Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

ÍH 2023.73 MUNKÁLTATÓ KÁRTÉRÍTÉSI FELELŐSSÉGE, MUNKAVISZONNYAL ÖSSZEFÜGÉSBEN KELETKEZETT KÁR, OK-OKOZATI ÖSSZEFÜGGÉS

Önmagában az a körülmény, hogy a kár a munkaviszonnyal összefüggésben keletkezett, nem elegendő a munkáltató kártérítési felelősségének megállapításához, vizsgálni kell azt is, hogy a károkozó körülmény vezetett-e a kár bekövetkezéséhez. Ez lehet olyan szakkérdés, amelynek a megválaszolásához szakértő közreműködését kell igénybe venni. A szakértő aggálytalan szakvéleményéhez szakkérdésben a bíróság kötve van. [2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1) bekezdés, 1952. évi III. törvény (rPp.) 177.§ (1) bekezdés, 1/2018. (VI. 25.) KMK vélemény]

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1982. óta dolgozik nemzetközi és belföldi teherfuvarozásban hivatásos gépjárművezető munkakörben. Az alperesnél 2011. január 26. napján létesített határozatlan idejű munkaviszonyt gépjármű-vezetőként. Az alperes rendszeres kapcsolatban áll a G. KG osztrák székhelyű céggel, akitől folyamatosan kap megbízást fuvarfeladatok teljesítésére. Ennek okán az alperes gépjármű-vezetői, így a felperes is kapcsolatot tartanak a G. KG osztrák diszpécsereivel tolmács útján, csakúgy, mint az alperes zalaegerszegi vezénylőjével, G. G.-val. Az utasításokat a gépjárműbe épített üzenőfalon, esetenként telefonon keresztül kapta a felperes.

A 2015. április 18-án kiadott fuvarfeladat szerint a felperesnek Svájcból Görögországba kellett gyógyszert szállítania. A feladatot az osztrák diszpécser utasítása szerint annak ellenére kellett végrehajtania, hogy az előírás szerinti 45 órás pihenő idejét kellett volna kivennie. Görögországba érve rögtön visszfuvart kapott: fagyasztott húsárut szállított, majd a következő állomáson olívaolajat pakoltak a rakodótérbe. Bulgáriába érve azonban a rakomány felborult, és az olaj kifolyt. Röviddel ezután mellkasi fájdalmat érzett, amely miatt meg kellett állnia, panaszát azonban senkinek nem jelezte. Bulgáriában ellenőrzés alá vonták a hatóságok, ahol a pihenőidőre vonatkozó szabályok megszegése miatt 200 euróra bírságolták. Mellkasi fájdalmat második alkalommal a román határtól kb. 100 km-re érzett, amely tényről a családtagjait és Sz. D.-t, az osztrák diszpécser magyar nyelvű tolmácsát tájékoztatta. A második és az első fájdalom jelentkezése között körülbelül egy nap telt el. A második fájdalom után nem állt le pihenni, de a közelben tartózkodó rendőröktől próbált segítséget kérni, akik segítség helyett 50 euróra bírságolták, mert a gépjárművel eltakarta a traffipaxot. A magyar határ előtt több kilométeres sor állt, és már az újabb pihenő idejét kellett volna töltenie, de az osztrák diszpécser tovább haladásra utasította. Magyarország területén, Kecskemétet elhagyva jelentkezett a harmadik mellkasi fájdalom. Ekkor, 2015. április 24-én a reggeli órákban hívta először a zalaegerszegi vezénylőt, G. G.-t azzal, hogy rosszul érzi magát, aki azt tanácsolta, hogy hívjon mentőt. A mentők kórházba szállították, ahol alsófali szívizominfarktust állapítottak meg nála.

A felperesnél lezajlott 1-es típusú szívizominfarktus a koszorúsverőerek érelmeszesedésének következtében jött létre úgy, hogy az érbelhártya alatt kialakult meszes plakk megsérült, és ez vérrögképződést okozott. Az ér belvilágát részlegesen, majd teljesen elzáró vérrög mögötti izomterületen a vérellátás zavara alakult ki, amely szívizom-elhaláshoz, azaz szívinfarktushoz vezetett. Az 1-es típusú szívinfarktus komplex kórfolyamat, amelynek alapját képező érelmeszesedés kialakulásához évekre, akár évtizedekre van szükség. A felperes jelenlegi állapota nem végleges, abban mind javulás, mind romlás előfordulhat.

