Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.9.255 A szülőtartás megszüntetésének van helye, ha a szülő ugyan változatlanul tartásra szorul, azonban a tartásra kötelezett gyermeke időközben - örökbefogadás folytán - kiskorú gyermekéről gondoskodik, gyest vesz igénybe, ennek következtében szülője eltartásának saját megélhetésének sérelme nélkül már nem tud eleget tenni, különös tekintettel arra is, hogy a tartásra jogosultság sorrendjében a gyermek a többi rokont megelőzi [2013. évi V. tv. (Ptk.) 200., 202. §, 1952. évi IV. tv. (Csjt.) 60. § (1) bek., 61. § (1) bek., 64. § (1) bek., 66. § (1) és (2) bek., 69. § (1) bek., 69/A. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.100585/2012/5., Pesti Központi Kerületi Bíróság P.100100/2013/26., Fővárosi Törvényszék Pf.631397/2014/4., Fővárosi Törvényszék Pf.631397/2014/46., Kúria Pfv.21732/2014/11. (*BH 2015.9.255*)

***********

[1]A felperes az alperes gyermeke. A felperes az elsőfokú bíróságon a 2012. május 25-én jogerős végzéssel jóváhagyott egyezségben vállalta, hogy 2012. február 1. napjától megfizet az alperes részére 15 000 forint határozott összegű szülőtartásdíjat.

[2]A felperes keresetében kérte a szülőtartásdíj megszüntetését 2013. január 1. napjától kezdődően. Elsődlegesen érdemtelenségre, másodlagosan arra hivatkozott, hogy körülményeiben lényeges változás következett be, mert házastársával együtt örökbe fogadta és saját háztartásában neveli a 2012. július 26-án született gyermekét. Az alperes önmaga tartására képes, mert 2013. július 22-én értékesítette a tulajdonában volt Á. utcai 35 négyzetméter nagyságú ingatlant 3 600 000 forint vételárért.

[3]Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult arra hivatkozással, hogy az egyezség megkötése óta a körülményekben lényeges változás nem következett be.

[4]Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesnek az alperessel szemben fennálló tartásdíj-fizetési kötelezettségét 2013. január 1. napjától megszüntette.

[5]A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[6]A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását, másodlagosan a másodfokú bíróság kötelezését kérte új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 206. §-át, a másodfokú bíróság nem mérlegelte, értékelte megfelelően az alperes mellett szóló bizonyítékokat.

[7]A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint nem alapos.

[8]Az alperes a felülvizsgálati kérelmében tévesen hivatkozott arra, hogy a kiskorú gyermek és a szülő egy sorban jogosultak a tartásra.

[9]A vér szerinti szülő tartási igényének jogalapját a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény (a továbbiakban: Csjt.) 60. § (1) és (3) bekezdése, továbbá a 61. § (1)-(2) bekezdése határozza meg. A tartás kötelezettsége a tartásra nem érdemtelen szülővel szemben, akinek nincs házastársa, elsősorban a gyermekére vagy gyermekeire hárul. Törvényi előírás hiányában a házastársat nem terheli házastársa szüleivel szemben tartási kötelezettség. A Csjt. 64. §-a a tartási kötelezettség, illetőleg a tartásra jogosultság sorrendjét dönti el, az (1) bekezdés a kötelezettség, a (2) bekezdés a jogosultság szempontjából. A tartásra jogosultak sorrendjében a kiskorú gyermek minden más jogosultat megelőz, tartására külön szabályok irányadók. A tartás sorrendjében a kiskorú gyermeket követi a továbbtanuló nagykorú gyermek, a házastárs, majd - egy sorban - a két szülő.

