Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

31975R0337[1]

A Tanács 337/75/EGK rendelete (1975. február 10.) az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ létrehozásáról

A TANÁCS 337/75/EGK RENDELETE

(1975. február 10.)

az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ létrehozásáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 235. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére ( 1 ),

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére ( 2 ),

mivel a Szerződés 128. cikke alapján a Tanács az 1963. április 2-i határozatában ( 3 ) megállapította egy közös szakképzési politika végrehajtásának általános elveit;

mivel a Szerződés 118. cikke alapján a Bizottság feladata a tagállamok közötti szoros együttműködés elősegítése szociális kérdésekben, különösen az alap- és a magasabb szintű szakképzésre vonatkozó ügyekben;

mivel a Tanács egy szociális cselekvési programról szóló 1974. január 21-i állásfoglalásában ( 4 ) ennek a programnak az egyik célkitűzésévé tette egy közös szakképzési politika végrehajtását, tekintettel az adott politika elsőrendű céljainak fokozatos elérésére, és különösen a képzési normák közelítésére, nevezetesen az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ létrehozása révén; mivel a továbbiakban a Tanács úgy döntött, hogy ennek a célkitűzésnek elsőbbséget kell biztosítani;

mivel a közös szakképzési politika végrehajtása egyre összetettebb problémákat vet fel, és mivel ezeknek a problémáknak a megoldása nagyfokú közreműködést igényel az érintettek, különösen a gazdaság mindkét oldala részéről;

mivel az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ - egy olyan intézmény, amely független a Bizottság szervezeti egységeitől, ugyanakkor teljes mértékben együtt kell velük működnie - létrehozása a közös szakképzési politika hatékony végrehajtása szempontjából szükséges, és mivel a Szerződés nem biztosított különleges hatáskört ennek a Központnak a létrehozására;

mivel a Központ létrehozására az Európai Közösségek keretén belül kerül sor és a közösségi jog alapján fog működni; mivel meg kell határozni azokat a feltételeket, amelyek alapján bizonyos általános rendelkezések alkalmazandók,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A rendelet létrehozza az Európai Szakképzés-fejlesztési Központot (a továbbiakban: "a Központ").

A Központ a tagállamokban a jogi személyek részére biztosított legszélesebb körű jogképességet élvezi.

A Központ nonprofit szervezet. Székhelye Thessaloniki.

2. cikk

(1) A Központ célja, hogy segítse a Bizottságot a szakképzés és a továbbképzés ösztönzésének és fejlesztésének közösségi szintű előmozdításában.

Ennek érdekében a Központ, a Közösség által megállapított iránymutatások keretén belül, tudományos és műszaki tevékenységével járul hozzá a közös szakképzési politika végrehajtásához.

Különösen ösztönzi az információcserét és a tapasztalatok összehasonlítását.

(2) A Központ fő feladatai:

- különösen a jelenlegi helyzetre, a kapcsolódó területek legújabb fejlesztéseire és kutatásaira, valamint a szakképzés struktúrájának kérdéseire vonatkozó válogatott dokumentáció összeállítása,

- közreműködés a fenti területeken végzett kutatás fejlesztésében és összehangolásában,

- hasznos dokumentumok és információk terjesztése,

- olyan kezdeményezések előmozdítása és támogatása, amelyek nagy valószínűséggel elősegítik közös álláspontok kialakítását a szakképzés problémáival kapcsolatosan. A Központ tevékenysége e tekintetben elsősorban a szakképzésre vonatkozó előírások közelítésével kapcsolatos problémák kezelésére terjed ki, tekintettel a szakképzésben való sikeres részvételt tanúsító bizonyítványok és más dokumentumok kölcsönös elismerésére,

- fórum biztosítása valamennyi érdekelt számára.

(3) A Központ tevékenysége során figyelembe veszi a szakképzés és az oktatás egyéb területei között fennálló kapcsolatokat.

