Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2008.1801 Ha nem állapítható meg, hogy a balesetig munkaképesség-csökkenést nem okozó sorsszerű megbetegedés a későbbiekben okozott volna-e és mikor munkaképesség-csökkenést, a munkáltató teljes kártérítési felelőssége körébe a baleset által aktivizált sorsszerű megbetegedés is beletartozik [Mt. 174. §].

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította az alperes teljes kártérítési felelősségét a felperes 2002. május 10-ei munkahelyi balesete miatt.

A munkaügyi bíróság a döntését arra a tényállásra alapozta, mely szerint az alperesnél gépkocsivezetőként dolgozó felperes 2002. május 10-én munkavégzés közben a tehergépkocsi nedves lépcsőjén megcsúszott, hanyatt a betonpadozatra esett, megsérült a nyaki porckorongja, a nyak és egyéb idegek, a váll és a felkar izomzata, valamint az ágyéki csigolyája. A beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény szerint a felperes meglévő sorsszerű betegsége meg nem határozható időpontban a munkaképességét befolyásolta volna, azonban a balesetig nem okozott keresetveszteséget. Mindezekből a munkaügyi bíróság az Mt. 174. § (1) bekezdése és az MK 30. számú állásfoglalás alapján az alperes teljes felelősségére következtetett.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság helytállónak minősítette a feltárt tényállásból levont elsőfokú ítéleti jogi álláspontot. Az indokolást kiegészítette annyiban, hogy a munkaügyi bíróság több igazságügyi szakértői véleményt szerzett be, és ezek mindegyike aggálytalan volt. Utalt még arra is, hogy a felperesnél a baleset után kialakult depresszió önmagában alkalmatlanná tette a munkaköre ellátására.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezésére, és ehelyett olyan ítélet hozatalára irányult, amelyben a Legfelsőbb Bíróság a munkáltató kárfelelősségét a balesettel összefüggő mértékig, és a felperes keresetveszteséggel járó munkaképesség-csökkenése bekövetkezése időpontjáig terjedő ideig állapítja meg. Másodlagosan az eljárt bíróságok új eljárásra kötelezését kérte. Az alapszakvéleményre és a kiegészítő véleményre, valamint az MK 30. számú állásfoglalásra hivatkozással előadta, hogy a balesetkor 57 éves felperes sorsszerű megbetegedései miatt 62 éves korára egyébként is rokkant lett volna, jelenlegi rokkantságának a baleset csak 16-25%-os mértékben az okozója. Erre tekintettel álláspontja szerint a kárfelelőssége csupán 16%-os arányban lett volna megállapítható, és emiatt a jogerős ítélet sérti az Mt. 174. § (1) és (4) bekezdését, valamint az MK 30. számú állásfoglalást, és ellentétes a bírói gyakorlattal (BH 2006/96.).

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint a balesetkor a sorsszerű betegsége még nem is volt ismert.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelemre előterjesztett észrevételében kiemelte a kármegosztással kapcsolatos álláspontját alátámasztó szakértői megállapításokat és a Legfelsőbb Bíróság eseti döntéseit.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az alperes felülvizsgálati kérelme nem tette vitássá az eljárt bíróságok által megállapított azon tényeket, melyek szerint a felperes 2002. május 10-én munkavégzés közben balesetet szenvedett, korábban semmilyen betegséggel nem kezelték, ilyet nála meg sem állapítottak, fizikai munkakörét minden további nélkül ellátta, a baleset után azonban rokkanttá vált, mivel a munkahelyi baleset aktivizálta az addig rejtett idegi- mozgásszervi panaszokat, továbbá a felperesnél depresszió is kialakult.

Az előbbi tényállásból az első- és a másodfokú bíróság törvénysértés nélkül következtetett arra, hogy a felperest ért teljes kár a munkaviszonyával összefüggésben keletkezett [Mt. 174. § (1) bekezdés]. Az ezzel ellentétes felülvizsgálati érvelés megalapozatlan.

Nincs helye kármegosztásnak, ha vitán felül áll, hogy a munkavállalónál a munkahelyi balesetét megelőzően keresőképtelenséget, vagy munkaképesség-csökkenést okozó megbetegedést nem állapítottak meg, és a munkaköre ellátására egészségügyileg alkalmas volt (MK 30. számú állásfoglalás).

Az irányadó jogerős ítéleti tényállás szerint a felperesnél a baleseti trauma aktivizálta az addig rejtett sorsszerű megbetegedéseket. Az alperes kártérítési felelőssége szempontjából nem volt jelentősége sem a rejtett sorsszerű megbetegedés tényének, sem pedig a rokkantságon belüli mértékének, mivel a károsodás a munkahelyi baleset folytán állt elő, ezért a teljes keresetcsökkenést, és a további bizonyított vagyoni és nem vagyoni károkat a kárért felelős munkáltató köteles megtéríteni. Erre vonatkozóan a bírói gyakorlat hosszú ideje egységes (MK 30. számú állásfoglalás, MD II.440.).

Az alperes által megjelölt eseti döntés a jelen perben azért nem alkalmazható, mivel eltérő tényállásra (a sorsszerű és a baleseti károsodás együttes munkaképesség-csökkenést okozó hatására, a baleset előtt már ténylegesen fennállt egészségkárosodásra) vonatkozik.

Amennyiben aggálytalanul nem állapítható meg, hogy a balesetkor keresetveszteséget, munkaképesség-csökkenést nem okozó (rejtett) sorsszerű megbetegedés a későbbiekben okozott volna-e és mikor munkaképesség-csökkenést, a munkáltató teljes kártérítési felelőssége körébe a baleset által aktivizált sorsszerű megbetegedés beletartozik, a munkáltató az elmaradt jövedelemért folyamatosan helytállni tartozik. A kiegészítő szakvéleménynek a sorsszerű megbetegedés későbbi feltételezett tünetessé válására vonatkozó megállapítása a baleset által kiváltott egészségkárosodást nem cáfolja, ezért a felülvizsgálati kérelemnek a kármegosztásra hivatkozása nem fogadható el.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.227/2007.)