjon a lakosság olyan irányú tájékoztatásáról, miszerint az esetlegesen tudomásukra jutott visszaéléseket országgyűlési képviselőik útján, illetve a panasz és a közérdekű bejelentés jogával élve juttathatják el a vizsgálatot végzők részére.

Felelős:a Bizottság elnöke és tagjai
Határidő:a Kormánybizottság munkaterve szerint

7. A Kormány utasítja a központi kormányzati szervek és területi hivatalaik vezetőit, hogy a bizottságok működését, az ellenőrzésre kijelölt munkatársak és szakértők vizsgálati tevékenységét segítsék elő. Felkéri a cégbíróságokat, pénzintézeteket, továbbá az Állami Vagyonkezelő Rt., valamint az Állami Vagyonügynökség tisztségviselőit az ellenőrző tevékenység segítésére.

8. A Kormány felkéri az Állami Számvevőszék elnökét, a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, a Magyar Nemzeti Bank elnökét, valamint a legfőbb ügyészt, hogy személyesen vagy a vezetésük alatt álló szervezet vezető tisztségviselői útján támogassák a Kormánybizottság munkáját.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1103/1996. (X. 16.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.10.16.

[2] A "privatizációs törvényt előkészítő kormánybiztos" szövegrészt hatályon kívül helyezte az 1015/1995. (III. 1.) Korm. határozat 4. pontja. Hatálytalan 1995.03.01.

[3] Módosította a 138/1994. (X. 28.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 1994.10.31.

[4] Módosította az 138/1994. (X. 28.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 1994.10.31.

[5] Módosította az 138/1994. (X. 28.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 1994.10.31.

[6] Módosította az 138/1994. (X. 28.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 1994.10.31.