3. cikk

(1) A Központ megteszi a céljai eléréséhez szükséges intézkedéseket. Ezek közé különösen az alábbiak tartozhatnak:

- tanfolyamok és szemináriumok szervezése,

- tanulmányi szerződések megkötése és megbízások kiadása, és amennyiben szükséges, a Központ munkaprogramjának végrehajtását elősegítő kísérleti projektek vagy egyedi projektek megvalósítása,

- hasznos dokumentumok közzététele és elosztása, beleértve a Közösség szakképzésről szóló kiadványát is.

(2) A Központ a feladatai végrehajtása során megfelelő kapcsolatokat épít ki különösen szakmai testületekkel - függetlenül attól, hogy azok az állami vagy a magánszférához tartoznak, nemzetiek vagy nemzetköziek -, hatóságokkal és oktatási intézményekkel, valamint munkavállalói és munkáltatói szervezetekkel. A Központ - saját célkitűzéseinek sérelme nélkül - biztosítja különösen az Európai Képzési Alapítvánnyal való megfelelő együttműködést.

4. cikk

(1) A Központ összetétele:

a) az igazgatótanács;

b) a vezetőség;

c) az igazgató.

(2) Az igazgatótanács összetétele:

a) valamennyi tagállam kormányának egy képviselője;

b) valamennyi tagállam munkáltatói szervezeteinek egy képviselője;

c) valamennyi tagállam munkavállalói szervezeteinek egy képviselője;

d) három tag a Bizottság képviseletében.

Az első albekezdés a), b) és c) pontjában említett tagokat a Tanács nevezi ki a tagállamok, a munkáltatói szervezetek és a munkavállalói szervezetek által benyújtott jelöltlista alapján.

A képviseletében eljáró tagokat a Bizottság nevezi ki.

Az igazgatótanács tagjainak listáját a Tanács közzéteszi az Európai Unió Hivatalos Lapjában és a Központ internetes honlapján.

(3) A tagok hivatali ideje három év. A hivatali idő megújítható. Hivatali idejük lejártával vagy lemondásuk esetén a tagok mindaddig hivatalban maradnak, amíg a kinevezésüket meg nem újítják, vagy őket az új tagok fel nem váltják.

(4) Az igazgatótanács az elnökét és három alelnökét az (5) bekezdésben említett három csoportból és a Bizottságból kétéves, megújítható időtartamra választja meg.

(5) Az igazgatótanácson belül a kormányok, a munkáltatói szervezetek és a munkavállalói szervezetek mindegyike külön csoportot alkot. Minden csoport kinevez egy koordinátort. A munkavállalói és a munkáltatói csoport koordinátorai szervezeteik európai szintű képviselői, akik az igazgatótanács ülésein szavazati jog nélkül részt vesznek.

(6) Az igazgatótanácsot az elnöke évente egyszer hívja össze. Az elnök az igazgatótanács tagjai legalább egyharmadának kérésére további üléseket hív össze.

(7) Az igazgatótanács a tagok szavazatainak abszolút többségével hozza döntéseit.

(8) Az igazgatótanács létrehoz egy vezetőséget. A vezetőség az igazgatótanács elnökéből és három alelnökéből, az (5) bekezdésben említett három csoport egy-egy koordinátorából és a Bizottság szolgálatainak egy további képviselőjéből áll.

(9) A tagállamok, a (2) bekezdésben említett szervezetek, a Tanács, a Bizottság és az igazgatótanács hatáskörüknek megfelelően törekednek arra, hogy a (2) bekezdésben említett jelöltállítások és kinevezések, a (4) bekezdésben említett választás, valamint a (8) bekezdésben említett kinevezések során biztosítsák a férfiak és nők kiegyensúlyozott képviseletét.

