32014R0061[1]

A Bizottság 61/2014/EU rendelete ( 2014. január 24. ) a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletének a bizonyos termékekben, illetve azok felületén található ciromazin, fenpropidin, formetanát, oxamil és tebukonazol maradékanyag-határértékeinek tekintetében történő módosításáról EGT-vonatkozású szöveg

A BIZOTTSÁG 61/2014/EU RENDELETE

(2014. január 24.)

a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletének a bizonyos termékekben, illetve azok felületén található ciromazin, fenpropidin, formetanát, oxamil és tebukonazol maradékanyag-határértékeinek tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2005. február 23-i 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 14. cikke (1) bekezdésének a) pontjára és 49. cikkének (2) bekezdésére,

mivel:

(1) A ciromazin és az oxamil tekintetében a 396/2005/EK rendelet II. melléklete és III. mellékletének B. része maradékanyag-határértékeket (a továbbiakban: MRL-ek) állapított meg. A fenpropidin, a formetanát és a tebukonazol tekintetében az említett rendelet III. mellékletének A. része határozott meg MRL-eket.

(2) A ciromazin tekintetében érvényben lévő MRL-ekkel kapcsolatban az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: a Hatóság) a 396/2005/EK rendelet (2) 12. cikkének (1) bekezdésének megfelelően indokolással ellátott véleményt adott ki. A Hatóság a paradicsom és a padlizsán vonatkozásában az MRL csökkentését javasolta. Más termékek vonatkozásában a jelenlegi MRL-ek megemelését szorgalmazta.

(3) A Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a ciromazinra vonatkozó MRL-ekre vonatkozó egyes információk a galambbegysaláta, a fejes saláta, az arugula, a rukola, a friss, hüvelyes bab és a friss, hüvelyes borsó, valamint a zeller tekintetében nem álltak rendelkezésre, ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Mivel nem merül fel a fogyasztókat érintő kockázat, a szóban forgó termékek tekintetében az MRL-eket a jelenleg érvényes, illetőleg a Hatóság által megállapított szinten indokolt rögzíteni a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében. Az említett MRL-eket felül fogják vizsgálni; a felülvizsgálat az e rendelet kihirdetését követő két éven belül rendelkezésre álló információkat fogja figyelembe venni.

(4) A Hatóság megállapította, hogy a friss fűszernövények tekintetében meghatározott MRL-ekkel kapcsolatban nem állt rendelkezésre információ, ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Figyelembe véve a helyes mezőgazdasági gyakorlatra vonatkozó, Hollandia által rendelkezésre bocsátott további információkat, és mivel a fogyasztók tekintetében nem áll fenn kockázat, az említett termékek vonatkozásában az MRL-eket a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében a jelenlegi szinten kell rögzíteni. Az említett MRL-eket felül fogják vizsgálni; a felülvizsgálat az e rendelet kihirdetését követő két éven belül rendelkezésre álló információkat fogja figyelembe venni.

(5) A Hatóság jelezte, hogy az endívia esetében használt ciromazin értékelt alkalmazása fogyasztóvédelmi szempontból aggályos lehet. Az érintett termékekre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(6) A ciromazin az állatgyógyászatban alkalmazott gyógyszerhatóanyag. A juhtermékek tekintetében az MRL-eket a 37/2010/EU bizottsági rendeletben (3) meghatározott szinten kell rögzíteni, mivel az állatgyógyászati termékek alkalmazásából eredő expozíció várhatóan magasabb, mint a növényvédő szerek használatából eredő expozíció.

(7) A fenpropidin tekintetében érvényes MRL-ekkel kapcsolatban a Hatóság a 396/2005/EK rendelet (4) 12. cikke (1) bekezdésének megfelelően indokolással ellátott véleményt adott ki. A Hatóság a maradékanyag meghatározásának módosítását javasolta. A banán, a zab, a rozs, a búza és cukorrépagyökér vonatkozásában az MRL-ek csökkentését javasolta. Más termékek esetében a jelenlegi MRL-ek emelését vagy változatlanul hagyását szorgalmazta.

