Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.11.311 A munkáltató az egyenlő bánásmód követelményét megsérti, ha 20 fő autóbusz-vezetőt keresett, de a korábban nála dolgozott gépkocsi-vezetőnőt nem alkalmazta [Mt. 5. §].

A felperes a keresetében az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére hivatkozással 831 944 forint vagyoni és 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest 770 686 forint és kamata megfizetésére, egyebekben a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1982. június 18-ától fennálló munkaviszonyát az alperes 1996. augusztus 20-ával szüntette meg azon indokolással, hogy a felperes munkaképessége megváltozott, az 50%-os munkaképesség-csökkenésnek megfelelő munkát pedig a munkáltató nem tud biztosítani részére.

Az alperes 2003. évben és 2004. év elején több ízben adott fel álláshirdetést női és férfi autóbusz-vezetői munkatársak felvételére, ezért - a korábban is autóbusz gépkocsivezető munkakörben dolgozó felperes, aki időközben meggyógyult - 2004. március 5-én V. G. vezérigazgató-helyettesnél érdeklődött a foglalkoztatásról, aki B. Z. üzemvezetőhöz irányította. A felperes jelentkezését a munkáltató elutasította, és e tényt igazolta a Munkaügyi Központ által megállapított álláskeresési járadék folyósításához is. A Megyei Munkaügyi Központ Kirendeltségének vezetője 2004. április 30-án igazolta, hogy az alperes 2004. február 18-án 20 fő autóbusz-vezetői jogosítvánnyal rendelkező munkaerőre jelentette be igényét.

A munkaügyi bíróság nem fogadta el az alperes arra hivatkozását, hogy az alperesnél érvényben lévő Vezérigazgató-helyettesi Utasítás 5.4. pontjában foglalt rendelkezés szerint nem volt mód olyan munkavállalók újbóli alkalmazására, akik munkaviszonya korábban a munkáltató rendes felmondásával szűnt meg végkielégítés fizetése mellett. Az alperes ezen indokra csak a peres eljárásban hivatkozott, és ha az elutasítás valós indoka ez a körülmény lett volna, úgy a munkáltató - az előírt eljárás mellett - a felperes felvételi lapját annak kitöltése után a Munkaügyi és Bérgazdálkodási Osztályhoz küldte volna meg írásos nyilatkozatot kérve. A felperes álláspontját támasztották alá hozzátartozói, valamint N. M. volt munkatárs, akik tanúvallomása szerint a felperes nekik panaszolta el, hogy azért nem alkalmazták, mert nő. A bíróság álláspontja szerint az alperesnek a foglalkoztatási jogviszony létesítését meghiúsító eljárása az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik, ezért a felperes részére kártérítés fizetésére köteles. A felperes mint autóbusz gépjárművezető az alperesnél havi 123 713 forint bruttó összegű havi munkabért érhetett volna el, amelyből a bíróság levonásba helyezte a megtérült összegeket. A nem vagyoni kártérítés iránti igényt a felperes nem bizonyította, ezért a munkaügyi bíróság ebben a körben a keresetet elutasította.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részét részben megváltoztatta, a kártérítés összegét 311 979 forintra leszállította.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes megfelelően bizonyította, hogy foglalkoztatása elmaradása miatt hátrány érte, az alperes pedig nem igazolta az egyenlő bánásmód követelményének betartását, ez pedig megalapozza a felperes kárigényét. A megyei bíróság nem tekintette jogszabálysértőnek a Termelési Vezérigazgató-helyettesi Utasítást, mivel az mindenkivel szemben fennálló korlátozást tartalmaz. Ezen utasítás figyelembevételével megállapította, hogy hátrányos megkülönböztetés hiányában sem került volna sor a felperes alkalmazására, így elmaradt munkabérben megnyilvánuló vagyoni kár nem érte. Ugyanakkor a jogerős ítélet bizonyítás nélkül is köztudomású tényként fogadta el, hogy az egyenlő bánásmód megsértése folytán a felperest olyan sérelmek érték, amelyek következtében nem vagyoni kártérítésre jogosult. A másodfokú bíróság ennek összegét a három hónap alatt elérhető jövedelmében határozta meg - levonva a munkanélküli ellátás összegét.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletnek - az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére vonatkozó rendelkezését nem érintve - a hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte a kártérítés összegszerűsége körében. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság megsértette a Pp.-nek a bizonyításra és a másodfokú eljárásra vonatkozó rendelkezéseit, az általa alkalmazott jogi érvelés alátámasztására az elsőfokú eljárás során bizonyítás nem történt, az pedig a másodfokú eljárásban nagy terjedelme miatt nem eszközölhető, illetve ilyet a másodfokú bíróság meg sem kísérelt. A jogerős ítélet megsértette a Pp. 163. §-ának (1) bekezdését, amikor az ítéleti indokolást az arra vonatkozó tényállás felvétele nélkül, csupán vélelemre alapította.

Az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet részbeni megváltoztatására, és a kereset teljes egészében történő elutasítására irányult. Érvelése szerint a munkáltató nem sértette meg az egyenlő bánásmód követelményét. Arra hivatkozott, hogy jelen perben vagyoni kárigényt az Mt. 174-177. §-aira alapítottan nem lehet érvényesíteni, míg a nem vagyoni kártérítés iránti igény megalapozottságát a felperes nem bizonyította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!