BH 2009.3.87 Munkaviszony hiányában az alperes kártérítési felelőssége nem állapítható meg akkor, ha a felperes a mezőgazdasági gépeivel vállalkozási tevékenységet végzett, azt megszüntetve a gépeit az alperesnél helyezte el. A gépeivel harmadik személy kezdeményezésére épületbontási tevékenységben vett részt, ahol balesetet szenvedett [Mt. 174. §].
Kapcsolódó határozatok:
Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.314/2006/19., Gyulai Törvényszék Mf.25122/2007/3., Kúria Mfv.10667/2007/4. (*BH 2009.3.87*)
***********
A felperes keresetében egy épület bontása során bekövetkezett súlyos sérülése miatt vagyoni és nem vagyoni kára megfizetésére kérte kötelezni az alperest, akivel - mint egyéni vállalkozóval - álláspontja szerint munkaviszonyban állt. Az alperes tagadta a munkaviszony létét, állítása szerint saját gépeikkel egymás számára és más megrendelők számára mezőgazdasági munkákat végeztek, a felperes a munkája ellenértékét a megrendelőktől közvetlenül kapta kézhez.
A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.
A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy az alperes egyéni vállalkozóként őstermelők és szövetkezetek megrendelésére mezőgazdasági gépi szolgáltatást, szántóföldi növénytermesztéshez kapcsolódó munkát végzett. A felperes, hasonlóan az alpereshez - előnyugdíjasként - saját gépeivel megrendelők részére mezőgazdasági munkákat végzett. Amikor a házassága megromlott, mezőgazdasági gépeit az alperesnél helyezte el, és gépeivel az alperesnek adott megrendeléseket teljesített, a munkák ellenértékét viszont közvetlenül ő kapta meg a megrendelőktől.
A felperest K. A. megkérte, hogy segítsen a felesége nagyszülei tanyai épülete bontásában, mert a bontott téglára szüksége van. A felperes a kérésnek eleget téve K. A. és Á. I. társaságában 2005. április 11-én végezte a bontást, amikor a még álló fal rádőlt, és súlyos sérüléseket szenvedett.
A munkaügyi bíróság megállapítása szerint a per adatai a munkaviszony hiányát támasztották alá, mivel a felek kapcsolatában hiányoztak a munkaviszony elsődleges és másodlagos ismérvei (alá-, fölérendeltség, munkabér, munkáltató ellenőrzési és utasítási joga, a személyes munkavégzés, a munkáltató eszközeivel történő munkavégzés stb.). Kifejtette még, hogy a munkaviszony fennállása esetén is a felperesnek bizonyítania kellett volna munkaviszonnyal való összefüggést, a perbeli adatokból azonban ilyen következtetést nem lehetett levonni, mivel az adott munkára nem az alperes, hanem K. A. kérte fel a felperest magáncélból.
A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, és egyetértett annak indokaival. Kiemelte, hogy a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján a felperest terhelte a bizonyítás, amelynek nem tett eleget, ugyanakkor az elsőfokú bíróság a bizonyítékokat a Pp. 206. § (1) bekezdése alapján helytállóan értékelte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!