(8) A formetanát tekintetében érvényben lévő MRL-ekkel kapcsolatban a Hatóság a 396/2005/EK rendelet (5) 12. cikkének a 12. cikk (1) bekezdésével összefüggésben értelmezett (2) bekezdése szerint indokolással ellátott véleményt adott ki. A Hatóság a paradicsom tekintetében a jelenleg érvényes MRL-ek megtartását ajánlotta.

(9) A Hatóság megállapította, hogy a sárgadinnye és a görögdinnye tekintetében meghatározott MRL-ekkel kapcsolatban nem álltak rendelkezésre bizonyos információk, és ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Mivel nem merül fel a fogyasztókat érintő kockázat, a szóban forgó termékek tekintetében az MRL-eket a jelenleg érvényes, illetőleg a Hatóság által megállapított szinten indokolt rögzíteni a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében.

(10) A Hatóság megállapította, hogy a csemege- és borszőlő, az eper, a paprika, az uborka, a hüvelyes bab, a póréhagyma és a cukkini vonatkozásában a formetanátra vonatkozó MRL-ek tekintetében nem állt rendelkezésre információ, ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Az érintett termékekre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(11) A Hatóság jelezte, hogy a cukkini esetében használt formetanát értékelt alkalmazása fogyasztóvédelmi szempontból aggályos lehet.

(12) A formetanát hatóanyagot tartalmazó növényvédő szernek a kajszibarack, az őszibarack/nektarin, a csemege- és borszőlő, az eper, a paprika, az uborka, a sárgadinnye, a tök, a görögdinnye, a fejes saláta és az endívia esetében történő használata engedélyezésére irányuló eljárás összefüggésében a 396/2005/EK rendelet 6. cikkének (1) bekezdése szerint a jelenleg érvényes MRL-ek módosítására irányuló kérelmet nyújtottak be.

(13) A 396/2005/EK rendelet 8. cikkének megfelelően az érintett tagállam értékelte a fent említett kérelmet, majd az értékelő jelentést továbbították a Bizottságnak.

(14) A Hatóság megvizsgálta a kérelmet és az értékelő jelentést, különösen a fogyasztókat és adott esetben az állatokat érintő kockázatokat, és a javasolt MRL-ekről indokolással ellátott véleményt (6) adott ki. Ezt a véleményt továbbította a Bizottságnak és a tagállamoknak, valamint hozzáférhetővé tette a nyilvánosság számára.

(15) A Hatóság indokolással ellátott véleményében a formatenát kajszibarack esetében történő alkalmazását illetően arra a következtetésre jutott, hogy a benyújtott adatok nem elégségesek új MRL meghatározásához. A Hatóság jelezte, hogy az eper, a paprika, az uborka és a cukkini esetében javasolt MRL-ek fogyasztóvédelmi szempontból aggályosak lehetnek. Az érintett termékekre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(16) A többi felhasználást illetően a Hatóság indokolással ellátott véleményeiben arra a következtetésre jutott, hogy az adatokra vonatkozó valamennyi követelmény teljesült, és a kérelmezők által kért MRL-módosítások elfogadhatók a fogyasztók biztonsága szempontjából, 27 különleges európai fogyasztói csoport fogyasztói expozíciójának vizsgálata alapján. A Hatóság figyelembe vette a formetanát toxikológiai tulajdonságaira vonatkozó legfrissebb információkat. Sem az említett hatóanyagot esetlegesen tartalmazó valamennyi élelmiszer fogyasztásából következő, egész életen át tartó expozíció, sem az adott termények és termékek fokozott fogyasztásából következő, rövid távú expozíció esetében nem merült fel a megengedhető napi bevitel (ADI) vagy az akut referenciadózis (ARfD) túllépésének kockázata.

(17) Az oxamil tekintetében érvényben lévő MRL-ekkel kapcsolatban a Hatóság a 396/2005/EK rendelet (7) 12. cikkének a 12. cikk (1) bekezdésével összefüggésben értelmezett (2) bekezdése szerint indokolással ellátott véleményt adott ki. A Hatóság egyes termékek tekintetében a jelenleg érvényes MRL-ek megtartását ajánlotta.

