Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1989.2.57 A munkaviszonyban alkotott szerzői művet a munkáltató a működési körén belül alkotott más műben is jogosult felhasználni. Ezt a jogát azonban csak társadalmi rendeltetésének megfelelő módon gyakorolhatja [Szjt. 3. §, 14. § (1) bek., Szjt. 10. § (1) bek., Ptk. 2. § (2) bek., 5. § (1) és (2) bek. Mt. 2. § (2) és (3) bek.].

A nemzetközi díjjal kitüntetett perbeli kisjátékfilm rendezője az I. .r operatőre pedig a II. r. felperes. A felperesek a filmet munkaviszonyuk alatt, munkaköri kötelességük teljesítése keretében készítették. A film sikere meghatározó jelentőségű volt a felperesek ismertté válásában, művészi tevékenységük megítélésében.

A munkáltató V. r. alperesi filmgyártó vállalat egy zenei együttes zenei szerzeményéhez - megrendelésre - videóklipet készített. A videóklip rendezője és gyártásvezetője - a II. r. és a III. r. alperes - a művet munkaviszonya keretében alkotta. Képi anyagának mennyiségi szempontból és a zeneszám mondanivalóját kifejező, a művészi megjelenítés szempontjából meghatározó részét a kisjátékfilmből vették át. Á videóklip képi anyagából - annak ellenére, hogy abban a műfaji sajátosságoknak megfelelően a gyakori vágások érvényesülnek, és a képek villanásszerű megjelenése az eredeti film képeinek sorrendjétől eltér, a kisjátékfilmmel való nagymértékű azonosság felismerhető. A felperesek a kisjátékfilm képeinek a videóklipben való felhasználásához nem járultak hozzá, az I. r. felperes az ellen kifejezetten tiltakozott is. A videóklip televízióban való egyszeri bemutatásán kívül további felhasználásra nem került, a mű U-matic kazettája az V. r. alperes birtokában van.

A felperesek a módosított kereseti kérelmükben annak megállapítását kérték, hogy a kisjátékfilm képi anyagának a videóklipben való felhasználása jogosulatlanul történt, és ezáltal az V. r. alperes jogsértést követett el. Kérték a videóklip megsemmisítésének elrendelését és a II-III. r. alperesekkel szemben annak megállapítását, hogy őket a videóklip tekintetében szerzői jogok nem illetik meg. Személyhez fűződő jogaik megsértése miatt az V. r. alperessel szemben 200 000 Ft kártérítési követelést érvényesítettek, és a jogszerű felhasználás esetén járó szerzői díjat igényelték.

A II., III. és az V. r. alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az V. r. alperest 35 560 Ft szerzői jogdíj és kamatai megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a kisjátékfilmet a felperesek munkaköri kötelezettségük teljesítése keretében alkották, ezért a mű felhasználásának joga átszállt a munkáltatóra. Az V. r. alperes a felhasználási joga alapján a felperesek hozzájárulása nélkül jogosult volt a film képi anyagát videoklippé átdolgozni. A felpereseket mint a film szerzőit csak az a jog illette meg, hogy nevük feltüntetésének mellőzését kérjék. Miután a videóklip a felpereseket szerzőként nem tüntette fel, ezért a felperesek szerzői joga nem szenvedett sérelmet. A jogsértés megállapítására és az ezzel összefüggő jogkövetkezmények alkalmazására irányuló keresetet emiatt utasította el.

Megállapította az elsőfokú bíróság azt is, hogy a videóklip önálló szerzői mű, és abban meghatározó jelentőségű a felperesek által készített film képi anyaga. Erre tekintettel a felpereseket a videóklip vonatkozásában a II. és III. r. alperesek szerzőtársainak minősítette, és részükre szerzői díjat ítélt meg.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperesek és az V. r. alperes fellebbeztek.

A felperesek álláspontja szerint az V. r. alperes jogsértő módon dolgozta fel az általuk alkotott film képi anyagát videóklippé. A szerzői jogdíj iránti igényüktől eltekintve az alperesek kereset szerinti marasztalását kérték.

Az V. r. alperes a szerzői jogdíj megfizetése alóli mentesítését kérte. Másodlagosan felajánlott az I. r. felperes részére - az elsőfokú eljárásban is hivatkozott 18/1981. számú igazgatói utasítás alapján - 1815 Ft "újrafelhasználási díjat".

A felperesek fellebbezése az alábbiak szerint alapos.

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. tv (Szjt.) 14. § (1) bekezdése szerint ha a mű elkészítése a szerző munkaköri kötelezettsége, és a munkáltató a munkaviszony tartalma alapján a mű felhasználására jogosult, a mű átadása a nyilvánosságra hozatalhoz való hozzájárulásnak minősül, és a felhasználás joga az átadással száll át a munkáltatóra. A munkáltató ezt a jogát a munkaviszony tartalma alapján meghatározott körben szerzi meg, és csak a működési körén belül gyakorolhatja.

Az Szjt végrehajtásáról szóló 9/1969. (XII. 29.) számú MM rendelet (Szjt.) 10. § (1) bekezdése szerint a felhasználáson az Szjt. alkalmazásában azt a folyamatot kell érteni, amely a művet vagy annak részletét a nyilvánossághoz közvetíti. Ez vonatkozik az átdolgozásokra, feldolgozásokra és fordításokra is.

A kifejtettekből következik: a munkaviszonyban alkotott művel kapcsolatban a munkáltatót megillető felhasználási jog azt is jelenti, hogy a munkáltató a művet jogosult a működési körén belül alkotott más műben is megjeleníteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!