Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.3.83 Nem hivatkozhat utóbb érdekmúlásra a fél, ha a garanciális hiba javítása a jótállási feltételekben meghatározott határidőn belül nem készült ugyan el, de határidőn túli javítást érdekmúlásra történt hivatkozás nélkül átvette, majd a dolgot hosszabb időn át használta [Ptk. 306. §].

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék P.20337/2006/5., Győri Ítélőtábla Pf.20276/2006/22., Kúria Pfv.22010/2007/7. (*BH 2009.3.83*)

***********

A felperes 2002. október 22-én megvásárolta az alperestől az Alfa Romeo 147. Selespeed 3A típusú személygépkocsit. A gépjárműre az alperes 2 év jótállási időt vállalt. A felperes a gépkocsiba sportrugókat, míg a fényszóróiba Xenon izzó-szetteket épített be. A használat során a gépkocsiban több meghibásodás jelentkezett, ezért az alperes 2002. november 26. és 2004. október 5. napja között 17 alkalommal javította a járművet. Kicserélte a motort, a kipufogót, a műszerfalat, az ajtózárat, a lengőkart, a kerékagyat, fényszórókat cserélt, javította a váltóművet, a katalizátort és egyéb kisebb, a rendeltetésszerű használatot nem érintő hibákat. A sorozatos meghibásodások miatt a felperes 2004. július 28-án a gépkocsi kicserélését kérte az alperestől, aki erre nem volt hajlandó, azonban felajánlotta a jármű visszavásárlását. Miután az alperes 2004. október 5-én megtagadta a jótállás alapján a gépkocsi felperesi igény szerinti további javítását, a felperes 2004. október 27-én az adásvételi szerződéstől elállt, és 2004. november 30-án a gépkocsit átadta az alperesnek.

A felperes keresetében az elállása folytán 6 750 000 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest, az egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről szóló 117/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet 2. §-ára, illetve a Ptk. 306. § (2) és (3) bekezdésére hivatkozva.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság keresetnek helyt adó ítéletét megváltoztatta, és jogerős ítéletével a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolása értelmében a felperes a gépkocsiba sportrugókat és Xenon izzó-szetteket építtetett be, amelyre figyelemmel a futóműre és a fényszóróra a jótállást elvesztette. A másodfokú bíróság szerint az alperes a felperes által közölt hibákat minden esetben - jótállási kötelezettség körében térítésmentesen - kijavította, a javítások után értékcsökkenés nem maradt vissza, a gépkocsi jelenleg hibamentes. A másodfokú bíróság megállapította, hogy az alperes által végzett javítások időtartama együttesen 57 nap volt, az egyes javítások közül azonban csak egy a 2004. január 5. napján megkezdett motorcsere időtartama haladta meg a 15 napot. A másodfokú bíróság szerint a jogszabályi kijavítási határidőt egy nappal túllépő motorcsere esetében figyelemmel kell lenni arra, hogy a motorhiba új motor beépítése nélkül is - alkatrészek cseréjével - javítható lett volna, azonban az alperes a felperes érdekeit szem előtt tartva a hosszabb javítási időt igénylő motorcserét végezte el, míg az alperes által végzett javítások között jelentős számú volt az olyan - a gépjármű rendeltetésszerű használhatóságát nem érintő - csekély hiba (pl. ajtózörgés, műszerfal rezonálás, ajtózár hiba, ülésbőr kidörzsöltség stb.), amelyek még gyakoriságuk esetén sem alapozzák meg a jogosult teljesítéshez fűződő érdeke megszűnését.

A másodfokú bíróság szakértői vélemény alapján megállapította, hogy az alperes által végzett javítások, eredményeként a gépkocsi hibátlan, és a javítások értékcsökkenést sem okoztak. A másodfokú bíróság szerint a felperes a fényszóró párásodásra jótállási jogot nem alapíthat, mivel a fényszórókra a jótállást elvesztette, és az alperes a párásodó fényszórót is hibátlanra cserélte.

A másodfokú bíróság a bizonyítékokat és körülményeket együttesen értékelve arra a meggyőződésre jutott, hogy a felperes teljesítéshez fűződő érdeke nem szűnt meg, és nem állt be a többszöri meghibásodás folytán az érdekmúláshoz szükséges "küszöbérték". Ezért a felperes a jótállási jogként a Ptk. 306. § (3) bekezdésében meghatározott elállás jogát nem gyakorolhatta.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, a keresetének helyt adó elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet egyfelől a perbeli magánszakértői véleménnyel kapcsolatosan a további bizonyítási indítványokra vonatkozó figyelmeztetés hiánya, másrészt a jótállásra vonatkozó, a per alapját képező adásvételi szerződés megkötésekor hatályban volt szabályok helytelen alkalmazása miatt jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!