BH 2011.2.34 I. Nem felel meg a törvényes vád követelményének az intellektuális közokirat-hamisítás miatt benyújtott vádirat, ha nem tartalmazza a cselekmény elkövetésének helyét, idejét és/vagy az elkövetési magatartásnak megfelelő azokat a tényeket, hogy a terhelt miként működött közre abban, hogy a közokiratba (hatósági nyilvántartásba) valótlan adat kerüljön bejegyzésre [Be. 2. §, Btk. 274. § (1) bek. c) pont, 1/2007. BKv. A/I./2/b. pont].
Kapcsolódó határozatok:
Zalaegerszegi Járásbíróság B.368/2009/8., Kúria Bfv.244/2010/5. (*BH 2011.2.34*)
***********
II. Elköveti a hitelsértés vétségét, aki a hitel fedezetéül szolgáló gépkocsit - valójában annak tulajdonát is - átruházva színlelt kölcsönszerződéssel adja más birtokába, így a gépkocsi feltalálási helye ismeretlenné válik, s - a hiteltörlesztés elmaradása folytán - a hitelező kielégítése meghiúsul [Btk. 330. §].
A városi bíróság a 2009. november 30. napján kihirdetett és aznap jogerőre emelkedett ítéletével az I. r. terheltet közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 274. § (1) bekezdés c) pont], hitelsértés vétségében (Btk. 330. §) és magánokirat-hamisítás vétségében (Btk. 276. §) mondta ki bűnösnek, s ezért őt halmazati büntetésül 4 hónapi, végrehajtásában 1 évi próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte. A II. r. terheltet pedig közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bekezdés c) pont] és bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás (Btk. 276. §) vétsége miatt 300 napi tétel, - napi tételenként 150 forint összegű - pénzbüntetésre ítélte.
A rövidített formában írásba foglalt ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:
Az I. r. terhelt - a II. r. terhelttel történt előzetes megbeszélés alapján - 2005. november 5-én 15 000 forint ellenében egy személygépkocsi értékesítésével foglalkozó Kft. telephelyén hitel- és opciós szerződést kötött 120 hónapos futamidőre az E. L. Autófinanszírozási Zrt.-vel az általa vásárolt Suzuki típusú gépkocsi vételárának a finanszírozására.
Az ügylet megkötésénél hamis munkáltatói igazolást használt fel, amelyet előzőleg a II. r. terhelt bocsátott a rendelkezésére.
Az I. r. terhelt a hitel- és opciós szerződést 2 668 500 forintra kötötte, a szerződéskötéskor ezen felül 296 000 forintot kifizetett.
A terheltek előre megállapodtak abban, hogy a gépkocsi üzembentartója és használója, a vételár kiegyenlítője, a II. r. terhelt lesz, akit a szerződésben nem tüntettek fel üzembentartóként.
A terheltek ily módon közreműködtek abban, hogy a gépjármű-nyilvántartásban a szerződések alapján a gépkocsi üzembentartójaként és tulajdonosaként is valótlanul az I. r. terhelt került bejegyzésre.
A II. r. terhelt a vételár részleteit 2006 júniusáig fizette. Ezután - mivel a részleteket fizetni nem tudta, 2006. június 8-án, Z.-en a egy parkolóban az I. r. terhelt jelenlétében a gépkocsit átadta L. K.-nénak, aki szóban vállalta a részletek fizetését, a "kölcsönadásért" pedig 5000 forintot átadott az I. r. terheltnek.
Az I. r. terhelt és L. K.-né között "kölcsönadási szerződés" jött létre, annak ellenére, hogy a hitelfinanszírozási cég Általános Szerződési Feltételei szerint a kölcsönadáshoz a cég előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.
2006 júniusától a törlesztő részletek nem kerültek befizetésre, ezért az E. L. Zrt. két alkalommal küldött postai felszólítást az I. r. terhelt címére, majd a szerződést 2006. szeptember 26-án felmondta és élt az opciós jogával. Felszólították az adóst a jármű átadására, mely iratokat nem vett át.
A gépkocsi feltalálási helye 2006 júniusa óta ismeretlen.
A városi bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. § (1) bekezdésének b) és c) pontjában meghatározott okokból a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a közokirat-hamisítás bűntette miatt mindkét terheltre nézve az ítélet hatályon kívül helyezése és a büntetőeljárás megszüntetése érdekében. Egyebekben viszont az ítélet hatályban tartását indítványozta.
Álláspontja szerint az I. r. terhelt tekintetében a támadott határozat anyagi jogi szabályt sért, hiszen a Btk. 89. § (3) bekezdése értelmében a bűntett miatt kiszabott szabadságvesztés próbaidejét nem lehetett volna egy évben meghatározni. Továbbá a Btk. 44. §-át is megsértette a bíróság, amikor - a Btk. 45. § (2) bekezdésének alkalmazása nélkül - a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát fogházban határozta meg.
Emellett a terheltek javára a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti felülvizsgálati ok is megállapítható, mert a közokirat-hamisítás bűntette vonatkozásában a bíróság törvényes vád hiányában hozott ítéletet.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!