(10) Az igazgató 7. és 8. cikkben meghatározott feladatainak sérelme nélkül az igazgatótanács átruházása alapján a vezetőség figyelemmel kíséri az igazgatótanács határozatainak végrehajtását, és az igazgatótanács ülései közötti időszakokban - a 6. cikk (1) bekezdésében, a 8. cikk (1) bekezdésében és a 11. cikk (1) bekezdésében említettek kivételével - minden szükséges intézkedést megtesz a Központ irányítása érdekében.

(11) A vezetőség üléseinek éves ütemtervéről az igazgatótanács határoz. Az elnök a vezetőség tagjainak kérésére további üléseket hív össze.

(12) A vezetőség egyhangúlag hozza meg határozatait. Amennyiben az egyhangúság nem érhető el, a vezetőség a kérdést határozathozatalra az igazgatótanács elé terjeszti.

5. cikk

Az igazgatótanács a Bizottság véleménye alapján elfogadja saját eljárási szabályzatát, amely a Tanács jóváhagyását követően lép hatályba.

Az igazgatótanács az éves munkaprogram követelményei alapján dönt ad hoc munkacsoportok felállításáról. Rendszeresen tájékoztatja a Bizottságot a Központ tevékenységéről.

6. cikk

(1) A Központ igazgatóját a Bizottság nevezi ki az igazgatótanács által benyújtott jelöltlistáról.

(2) Az igazgató hivatali ideje ötévenként újítható meg.

7. cikk

(1) Az igazgató felel a Központ irányításáért, és végrehajtja az igazgatótanács és a vezetőség döntéseit. Az igazgató a Központ jogi képviselője.

(2) Az igazgató készíti elő és szervezi meg az igazgatótanács és a vezetőség munkáját, és üléseiken gondoskodik a titkári teendők ellátásáról.

(3) Az igazgató koordinálja a munkacsoportok tevékenységét.

(4) Az igazgató felel a személyzeti ügyekért és ő intézi az alkalmazottak felvételét, illetve elbocsátását.

(5) Az igazgató az igazgatótanács előtt beszámoltatható tevékenységéről.

8. cikk

(1) Az igazgatótanács az igazgató által benyújtott tervezet alapján, a Bizottság szolgálatainak egyetértésével elfogadja a középtávú prioritásokat és az éves munkaprogramot. A program figyelembe veszi a Közösség intézményei által jelzett, prioritást élvező igényeket.

(2) Munkájának megtervezése során a Központ figyelembe veszi a szakképzés terén dolgozó más intézmények tevékenységét.

10. cikk

(1) A központ valamennyi bevételéről és kiadásáról becsléseket készítenek minden egyes, a naptári évnek megfelelő pénzügyi év tekintetében, és ezt a központ költségvetésében ismertetik, amely létesítési tervet foglal magában.

(2) A központ költségvetésében ismertetett bevétel és kiadás egyensúlyban van.

11. cikk

(1) Az igazgatótanács minden egyes évben, az igazgató által kidolgozott tervezet alapján, elkészíti a központ bevételének és kiadásának becslését a következő pénzügyi év tekintetében. Ezt a becslést, amely magában foglalja a létesítési terv tervezetét, az igazgatótanács legkésőbb március 31-ig továbbítja a Bizottság számára.

(2) A becslést a Bizottság, az Európai Unió előzetes általános költségvetés-tervezetével együtt, továbbítja az Európai Parlament és a Tanács (a továbbiakban: költségvetési hatóság) számára.

(3) A Bizottság a becslés alapján az Európai Unió előzetes általános költségvetés-tervezetébe beilleszti az általa a létesítési tervhez szükségesnek tekintett becsléseket és az általános költségvetést terhelő támogatás összegét, amelyet a Szerződés 272. cikkének megfelelően a költségvetési hatóság elé terjeszt.

(4) A költségvetési hatóság engedélyezi a központ támogatását szolgáló költségvetési összegeket.

A költségvetési hatóság elfogadja a létesítési tervet a központ számára.

