Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.2.34 I. Az elővásárlásra jogosult a dologösszességként történő értékesítés esetén csak akkor tudja e jogát külön az e joggal terhelt dologra nézve gyakorolni, ha az általa indított perben a bíróság megállapítja, hogy a dologösszességként való értékesítés az elővásárlási jog meghiúsítását célzó, rosszhiszemű, tisztességtelen, visszaélésszerű joggyakorlásnak minősül, így a Ptk. 5. § (1) bekezdésében foglalt tilalomba ütközik.

II. A felperes elővásárlási joga fennállására nem hivatkozhat ha az eladónak bejelenti ugyan, hogy a jogával élni kíván, de ennek érvényesítése érdekében hónapokkal később indít csak pert [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 373. § (2) bek.; 1996. évi LIII. tv. 68. § (6) bek.; 2/2009. (VI. 24.) PK vélemény].

[1] Az I. rendű alperes tulajdonosi joga gyakorlójaként a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (a továbbiakban: NFA) pályázatot hirdetett bizonyos földterületek értékesítési egységként történő értékesítésére. 2007. február 12-én SSB 2101/07. számon tíz nagykállói, SSB 2102/07. számon hat nagykállói és egy szakolyi, 2007. március 1-jén pedig SSB 2201/07. számon kilenc nagykállói, egy geszterédi, két balkányi, SSB 2202/07. számon tizenhét nagykállói és egy balkányi ingatlant hirdettek meg eladásra.

[2] A felperes képviselő-testülete 2007. március 14-én hozta meg és 2007. március 15-én hirdette ki a 9/2007. (III. 15.) rendeletét (a továbbiakban: önkormányzati rendelet) a Nagykálló-Ludastó Park helyi védetté nyilvánításáról. Az illetékes földhivatal 53676/2007. 05. 16. számú határozatával a helyi jelentőségű természetvédelmi terület jogi jelleget és a felperes elővásárlási jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

[3] A felperes 2007. május 29-én valamennyi pályázati egységre bejelentette elővásárlási szándékát az NFA-hoz is és a pályázati egységekre vonatkozó hirdetmények kifüggesztését intéző jegyzőhöz is. Hivatkozott a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 68. § (6) bekezdésére. Az NFA a felperes elővásárlási igényét nem fogadta el, az SSB 2101., 2102. és 2201/07. számú pályázati egységekre 2007. augusztus 17-én adásvételi szerződést kötött a II-III. és IV. rendű alperesekkel. A II., III. és IV. rendű alperesek javára a tulajdonjog, a VII. rendű alperes javára a jelzálog bejegyzése megtörtént az ingatlan-nyilvántartásba. Az SSB 2202/07. számú egységre vonatkozóan az NFA szerződést nem kötött, mert G. I. a vételi ajánlata közlését követően 2007. június 19-én a vételi ajánlatától visszalépett.

[4] A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy a létrejött adásvételi szerződések vele szemben, elővásárlási jogának megsértése miatt hatálytalanok, a szerződések közötte és az I. rendű alperes között jöttek létre. A 2202/07. pályázati egység ingatlanaira vonatkozóan pedig az volt az álláspontja, hogy az közötte és az I. rendű alperes között a G. I. által tett vételi ajánlat szerinti tartalommal jött létre. Kérte az alperesek kötelezését a tulajdonjoga bejegyzésének tűrésére. A kereseti kérelmét az önkormányzati rendeletre, valamint a Tvt. 68. §-ának (6) bekezdésére alapította. Azt a tényt, hogy a pályázati egységek többségében nem nagykállói ingatlanokat is tartalmaztak, az elővásárlási joga meghiúsítását célzó rosszhiszemű magatartásnak minősítette, amelyre tekintettel az összes ingatlanra vonatkozóan érvényesítheti elővásárlási jogát.

