Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.10.329 A szerződés érvényességét annak megkötésekor fennálló tények, elérni kívánt célok és érvényben lévő jogszabályok tükrében kell vizsgálni - A szerződésnek az a kikötése, hogy a hitelintézet a vételi jogot gyakorló személyt kijelölheti, nem ütközik nyilvánvalóan jóerkölcsbe [Ptk. 200. § (2) bek., 373. § (4) bek., 374. § (5) bek., 375. § (1) és (4) bek.].

2000. május 23-án a felperes mint adós és az I. r. alperes mint hitelező kölcsönszerződést kötöttek egymással és az I. r. alperest megillető jelzálogjogot alapítottak a felperes kizárólagos tulajdonát képező ingatlanon, továbbá ugyanezen ingatlan tekintetében 2003. november 23-áig vételi jogot biztosítottak az I. r. alperes részére. A vételi jog alapításáról szóló szerződés szerint az I. r. alperes a szerződés 7. pont első bekezdésében írt feltételek bekövetkezte esetén 7 840 000 Ft vételár megfizetése mellett jogosult az ingatlant megvásárolni. A 7. pont második bekezdésében rögzítettek szerint a felperes tudomásul veszi, hogy az I. r. alperes jogosult a vételi jog gyakorlására más személyt kijelölni. Az I. r. alperes 2001. október 2-án kelt levelével - a felperes fizetési kötelezettségének elmulasztása miatt - a kölcsönszerződést felmondta, felszólította a felperest az esedékessé vált teljes hiteltartozás 15 napon belüli megfizetésére, majd miután a felperes ezt a felhívást csak részben teljesítette, az I. r. alperes által kijelölt II. r. alperes 2002. február 27-én kelt levelében vételi nyilatkozatot tett. A felperes részéről az ingatlan kiürítése elmaradt.

A felperes keresetében elsődlegesen a Ptk. 255. § (2) bekezdése alapján, másodlagosan a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján, harmadlagosan pedig a Ptk. 201. § (2) bekezdése alapján kérte a vételi jog alapításáról szóló szerződés érvénytelenségének megállapítását. A perbeli kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását elsődlegesen a Ptk. 255. § (2) bekezdése, másodlagosan a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján kérte. Mindkét szerződés érvénytelenségét kérte megállapítani fentieken túlmenően a Ptk. 209. §-a, 209/A. §-a és 209/B. §-a alapján.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték és arra is hivatkoztak, hogy a felperes megtámadási jogát elkésetten gyakorolta.

Az elsőfokú bíróság 2003. június 3-án meghozott részítéletében a felperes keresetét teljes terjedelmében elutasította és a felperest az alperesek javára 400 000-400 000 Ft perköltség, a Magyar Állam javára pedig 560 400 Ft le nem rótt kereseti illeték megfizetésére kötelezte. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint nincs jogszabályi akadálya a kölcsönszerződés és a vételi jogot engedő szerződés egyidejű megkötésének, erre tekintettel a perbeli szerződések nem ütköznek jogszabályba és nem minősülnek jogszabály megkerülésével megkötött szerződésnek sem, megtámadási jogát pedig elkésetten érvényesítette a felperes.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2005. április 19-én meghozott részítéletében az elsőfokú bíróság részítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy a vételi jog alapításáról szóló 2000. május 23-án kötött szerződés 7. pontjának második bekezdése érvénytelen. A felperes által fizetendő kereseti illeték mértékét 90 000 Ft-ban határozta meg, mellőzte a felperes perköltségekben marasztalását a II. r. alperes javára és a felperest 150 000 Ft együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte az I. r. alperes javára.

A másodfokú határozat szerint az elsőfokú bíróság helyes tényállás alapján, részben téves következtetésekre jutott. A másodfokú bíróság is érvényesnek és joghatályosan már nem megtámadhatónak minősítette a perbeli kölcsönszerződést, illetve az azt biztosító zálogszerződést. A vételi jog alapításáról szóló szerződés rendelkezéseinek külön vizsgálata során azonban abból indult ki, hogy a vételi jog személyes jellegű, oszthatatlan, átruházása pedig - amit a Legfelsőbb Bíróság XXV. számú elvi döntése is alátámaszt - semmis. Nem volt tehát jogosult az I. r. alperes arra, hogy vételi jogát átengedje olyan harmadik személynek, akit a felperes nem ismer, és akivel szerződéses kapcsolatban semmilyen formában nem áll. Álláspontja szerint a szerződés 7. pontja második bekezdésében rögzített kikötés jóerkölcsbe is ütközik, sérti az általánosan elfogadott erkölcsi normákat és szokásokat. A jóerkölcsbe ütközés egyébként önmagában azon az alapon is megállapítható, hogy az ingatlan forgalmi értékéhez viszonyítottan a felperes tartozása, - mely 2002. február 27-én már csupán 990 641 Ft volt - olyan csekély hányadot képviselt, hogy ehhez képest indokolatlan és elfogadhatatlan a felperes és családja tönkretétele. Bizonyítja az I. r. alperes jóerkölcsbe ütköző magatartását, hogy 2002. február 20-án kelt és a felperes részére február 22-én kézbesített levelében még csak a vételi jog gyakorlásának megfontolását helyezte kilátásba és határidő nélkül ajánlotta fel a felperesnek a teljesítés lehetőségét, ennek ellenére 3 napon belül sor került a vételi jog gyakorlására, ami arra utal, hogy nem kívánta komolyan a helyzet megoldását.

Az I. r. alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős részítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság részítéletének helybenhagyását kérte. Előadása szerint a másodfokú bíróság a Pp. 4. §-ában foglalt kereseti kérelemhez kötöttség jogszabályi előírását és a Pp. 215. §-át megsértve, érzelmi alapon hozta meg döntését, figyelmen kívül hagyva, hogy a felperes kétségbe sem vonta az I. r. alperes vevő kijelölési jogát.

Helytelenül értelmezte a másodfokú bíróság a Ptk.-ban biztosított kijelölési jogot és tévesen hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság XXV. számú elvi döntésében írtakra. A felperes a szerződésben hozzájárult szerződésszegése esetére az I. r. alperes, vagy az általa kijelölt személy tulajdonba lépéséhez, érthetetlenül kérdőjelezi meg a másodfokú bíróság ezzel kapcsolatban a felek szerződéskötési szabadságát. A Legfelsőbb Bíróság több közzétett határozatában (BH 1998/351., 2004/259. számú jogesetek, EBH 2004/1099. számú, 1999/27. számú elvi határozatok) kimondta, hogy a Ptk. gazdálkodó szervezetek részére biztosítja, megengedi a kijelölési jogot, ezt szubjektív alapon nem lehet kétségbe vonni. Az I. r. alperes szerint a jogerős részítélet nem helytállóan állapította meg a szerződés jóerkölcsbe ütközését önmagában azon az alapon, hogy az ingatlan forgalmi értékéhez viszonyítottan a felperes tartozása csekély hányadot képviselt. Sérelmezte, hogy a jogerős részítélet következtében az I. r. alperes is elesett vételi jogának gyakorlásától, és hangsúlyozta, hogy az I. r. alperes kamatkövetelésének felélesztése - az eredeti állapot quasi visszaállítása - miatt a jogerős részítélet a felperesre is hátrányos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!