(18) A Hatóság megállapította, hogy a narancs, a mandarin, a banán, a paradicsom, a padlizsán, az uborka, a fürtös uborka és a cukkini vonatkozásában az oxamilra vonatkozó MRL-ek tekintetében nem álltak rendelkezésre bizonyos információk, és ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Mivel nem merül fel a fogyasztókat érintő kockázat, a szóban forgó termékek tekintetében az MRL-eket a jelenleg érvényes, illetőleg a Hatóság által megállapított szinten indokolt rögzíteni a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében. Az említett MRL-eket felül fogják vizsgálni; a felülvizsgálat az e rendelet kihirdetését követő két éven belül rendelkezésre álló információkat fogja figyelembe venni. A narancs, a mandarin és a burgonya esetében érvényes MRL-ek tekintetében a Hatóság megállapította, hogy a kockázatkezelők további kockázatértékelése szükséges, figyelembe véve a konkrét meghatározási határt a maradékanyag-vizsgálatokban.

(19) A Hatóság jelezte, hogy az oxamilnak a paprika, a sárgadinnye és a görögdinnye esetében történő új alkalmazására, valamint a paprika esetében történő alkalmazás jelenleg érvényes MRL-jére vonatkozó értékelése során fogyasztóvédelmi aggályok merültek fel. Az érintett termékekre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(20) A tebukonazol tekintetében érvényes MRL-ekkel kapcsolatban a Hatóság a 396/2005/EK rendelet (8) 12. cikke (1) bekezdésének megfelelően indokolással ellátott véleményt adott ki. A Hatóság a maradékanyag meghatározásának módosítását javasolta. A Hatóság az alma, a körte, a kajszibarack, az őszibarack, a csemegeszőlő, az eper, a szeder, a málna, a fürtös áfonya, a tőzegáfonya, a ribizli, az egres, a bodza, a sárgarépa, a paszternák, a petrezselyemgyökér, a fokhagyma, a paradicsom, az uborka, a tök, a görögdinnye, a brokkoli, a karfiol, a fejes káposzta, a spárga, a póréhagyma, a szójabab, a rozs, a búza és a kérődzők teje esetében az MRL-ek csökkentését javasolta. Más termékek esetében a jelenlegi MRL-ek emelését vagy változatlanul hagyását szorgalmazta.

(21) A Hatóság következtetése szerint a tebukonazolnak a cseresznye, a borszőlő, a hamvas szeder, a saláta bakszakáll, a padlizsán, a sárgadinnye, a zeller, a földimogyoró, a rizs, a komló, a fűszerek (magvak) és a kömény esetében bizonyos információk nem álltak rendelkezésre, ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Mivel nem merül fel a fogyasztókat érintő kockázat, a szóban forgó termékek tekintetében az MRL-eket a jelenleg érvényes, illetőleg a Hatóság által megállapított szinten indokolt rögzíteni a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében. Az említett MRL-eket felül fogják vizsgálni; a felülvizsgálat az e rendelet kihirdetését követő két éven belül rendelkezésre álló információkat fogja figyelembe venni. A kömény esetében helyénvaló figyelembe venni az Ausztria által a helyes mezőgazdasági gyakorlatot illetően benyújtott további információkat, és az e termékre érvényes MRL-t a fűszerek (magvak) csoportja esetében érvényes MRL szintjén meghatározni.

(22) A Hatóság következtetése szerint a tebukonazolnak a karalábé, a bab (friss, hüvelyes és hüvely nélkül), a borsó (friss, hüvelyes), a napraforgómag és a cukorrépagyökér esetében történő használatára vonatkozó MRL tekintetében nem állt rendelkezésre információ, ezért a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. A karalábéra, a napraforgómagra és a cukorrépagyökérre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani. Figyelembe véve az Unió kereskedelmi partnereinek észrevételeit, és mivel a fogyasztók szempontjából nem áll fenn kockázat, a babra (friss, hüvelyes vagy hüvely nélkül) és a borsóra (friss, hüvelyes) vonatkozó MRL-eket a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében a jelenlegi szinten kell rögzíteni. A babra (friss, hüvelyes és hüvely nélküli) és a borsóra (friss, hüvelyes) vonatkozó MRL-eket felül kell vizsgálni; a felülvizsgálat az e rendelet kihirdetését követő két éven belül rendelkezésre álló információkat fogja figyelembe venni.

