Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.2.34 I. Nem felel meg a törvényes vád követelményének az intellektuális közokirat-hamisítás miatt benyújtott vádirat, ha nem tartalmazza a cselekmény elkövetésének helyét, idejét és/vagy az elkövetési magatartásnak megfelelő azokat a tényeket, hogy a terhelt miként működött közre abban, hogy a közokiratba (hatósági nyilvántartásba) valótlan adat kerüljön bejegyzésre [Be. 2. §, Btk. 274. § (1) bek. c) pont, 1/2007. BKv. A/I./2/b. pont].

II. Elköveti a hitelsértés vétségét, aki a hitel fedezetéül szolgáló gépkocsit - valójában annak tulajdonát is - átruházva színlelt kölcsönszerződéssel adja más birtokába, így a gépkocsi feltalálási helye ismeretlenné válik, s - a hiteltörlesztés elmaradása folytán - a hitelező kielégítése meghiúsul [Btk. 330. §].

A városi bíróság a 2009. november 30. napján kihirdetett és aznap jogerőre emelkedett ítéletével az I. r. terheltet közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 274. § (1) bekezdés c) pont], hitelsértés vétségében (Btk. 330. §) és magánokirat-hamisítás vétségében (Btk. 276. §) mondta ki bűnösnek, s ezért őt halmazati büntetésül 4 hónapi, végrehajtásában 1 évi próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte. A II. r. terheltet pedig közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bekezdés c) pont] és bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás (Btk. 276. §) vétsége miatt 300 napi tétel, - napi tételenként 150 forint összegű - pénzbüntetésre ítélte.

A rövidített formában írásba foglalt ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:

Az I. r. terhelt - a II. r. terhelttel történt előzetes megbeszélés alapján - 2005. november 5-én 15 000 forint ellenében egy személygépkocsi értékesítésével foglalkozó Kft. telephelyén hitel- és opciós szerződést kötött 120 hónapos futamidőre az E. L. Autófinanszírozási Zrt.-vel az általa vásárolt Suzuki típusú gépkocsi vételárának a finanszírozására.

Az ügylet megkötésénél hamis munkáltatói igazolást használt fel, amelyet előzőleg a II. r. terhelt bocsátott a rendelkezésére.

Az I. r. terhelt a hitel- és opciós szerződést 2 668 500 forintra kötötte, a szerződéskötéskor ezen felül 296 000 forintot kifizetett.

A terheltek előre megállapodtak abban, hogy a gépkocsi üzembentartója és használója, a vételár kiegyenlítője, a II. r. terhelt lesz, akit a szerződésben nem tüntettek fel üzembentartóként.

A terheltek ily módon közreműködtek abban, hogy a gépjármű-nyilvántartásban a szerződések alapján a gépkocsi üzembentartójaként és tulajdonosaként is valótlanul az I. r. terhelt került bejegyzésre.

A II. r. terhelt a vételár részleteit 2006 júniusáig fizette. Ezután - mivel a részleteket fizetni nem tudta, 2006. június 8-án, Z.-en a egy parkolóban az I. r. terhelt jelenlé­té­ben a gépkocsit átadta L. K.-nénak, aki szóban vállalta a részletek fizetését, a "kölcsönadásért" pedig 5000 forintot átadott az I. r. terheltnek.

Az I. r. terhelt és L. K.-né között "kölcsönadási szerződés" jött létre, annak ellenére, hogy a hitelfinanszírozási cég Általános Szerződési Feltételei szerint a kölcsönadáshoz a cég előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.

2006 júniusától a törlesztő részletek nem kerültek befizetésre, ezért az E. L. Zrt. két alkalommal küldött postai felszólítást az I. r. terhelt címére, majd a szerződést 2006. szeptember 26-án felmondta és élt az opciós jogával. Felszólították az adóst a jármű átadására, mely iratokat nem vett át.

A gépkocsi feltalálási helye 2006 júniusa óta ismeretlen.

A városi bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. § (1) bekezdésének b) és c) pontjában meghatározott okokból a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a közokirat-hamisítás bűntette miatt mindkét terheltre nézve az ítélet hatályon kívül helyezése és a büntetőeljárás megszüntetése érdekében. Egyebekben viszont az ítélet hatályban tartását indítványozta.

Álláspontja szerint az I. r. terhelt tekintetében a támadott határozat anyagi jogi szabályt sért, hiszen a Btk. 89. § (3) bekezdése értelmében a bűntett miatt kiszabott szabadságvesztés próbaidejét nem lehetett volna egy évben meghatározni. Továbbá a Btk. 44. §-át is megsértette a bíróság, amikor - a Btk. 45. § (2) bekezdésének alkalmazása nélkül - a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát fogházban határozta meg.

Emellett a terheltek javára a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti felülvizsgálati ok is megállapítható, mert a közokirat-hamisítás bűntette vonatkozásában a bíróság törvényes vád hiányában hozott ítéletet.

A Be. 2. § (2) bekezdésében meghatározott törvényes vád minimális tartalmi kellékei közé ugyanis a cselekmény elkövetési ideje is beletartozik, márpedig azt sem a vádirat, és sem az ítéleti tényállás nem tartalmazza, hogy mikor jegyezték be a valótlan adatokat a gépjármű nyilvántartásba. Kitért arra is, hogy a közokirat-hamisítás bűntette vonatkozásában mindkét terhelt esetében elévülés miatti büntethetőséget megszüntető ok is megállapítható.

A nyomozati iratok adatai szerint ugyanis 2005. november 28-án jegyezték be a valótlan adatokat a gépjármű nyilvántartásba, ehhez képest pedig e cselekmény hároméves elévülési ideje 2008. november 28-án lejárt. A terheltekkel szemben olyan hatósági intézkedés nem történt, ami az elévülést félbeszakította volna, mert az I. rendű terheltet 2009. február 11-én, míg a II. rendű terheltet csak 2009. február 25-én hallgatták ki gyanúsítottként a közokirat-hamisítás miatt. Ezt megelőzően pedig velük szemben hitelsértés, valamint a magánokirat-hamisítás vétsége miatt folytatták a nyomozást.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában rámutatott: az ügyben benyújtott vádirat valóban nem felel meg a törvényes vád kellékeinek, miután abból az elkövetési időponton kívül a konkrét elkövetési magatartás leírása is hiányzik, ezért az esetleges elévülés kérdésében sincs lehetőség érdemi állásfoglalásra, hiszen a vád a közokirat-hamisítást illetően nem alkalmas a büntetőjogi felelősség vizsgálatára. Tekintettel arra, hogy a bűnösség köréből ez a cselekmény kiesik, az I. r. terheltre kiszabott büntetés már nem törvénysértő; így a felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapozott részében nem tartotta fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!