Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.3.80 I. A közbeszerzés tárgyára vonatkozó műszaki leírás meghatározása a Kbt. 58. § (3) és (7) bekezdésében foglalt előírások figyelembevételével.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30971/2008/14., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27067/2009/15., Kúria Kfv.39054/2010/6. (*BH 2011.3.80*)

***********

II. A Kbt. 58. § (7) bekezdése az ajánlatkérő mérlegelési jogkörébe adja annak eldöntését, hogy a közbeszerzés tárgya szükségessé teszi-e meghatározott gyártmányú, eredetű védjegyre, dologra való hivatkozást a műszaki leírásban [2003. évi CXXIX. tv. 1. §, 58. §].

Az alperesi beavatkozó 2008. január 3. napján megjelent ajánlati felhívásával nyílt közbeszerzési eljárást kezdeményezett keretmegállapodás megkötésére a központosított közbeszerzési rendszerről, valamint a központi beszerző szervezet feladat és hatásköréről szóló 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) hatálya alá tartozó, illetve a központosított közbeszerzési eljáráshoz önként csatlakozó intézmények által korábban beszerzett szoftverlicencek bővítésére, kiegészítésére, meghosszabbítására, verzió követésére, cseréjére, valamint új szoftverlicencek beszerzésére és kapcsolódó szolgáltatások teljesítésére két részterületen. A részteljesítés a Microsoft (vagy azzal egyenértékű) közigazgatási intézményi licenckonstrukciókra, illetve a Microsoft (vagy azzal egyenértékű) oktatási intézményi lincenckonstrukciókra vonatkozott. A Microsoft megnevezés használata csak a tárgy jellegének egyértelmű és közérthető meghatározása érdekében történt. Az ajánlati felhívásában rögzítette, hogy az általa képviselt intézményeknél jellemzően Microsoft szoftverlicencek találhatóak, ezért ezen vagy ezekkel egyenértékű szoftverlicencekre fogad el ajánlatot, a megnevezés csak a tárgy jellegének egyértelmű meghatározását szolgálja. Az egyenértékűség a termékek minden műszaki korlátozástól mentes, teljes körű együttműködését is jelenti, amely a vásárló részére többletterhet nem jelenthet. Az ajánlattevőnek a felsorolt termékekre vagy a felsorolt termékekkel teljes mértékben azonos funkcionalitást biztosító termékekre vonatkozó licencekre kell ajánlatot tennie. A megajánlott termékek nem okozhatnak korlátozást az intézmények meglévő szoftveralkalmazásainak működésében, biztosítaniuk kell a teljes körű együttműködést.

A felperes, mint a Közbeszerzések Tanácsának tagja, a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 1. § (2) bekezdésében meghatározott alapelvi rendelkezések és az 58. § (7) bekezdésének sérelmére alapozottan hivatalbóli jogorvoslati eljárást kezdeményezett. Kifejtette, hogy az ajánlatkérő felhívásában szükségtelenül használta a Microsoft megnevezést, ugyanis a beszerzés tárgya e nélkül is meghatározható volt. Az új szoftverlicencek tekintetében a Microsoft szó elhagyása lett volna helyes, illetve nem volt akadálya, hogy az alperesi beavatkozó a törvény általános előírásainak és főszabályainak megfelelő specifikációt a terméknevek megnevezése nélkül határozza meg.

