Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2013.11.464 A légkör természetes velejárója az esetleges és előre nem látható, hirtelen változás (vihar), így önmagában a légköri jelenségek a légi közlekedés működési körbe tartoznak. Ha azonban a légi közlekedési eszköz olyan rendkívüli időjárási körülményekbe került, amely a normál és előre számítható vihar mértékét lényegesen meghaladta, mert a szél és a turbulencia mértéke volt olyan, amely letörte a repülőgép szárnyát, a légköri jelenség a veszélyes üzem működési körén kívül esik, az ilyen vihar vis maiornak minősül. A felelősség alól való kimentéshez a veszélyes üzem működési körén kívül eső kárt előidéző oknak a technika, a tudomány és az ismeretek adott szintje mellett objektíve kell elháríthatatlannak lennie. [1959. évi IV. tv. 345. §]

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21946/2009/56., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21787/2011/5., Kúria Pfv.21734/2012/8. (*BH+ 2013.11.464*)

***********

A jogerős közbenső ítélet megállapította, hogy az alperes köteles megtéríteni a felperes repülőgépe 2001. június 14. napján bekövetkezett balesetével okozati összefüggésben álló kárait.

A megállapított tényállás szerint a felperes házastársa 2001. június 14-én a perbeli repülőgépen utazott. A repülőgép egy viharfelhőn haladt át, amikor az időjárás miatt kialakult légköri változás következtében letört a gép egyik szárnya és a repülőgép lezuhant. A felperes házastársa a balesetben az életét vesztette. A repülőgép üzembentartója az alperes volt. Az alperessel kötött felelősségbiztosítási szerződés alapján az alperes oldalán beavatkozó biztosító 2002. július 19-én 4 000 000 forint kártérítést megfizetett a felperesnek.

A felperes a házastársa halála miatt bekövetkezett kárainak megtérítése címén az alperes 3 000 000 forint nem vagyoni kára és annak kamata, valamint 2001. július 14-étől havonta 2 000 000 forint jövedelempótló járadék megfizetésére kötelezését kérte. Kereseti álláspontja szerint az alperes a fokozott veszéllyel járó tevékenysége körében a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján vétkességre tekintet nélkül felelős a légi jármű üzembentartásával okozott károkért. A szélsőséges időjárási viszonyok nem tekinthetők a légi közlekedés, mint veszélyes üzem körén kívül eső oknak, ezért az alperes a rendkívüli időjárási viszonyokra hivatkozással nem mentheti ki magát a felelősség alól.

Az alperes a kereset elutasítását indítványozta. Azzal védekezett, hogy a balesetet az időjárás és a légkör váratlan, előre fel nem ismerhető változásai és jelenségei idézték elő, amely a légi közlekedés, mint fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső, elháríthatatlan oknak minősül.

A jogerős közbenső ítélet indokolása szerint a légi közlekedés fokozott veszéllyel járó tevékenység. A légi közlekedés a légtérben zajlik, a repülőgép a közlekedése során szoros kapcsolatban áll a járművet körülvevő légtérrel. A légtér jellemzőit az időjárás határozza meg. A légkör, mint az a közeg, amelyben a légi jármű mozog és halad, valamint az időjárás, mint a légkör tulajdonságait közvetlenül és meghatározó módon befolyásoló tényező, annak kiszámíthatatlanságával, előre nem látható, hirtelen változásaival együtt tartoznak bele a légi közlekedés, mint fokozott veszéllyel járó tevékenység körébe. Ebbe a körbe beletartoznak az emberek számára, az adott helyzetben általában elvárható gondossággal, előre fel nem ismerhető, ki nem számítható változások is, mert az időjárás-változás előre nem láthatósága, kiszámíthatatlansága, a légi közlekedés köztudomású többletkockázata. Ezért sem az időjárás-változás mértéke, sem a változás előre felismerhetősége szerint nem lehet különbséget tenni aszerint, hogy melyik változás tartozik még a fokozott veszéllyel járó tevékenység körébe és melyik nem. Annak, hogy az időjárás és a légkör változásai az adott helyzetben előre láthatóak voltak-e és az alperes, illetve a pilóta az időjárás-változás hátrányos következményeinek elkerülése érdekében úgy jártak-e el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, illetve az üzembentartó a repülőgép karbantartása, felkészítése során, illetve a pilóta a repülés során sértett-e légi közlekedésre vonatkozó szabályt, a kártérítés általános szabályai szerint, a vétkesség szempontjából lenne jelentősége. Miután azonban az alperesnek a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján fennálló kártérítési felelőssége a vétkességtől független, a kártérítési felelőssége pedig megállapítható, szükségtelen állást foglalni abban a kérdésben, hogy az alperes vagy a pilóta sértett-e a légi közlekedésre vonatkozó szabályt.

