Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.11.334 A káronszerzés tilalmára figyelemmel a kártérítés mértékének megállapítása során a károsultat ért vagyoni hátrányból le kell vonni azt a vagyoni előnyt, amelyhez a károsult a káresemény folytán jutott. A perbeli esetben tehát az ingatlanban a károkozás folytán szükségessé vált beruházás költségeiből mint kárból le kell vonni a beruházás értéknövelő hatását [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 340. §, 355. §, 1952. évi III. tv. (Pp.) 206. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I-II. rendű felperesek házastársak, a III-IV. rendű felperesek a gyermekeik.

[2] A III. rendű felperes 1998. szeptember 16. napján született az alperes jogelődjének szülészeti osztályán. A szülés során fellépő oxigénhiányos állapotból eredően nála agylágyulásos végtagbénulás, továbbá szellemi és motorikus elmaradottság alakult ki.

[3] Az I-II. rendű felperesek az otthonukként szolgáló családi házat a III. rendű felperes megszületését követően többször átalakították azért, hogy számára az egészségi állapotának megfelelő lakókörnyezetet biztosítsanak. Ennek keretében 2001-ben a teraszt szobává alakíttatták, amely bruttó 2 792 256 forint kiadással járt, ugyanakkor az ingatlan forgalmi értékét 1 920 000 forinttal növelte, így a beruházás értéknövekedéssel nem fedezett költsége 872 256 forint volt. A házuk földszintjét 2011-ben átalakíttatták és kibővíttették, amely bruttó 4 976 446 forint kiadással járt, ugyanakkor az ingatlanuk értékét 2 045 399 forinttal növelte, így a beruházás értéknövekedéssel nem fedezett költsége 2 931 047 forint volt.

[4] Az ítélőtábla jogerős közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik a felpereseket a III. rendű felperes 1998. szeptember 16. napján történt megszületése során kialakult egészségkárosodás miatt ért károkért.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraik megfizetésére kérték kötelezni az alperest. Ezen belül a vagyoni károk körében az I-II. rendű felperesek mint egyetemleges jogosultak kérték az alperest kötelezni a lakásátalakítás többletköltsége címén - egyebek mellett - a terasz szobává alakítása kapcsán 2001. évben felmerült 2 792 256 forint, a földszint teljes átalakítása és bővítése kapcsán 2011. évben felmerült 4 976 446 forint költség, valamint ezen összegek járulékai megfizetésére. Hivatkoztak a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 355. § (1), (2) és (4) bekezdésére.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, vitatta - egyebek mellett - a lakásátalakítás többletköltségeként érvényesített kár összegszerűségét.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével - a keresetnek részben helyt adva - kötelezte az alperest a felperesek részére vagyoni és nem vagyoni káraik megfizetésére; a vagyoni káron belül a lakásátalakítás többletköltsége címén - egyéb tételek mellett - az I-II. rendű felperesek mint egyetemleges jogosultak részére a terasz 2001. évben történt szobává alakítása kapcsán 872 256 forint és kamatai, a földszint 2011. évi teljes átalakítása és bővítése kapcsán 2 931 047 forint és kamatai megfizetésére kötelezte az alperest, e tételek vonatkozásában ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[8] Kifejtette, hogy a perbeli munkálatok a III. rendű felperes egészségi állapota miatt valóban szükségesek és indokoltak voltak. Utalt arra, hogy a terasz 2001. évi beépítése 1 920 000 forinttal, a földszint 2011. évi átalakítása és bővítése pedig 2 045 399 forinttal növelte az ingatlan értékét, amelyet a káronszerzés tilalma miatt a beruházások költségeiből le kellett vonni. Ezért az alperest a szakvéleménnyel igazolt kiadások értéknövekedéssel nem fedezett részének a megfizetésére kötelezte, az ezt meghaladó keresetet pedig e két tétel vonatkozásában elutasította.

[9] A felperesek és az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét - így a lakásátalakítás többletköltségén belül érvényesített fenti két tétel vonatkozásában is - helybenhagyta.

[10] Kiemelte, hogy a kártérítés mértékének megállapításánál azt kell vizsgálni, hogy milyen vagyoncsökkenés következett be az érintett félnél, ugyanakkor a káronszerzés szabályából következően a kárból le kell vonni a károkozásból eredő vagyoni előnyöket, ami jelentkezhet a kárral szembeállított megtakarításban, illetve értéknövekedésben. Utalt e körben a Kúria Pfv.IV.20.296/2016/4. és a Pfv.IV.21.355/2016/4. számú eseti döntéseire, és rögzítette, hogy az elsőfokú bíróság ebben a kérdésben a bírói gyakorlattal egyező álláspontot foglalt el. Hangsúlyozta, hogy a kártérítésnek a károsult részére teljes jóvátételt kell biztosítania, ami azonban nem eredményezhet a károsult javára anyagi előnyt, e körben a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.20.196/2014/3. és a Győri Ítélőtábla Pf.III.20 064/2016/3. számú ítéletére is hivatkozott.

[11] Rámutatott, hogy a kárnak nem feltétele a károsult vagyonában közgazdasági értelemben vett csökkenés bekövetkezése. Indokolása szerint valójában ugyanis a károsultat azért éri kár, mert a károkozó magatartás miatt arra kényszerül, hogy olyasmire fordítsa a pénzét, amit a károkozó magatartás hiányában nem szerzett volna be. Kiemelte, hogy ilyenkor a károsult teljes vagyonában közgazdasági értelemben bár nem következik be csökkenés - hiszen az elköltött pénzösszeg helyébe egy ugyanolyan értékű vagyontárgy lép -, jogi értelemben mégis megvalósult a kár, mivel a károsult nem olyan célra fordította a pénzét, amire károkozó magatartás hiányában költötte volna, így az elköltött pénzösszeg megtérítését teljes összegben követelheti. Érvelése szerint azonban más a helyzet akkor, ha megvalósul egy többlettényállási elem: ha a károkozó magatartás folytán szükségessé vált beruházás miatt - akár a károsult akaratából, akár az ő akaratán kívül - megnő a károsult vagyonának az értéke, amelynek figyelmen kívül hagyása a károsult káronszerzéséhez vezetne.

[12] Kifejtette, hogy a perbeli esetben az I-II. rendű felperesek az alperes károkozó magatartása folytán kényszerültek az ingatlan átalakítására, ennek érdekében építőanyagot vásároltak és vállalkozói díjat fizettek. Okfejtése szerint a beruházás során azonban az ingatlanuk értéke is megnőtt, amivel összefüggésben a kiadásaik egy része megtérült - az ingatlan értékesítésével, de annak hiányában is -, ezért a káronszerzés tilalma miatt kártérítésként csak e költségeik értéknövekménnyel nem fedezett részének megtérítését követelhetik, így e körben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[13] A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérték annak részbeni, a házátalakítás többletköltségét érintő hatályon kívül helyezését és helyette a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát, amelyben az alperest e címen a keresetüknek megfelelően kérték marasztalni.

[14] Megsértett jogszabályhelyként a Ptk. 340. § (1) és (2) bekezdését, 355. § (1)-(4) bekezdéseit, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 206. § (1) bekezdését jelölték meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!