Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32005D0382[1]

2005/382/EK: A Bizottság határozata (2005. május 18.) a hasított sertések magyarországi osztályozási módszereinek engedélyezéséről (az értesítés a C(2005) 1448. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. május 18.)

a hasított sertések magyarországi osztályozási módszereinek engedélyezéséről

(az értesítés a C(2005) 1448. számú dokumentummal történt)

(Csak a magyar nyelvű szöveg hiteles)

(2005/382/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésére,

tekintettel a hasított sertések közösségi osztályozási rendszerének meghatározásáról szóló, 1984. november 13-i 3220/84/EGK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 5. cikke (2) bekezdésére,

(1)

A 3220/84/EGK rendelet 2. cikkének (3) bekezdése rendelkezik arról, hogy a hasított sertések osztályozását a színhústartalom becslése alapján kell meghatározni a hasított sertés egy vagy több anatómiai részén végzett fizikai méréseken alapuló, statisztikailag igazolt értékelési módszereknek megfelelően. Az osztályozási módszerek engedélyezése az értékelés során kapott statisztikai hibákkal szembeni felső tűréshatárnak való megfeleléstől függ. Ezt a tűréshatárt a hasított sertések közösségi osztályozási rendszerének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1985. október 24-i 2967/85/EGK bizottsági rendelet ( 2 ) 3. cikke határozta meg.

(2)

Magyarország kormánya kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz a hasított sertések osztályozása négy módszerének engedélyezésére vonatkozóan, és a 2967/85/EGK rendelet 3. cikkében előírt jegyzék 2. részének formájában benyújtotta a csatlakozás napja előtt végzett vizsgálatainak eredményeit.

(3)

E kérelem értékelése azt mutatta, hogy az ezen osztályozási módszerek engedélyezéséhez szükséges feltételek teljesültek.

(4)

A 3220/84/EGK rendelet 2. cikke értelmében a tagállamok engedélyt kaphatnak arra, hogy olyan hasítottsertés-előkészítést írjanak elő, amely eltér az ugyanebben a cikkben meghatározott standard előkészítéstől, amennyiben a kereskedelmi gyakorlat vagy a műszaki követelmények indokolttá teszik az ilyen eltérést.

(5)

Magyarországon a hasítottsertés-előkészítés hagyománya és következésképpen a kereskedelmi gyakorlat azt teszi szükségessé, hogy a hasított sertés előkészítése magában foglalja a szalonnazsírt és a diafragmát. Ezt figyelembe kell venni a mért tömeg standard előkészítéshez való igazításakor.

(6)

A műszerekben és az osztályozási módszerekben nem lehet módosítást engedélyezni, csak a szerzett tapasztalatok fényében elfogadott új bizottsági határozat alapján. Ezért ezen engedélyt vissza lehet vonni.

(7)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Sertéshúspiaci Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A következő módszerek alkalmazása engedélyezett a hasított sertéseknek az 1234/2007/EK tanácsi rendelet ( 3 ) V. mellékletének B.IV. szakasza 1. pontja szerinti osztályozására Magyarországon:

a) a "Fat-O-Meater FOM S70" és "Fat-O-Meater FOM S71" elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó becslési módszerek, amelyeket részletesebben a melléklet I. része ismertet;

b) az "Ultra FOM 300" elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó becslési módszerek, amelyeket részletesebben a melléklet II. része ismertet;

c) az "OptiScan-TP" elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó becslési módszerek, amelyeket részletesebben a melléklet III. része ismertet;

d) az "IM-03" elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó becslési módszerek, amelyeket részletesebben a melléklet IV. része ismertet;

e) az "OptiGrade-MCP" elnevezésű műszer és az ahhoz kapcsolódó becslési módszerek, amelyeket részletesebben a melléklet V. része ismertet.

Az első bekezdés b) pontjában említett "Ultra FOM 300" elnevezésű műszer alkalmazása esetén a mérési eljárás lezárultát követően a hasított testen igazolhatónak kell lennie, hogy a műszer a BF és az LD mérési értéket a melléklet II. részének 3. pontjában említett helyen mérte. Ezért a mérés helyét a mérési eljárás során megfelelően meg kell jelölni.

2. cikk

A 3220/84/EGK rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett standard előkészítéstől eltérve a szalonnazsírt és a diafragmát nem szükséges eltávolítani a hasított sertésről a mérés és az osztályozás előtt. Annak érdekében, hogy a hasított sertések összehasonlítható alapon nyugvó adatait kapják, a mért meleg tömeget csökkenteni kell:

a) a diafragma esetében 0,35 %-kal;

b) a szalonnazsír esetében 1,68 %-kal.

3. cikk

A műszereket vagy az értékelési eljárásokat illetően módosítás nem engedélyezett.

4. cikk

Ennek a határozatnak a Magyar Köztársaság a címzettje.

MELLÉKLET

A HASÍTOTT SERTÉSEK MAGYARORSZÁGI OSZTÁLYOZÁSI MÓDSZEREI

I. Rész

FAT-O-MEATER FOM S70 ÉS FAT-O-MEATER FOM S71

1. Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása a "Fat-O-Meater FOM S70" és "Fat-O-Meater S71" elnevezésű műszer használatával történik.

