EH 2009.1965 Nincs annak akadálya, hogy a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban - a másodfokú bíróság döntésétől eltérően - megállapítsa a per tárgyának értékét és hivatalból elutasítsa a felülvizsgálati kérelmet, ha a per tárgyává tett szolgalom mint vagyoni értékű jog ellenértéke nem haladja meg az egymillió forintot [Pp. 24. §, 271. §, 273. § és 275. §].
Az elsőfokú bíróság a felperesek szolgalom alapítása iránt előterjesztett keresetének részben helytadott és megállapította, hogy a tulajdonukban álló b.-i 0155. hrsz.-ú ingatlan mindenkori birtokosát az alperes tulajdonában álló 547/1. hrsz.-ú - szomszédos - ingatlanon átjárási szolgalom illeti meg, amely a felperesek által időbeli korlátozással gyakorolható. A felpereseket a megállapított szolgalmi jog ellenértékeként 42 000 forint megfizetésére kötelezte.
Az alperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperesek keresetét teljes egészében elutasította.
A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és a kereseti kérelmüknek megfelelő új határozat meghozatalát kérték. Előadták, hogy a tulajdonukban álló ingatlan megközelítése csak a szomszédos ingatlanon alapítandó szolgalom igénybevételével lehetséges és ennek megfelelően a szolgalmi jog korlátozás nélkül illeti meg az "[a…] ingatlant".
Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmet terjesztett elő és kérte a jogerős ítélet hatályában való fenntartását.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A Pp. 270. § (2) bekezdése értelmében a jogerős ítélet felülvizsgálata jogszabálysértésre hivatkozással kérhető.
A másodfokú bíróság a per tárgyának értékét nem meghatározhatónak tekintette.
A Legfelsőbb Bíróság ettől eltérő álláspontja szerint (BH 2008/67.) a szolgalom, mint dologi hatályú jogosultság, vagyoni értékű jog, így a szolgalmi jog alapítása iránti per tárgyának értéke megállapítható.
A másodfokú bíróságnak ezzel kapcsolatos - az eljárási illeték tárgyában hozott, az Itv. 39. § (3) bekezdésén alapuló döntésében kifejezésre jutó - álláspontját a Legfelsőbb bíróság a Pp. 275. § (2) bekezdése értelemében nem érinthette (EBH 1999/96.). Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Legfelsőbb Bíróság az előtte folyamatban lévő felülvizsgálati eljárásban sem állapíthatja meg eltérően - helyesen - a felülvizsgálati kérelemmel vitatott értéket. Ennek megfelelően - a Pp. 24. § (2) bekezdése e) pontjára utalással - felhívta a felpereseket, hogy jelöljék meg a felülvizsgálati kérelmükben vitatott értéket.
A felperesek úgy nyilatkoztak, hogy ez az érték - mint a per tárgyává tett szolgalmi jog ellenértéke - 1 500 000 forint.
A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 273. § (2) bekezdés a) pontja alapján a felülvizsgálati kérelmet az eljárás bármely szakában akkor is hivatalból elutasítja, ha annak nincs helye. A Pp. 271. § (2) bekezdése értelmében felülvizsgálatnak nincs helye - egyebek között - az olyan vagyonjogi ügyben, amelyben a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték az egymillió forintot nem haladja meg.
E rendelkezésekből az következik, hogy a vagyonjogi ügyekben a Legfelsőbb Bíróság - hivatalból; a felülvizsgálati ellenkérelem előterjesztését követően is - köteles vizsgálni a felülvizsgálati kérelemben vitatott értéket.
Ehhez mérten a per iratai alapján megállapította, hogy az elsőfokú eljárásban 17. sorszám alatt előterjesztett szakvélemény szerint a per tárgyát képező szolgalom értéke 345 305 forint. A szakértői véleményt a peres felek elfogadták, megállapításait sem az első-, sem a másodfokú bíróság nem tette vitássá.
Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság - a felperesektől beszerzett nyilatkozat tartalmától eltérően - megállapította, hogy a per tárgyának értéke 345 305 forint, így a felülvizsgálati eljárásban vitatott érték sem haladja meg a törvényben meghatározott értéket, s emiatt a támadott másodfokú határozat felülvizsgálatára nincs jogi lehetőség. A Legfelsőbb Bíróság ezért a felperesek felülvizsgálati kérelmét a Pp. 273. § (2) bekezdés a) pontja alapján hivatalból elutasította.