(23) A Hatóság jelezte, hogy a tebukonazolnak a kínai kelre vonatkozó értékelt alkalmazása, valamint az almára, a körtére, a cseresznyére, az őszibarackra, a csemege- és borszőlőre és a kínai kelre vonatkozó jelenlegi MRL-ek fogyasztóvédelmi szempontból aggályosak lehetnek. A kínai kelre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(24) A tebukonazolnak a citrusfélék (a narancs kivételével), a fejes saláta és más salátafélék, a metélőhagyma, a petrezselyem és a száraz hüvelyesek tekintetében történő alkalmazását illetően a Hatóság az e termékekben érvényes MRL-ekre vonatkozó véleményeket (9) (10) nyújtott be. Mivel e vélemények a Hatóság által korábban nem ismert kiegészítő információk szerepelnek, helyénvaló ezeket figyelembe venni.

(25) A tebukonazol szilva, fokhagyma, hagyma, csemegekukorica, articsóka, szárazbab, földimogyoró, szójabab, gyapotmag, komló, valamint emlősökből származó ehető belsőség esetében történő alkalmazását illetően a Codex Alimentarius Bizottság (11) a tebukonazolra MRL-eket (CXL) állapított meg. Mivel a Codex Alimentarius Bizottság által megállapított MRL-eket (a továbbiakban: CXL-ek) a Hatóság aktualizált értékelése támasztja alá, helyénvaló figyelembe venni őket, azon CXL-ek kivételével, amelyek nem biztonságosak az unióbeli fogyasztók számára, és amelyek vonatkozásában az Unió fenntartást jelentett be a Codex Alimentarius Bizottságnak (12).

(26) Az olyan termékek vonatkozásában, amelyek esetében uniós szinten nem jelentettek releváns engedélyezést vagy behozatali tűréshatárt, és nem áll rendelkezésre a Codex Alimentarius Bizottság által megállapított MRL, a Hatóság megállapította, hogy a kockázatkezelőknek további megfontolás tárgyává kell tenniük a kérdést. Figyelembe véve a jelenlegi tudományos és műszaki ismereteket, az érintett termékekre vonatkozó MRL-eket az adott meghatározási határnak megfelelő értéken vagy a 396/2005/EK rendelet 18. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerinti alapértelmezett MRL értékén kell megállapítani.

(27) A Hatóság indokolással ellátott véleményei alapján és a tárgy szempontjából lényeges tényezőket figyelembe véve az MRL-ekkel kapcsolatos megfelelő módosítások megfelelnek a 396/2005/EK rendelet 14. cikkének (2) bekezdésében megfogalmazott követelményeknek.

(28) A 396/2005/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(29) A módosított MRL-ek érvénybe lépése előtt elegendő időt kell biztosítani arra, hogy a tagállamok, a harmadik országok és az élelmiszer-ipari vállalkozások felkészülhessenek az MRL-ek módosításából fakadó új követelmények teljesítésére.

(30) A termékek zavartalan forgalmazása, feldolgozása és fogyasztása érdekében a rendelet átmeneti intézkedéseket ír elő azokra a termékekre, amelyeket az MRL-ek módosítását megelőzően a jogszabályi előírások betartása mellett állítottak elő, valamint azokra, amelyekkel kapcsolatban igazolt, hogy a fogyasztók magas szintű védelme továbbra is biztosított.

(31) Az új MRL-ek kapcsán - a Kereskedelmi Világszervezeten keresztül - kikérték az Unió kereskedelmi partnereinek véleményét, és megállapításaikat figyelembe vették.

(32) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 396/2005/EK rendelet II. és III. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Azon termékekre, amelyeket 2014. augusztus 14. előtt a jogszabályi előírások betartása mellett állítottak elő, az alábbi jegyzékben szereplő termékekben és azok felületén található hatóanyagok tekintetében a 396/2005/EK rendelet továbbra is az e rendeletben szereplő módosítások nélkül alkalmazandó:

1. ciromazin és fenpropidin: az összes termék tekintetében;

2. formetanát: valamennyi termék tekintetében, a csemege- és borszőlő, a paradicsom, a padlizsán, a cukkini, a sárgadinnye, a tök és a görögdinnye kivételével;

3. oxamil: valamennyi termék tekintetében, a paprika kivételével;

4. tebukonazol: a bor és minden más termék tekintetében, az alma, a körte, a cseresznye, az őszibarack, a csemege- és borszőlő és a kínai kel kivételével.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Azonban 2014. augusztus 14-től alkalmazandó, kivéve a formetanát tekintetében a csemege- és borszőlő, a paradicsom, a padlizsán, a sárgadinnye, a tök és a görögdinnye esetében, amelyek vonatkozásában a hatálybalépés időpontjától alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. január 24-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 70., 2005.3.16., 1. o.