2. A műszer Fremstillet AF Radiometer Copenhagen/Slagteriernes Forskningsinstitut Optisk Sonde MQ típusú optikai szondával ellátott, 6 mm átmérőjű szondával van felszerelve, amelynek működési tartománya 5 mm-től 105 mm-ig terjed. A mért értékeket S70 és S71 típusú számítógép segítségével kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

3. A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Ŷ = 63,78987 - 0,77968 × BF + 0,10715 × LD

ahol:

Ŷ

=

a hasított test becsült százalékos színhústartalma,

BF

=

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a hasított féltest középvonalától 6 centiméterre, hátulról a második és a harmadik borda között mérve,

LD

=

a hátizom vastagsága milliméterben, a BF-re vonatkozó méréssel azonos időben és helyen mérve.

A képlet az 50-120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

II. Rész

ULTRA FOM 300

1. Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az "Ultra FOM 300" elnevezésű műszer használatával történik.

2. A műszer jelátalakító-sorral ellátott, 3,5 MHz frekvenciájú ultrahanghullámokat kibocsátó ultrahangos szondával van felszerelve. Az ultrahangjelet mikroprocesszor digitalizálja, tárolja és elemzi. A mért értékeket magának az Ultra FOM 300 műszernek a segítségével kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

3. A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Ŷ = 69,38252 - 0,79120 × BF + 0,00994 × LD

ahol:

Ŷ

=

a hasított test becsült százalékos színhústartalma,

BF

=

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a hasított féltest középvonalától 7 centiméterre, hátulról a második és a harmadik borda között mérve,

LD

=

a hátizom vastagsága milliméterben, a BF-re vonatkozó méréssel azonos időben és helyen mérve.

A képlet az 50-120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

III. Rész

OPTISCAN TP

1. Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az "OptiScan TP" elnevezésű műszer használatával történik.

2. Az Optiscan-TP műszer digitális képalkotóval van felszerelve, amely a hasított test két mérési pontján készít megvilágított képet. A szalonna és az izom vastagságát ezen képek alapján, a két mérési ponton alapuló "Zwei-Punkte Messverfahren (ZP)" módszer segítségével számítják ki.

A mért értékeket magának az Optiscan-TP műszernek a segítségével kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére. A képeket elmentik, így azokat később ellenőrizni lehet. Az integrált Bluetooth® interfész könnyű adatátvitelt tesz lehetővé.

3. A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Ŷ = 58,31147 - 0,62677 × BF + 0,14664 × LD

ahol:

Ŷ

=

a hasított test becsült százalékos színhústartalma,

BF

=

a legkisebb szalonnavastagság (bőrrel együtt) milliméterben, a középső farizom (musculus gluteus medius) fölött mérve,

LD

=

a legkisebb izomvastagság milliméterben, a középső farizom (musculus gluteus medius) elülső vége és a gerinccsatorna háti része között mérve.

A képlet az 50-120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

IV. Rész

IM-03

1. Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az "IM-03" elnevezésű műszer használatával történik.

2. A műszer optikai tűszondával van felszerelve (SLS01 egyvonalas szkenner), amelynek átmérője - a kést is beleszámítva - 7 milliméter. A szonda több kontakt képérzékelőt (CIS) és zöld fényt kibocsátó diódákat tartalmaz. A működési tartomány 0 mm-től 132 mm-ig terjed. A mért értékeket magának az IM-03 műszernek a segítségével kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

3. A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Ŷ = 59,63994 - 0,63951 × BF + 0,12083 × LD

ahol:

Ŷ

=

a hasított test becsült százalékos színhústartalma,

BF

=

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a hasított féltest középvonalától 6 centiméterre, hátulról a második és a harmadik borda között mérve,

LD

=

a hátizom vastagsága milliméterben, a BF-re vonatkozó méréssel azonos időben és helyen mérve.

A képlet az 50-120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

V. Rész

OPTIGRADE-MCP

1. Az e részben előírt szabályok akkor alkalmazandók, amikor a hasított sertések osztályozása az "OptiGrade-MCP" elnevezésű műszer használatával történik.

2. A műszer 6 milliméter átmérőjű fotószondával, infravörös fotódiódával (Siemens) és fotótranzisztorral (Siemens) van felszerelve. Működési tartománya 0 mm-től 110 mm-ig terjed.

A mért értékeket számítógép segítségével kell átszámítani a színhústartalom becsült értékére.

3. A hasított test színhústartalmát a következő képlet alapján kell kiszámítani:

Ŷ = 61,45261 - 0,62941 × BF + 0,11736 × LD

ahol:

Ŷ

=

a hasított test becsült százalékos színhústartalma,

BF

=

a hátszalonna vastagsága (bőrrel együtt) milliméterben, a hasított féltest középvonalától 6 centiméterre, hátulról a második és a harmadik borda között mérve,

LD

=

a hátizom vastagsága milliméterben, a BF-re vonatkozó méréssel azonos időben és helyen mérve.

A képlet az 50-120 kg tömegű hasított testek esetében érvényes.

( 1 ) HL L 301., 1984.11.20., 1. o. A legutóbb a 3513/93/EK rendelettel (HL L 320., 1993.12.22., 5. o.) módosított rendelet.

( 2 ) HL L 285., 1985.10.25., 39. o. A 3127/94/EK rendelettel (HL L 330., 1994.12.21., 43. o.) módosított rendelet.

( 3 ) HL L 299., 2007.11.16., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005D0382 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005D0382&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02005D0382-20120702 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02005D0382-20120702&locale=hu

Tartalomjegyzék