Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.12.418 A vádlott azzal a magatartásával, hogy - az általa is tudottan jelentős mennyiségű kábítószert tartalmazó - csomagokat feladta, a forgalomba hozatallal elkövetett kábítószerrel visszaélés bűncselekményét valósította meg - Ha a kábítószert a címzett nem veszi át és a hatóság lefoglalja, a bűncselekmény a kísérleti szakban marad [Btk. 282/A. § (1) bek., Btk. 16. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.694/2003/24., Fővárosi Ítélőtábla Bf.1387/2004/8. (*BH 2005.12.418*), Szekszárdi Törvényszék B.116/2005/108., Székesfehérvári Törvényszék B.271/2008/320., Fővárosi Ítélőtábla Bf.186/2014/36., Székesfehérvári Törvényszék B.33/2016/28., Győri Ítélőtábla Bf.106/2017/8.

***********

Az elsőfokú bíróság a 2004. év június hó 9. napján kelt ítéletével H. P. vádlottat 1 rb. jelentős mennyiségű kábítószerrel visszaélés bűntette, 1 rb. magánokirat-hamisítás vétsége és 1 rb. pénzhamisítás bűntette miatt halmazati büntetésül 8 évi fegyházbüntetésre és 9 évi közügyektől eltiltásra ítélte, rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről és a bűnügyi költségről is.

Az elsőfokú bíróság az alábbi tényállást állapította meg:

H. P. vádlott, aki alkalmi drogfogyasztó, 2002 áprilisában egy ismeretlen személytől megszerzett 2 db fémdobozba elrejtett és javító gittbe ágyazott 2450 db extasy tablettát.

A vádlott 2002. április 26-án megkísérelte az országból kijuttatni a tablettákat oly módon, hogy a szállítással a K. I.-né által képviselt F. F. Bt. nevében a M. S. Kft. szállító céget bízta meg. A csomag címzettje az ausztrál székhelyű P. G. cég volt. A vádlott által kitöltött fuvarozási megbízáson, az általa benyújtott vámkezelési megbízáson, szállítmányozási megbízáson a F. F. Bt. hamis bélyegzőlenyomata és K. I.-né meghamisított aláírása szerepelt, amelyről tudta, hogy hamisak. H. P. 2001 decemberében 2002-ben többször adott fel hamis bélyegzővel és meghamisított aláírással csomagokat Ausztráliába, ugyanezen cégek közreműködésével.

K. I.-né a 2001. december 21-én feladott csomag vámkezeléséről tudomást szerzett és ezt követően a P. Rendőrkapitányságon ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.

A rendőrség a 2002. április 26-án feladott tablettákat lefoglalta. Az igazságügyi toxikológiai szakértő véleménye szerint a lefoglalt 2450 db extasy tabletta kb. 66,71 gramm tiszta hatóanyagtartalmú MDMA bázist tartalmazott, amely meghaladja a jelentős mennyiség alsó határát.

H. P. 2002. december 17-ét megelőzően a lakásán 72 db 20 000 forintos bankjegy-másolatot készített színes, tintasugaras nyomtatóval. Továbbá 1 db 20 000 forintos bankjegy-másolatot készített ugyanezen technikával, azonban a másolat elő- és hátoldala össze volt ragasztva és méretre volt vágva. A nyomozó hatóság a bankjegy-másolatokat 2002. december 17-ei házkutatás során lefoglalta. A rendőrség lefoglalt még 1 db Powerbook 4G típusú laptopot, valamint 1 db HP PSC-750 típusú printer-scanner-copy kombinált számítástechnikai eszközt.

A lefoglalt laptop háttértárolójában 4 db 20 000 forintos bankjegy előlapjának másolt képe, valamint 1 db 20 000 forintos bankjegy hátoldal másolatának képe volt elmentve. A számítógépen telepítve voltak továbbá a képszerkesztésre alkalmas Adobe Photoshop 5.0-s, valamint az Adobe Photo Lux képek szerkesztésére és nyomtatására alkalmas program. Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője a kábítószerrel visszaélés és a pénzhamisítás bűntette miatt emelt vád alóli felmentésért, egyébként a büntetés jelentős enyhítéséért fellebbezett.

