Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.10.240 Ha a sajtóközlemény a közhatalmat gyakorló testületben tevékenykedő személyek határozatát, annak indokait és a határozat utóéletét a valóságnak megfelelően ismerteti, azt követően mindazok a kifogások, amelyet a szerző a határozatot hozó személyek szaktudásával, hozzáértésével elfogultságával, mögöttes szándékával, rosszindulatával stb. kapcsolatban kifejt, a határozatot hozó személyekkel szembeni véleménynyilvánításnak, értékítéletnek, kritikának minősül, amely nem sérthet jóhírnevet és nem sérti az érintettek becsületét vagy emberi méltóságát sem, mert kifejezésmódjában nem indokolatlanul bántó vagy lealázó [Ptk. 75. §, 76. §, 78. §, PK 12. sz.].

A jogerős ítélet a felperesek keresetét, amelyben az alperes által kiadott Magyar Narancs című hetilap 2010. április 1-jei számában megjelent "Szégyenletes, törvénytelen, pimasz" című cikknek a személyükre vonatkozó valótlan, sértő tényállításai miatt, személyhez fűződő joguk megsértésének megállapítását az alperes elégtétel adására, továbbá a felperesek javára személyenként 500 000 forint nem vagyoni kár megfizetésére kötelezését kérték, elutasította.

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperesek 2010-ben a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) delegáltjai voltak. Ebben a minőségükben részt vettek annak a döntésnek a meghozatalában, amely arra vonatkozott, hogy a 2010. évi országgyűlési választásokon a Magyar Demokrata Fórum (MDF) állíthat-e fővárosi listát és ezen keresztül országos listát. A felperesek többségi szavazatával az indokolt határozatában úgy foglalt állást, hogy az MDF nem állíthat fővárosi listát. Az MDF fellebbezése folytán eljárt Országos Választási Bizottság (OVB) e határozatot megváltoztatta. E döntést a Legfelsőbb Bíróság a jogszabályok korrigálása mellett helybenhagyta. Az alperes által kiadott hetilapban a felperesek által sérelmezett cikk tényszerűen ismertette, hogy a felperesek közreműködése eredményeként az FVB az MDF listaállításával kapcsolatban milyen döntést hozott és ennek mi lett a következménye. A cikk kimerítően foglalkozik a választási törvény előírásaival, illetőleg utal arra, hogy milyen körülmények között hozta meg a választási bizottság az utóbb megváltoztatott, majd jogi indokaiban is korrigált határozatát. A cikk a felpereseket - mint pártdelegáltakat - személyükben is megnevezve állítja, hogy a felperesek képtelenek voltak egy egyértelmű jogszabályi rendelkezést értelmezni, ezen belül képtelenek voltak annak megállapítására, hogy mely időpont irányadó a listaállítási feltételek teljesítését illetően, ellentmondásos indokolást adtak a jogszabálysértő döntésükhöz és mindezt politikai indíttatásból, mint pártdelegáltak tették, amely cselekedetük az MDF választási ellehetetlenítését célozta. Tartalmilag a sajtóközlemény a felperesekről azt állította, hogy az utóbb megváltoztatott döntésüket szándékosan, rosszindulatúan eljárva, politikai alapon hozták meg.

A felperesek tartalmilag ezeket kifogásolva állították, hogy a sajtóközlemény a személyükre vonatkozó valótlan, sértő tények közlésével megsértette jóhírnevüket, és ennek jogkövetkezményeként kérték az egyéb objektív és szubjektív szankciók alkalmazását.

A jogerős ítélet egyebek mellett a Ptk. 75. és 78. §-ai alapján vizsgálta, megállapítható-e az alperesek terhére a jogsértés. A cikk felperesek által sérelmezett kitételeit elemezve, a jogerős ítélet megállapítása szerint a szerző a felpereseknek a Fővárosi Választási Bizottságban végzett jogalkalmazói tevékenységéről mondott véleményt és adott hangot azon nézetének, hogy a kifogásolt döntésnek mi lehetett a szakmai, politikai háttere. A cikk ennek során igen éles szavakkal bírálta a felpereseket, azonban a sajtóközlemény szóhasználatában és tartalmilag nem volt durva és személyükben nem alázta meg a felpereseket. A felperesek, mint a közhatalom gyakorlói, a személyükkel és a döntéseikkel szemben megnyilvánuló kritikákat kötelesek tűrni. Miután kizárólag az alperes véleménynyilvánításáról van szó, közömbös, hogy a vélemény valós alapokon nyugszik-e. Az alkotmányos védelemben részesülő vélemény ugyanis akkor sem sérthet személyhez fűződő jogot, ha egyébként helytelen. A véleménynyilvánításnak egyetlen gátja van, az, hogy "tartalmát tekintve" ne legyen indokolatlanul bántó és megalázó. Ilyet azonban a jogerős ítélet nem tapasztalt.

A jogerős ítélettel szemben a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő, azaz a keresetüknek helyt adó határozat meghozatalát. A felperesek álláspontja szerint a jogerős ítélet az általuk kifogásoltakat tévesen értelmezte, mert valójában a cikk a kifogásolt minősítéseket tényként közli. E tényállításoknak azonban nincs valóságalapjuk, ezért sérti a felperesek jóhírnevét és téves a jogerős ítélet megállapítása, hogy ezt a felperesek, mint "közszereplők" kötelesek tűrni. Vitatták ugyanis, hogy a Fővárosi Választási Bizottságban való részvételük közszereplővé tette őket. A jóhírnév sérelmével kapcsolatban utaltak a Legfelsőbb Bíróság gyakorlatára, amely szerint, még a véleménynyilvánítás szabadsága sem terjedhet ki a tények meghamisítására. A kifogásolt cikk azonban épp ezt teszi, mert tényeket hamisít, valótlan tényállításokat közöl, azokat megdönthetetlen valóságként beállítva. Mindezekre tekintettel állították azt is, hogy a jogsértésen túlmenően a Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontja és a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján kárigényük is megalapozott.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelmet a Kúria az alábbiak szerint nem találta alaposnak és ezért a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!