(2) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for cyromazine according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (A ciromazin maradékanyag-határértékének a 396/2005/EK rendelet 12. cikke szerinti felülvizsgálata). EFSA Journal 2011; 9(7):2326. 52. o.

(3) A Bizottság 2009. december 22-i 37/2010/EU rendelete a farmakológiai hatóanyagokról és az állati eredetű élelmiszerekben előforduló maximális maradékanyag-határértékek szerinti osztályozásukról (HL L 15., 2010.1.20., 1. o.).

(4) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for fenpropidin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (A fenpropidin maradékanyag-határértékének a 396/2005/EK rendelet 12. cikke szerinti felülvizsgálata). EFSA Journal 2011;9(8):2333. 42. o.

(5) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for formetanate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (A formetanát maradékanyag-határértékének a 396/2005/EK rendelet 12. cikke szerinti felülvizsgálata). EFSA Journal 2010;8(10):1832. 30. o.

(6) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for formetanate in various crops (Indokolással ellátott vélemény a különböző növényekben előforduló formetanát tekintetében érvényben lévő MRL-ek módosításáról). EFSA Journal 2012;10(8):2866. 35. o.

(7) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for oxamil according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Az oxamil maradékanyag-határértékének a 396/2005/EK rendelet 12. cikke szerinti felülvizsgálata). EFSA Journal 2010;8(10):1830. 34. o.

(8) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for tebuconazole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (A tebukonazol maradékanyag-határértékének a 396/2005/EK rendelet 12. cikke szerinti felülvizsgálata). EFSA Journal 2011;9(8):2339. 96. o.

(9) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Modification of the existing MRLs for tebuconazole in pulses (A hüvelyesekben előforduló tebukonazol tekintetében érvényben lévő maradékanyag-határértékek módosításáról). EFSA Journal 2011;9(6):2282. 30. o.

(10) Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság: Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for tebuconazole in citrus (except oranges), lettuce and other salad plants, parsley and chives (Indokolással ellátott vélemény a citrusfélékben (a narancs kivételével), a salátában és egyéb salátafélékben, a petrezselyemben és a metélőhagymában előforduló tebukonazol tekintetében érvényben lévő maradékanyag-határértékeinek módosításáról). EFSA Journal 2012;10(9):2898. 37. o.

(11) A peszticid-szermaradékokkal foglalkozó Codex-bizottság jelentései itt érhetők el:

http://www.codexalimentarius.org/download/report/777/REP12_PRe.pdf

Joint FAO/WHO food standards programme Codex Alimentarius Commission. II. és III. függelék. 35. ülés. Olaszország, Róma, 2012. július 2-7.

(12) Scientific support for preparing an EU position in the 44th Session of the Codex Committee on Pesticide Residues (CCPR) (Tudományos alátámasztó munka a peszticid-szermaradékok Codex-bizottságának (CCPR) 44. ülésén képviselendő uniós álláspont előkészítéséhez). EFSA Journal 2012;10(7):2859. 155. o.

MELLÉKLET

A 396/2005/EK rendelet II. és III. melléklete a következőképpen módosul:

1. A II. melléklet a következőképpen módosul:

a) A ciromazinre és az oxamilre vonatkozó oszlopok helyébe a következő szöveg lép: "Növényvédőszer-maradékok és megengedett szermaradék-határértékek (mg/kg)

SZÖVEG HIÁNYZIK

b) A szöveg a fenpropidinre, a formetanátra és a tebukonazolra vonatkozó alábbi oszlopokkal egészül ki: "Növényvédőszer-maradékok és megengedett szermaradék-határértékek (mg/kg)

SZÖVEG HIÁNYZIK

2. A III. mellékletben a ciromazinra, a fenpropidinre, a formetanátra, az oxamilra és a tebukonazolra vonatkozó oszlopokat el kell hagyni.

