BH 2008.11.311 A munkáltató az egyenlő bánásmód követelményét megsérti, ha 20 fő autóbusz-vezetőt keresett, de a korábban nála dolgozott gépkocsi-vezetőnőt nem alkalmazta [Mt. 5. §].
Kapcsolódó határozatok:
Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1066/2004/19., Debreceni Törvényszék Mf.21474/2006/5., Kúria Mfv.10449/2007/4. (*BH 2008.11.311*)
***********
A felperes a keresetében az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére hivatkozással 831 944 forint vagyoni és 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest 770 686 forint és kamata megfizetésére, egyebekben a keresetet elutasította.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1982. június 18-ától fennálló munkaviszonyát az alperes 1996. augusztus 20-ával szüntette meg azon indokolással, hogy a felperes munkaképessége megváltozott, az 50%-os munkaképesség-csökkenésnek megfelelő munkát pedig a munkáltató nem tud biztosítani részére.
Az alperes 2003. évben és 2004. év elején több ízben adott fel álláshirdetést női és férfi autóbusz-vezetői munkatársak felvételére, ezért - a korábban is autóbusz gépkocsivezető munkakörben dolgozó felperes, aki időközben meggyógyult - 2004. március 5-én V. G. vezérigazgató-helyettesnél érdeklődött a foglalkoztatásról, aki B. Z. üzemvezetőhöz irányította. A felperes jelentkezését a munkáltató elutasította, és e tényt igazolta a Munkaügyi Központ által megállapított álláskeresési járadék folyósításához is. A Megyei Munkaügyi Központ Kirendeltségének vezetője 2004. április 30-án igazolta, hogy az alperes 2004. február 18-án 20 fő autóbusz-vezetői jogosítvánnyal rendelkező munkaerőre jelentette be igényét.
A munkaügyi bíróság nem fogadta el az alperes arra hivatkozását, hogy az alperesnél érvényben lévő Vezérigazgató-helyettesi Utasítás 5.4. pontjában foglalt rendelkezés szerint nem volt mód olyan munkavállalók újbóli alkalmazására, akik munkaviszonya korábban a munkáltató rendes felmondásával szűnt meg végkielégítés fizetése mellett. Az alperes ezen indokra csak a peres eljárásban hivatkozott, és ha az elutasítás valós indoka ez a körülmény lett volna, úgy a munkáltató - az előírt eljárás mellett - a felperes felvételi lapját annak kitöltése után a Munkaügyi és Bérgazdálkodási Osztályhoz küldte volna meg írásos nyilatkozatot kérve. A felperes álláspontját támasztották alá hozzátartozói, valamint N. M. volt munkatárs, akik tanúvallomása szerint a felperes nekik panaszolta el, hogy azért nem alkalmazták, mert nő. A bíróság álláspontja szerint az alperesnek a foglalkoztatási jogviszony létesítését meghiúsító eljárása az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik, ezért a felperes részére kártérítés fizetésére köteles. A felperes mint autóbusz gépjárművezető az alperesnél havi 123 713 forint bruttó összegű havi munkabért érhetett volna el, amelyből a bíróság levonásba helyezte a megtérült összegeket. A nem vagyoni kártérítés iránti igényt a felperes nem bizonyította, ezért a munkaügyi bíróság ebben a körben a keresetet elutasította.
A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részét részben megváltoztatta, a kártérítés összegét 311 979 forintra leszállította.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!