Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.6.144 A bírói jogértelmezés körébe tartozó kérdés annak eldöntése, hogy a félnek a végrehajtás elrendelése érdekében tett intézkedése végrehajtási cselekménynek minősül-e, és ilyen módon megszakítja-e a végrehajtási jog elévülését. A Brüsszel I. rendelet V. melléklete szerinti tanúsítvány kibocsátása iránti kérelem, illetve a tanúsítvány kibocsátása nem tekinthető olyan cselekménynek, amely a végrehajtandó követelés elévülésének megszakadására vezetne, ha ahhoz nem társul a végrehajtás elrendelése iránti kérelem [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 324. § (1) bek., 327. § (3) bek., 1994. évi LIII. tv. (Vht.) 57. § (1), (4) bek., 44/2001/EK rendelet (Brüsszel I.)].

[1] A pert megelőzően a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárás keretében 2008. május 20-án meghozott ítéletével az ott felülvizsgálattal támadott jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság ítéletében arra kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 3 617 828 forintot, valamint ezen összeg 2005. április 22-től járó kamatát. A Legfelsőbb Bíróság ítéletét a felperes részére 2008. június 24-én, az alperes számára 2008. június 23-án kézbesítették.

[2] Az alperes 2008. december 2-án bejelentette az elsőfokú bíróságnak, hogy a felperes a fizetési kötelezettségének nem tett eleget, Angliában (Egyesült Királyság) él. A tanács polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 2000. XII. 22-i 44/2001/EK rendelete (a továbbiakban: Brüsszel I. rendelet) V. melléklete szerinti tanúsítvány kibocsátását annak érdekében, hogy a jogerős ítélet végrehajtását kérje az Egyesült Királyságban. Az elsőfokú bíróság a tanúsítványt 2009. január 15-én kibocsátotta, azt az alperesnek 2009. február 4-én kézbesítették.

[3] Az alperes 2013. szeptember 27-én kérte végrehajtási lap kiállításával a végrehajtás elrendelését a felperes ellen Magyarországon. A bíróság 2013. december 2-án rendelte el a végrehajtást. A végrehajtási lapon a végrehajtandó követelés tőke összegeként 6 472 971 forint szerepel.

[4] A felperes a Pp. 368. § a) pontjára alapított keresetében az ellene indult végrehajtás megszüntetését kérte arra hivatkozással, hogy az alperes egy már elévült követelés végrehajtását kérte. Előadása szerint mi­után a Legfelsőbb Bíróság ítéletét 2008. június 24-én vette át, a teljesítési határidő utolsó napja 2008. július 9-e volt, ezért a végrehajtási jog 2013. július 30-án elévült.

[5] Hangsúlyozta: a Brüsszel I. rendelet szerinti tanúsítvány kibocsátása az elévülést nem szakította meg, mivel annak alapján nem indult végrehajtás.

[6] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Kifejtette: a végrehajtási tanúsítvány kibocsátását 2008. december 2-án kérte, ami az elévülést megszakította. Az elévülést megszakító eljárás befejezése után az elévülés újból megkezdődött, és a tanúsítvány 2009. január 15-i kibocsátásához képest az ötéves elévülési időn belül, 2013. szeptember 27-én kérte a végrehajtás elrendelését.

[7] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a Brüsszel I. rendelet szerinti tanúsítvány kibocsátása a végrehajtási jog elévülését megszakító végrehajtási cselekmény, az alperes az ötéves elévülési időn belül kérte a felperes elleni végrehajtás elrendelését, a végrehajtási jog nem évült el, a végrehajtás megszüntetésének nem volt helye.

[8] A felperes fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperessel szemben elrendelt végrehajtást megszüntette.

[9] A jogerős ítélet indokolása szerint a végrehajtási jog elévülésének megszakítására kizárólag a végrehajtást kérő végrehajtási eljárást megindító végrehajtási kérelme, valamint a már megindult végrehajtási eljárás során az eljárás résztvevőinek a végrehajtás sikeres lefolytatása érdekében tett cselekményei alkalmasak. A Brüsszel I. rendelet 54. cikke alapján előterjesztett kérelem, valamint a kérelemnek megfelelő tanúsítvány kibocsátása nem tekinthető olyan cselekménynek, amely a végrehajtási jog elévülését megszakítja, mert a tanúsítvány kibocsátása iránti kérelem a végrehajtási kérelmet előzi meg, e kérelem alapján végrehajtás elrendelésére nem kerül sor. Érvelése szerint az alperes által hivatkozott kérelem alapján lefolytatott ön­álló nemperes eljárás nem része a végrehajtási eljárásnak, a tanúsítvány kibocsátása pedig nem a végrehajtási eljárás során tett végrehajtási cselekmény.

[10] Hangsúlyozta a másodfokú bíróság, hogy a tanúsítvány "beszerzése" a végrehajtási kérelem előterjesztésének nem előfeltétele, hiszen ha a végrehajtási kérelemmel egyidejűleg a tanúsítványt nem mutatják be, a bíróság vagy hatáskörrel rendelkező hatóság annak bemutatására határidőt szabhat, elfogadhat azzal egyenértékű okiratot, vagy ha úgy véli, hogy elegendő információval rendelkezik, eltekinthet annak bemutatásától.

[11] A jogerős ítélet ellen - hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása iránt - az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Azzal érvelt, hogy miután a felperes külföldön élt, Magyarországon végrehajtható vagyona nem volt, a külföldi végrehajtás érdekében kérte a tanúsítvány kibocsátását, ami a külföldi végrehajtás része.

[12] Megítélése szerint a másodfokú bíróság a végrehajtási cselekmény fogalmát jogszabálysértő módon szűkítően értelmezte, a Ptk. - 1959. évi IV. tv. - 327. § (3) bekezdése nem tartalmaz olyan megszorítást, hogy csak az tekinthető végrehajtási cselekménynek, amely a magyarországi végrehajtás érdekében történik. Hivatkozott arra, hogy a Vht. a Brüsszel I. rendelet szerinti tanúsítvány kiállítását a végrehajtás elrendelése című fejezet körében szabályozza.

[13] A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

[14] Hangsúlyozta: a tanúsítvány magyarországi kiállítása nem része a külföldi végrehajtási eljárásnak, az alperes az Egyesült Királyságban nem kezdeményezett vele szemben végrehajtást, a tanúsítvány kiállítása iránti kérelem nem minősül végrehajtás iránti kérelemnek.

[15] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet nem tartotta megalapozottnak.

[16] A felülvizsgálattal támadott jogerős ítélet nem jogszabálysértő. A Kúria egyetértett annak helyes indokaival is, ezért csupán a felülvizsgálati kérelemben foglalt érvelés kapcsán mutatott rá az alábbiakra:

[17] a végrehajtás megszüntetésének alapja lehet - továbbiak mellett - a végrehajtási jog elévülése. Az elévülésnek ugyanis az a legfontosabb joghatása, hogy az elévült jogot (követelést) állami kényszer igénybevételével többé nem lehet érvényesíteni.

[18] A felülvizsgálati eljárásban már nem volt vitás, hogy az alperes végrehajtási kérelmét az ötéves elévülési időn túl terjesztette elő, azaz a végrehajtási jog elévült, hacsak az meg nem szakadt.

[19] A perbeli jogvita elbírálása szempontjából annak volt ügydöntő jelentősége, hogy az alperes által hivatkozott - a Brüsszel I. rendelet V. melléklete szerinti - tanúsítvány kibocsátása iránti kérelem, illetve a tanúsítvány kibocsátása végrehajtási cselekménynek minősül-e, ami a végrehajtási jog elévülését megszakítja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!