Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.1.14 Ha a képviselő az általa képviselt gazdálkodó szervezet tartozásáért a szerződési nyilatkozatok megszövegezéséből kétséget kizáróan kitűnő módon saját személyében készfizető kezességet vállal, a kezességvállalás érvényességéhez nem szükséges, hogy a cégszerű aláírása mellett külön természetes személyként még egyszer aláírja a szerződést [Ptk. 272. § (2) bek.].

A felperes mint bérbeadó, valamint az alperes ügyvezetése alatt álló N & N 94. Építőipari Kft. mint bérbevevő között bérleti szerződés jött létre zsaluelemek bérbeadására. A bérleti szerződés VII.39. pontjában az alperes mint a bérbevevő cégbíróság által nyilvántartott tisztségviselője kötelezettséget vállalt arra, hogy a szerződés aláírásával egyidejűleg magánszemélyként is készfizető kezességet vállal a bérbeadó felé, amennyiben a bérbevevő a szerződés szerinti kötelezettségét nem teljesíti. Az alperes a szerződés 1. és 7. oldalát a név aláírásával és a bérbevevő társaság nevét, székhelyét és adószámát feltüntető bélyegző lenyomattal, míg a szerződés 2-6. oldalait a bérbevevő társaság nevét tartalmazó bélyegző lenyomattal látta el.

A bérleti szerződéshez kapcsolódóan a felperes, valamint az alperes ügyvezetése alatt álló társaság között 2008. november 03. napján óvadéki szerződés is létrejött.

Az alperes vezetése alatt álló Kft. a kereseti kérelemmel érintett számlák befogadása ellenére a bérleti díjat nem fizette meg. A felperes 2010 októberében bejelentette a követelését az időközben felszámolás alá került bérbevevő társaság felszámolási eljárásában, megtérülésre azonban nem került sor.

A felperes 2010. október 11-én felszólította az alperest mint készfizető kezest a tartozás megfizetésére. Az alperes a társaság tartozásának jogalapját és összegszerűségét nem vitatta, azonban azt nem egyenlítette ki.

A felperes kereseti kérelmében 4 598 361 forint bérleti díj, valamint járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest készfizető kezesség jogcímén.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a peres felek között érvényes kezesi szerződés nem jött létre, illetve nem tudott a bérleti szerződés azon pontjáról, amely őt készfizető kezesi kötelezettséggel terheli.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a kereseti kérelemnek megfelelően marasztalta az alperest. Megállapította, hogy készfizető kezesi kötelezettségre vonatkozó szerződéses rendelkezés a bérleti szerződés részeként magánokirati formában írásbafoglalásra került. A Kft. cégszerű jegyzése magában foglalta az alperes aláírását is, így az alperes alaptalanul hivatkozott a szerződés alaki hibájára. Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelésével arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a bérleti szerződés egyéb rendelkezései mellett megismerte a szerződés készfizető kezességet vállaló részét is, erre az alperes figyelmét több ízben is felhívták.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A jogerős ítélet értelmében, habár a szerződés VII.39. pontja tartalmazza a készfizető kezességvállalást, de a kezességvállalást tartalmazó nyilatkozatot az alperes külön nem írta alá, és erről önálló írásos kötelezettségvállalás sem készült. A kezességi szerződés érvényessége ugyan nincs írásbeli alakhoz kötve, de a kezességvállalása csak írásban történhet. E követelménynek az alperes mint kezes által külön alá nem írt okirat nem felel meg, így a perben nem volt jelentősége annak, hogy az alperes a kezességvállalásról kapott-e tájékoztatást. A másodfokú bíróság döntése szerint a jogszabályban előírt alakiság megsértésével kötött szerződés semmis, ezért érvényes kezességvállalás hiányában az alperesnek kezesi felelőssége áll fenn.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, illetve a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására, és új határozat hozatalára történő utasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az alperes érvényesen vállalt készfizető kezességet az ügyvezetése alatt működő Kft. tartozásaiért, ezért a jogerős ítélet sérti a Ptk. 272. § (2) bekezdését. Előadta, hogy a szerződés egyértelműen meghatározza, hogy a kezességvállaló nyilatkozatnak ki az alanya, és a jogerős ítélet indokolásával szemben megállapítható az is, hogy a szerződést az alperes mint magánszemély aláírta. Miután az N & N 94. Építőipari Kft. cégszerű aláírása akként áll össze, hogy az ügyvezető mind a saját aláírását, mind a cég nevét (bélyegző lenyomatát) aláírja, így a jogerős ítélet sérti a Ptk. 217. § (1) bekezdését is, mivel a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy a kezességvállaló nyilatkozat maradéktalanul megfelel a törvény által támasztott alaki feltételeknek. Érvelése értelmében az elsőfokú bíróság a felmerült bizonyítékok helyes mérlegelésével foglalt állást arról, hogy a szerződési feltétel megtárgyalása az alperes külön tájékoztatásával megtörtént, így e kikötés érvényesen a szerződés részévé vált.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Előadta, hogy nem fogadható el a természetes személy aláírásának a bérlő Kft. cégszerű aláírásában meglévő, a természetes személy mint ügyvezető név aláírása.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként megállapította, hogy a jogerős ítélet sérti a Ptk. 272. § (2) bekezdését és 217. § (1) bekezdését.

