Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.8.244 A vörösiszap-tározó gátfalának átszakadása következtében keletkezett károkért az üzembentartó a veszélyes üzemi felelősség szabályai alapján felel, mivel az emberi környezetet veszélyeztető tevékenységet folytatott [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 345. § (1) bek.].

[1] Az alperes az üzemeltetésében álló gyártelepen lévő X. számú (perbeli) vörösiszap-tározó tulajdonjogát az 1997. július 11-én kötött privatizációs szerződéssel szerezte meg. E szerződésben az alperest környezetvédelmi okból résfal építésére kötelezték, amely elkészült. A kazettába a vörösiszap betöltése 1998-ban kezdődött.

[2] 2010. október 4-én 12 óra 10 perckor a tározó gátfala átszakadt és a tározóból kizúduló vörösiszap elárasztotta a környező településeket, a felperesek lakóingatlanát és a mezőgazdasági ingatlanát. A katasztrófa következtében életét vesztette az I. r. felperes édesanyja; a lakóingatlan, a benne lévő ingóságok használhatatlanná váltak, a növényi kultúra elpusztult.

[3] A felperesek a keresetükben az ezzel összefüggő vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték az alperes kötelezését a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Kvtv.) 103. § (1) bekezdése, a Ptk. 345. § (1) bekezdése és 355. § (1) bekezdése alapján.

[4] Jogi álláspontjuk szerint az alperes a veszélyes anyag kezelésével és tárolásával környezetet veszélyeztető tevékenységet folytatott, amellyel a környezetet súlyosan károsította. E tevékenység a Kvtv. 103. § (1) bekezdésétől függetlenül is veszélyes üzemnek minősül, ezért az alperes objektív kártérítési felelőssége fennáll.

[5] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a vörösiszap tárolása fokozott veszéllyel járó tevékenység, az általános kártérítési szabályok szerint pedig azért nem felel, mert az üzemeltetés során jogellenes magatartást nem tanúsított, a jogszabályokat, hatósági előírásokat betartotta, a karbantartást megfelelően elvégezte. Utalt a katasztrófa elháríthatatlan külső okaként a szélsőséges időjárásra, a nagy mennyiségű csapadékra, a szeizmikus mozgásokra, valamint a résfal megépítéséből eredően a víz szivárgásának akadályoztatottságára is. A gátanyag rideg törése az alperes szerint objektíve elháríthatatlan volt.

[6] Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletében megállapította az alperes kártérítési felelősségét a gyártelepén található X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-én történt átszakadása következtében a felpereseket ért károk vonatkozásában.

[7] Az elsőfokú bíróság tanúkat hallgatott meg, pergazdaságossági okból a más ügyekben beszerzett szak-értői véleményeket is a per tárgyává tette. Figyelembe vette a Nemzeti Nyomozó Iroda megbízásából az ISZKI és a BME Geotechnikai Tanszéke, valamint L. Gy. környezetvédelmi szakértő által készített szakvéleményt is, illetőleg a 34.P.26.768/2010. számú perben beszerzett szakvéleményeket. A szakvéleményeket nem tartotta aggályosnak amiatt, hogy az alperes megbízásából a magánszakvéleményt annak a tanszéknek a vezetője készítette, amely eseti szakértőként a perben bevonásra került.

[8] Az elsőfokú bíróság indokolása szerint az alperes tevékenysége a katasztrófa előtt a környezetet terhelte, veszélyeztette, a veszélyes üzemi felelőssége a Kvtv. speciális rendelkezései és a Ptk. általános veszélyes üzemi felelősségre irányadó szabályai alapján is megállapítható.

[9] A felelősség alól az alperes magát kimenteni nem tudta, mert nem bizonyította, hogy a kárt a veszélyes üzemi tevékenységen kívül álló elháríthatatlan ok okozta.

[10] Az elsőfokú bíróság szerint az altalajban kúszásos, a gátanyagban rideg törés következett be. A gátszakadás rendkívül összetett jelenség volt, számos tényező kedvezőtlen összejátszása idézte elő, amelyeket az elsőfokú bíróság felsorolt és a kimentés kö-rében vizsgálta. A csapadék mennyiségének növekedése külső ok, azonban a tározó tetején lévő folyadék szintjének a működéssel kapcsolatos növekedése, a magas lúgtartalom miatt a talajban bekövetkezett folyamatok a veszélyes üzemi tevékenység körébe tartozó okok. Ilyennek minősülnek továbbá az összes tervezési, kivitelezési, építési hiányosságok.

[11] Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a veszélyes üzem körébe a létesítmény tervezése, építése is beletartozik. A szakértői vélemények alapján bizonyítottak voltak a katasztrófa bekövetkezésével oksági kapcsolatban álló tervezési, építési hibák. A csurgalékvíz árok tekintetében a szakértői vélemények egyezően állították, hogy karbantartási hiányosságokat feltételezve a katasztrófa megfelelő karbantartás mellett is bekövetkezett volna.

[12] Az elsőfokú bíróság részletezte azokat a tevékenységeket, amelyekkel a katasztrófa megelőzhető lehetett volna. Szükségesnek tartotta olyan monitoring rendszer működtetését, amely alkalmas a gát aktuális állapotának felmérésére. E körben az elvárhatósági mérce nem igazodhat a jogszabályi vagy hatósági kötelezéshez, figyelemmel a tárolt anyag veszélyességére is. Nem volt akadálya a védőgát rendszer kiépítésének sem.

[13] Mindezekre tekintettel az alperes köteles a kárt megtéríteni a Ptk. 355. § (1) bekezdése és a Kvtv. 101. § (2) bekezdésének d) pontja alapján is.

[14] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság a közbenső ítéletében az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét azzal a pontosítással hagyta helyben, hogy az I. és II. r. felpereseket megilleti a jogosultság arra, hogy az alperestől a gyártelepén található X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-én történt átszakadásával okozati összefüggésben felmerült káraik megtérítését követeljék.

[15] A másodfokú bíróság szerint miután a felperesek a tárgyi felelősség alkalmazhatóságát a Kvtv. 103. § (1) bekezdésére alapították, a környezetveszélyeztető tevékenységet kellett vizsgálni, ez pedig bizonyított volt a perben függetlenül attól, hogy a vörösiszap tárolása egyébként mennyiben minősül fokozottan veszélyes tevékenységnek.

[16] A másodfokú bíróság kiemelte, hogy a szakértők - beleértve az alperes által megbízott szakértőt is - egyező értelmezése szerint a katasztrófa bekövetkezését a magas lúgtartalmú tárolt anyag és az altalaj kölcsönhatásaként a gravitáció hatására kialakult kémiai folyamat és ebből eredően a talajszerkezet megváltozása okozta, minden egyéb októl függetlenül, ezért azoknak a kereset elbírálása szempontjából nincs jelentősége. A többi okkal kapcsolatos szakértői ellentmondások tisztázása szükségtelen.

[17] Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság mellőzte az elsőfokú közbenső ítélet indokolásából azokat a megállapításokat, amelyek a kationcsere hatásaként a talajban lezajlott nyírószilárdság csökkenésén túl a káreseményhez vezető okok műszaki tartalmára, az ahhoz kapcsolódó következtetésekre, a kár elhárításának lehetőségére vonatkoztak.

[18] Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezése mellett elsődlegesen az elsőfokú bíróságot, másodlagosan a másodfokú bíróságot új eljárásra utasító, harmadlagosan pedig a keresetet elutasító döntés meghozatalára irányult. Álláspontja szerint a vörösiszap tárolása a Kvtv. rendelkezései szerint nem minősül a környezet terhelésének, igénybevételének.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!