Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 1999.131 A társasági szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti pert a társasággal, és nem a szerződést aláíró tagokkal szemben kell megindítani. Lényeges eljárási szabályt sért a bíróság, ha a jogvitát a szerződő felek perben állásával dönti el [1989. évi 23. tvr. 18/A. § (1)-(2) bek., Pp. 252. § (2) bek.].

1983. május 20-án jött létre a C. Polgári Jogi Társaság. Az 1989. november 29-én kelt társasági szerződéssel a felperes, a II. r., a III. r. és a IV. r. alperes létrehozta az I. r. alperes közkereseti társaságot. Az I. r. alperes közkereseti társaságot létrehozó társasági szerződésben a tagok nem rendelkeztek a társasági vagyon mértékéről, annak rendelkezésre bocsátása módjáról és idejéről. Kizárólag a társaságba újonnan belépő II. r. alperes 35 000 Ft-os vagyoni hozzájárulásának 30 napon belüli házipénztárba történő befizetését írták elő a szerződés 5. pontjában.

A Megyei Bíróság mint Cégbíróság az 1990. április 25-én kelt határozatával az I. r. alperest bejegyezni rendelte a cégjegyzékbe.

A felperes az 1997. szeptember 15-én benyújtott keresetében alperesként az I. r. alperest megnevezve, kérte annak megállapítását, hogy az 1989. november 29-én kelt, I. r. alperes társaságot létrehozó társasági szerződés a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény (Gt.) 21. §-ának (1) bekezdés d) pontjában, illetve a Gt. 56. §-ában foglalt szabályok megsértése miatt a Gt. 21. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. Utóbb a felperes keresetét kiterjesztette a II. r., a III. r. és a IV. r. alperesre; velük szemben is a társasági szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte.

Az I. r., a II. r., és a III. r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Arra hivatkoztak, hogy az I. r. alperes korlátolt felelősségű társaság az 1983-ban alakult polgári jogi társaság átalakulásával, annak vagyonával jött létre. Kizárólag a társaságba belépő új tag vagyoni hozzájárulásáról voltak kötelesek rendelkezni a szerződő felek.

A IV. r. alperes szintén a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a felperes által megjelölt társasági szerződés érvénytelen, hivatkozott továbbá arra, hogy a tagsági viszonyát 1996. december 9-én megszüntette, vele az I. r. alperes elszámolt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felperes és a II. r. , a III. r. és valamint a IV. r. alperes között 1989. november 29. napján létrejött társasági szerződés érvénytelen.

A társasági szerződést az elsőfokú bíróság az ítélet hozatala napjáig hatályossá nyilvánította.

Határozatának indokolásában kifejtette, hogy a Gt. 21. §-ának (1) bekezdés d) pontjába ütközik a felperes által megjelölt társasági szerződés, ezért az a Gt. 21. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. A társaság az ítélet hozatala napjáig működött, a szerződéskötés előtti állapot visszaállítására nincs lehetőség.

Az I. r., a II. r. és a III. r. alperes az ítélettel szemben benyújtott fellebbezésében kérte az elsőfokú bíróság határozatának megváltoztatását, és a felperes keresetének elutasítását. Az első fokú eljárás során kifejtett indokaikat ismételték meg.

A felperes a fellebbezési ellenkérelmében kérte az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását.

Az I. r., a II. r. és a III. r. alperes fellebbezése az alábbiakra tekintettel megalapozott.

Az 1995. évi LXXII. törvény 14. §-ának (1) bekezdésében foglalt módosítás értelmében a jogerős cégbejegyzést követően a bírósági cégnyilvántartásról és a cégek törvényességi felügyeletéről szóló 1989. évi 23. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Ctvr.) 18/A. § (1) bekezdésében írt feltételek megléte esetén indítható a társasági szerződés érvénytelenségének megállapítására per. A 18/A. § (2) bekezdéséből megállapítható, hogy a pert a társasággal szemben kell megindítani. Lényeges eljárási szabályt sértett az elsőfokú bíróság, amikor határozatában a II. r., a III. r. és a IV. r. alperesekre vonatkozóan hozott döntést, az I. r. alperesre nézve pedig nem rendelkezett. Ezért a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 252. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.

Az újabb eljárás során az elsőfokú bíróságnak a pert a II. r., a III. r. és a IV. r. alperesekkel szemben a Pp. 130. §-ának (1) bekezdés g), illetve 157. §-ának a) pontja alapján meg kell szüntetnie. Az eljárást az I. r. alperessel szemben kell lefolytatnia, és vele szemben kell érdemi határozatot hozni. (Legf. Bír. Gf. VII. 31. 672/1998. sz.)