(5) A központ költségvetését az igazgatótanács fogadja el. A költségvetés az Európai Unió általános költségvetésének végleges elfogadását követően válik véglegessé. Ha szükséges, annak megfelelően kiigazítják.

(6) Az igazgatótanács a lehető legrövidebb időn belül értesíti a költségvetési hatóságot azon szándékáról, hogy olyan projektet kíván végrehajtani, amely jelentős pénzügyi következményekkel járhat költségvetése finanszírozására, különösen az épületek bérlésére vagy megvásárlására irányuló projektek tekintetében. Erről tájékoztatja a Bizottságot.

Ha a költségvetési hatóság valamely ága véleményezési szándékáról értesít, véleményét az igazgatótanács számára a projektről szóló értesítés keltétől számított hat héten belül továbbítja.

12. cikk

(1) A Bizottsággal folytatott konzultáció után az igazgatótanács elfogadja a központra alkalmazandó pénzügyi szabályokat. Ezek a szabályok nem térhetnek el az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett testületekre vonatkozó, keretjellegű pénzügyi rendeletről szóló 2002. november 19-i 2343/2002/EK, Euratom tanácsi rendelettől ( 5 ), hacsak ez nem kifejezetten szükséges a központ működéséhez, és a Bizottság ezzel előzetesen egyetértett.

12a. cikk

(1) Az igazgató hajtja végre a Központ költségvetését.

(2) Az egyes pénzügyi éveket követően legkésőbb március 31-ig a Központ számvitelért felelős tisztviselője közli az ideiglenes elszámolást a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjével, az arra a pénzügyi évre vonatkozó költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel együtt. A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője, az általános költségvetési rendelet 128. cikkével összhangban, összevonja az intézmények és a decentralizált testületek ideiglenes elszámolását.

(3) Az egyes pénzügyi éveket követően legkésőbb március 31-ig a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője továbbítja a Központ ideiglenes elszámolását a Számvevőszék számára, az arra a pénzügyi évre vonatkozó költségvetési és pénzügyi gazdálkodásról szóló jelentéssel együtt. A pénzügyi évre vonatkozó költségvetési és pénzügyi gazdálkodásról szóló jelentést továbbítják az Európai Parlament és a Tanács számára is.

(4) Az általános költségvetési rendelet 129. cikke alapján, a központ ideiglenes elszámolásáról szóló számvevőszéki észrevételek átvétele után az igazgató saját hatáskörében kidolgozza a központ végleges elszámolását, és azt véleményezésre az igazgatótanács elé terjeszti.

(5) Az igazgatótanács véleményezi a központ végleges elszámolását.

(6) Az igazgató, legkésőbb az egyes pénzügyi éveket követően július 1-jéig, ezt a végleges elszámolást továbbítja az Európai Parlament, a Tanács, a Bizottság és a Számvevőszék számára, az Igazgatótanács véleményével együtt.

(7) A végleges elszámolást közzéteszik.

(8) Az igazgató legkésőbb szeptember 30-ig válaszol a Számvevőszék észrevételeire. Ezt a választ elküldi az igazgatótanács számára is.

(9) Az igazgató kérésre az Európai Parlament számára szolgáltatja azokat az információkat, amelyek a kérdéses pénzügyi év tekintetében a felmentési eljárás zökkenőmentes alkalmazásához szükségesek, az általános költségvetési rendelet 146. cikk (3) bekezdésében megállapítottak szerint.

(10) Az Európai Parlament, a minősített többséggel eljáró Tanács ajánlására, az N + 2. év április 30. előtt mentesíti az igazgatót az N. év tekintetében a költségvetés végrehajtására vonatkozó felelősség alól.

12b. cikk

(1) Az igazgatótanács elfogadja a központ tevékenységeiről és kilátásairól szóló éves jelentést, és azt legkésőbb június 15-ig továbbítja az Európai Parlament, a Tanács, a Bizottság, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, valamint a Számvevőszék számára.