A fellebbviteli főügyészség átiratában a magánokirat-hamisítás jogi minősítésének megváltoztatása mellett az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását indítványozta.

A vádlott védője mind az írásbeli fellebbezésében, mind szóban a nyilvános ülésen támadta az ítéleti tényállás megalapozottságát.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a Be. 351. § (2) bekezdésének c) és d) pontjai alapján megalapozatlan, mert ellentétes az iratok tartalmával, a megállapított tényekből további tényekre helytelenül következtetett és nem tett eleget az indokolási kötelezettségének sem.

Kifogásolta, hogy az ítélet téves, nevezetesen, hogy a vádlott ellen A.-ban több bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt elfogatóparancs került kiadásra.

Ezzel szemben az Interpool 2002. év július 26. napján faxon érkezett tájékoztatása szerint a vádlottat A.-ban lopás bűntette miatt körözik, de az nem jelenti, hogy a vádlott büntetőeljárás hatálya alatt állása súlyosító körülményként értékelhető, mert bűncselekmény elkövetését még a bíróság nem állapította meg.

Az ítéletben írtak szerint a vádlott alkalmi drogfogyasztó, azonban ezt a megállapítást bizonyíték nem támasztja alá, a vizeletvizsgálat eredménye is negatív volt.

A tényállás tartalmazza, hogy a vádlott 2002-ben többször adott fel hamis bélyegzővel és hamis aláírásokkal csomagot A.-ba.

Ez a vádon való túlterjeszkedés, mivel a vádirat csak a 2002. év április 26-i csomagfeladást tette a vád tárgyává.

Az ítéletben írtak szerint a tényállás nem tartalmazza, hogy a vádlott a pénzhamisítást, a 73 darab 20 000 forintos bankjegy másolásával a Btk. 304. § (1) bekezdésének b) pontjában írt törvényi előfeltétel szerint forgalomba hozatali céllal követte volna el.

Az ítélet indokolása az alábbiak szerint hiányos. Nem adta a bíróság kellő indokát annak, hogy K. T. tanú vallomását miért vetette el; A létező házaspár elkövetési magatartását miért nem a vádlott vallomása alapján állapította meg; Nem indokolta meg kellően, hogy a szakértői véleményt miért fogadta el.

Cs. M. informatikai szakértő ugyanis a szakvéleményében nem állította határozottan, hogy a vádlott által másolt bankjegyek megtévesztésre alkalmasak voltak, csupán úgy nyilatkozott, hogy azok kötegelés esetén megtévesztőek lehetnek. Ezt a szakértői véleményt azonban a bíróság olyan bizonyítékként értékelte, ami a bankjegyek felhasználhatóságát, megtéveszthetőségét bizonyítaná; V. I. szakértő egyértelműen megállapította, hogy a 72 darab másolt bankjegy hátoldala fehér volt, nem ipari technikával, hanem ollóval formára vágott példányok voltak, és az ítélet szerint a másolatok javuló tendenciát mutattak.

Azt azonban az elsőfokú bíróság nem indokolta meg, hogy ezt a megállapítást melyik szakértő véleményére alapította. A vádlott védekezése ugyanis ezzel ellentétes volt, úgy nyilatkozott, hogy a festék kifogyóban volt a másolóban, így a másolt bankjegyek egyre kevésbé hasonlítottak az eredeti címletre.

Az ítélet indokolásában logikai hibát vétett az elsőfokú bíróság, amikor a forgalomba hozatali szándékot azzal is alá kívánta támasztani, hogy a bankjegyeket nem színes másolóval, hanem scannerrel készítette a vádlott, de logikai tévedés az is, hogy a grafikai ábrák telepítése is a bankjegyek forgalomba hozatalát célozta.

Helytelen az a megállapítás is, hogy a vádlott magas színtű számítógépes ismeretekkel rendelkezett, mert az a tény, hogy értett a nyomtató szoftveréhez, még nem jelenti a magas fokú számítógépes ismereteit.

Figyelmen kívül hagyta a bíróság azt is, hogy a cselekmény elkövetése idején a vádlott rossz anyagi körülmények között volt, így nem is volt lehetősége a bankjegykötegek forgalmazására. Önmagukban pedig az egyoldalas másolatok nem alkalmasak a megtévesztésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!