Az alperes 2008. február 21-én meghozott határozatával a jogsértés hiányát megállapítva, a jogorvoslati eljárást megszüntette. Rámutatott, hogy a meglévő szoftverrendszerek bővítése, kiegészítése, meghosszabbítása, verzió-követése, cseréje, továbbá a rendszerekbe új szoftverek beillesztése csak egyenértékű kompatibilis szoftverekkel valósítható meg. Az ajánlatkérőnek lehetősége volt a Kbt. 58. § (7) bekezdése alapján elkészíteni a műszaki leírást, ugyanis a közbeszerzés tárgyának egyértelmű és közérthető meghatározása a konkrét gyártmányra történő hivatkozást szükségessé tette. Az alapelvi sérelem megállapítására sem látott lehetőséget az alperes, mert a Kbt. 58. § (7) bekezdése alap az rendelkezéseknek a műszaki leírásra konkretizáló rendelkezése. A beszerzési igény specifikumából következő műszaki, technikai indokoltság nem jelenti a Kbt. 58. § (7) bekezdésének megsértését, a műszaki igényeinek megfelelő szoftverek kapcsán az ajánlatkérő pedig már nem alkalmazott kizárást vagy megkülönböztetést, mert "a vagy azzal egyenértékű" kitétel használatával minden egyenértékű szoftvert elfogadott.

A felperes az alperes határozatát keresettel támadta, amelyben kérte annak felülvizsgálatát, eredményeképpen hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését.

A keresetet az elsőfokú bíróság alaptalannak találta, ezért azt ítéletével elutasította. Ítélete indokolásában kiemelte, hogy az alperesi beavatkozó kizárólagos hatáskörébe tartozott a beszerzési igény feltárása, ezért annak megalapozottságát sem az alperes, sem a bíróság nem tehette vizsgálat tárgyává. Ebben a körben tényállás-tisztázási, illetve bizonyítási kötelezettség nem terhelte.

A közbeszerzési műszaki leírás meghatározása során az alperesi beavatkozó a Kbt. 58. § (3) bekezdés b) pontja szerinti módszert választotta, a műszaki leírást a 8002/2007. MeHVM tájékoztatóban rögzített teljesítmény, illetve funkcionális követelmények megadásával határozta meg. Mivel ez nem fedte le a beszerzés tárgya által indokolt valamennyi funkcionális előírást, és a kompatibilitás sem volt biztosítható a tájékoztató alapján, így a szerződés tárgya szerinti indokoltságra figyelemmel, a Kbt. 58. § (7) bekezdése alkalmazásával konkrét számítástechnikai termékre a törvényi előírásoknak megfelelően hivatkozott. A közbeszerzési eljárásban beszerezni kívánt terméknek biztosítania kellett a meglévő rendszerrel való teljes együttműködést, ezért az egyértelmű és közérthető meghatározás érdekében indokoltan használta a Microsoft megnevezést, szerepeltetve egyúttal "a vagy azzal egyenértékű" kitételt is.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, melynek indokolása alátámasztásául csatolta azon magánszakértői véleményt, amelyben kifejtésre került, hogy egy adott szoftverrel kompatibilis másik szoftver beszerzése nem indokolja a jogtulajdonos nevének és a szoftver címének megjelölését, mert ezek nélkül is megadható a jogszabályi és az ajánlatkérői követelményeket kielégítő egyértelmű és közérthető meghatározás.

A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ítélete indokolásában hangsúlyozta, hogy a műszaki leírás adattartalmának meghatározásáról a Kbt. 58. §-a rendelkezik. A Kbt. 58. § (3) bekezdés a)-d) pontja ad a módszer megválasztását illetően az ajánlatkérőnek választási lehetőséget. A lehetséges négy módszer közül az ajánlatkérőnek a műszaki leírás meghatározásakor valamelyiket ki kell választania. Az alperesi beavatkozó a Kbt. 58. § (3) bekezdés b) pontja szerinti, vagyis a teljesítmény, illetve funkcionális követelmények részbeni megadásával tett eleget a műszaki leírás törvényi előírás szerinti meghatározásának. Rámutatott, hogy a felperesi jogértelmezés valójában azt jelentené, hogy a Kbt. 58. § (3) bekezdésének alkalmazása kizárja a (7) bekezdés alkalmazását. Ez az okfejtés azért hibás, mert a (3) bekezdés szerinti egyik módszert az ajánlatkérőnek mindenképpen alkalmazni kell, míg a (7) bekezdés csak kisegítő módszert ad.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!