(1) A növényi és állati eredetű olyan termékek teljes listája tekintetében, amelyre MRL alkalmazandó, az I. mellékletre kell hivatkozni.

(2) Az analitikai kimutathatóság alsó határát mutatja.

Ciromazin

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megállapította, hogy a peszticidvizsgálatokra és a melaminképződésre vonatkozó egyes információk nem állnak rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe fogja venni az első mondatban szereplő információt, amennyiben 2016. január 25-i benyújtják, vagy az információ benyújtásának elmaradása esetén annak hiányát.

SZÖVEG HIÁNYZIK

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megállapította, hogy a peszticidvizsgálatokra és a melaminképződésre vonatkozó egyes információk nem állnak rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe fogja venni az első mondatban szereplő információt, amennyiben 2016. január 25-i benyújtják, vagy az információ benyújtásának elmaradása esetén annak hiányát.

0260010Bab (hüvelyes) (Zöldbab/franciabab/futóbab, tűzbab, bokorbab, tehénbab/yardlong-bab, guárbab, szójabab)
0260030Borsó (hüvelyes) (Cukorborsó (mangetout, hóborsó)

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megállapította, hogy a peszticidvizsgálatokra és a melaminképződésre vonatkozó egyes információk nem állnak rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe fogja venni az első mondatban szereplő információt, amennyiben 2016. január 25-i benyújtják, vagy az információ benyújtásának elmaradása esetén annak hiányát.

0270030Zeller

(+) A fűszerek között feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0840040) ugyanaz a maradékanyag-határérték vonatkozik, mint a zöldségek kategóriájában, azon belül is a gyökér- és gumós zöldségek csoportjában feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0213040), tekintettel azokra a változásokra, amelyek a feldolgozás (szárítás) miatt jelentkeznek a maradékanyagok szintjén a 396/2005/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerint..

0840040Torma

(+) állatgyógyászati MRL

SZÖVEG HIÁNYZIK

Oxamil

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megállapította, hogy a tárolási stabilitásra, haszonnövények anyagcseréjére és a szermaradék-vizsgálatokra vonatkozó egyes információk nem állnak rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe fogja venni az első mondatban szereplő információt, amennyiben 2016. január 25-i benyújtják, vagy az információ benyújtásának elmaradása esetén annak hiányát.

0110020Narancs (Bergamottnarancs, keserű narancs, törpe narancs és más hibridek)
0110050Mandarin (Klementin, tangerin, mineola és más hibridek)tangor (Citrus reticulata x sinensis))

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság megállapította, hogy a haszonnövények anyagcseréjére vonatkozó egyes információk nem állnak rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálata során a Bizottság figyelembe fogja venni az első mondatban szereplő információt, amennyiben 2016. január 25-i benyújtják, vagy az információ benyújtásának elmaradása esetén annak hiányát.

SZÖVEG HIÁNYZIK

(+) A fűszerek között feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0840040) ugyanaz a maradékanyag-határérték vonatkozik, mint a zöldségek kategóriájában, azon belül is a gyökér- és gumós zöldségek csoportjában feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0213040), tekintettel azokra a változásokra, amelyek a feldolgozás (szárítás) miatt jelentkeznek a maradékanyagok szintjén a 396/2005/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerint.

0840040Torma”

(3) A növényi és állati eredetű olyan termékek teljes jegyzéke tekintetében, amelyekre MRL alkalmazandó, az I. mellékletre kell hivatkozni

(4) Az analitikailag kimutatható legalacsonyabb meghatározási határt jelzi.

Fenpropidin (a fenpropidin és sói összesen, fenpropidinként kifejezve) (R) (S)

(R)= szermaradék meghatározása a következő növényvédőszer-kódszám kombinációk esetében különböző:

fenpropidin-kód 1000000, kivéve 1040000: fenpropidin összesen, 2-metil-2-[4-(2-metil-3- piperidin-1-il-propil)-fenil]propionsav és sói fenpropidinként kifejezve

(S)= A peszticidek maradékanyagait vizsgáló uniós referencialaboratóriumokmegállapították, hogy a 2-metil-2-[4-(2-metil-3- piperidin-1-il-propil)-fenil]propionsav referenciaszabványa kereskedelmi forgalomban nem áll rendelkezésre. Az MRL felülvizsgálatakor a Bizottság figyelembe veszi, hogy az első mondatban említett referenciaszabvány 2015. január 25-i kereskedelmi forgalomban rendelkezésre áll-e, vagy ha az említett időpontig nem lesz keresakedelmi forgalomban elérhető, akkor ennek a tényét.