[10]A Csjt. 51. § (1) és (2) bekezdése értelmében az örökbefogadott mind az örökbefogadóval, mind annak rokonaival szemben az örökbefogadó gyermekének jogállásába lép. Azt, akit mindkét házastárs örökbefogadott, a házastársak közös gyermekének kell tekinteni (közös gyermekké fogadás). Ennek megfelelően az örökbefogadással létrejött rokoni kapcsolat a vér szerinti rokonokéval egyező tartalmú és mértékű tartási jogosultságot, illetve kötelezettséget létesít (Csjt. 60-69/D. §).

[11]A kifejtettekből következően az adott esetben a felperes tartási kötelezettsége szempontjából a vér szerinti gyermek jogállásába került örökbe fogadott gyermek tartása megelőzi a vér szerinti alperesi szülő tartását. A felperestől elvárható magatartás, hogy gyermeke tartásáról saját szükséges tartásának rovására is gondoskodjon [Csjt. 69/A. § (1) bekezdés]. Ilyen kötelezettség azonban az alperessel szemben nem terheli, szülőtartási kötelezettségének korlátot szab a felperes saját szükséges tartásának veszélye [Csjt. 66. § (1) bekezdése].

[12]A Csjt. 69. § (1) bekezdésének szabálya az egységes ítélkezési gyakorlat szerint csak lényeges, tartós jellegű, a jogosult szükségleteivel vagy a kötelezett teljesítőképességével összefüggésben álló körülményváltozás esetén teszi lehetővé a tartás megváltoztatását.

[13]A bíróságnak ezért az adott esetben azt kellett vizsgálnia, hogy a szülőtartásra vonatkozó korábbi, 2012. május 25-i egyezségkötés óta a felek körülményeiben történt-e olyan lényeges változás, amely a tartás megszüntetését indokolja. Ezzel összefüggésben a felek az alapperben, az egyezség megkötésekor milyen tényeket vettek figyelembe, és ehhez képest milyen új tények, körülmények következtek be, amelyeket korábban, a tartásdíj megállapítása során még nem lehetett értékelni.

[14]A másodfokú bíróság helyes álláspontjának megfelelően a kereset elutasítására önmagában nem ad alapot, hogy az örökbefogadási eljárás már az egyezség megkötésekor folyamatban volt. A hosszadalmas eljárásra és az örökbefogadás engedélyezésének bizonytalanságára tekintettel az egyezség megkötésekor a felperes még nem számolhatott bizonyosan az örökbefogadás tényével, az ezzel kapcsolatos joghatások bekövetkezésével.

[15]A felperest terhelő szülőtartás közös egyetértéssel történt megállapítása óta, az annak alapjául szolgáló körülményekben lényeges és tartós változás a felperes oldalán, hogy házastársával már közös háztartásukban gondozzák, nevelik az örökbe fogadott kiskorú gyermeket. A gyermek otthoni gondozása miatt a felperes jövedelme jelentősen csökkent, ezzel szemben kiadásai lényegesen megemelkedtek. Az alperes körülményei is megváltoztak, mert a korábban tulajdonában állt ingatlant értékesítette, és a vételár egy része az eljárt bíróságok okszerű mérlegelésének értelmében rendelkezésére áll. Erre tekintettel a tartásdíj jogalapjának elbírálásánál az alperes indokolt szükségleteit és a felperes teherbíró képességét ismét vizsgálni kellett. Kétségtelen, hogy a rehabilitációs járadékban részesülő alperes a tartásra változatlanul rászorul, ugyanis a következetes ítélkezési gyakorlat szerint a szükséges tartás nem azonosítható a szűkös tartással (BH 1981.230.). A felperes azonban a megváltozott körülményeit, jövedelmi, vagyoni viszonyait figyelembe véve önmaga és kiskorú gyermeke tartásának veszélye nélkül a korábban vállalt tartásdíj megfizetésére már nem képes. Teljesítőképessége hiányában ezért tartásra nem kötelezhető. Az alperes ugyanakkor nincs elzárva a felperessel egy sorban kötelezett másik gyermekével szemben - megfelelő teljesítőképesség esetén - a tartásdíj felemelése iránti igényérvényesítéstől.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!