[5] Az I. rendű alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Utalt arra, hogy az egy pályázati csomagban szereplő ingatlanokat együttesen hirdette meg az NFA értékesítésre, így a felperes az elővásárlási jogával csak akkor élhetett volna, ha e joga valamennyi ingatlanra fennáll. Hivatkozott arra, hogy a pályázati egységek kialakítása, sőt a pályázat kihirdetése is még az önkormányzati rendelet hatályba­lépése előtt megtörtént. Az I. rendű alperes szerint a nagykállói ingatlanok vonatkozásában a felperes elővásárlási joga nem érvényesülhet az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés hiánya miatt, az önkormányzati rendelet vonatkozásában pedig annak az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 5. §-ába ütköző volta jelenti akadályát a felperes keresete teljesíthetőségének. Az I. rendű alperes utalt arra is, hogy a felperessel nincs szerződéskötési kötelezettsége, illetve a felperes nem teljesítőképes. A többi alperes is egyetértett az I. rendű alperes ellenkérelmében foglaltakkal. A VII. rendű alperes a keresetre nem nyilatkozott.

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az SSB 2101/07. számú pályázati egységben szereplő ingatlanokra az I. és II. rendű alperesek között 2007. augusztus 17-én létrejött adásvételi szerződés a felperessel szemben hatálytalan. A felperes és az I. rendű alperes között a szerződés a hatálytalan szerződéssel egyező tartalommal jött létre. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában úgy foglalt állást, hogy a felperes az elővásárlási joga érvényesítésekor teljesítőképes volt, az ingatlanvásárlást a módosított költségvetési rendeletében szerepeltette. Szükség esetén a vételárat hitelből is ki tudta volna egyenlíteni. A Tvt. 68. § (6) és (7) bekezdése alapján a helyi jelentőségű védett természeti területen lévő állami tulajdonú ingatlan elidegenítésekor a felperest az elővásárlási jog megillette. Az elővásárlási jog nem az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéssel, hanem a jogszabály hatálybalépésével keletkezett. Az elsőfokú bíróság szerint a felperes az ajánlati kötöttség ideje alatt gyakorolta elővásárlási jogát, erre tekintettel a Ptk. 211. § (2) bekezdése alapján az I. rendű alperest szerződéskötési kötelezettség terheli.

[7] Ugyanakkor az elsőfokú bíróság hivatkozva a 2/2009. (VI. 24.) PK vélemény 9/b. pontjára, azt az álláspontot foglalta el, hogy a felperes a pályázati kiírásban szereplő ingatlanokra a vételi ajánlatot csak teljes egészében fogadhatta el, mivel azonban elővásárlási jog csak a nagykállói ingatlanokra illette meg, ezért az elővásárlási jogát kizárólag az SSB 2101/07. számú pályázati egységben meghirdetett, nagykállói ingatlanokat tartalmazó dologösszességre érvényesíthette. Erre a pályázati egységre vonatkozóan az I. és II. rendű alperesek által kötött adásvételi szerződés a felperessel szemben hatálytalan és a Ptk. 373. § (2) bekezdése alapján a felperes és az I. rendű alperes között az adásvételi szerződés létrejött.

[8] Az elsőfokú ítélet ellen a felperes, az I-II., valamint a III-VI. rendű alperesek nyújtottak be fellebbezést. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a keresetet elutasította. Ennek megfelelően rendelkezett az eljárásban felmerült költségek viseléséről. A másodfokú bíróság a keresetnek részben helyt adó ítéleti döntés jogi érvelését nem osztotta. Álláspontja szerint az alperesek nem hivatkozhattak a 4/1999. PJE határozat III. pontjában kifejtettekre, ugyanis a jelen ügyben a kiíró a nyertes pályázókkal a szerződést megkötötte és a felperessel a visszavont ajánlatot is még a visszalépés előtt közölte. A felperes elfogadó nyilatkozata alapján az NFA-val történt közléssel a szerződés közte és az eladók között az ajánlatnak megfelelő tartalommal létrejöhetett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!