(+) A fűszerek között feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0840040) ugyanaz a maradékanyag-határérték vonatkozik, mint a zöldségek kategóriájában, azon belül is a gyökér- és gumós zöldségek csoportjában feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0213040), tekintettel azokra a változásokra, amelyek a feldolgozás (szárítás) miatt jelentkeznek a maradékanyagok szintjén a 396/2005/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerint.

0840040Torma

Formetanát: a formetanát és sói összesen, formetanátként kifejezve (hidroklorid)

(+) A fűszerek között feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0840040) ugyanaz a maradékanyag-határérték vonatkozik, mint a zöldségek kategóriájában, azon belül is a gyökér- és gumós zöldségek csoportjában feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0213040), tekintettel azokra a változásokra, amelyek a feldolgozás (szárítás) miatt jelentkeznek a maradékanyagok szintjén a 396/2005/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerint.

0840040Torma

Tebukonazol (R)

(R)= A szermaradék meghatározása a következő növényvédőszer-kódszám kombinációk esetében különböző:

tebukonazole-kód: 1000000, kivéve 1040000: tebukonazol, hidroxi-tebukonazol és konjugátumaik összesen, tebukonazolként kifejezve

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági hatóság megállapította, hogy bizonyos, a szermaradékv-izsgálatokra vonatkozó információk nem állnak rendelkezésre. Az MRl felülvizsgálatakor a Bizottság figyeleme fogja venni az első mondtaban említett információt, ha azt 2016. január 25-i benyújtják, vagy a benyújtás elmaradása esetén annak hiányát.

0140020Cseresznyefélék (Cseresznye, meggy )
0151020Borszőlő
0153020Hamvas szeder (kaliforniai málna, , Tay-parti szedermálna, szedermálna, törpemálna és a Rubus nemzetségbe tartozó gyümölcsökkel alkotott egyéb hibridek)
0153990Egyéb
0213090Saláta bakszakáll (Feketegyökér, spanyol aranybojtorján, közönséges bojtorján)
0231030Padlizsán (tojásgyümölcs) (Pepino/tojásdinnye, afrikai tojásgyümölcs/fehér padlizsán (S. macrocarpon)
0233010Sárgadinnye (Tüskés uborka (Cucumis metuliferus))
0260010Bab (hüvelyben) (Zöldbab/franciabab/futóbab, tűzbab, bokorbab, tehénbab/yardlong-bab, guárbab, szójabab)
0260020Bab (hüvely nélkül) (Lóbab (nagyszemű), flageolet bab, kardbab, limabab, tehénborsó)
0260030Borsó (hüvelyben) (Cukorborsó (mangetout, hóborsó))
0270030Zeller
0500060Rizs (Indián/vadrizs (Zizania aquatica)

(+) Az Európai Élelmiszerbiztonsági hatóság megállapította, hogy bizonyos, az analitikai módszerekre vonatkozó információk nem állnak rendelkezésre. Az MRl felülvizsgálatakor a Bizottság figyeleme fogja venni az első mondtaban említett információt, ha azt 2016. január 25-i benyújtják, vagy a benyújtás elmaradása esetén annak hiányát.

SZÖVEG HIÁNYZIK

(+) A fűszerek között feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0840040) ugyanaz a maradékanyag-határérték vonatkozik, mint a zöldségek kategóriájában, azon belül is a gyökér- és gumós zöldségek csoportjában feltüntetett tormára (Armoracia rusticana) (kód: 0213040), tekintettel azokra a változásokra, amelyek a feldolgozás (szárítás) miatt jelentkeznek a maradékanyagok szintjén a 396/2005/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerint.

0840040Torma”

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014R0061 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014R0061&locale=hu

Tartalomjegyzék