A felperes 2015. április 25. napjától 2016. február 16. napjáig táppénzen volt. Az alperes a 2016. január 13. napján kelt felmondással szüntette meg a munkaviszonyát azzal az indokkal, hogy a 2016. január 13-i orvosi alkalmassági vizsgálat eredménye szerint a gépjármű-vezetői munkakör betöltésére a továbbiakban már nem alkalmas. Az alperes a felperes megbetegedését nem ismerte el üzemi balesetnek. A fellebbezés folytán eljárt Z. Kormányhivatal az elsőfokú határozatot helybenhagyta, amellyel szemben a társadalombiztosítási határozat felülvizsgálata iránt benyújtott keresetet a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 72.M.1100/2016/59. számú ítéletével elutasította, mert a felperest nem egyszeri és hirtelen bekövetkező külső hatás érte, hanem folyamatában több különböző erőhatás, amely a baleset kritériumának nem felel meg.

A felperes keresetében állította, hogy az alperes rendszeres szabályszegésre utasító, ezáltal jogellenes magatartása idézte elő azt a fokozott stresszt és általános egészségkárosító állapotot, amelynek következtében szívinfarktus alakult ki nála. Emellett az ellátási késedelem súlyosbította a következményeket, és kifogásolta a rendszeres üzemorvosi vizsgálat hiányát. Emiatt kérte kötelezni az alperest 120.000 forint gondozás, 30.000 forint élelemfeljavítás, 2016. február 16-ig 137.677 forint, ezt követően 2016. március 1-jétől havi 6.500 forint közlekedési többletköltség járadék, 30.000 forint telefontöbbletköltség, 50.000 forint lejárt, majd 2016. március 1-jétől havi 5.000 forint gyógyszerköltség járadék, 150.000 forint lejárt, majd 2016. március 1-jétől havi 15.000 forint háztartási kisegítő járadék, 200.000 forint lejárt, majd 2016. március 1-jétől havi 15.000 forint házkörüli és kerti kisegítő járadék, 60.000 forint lejárt, majd 2016. március 1-jétől havi 3.000 forint rehabilitációs költség járadék, valamint keresetveszteség címén 2016. április 25-től 2016. február 16-ig nettó 162.402 forint/hó, 2016. február 17-től 2016. március 24-ig nettó 408.505 forint/hó, 2016. március 25-től 2016. december 31-ig nettó 328.706 forint/hó, 2017-ben havi nettó 318.731 forint, míg 2018-ban havi nettó 315.406 forint, továbbá 10.000.000 forint sérelemdíj és a középarányos időtől számított törvényes késedelmi kamat, valamint a perköltség megfizetésére.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, azt mind jogalapjában, mind összegében vitatta. Állítása szerint jogszerűen járt el, jogellenes utasítást nem adott a felperesnek.

A G. Biztosító Zrt. az alperes beavatkozóként történt perbehívását nem fogadta el.

Az elsőfokú bíróság a keresetet alaptalannak találta, és elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 166. § (1) bekezdése szerinti kárt a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak, ahogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2: 52. §-a szerint személyiségi jogsértés esetén sérelemdíjat köteles fizetni. A munkáltatónak a munkavállalója egészségi állapotában bekövetkezett károkért fennálló felelősség egyes kérdéseiről szóló 1/2018. (VI. 25.) KMK vélemény szerinti szempontok szem előtt tartásával arra a következtetésre jutott, hogy a felperes megbetegedése munkavégzése során következett be, ezért a munkaviszonnyal való kapcsolat fennáll. Bizonyítottnak találta a gépjárműbe telepített üzenőfal fotói, P. B., F. T., H. T., valamint G. G. tanúk vallomása alapján a felperesnek azt az állítását, hogy az alperes rendszeresen mellőzte a pihenőidőre vonatkozó szabályokat. Az olívaolaj szállítása közben bekövetkezett rakománysérülést szintén alátámasztotta G. G. tanúvallomása, míg a külföldi hatóság általi bírságolást közvetetten okirat igazolta. Ezek a tényezők mind stresszfaktorként jelentkezhettek a felperesnél a per tárgyává tett hatnapos időintervallumban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!