A Ptk. 205. § (1) bekezdése alapján a szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre. A szerződés létrejöttéhez a Ptk. 205. § (2) bekezdése szerint a feleknek a lényeges, valamint a bármelyikük által lényegesnek minősített kérdésekben való megállapodása szükséges. A Ptk. 216. § (1) bekezdése értelmében szerződéseket akár szóban, akár írásban lehet kötni, és a szerződési akaratot ráutaló magatartással is kifejezésre lehet juttatni. Jogszabály ugyanakkor a Ptk. 217. § (1) bekezdéséből kitűnően a szerződésre meghatározott alakot szabhat. Az alakiság megsértésével kötött szerződés - ha a jogszabály másként nem rendelkezik - semmis.

A kezességi szerződéssel a kezes a Ptk. 272. § (1) bekezdése szerint arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a kötelezett nem teljesít maga fog helyette a jogosultnak teljesíteni. Erre figyelemmel a kezességi szerződés létrejöttéhez a szerződő feleknek azonosítható módon meg kell határozniuk a biztosított követelést, és a kezesnek a kezességvállalásra irányuló egyértelmű akaratnyilatkozatot kell tennie.

A kezességvállaló nyilatkozatot írásba kell foglalni, kezességet ugyanis a Ptk. 272. § (2) bekezdése alapján csak írásban lehet érvényesen vállalni. A kezességvállalás elfogadása ugyanakkor írásban, szóban vagy ráutaló magatartással is megtörténhet.

Jogszabályt sértve jutott a másodfokú bíróság arra a következtetésre, hogy az alperesnek ahhoz, hogy a kezességvállalást tartalmazó nyilatkozata érvényes legyen, a szerződést külön is alá kellett volna írnia.

Az nem volt vitás a peres eljárás során, hogy az alperes az M & N-94. Kft. önálló cégjegyzési jogosultsággal rendelkező ügyvezetője. A szerződés VII.39. pontja egyértelműen rögzíti, hogy a szerződés aláírásával a cégjegyzésre jogosult képviselő a saját nevében készfizető kezességet vállal, és amennyiben a bérlő megfelelő határidőben nem teljesít, maga fog helyette teljesíteni. Az okirat tartalmából, annak megfogalmazásából a készfizető kezes és a jogosult személye kétséget kizáróan megállapítható. A bérleti szerződés tartalmazza mind a bérlő és a felperes közötti bérleti szerződés lényeges elemeit, mind pedig az alperes kezességvállaló nyilatkozatát, amelynek érvényességéhez - a másodfokú bíróság álláspontjával szemben - nem volt szükség arra, hogy az alperes az okiratot kétszer, egyrészt a bérleti szerződés bérlőjének képviselőjeként, másrészt készfizető kezesként, mint természetes személy külön aláírja (Pfv.V.20.976/2012/4., Pfv.V.20.997/2012/7.). A szerződési nyilatkozatok szövegezéséből kétséget kizáróan kitűnik, hogy az alperes az okirat aláírása során egyidejűleg mindkét minőségében eljárt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!