A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és tartalma szerint a keresetet elutasító elsőfokú ítélet helybenhagyását kérve. Felülvizsgálati álláspontja szerint a jogerős közbenső ítélet a Ptk. 345. § (1) bekezdésében foglaltakat megsértve állapította meg a kártérítési felelősségét és jogszabályt sértve mellőzte az indokolásában a lényeges peradatokat is. A perben kirendelt igazságügyi szakértő ugyanis egyértelműen megállapította, hogy a kár oka olyan légköri jelenség volt, amelyet elhárítani nem lehetett. A zivatarzóna elkerülésére pedig a megfelelő meteorológiai információk hiányában nem volt mód, mivel az időjárási elemek szokásostól eltérő viselkedéséről a repülőgép vezetője sem földi, sem légi tájékoztatást nem kaphatott. Az ilyen légköri jelenségeket a repülésbiztonság is vis maiornak tekinti, amely a veszélyes üzem működési körén kívül esik. A szakértő elfogadta a büntetőeljárásban készült szakvélemény azon megállapítását is, mely szerint az időjárás nem az előzetes információk szerint és nem a megszokott formában alakult, az extrém és rendkívüli légmozgások csak utólagos meteorológiai elemzések alapján voltak megállapíthatók és kiszámíthatók. A jogerős közbenső ítélet mérlegelése kirívóan okszerűtlen is, mert indokolatlanul kiterjeszti a veszélyes üzem objektív felelősségének terjedelmét.

A felperes a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását kérte. Hangsúlyozta, hogy a perben kirendelt szakértő a repülőgép vezetőjének a katasztrófa bekövetkezésében való vétlenségének tulajdonított elsősorban jelentőséget, amely a perbeli jogvitában irreleváns, mert a repülőgép üzemeltetőjének objektív felelősségének körén kívül esik. Azt pedig a szakértő is megállapította, hogy a viharos időjárás a repülést befolyásoló kockázat, melynek kezelése a repüléssel együtt jár. A szakértő ugyanakkor kérdésre nem jelölt meg olyan adatot, amely a repülőgép üzemeltetésének a kockázati körén kívül esik és önmagában is a perbeli balesethez vezetett. Az ítélkezési gyakorlat szerint a fokozott veszéllyel járó tevékenységből eredő kár elháríthatatlanságának objektívnek kell lennie. Az adott esetben a kár többféle módon is elhárítható lett volna. A szakértői vélemény megállapítja ugyanis, hogy a repülőgép nem rendelkezett a meteorológiai helyzet felismerésére alkalmas fedélzeti műszerekkel. Ebből pedig az következik, hogy az üzembentartó nem tett meg minden lehetséges műszaki intézkedést egy esetleges baleset megelőzése érdekében, holott a technikai fejlettség szintjén erre lehetőség lett volna. Ettől függetlenül a baleset azáltal is elhárítható lett volna, ha észlelve az időjárási körülményeket, a pilóta nem repül be a zivatarfelhőbe, hanem visszafordul vagy kényszerleszállást hajt végre. Az alperes téves álláspontjával szemben pedig a veszélyes üzem felelősségének terjedelmét a műszaki fejlődés és a technika szintje is meghatározza.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!