(2) A központ évente továbbítja a költségvetési hatóság számára az értékelési eljárások végeredményére vonatkozó információkat.

13. cikk

A Központ munkatársaira az Európai Közösségek tisztségviselőire és más alkalmazottaira érvényes szabályzatok és szabályok vonatkoznak.

A Központ gyakorolja az alkalmazottai vonatkozásában a kinevező hatóságra átruházott jogokat.

Az igazgatótanács a Bizottsággal egyetértésben fogadja el a megfelelő végrehajtási szabályokat.

14. cikk

Az igazgatótanács tagjai, az igazgató, az alkalmazottak és a Központ tevékenységében részt vevő minden egyéb személy egyaránt kötelesek - hivatali idejük lejárta után is - bizalmasan kezelni a szakmai titoktartási kötelezettség körébe tartozó valamennyi információt.

14a. cikk

(1) A központ dokumentumaira az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet ( 6 ) kell alkalmazni.

(2) Az igazgatótanács gyakorlati rendelkezéseket fogad el az 1049/2001/EK rendelet végrehajtására, az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ létrehozásáról szóló 337/75/EK rendelet módosításáról és az 1416/76/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. június 18-i 1655/2003/EK tanácsi rendelet ( 7 ) hatálybalépését követő hat hónapon belül.

(3) A Központ által az 1049/2001/EK rendelet alapján hozott határozatok az ombudsmanhoz intézett panasz vagy az Európai Közösségek Bírósága előtti eljárás tárgyát képezhetik, a Szerződés 195., illetve 230. cikkében megállapított feltételek szerint.

15. cikk

Az Európai Közösségek nyelveire vonatkozó szabályok alkalmazandók a Központra.

16. cikk

Az Európai Közösségek kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv alkalmazandó a Központra.

17. cikk

(1) A Központ szerződéses kötelezettségeire a szóban forgó szerződésre irányadó anyagi jog alkalmazandó.

Az Európai Közösségek Bíróságának van joghatósága a Központ által megkötött szerződésekben foglalt választott bírósági rendelkezés alapján történő eljárásra.

(2) Szerződésen kívüli károkozás esetén a Központ a tagállamok jogrendszereiben egyaránt megtalálható általános elvek szerint köteles helytállni minden általa vagy kötelességeik teljesítése során az alkalmazottai által okozott károkért.

A Bíróságnak joghatósága van az ilyen károk megtérítéséről folytatott jogvitákra.

(3) Az alkalmazottaknak a Központtal szemben fennálló személyes felelősségét a Központ alkalmazottaira vonatkozó rendelkezések szabályozzák.

18. cikk

A tagállamok, az igazgatótanács tagjai és minden közvetlenül és személyesen érintett harmadik fél a Bizottság elé utalhatják a Központ bármely közvetlen vagy közvetett hatású jogi aktusát, hogy a Bizottság megvizsgálja ezek törvényességét.

A Bizottság részére a bejelentést attól a naptól számított 15 napon belül kell megtenni, amikor az érintett félnek tudomására jutott a szóban forgó jogi aktus.

A Bizottság egy hónapon belül hoz döntést. Ha ez idő alatt nem születik döntés, akkor az a kérelem elutasításának tekintendő.

19. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( 1 ) HL C 127., 1974.10.18., 20. o.

( 2 ) HL C 125., 1974.10.16., 41. o.

( 3 ) HL 63., 1963.4.20., 1338/63. o.

( 4 ) HL C 13., 1974.2.12., 1. o.

( 5 ) HL L 357., 2002.12.31., 72. o. Helyesbítve: HL L 2., 2003.1.7., 39. o.

( 6 ) HL L 145., 2001.5.31., 43. o.

( 7 ) HL L 245., 2003.9.29., 41. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31975R0337 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31975R0337&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01975R0337-20041221 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01975R0337-20041221&locale=hu