Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.4.103 A Be. hatálybalépésekor folyamatban lévő büntetőeljárásban az ezt megelőzően, a korábbi jogszabály szerint végzett eljárási cselekmény akkor is törvényes, ha ezt a törvény másként szabályozza, a felülvizsgálati indítványt pedig a megtámadott határozat meghozatalakor hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, az ott írt kivételektől eltekintve.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.459/2015/10., Fővárosi Ítélőtábla Bf.226/2016/7., Kúria Bfv.1023/2018. (*BH 2019.4.103*)

***********

E rendelkezés a megtámadott határozat meghozatala idején irányadó büntető anyagi jogi szabályok alkalmazásának felülvizsgálati eljárásban történő felülbírálatát, valamint az eljárási cselekmény foganatosítása idején hatályos eljárási szabályok betartásának felülvizsgálatát jelenti; azaz e szabály alapján azt kell vizsgálni, hogy az eljárt bíróságok betartották-e eljárásukban az akkor irányadó anyagi és eljárásjogi szabályokat.

Azonban a Be. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban e törvényt kell alkalmazni, ezért a felülvizsgálati eljárásban is a Be. szabályai az irányadók.

Így nincs helye felülvizsgálatnak akkor, ha valamely eljárási szabálysértés e törvény szerint már nem felülvizsgálati ok.

Ezt támasztja alá az a szabály is, amely szerint a bíróság mellőzi a korábbi jogszabály alapján előterjesztett indítvány elbírálását, ha ilyen indítvány előterjesztésének e törvény alapján már nincs helye [Be. 659. § (2) bek., 868. § (1) bek., 870. § (1) és (3) bek.].

[1] A törvényszék a 2016. január 22. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak bűntettében [Btk. 197. § (2) bek.]. Ezért öt év fegyházbüntetésre és hat év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés-büntetés kétharmad részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra, egyúttal kötelezte a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

[2] A fellebbezések folytán másodfokon eljáró ítélőtábla a 2016. november 22. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a terhelt cselekményét az 1978. évi IV. törvény 198. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő, folytatólagosan elkövetett szemérem elleni erőszak bűntettének minősítette, a feltételes szabadságra vonatkozó rendelkezést mellőzte, egyebekben pedig - a bűnügyi költség összegének helyesbítése mellett - az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont, ba) alpontjában, valamint a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontjában írt okból.

[4] A védő elsődlegesen az 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 373. § (1) bekezdés III. a) pontja szerinti eljárási szabálysértésre utalva a 416. § (1) bekezdés c) pontjára alapította indítványát, arra hivatkozva, hogy az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

[5] Kifejtette, hogy a bíróság kirekesztett több vádlottat mentő bizonyítékot, azonban erre elfogadható indokolást nem adott, nem adott arra nézve kellő magyarázatot, hogy miért nem fogadta el a vádlott volt házastársának a terheltet mentő vallomását, a sértett szavahihetőségének vizsgálata úgyszintén fontos lett volna, azonban az ítélet a felmerült ellentmondásokra nem adott választ, és azt sem indokolta meg, hogy a védelem által előterjesztett bizonyítási indítványoknak miért nem adott helyt. Így álláspontja szerint az elsőfokú ítélet felülbírálatra alkalmatlan volt, ezért a másodfokú bíróság helytelenül járt el akkor, amikor a tényállást kiegészítette, illetve helyesbítette, majd az ítéletet megváltoztatta annak hatályon kívül helyezése helyett.

[6] Az indítványozó a BH 2012.32., a 2010.117. és a 2016.238. szám alatt közzétett eseti döntésekre hivatkozva utalt arra, hogy amennyiben a megtámadott határozat indokolása oly mértékben hiányos, hogy abból nem állapítható meg, mire alapította a bíróság a döntését, vagy nem lehet állást foglalni abban a kérdésben, hogy a cselekmény minősítése és az így kiszabott büntetés törvényes-e, az ítélet hatályon kívül helyezésének van helye.

[7] Másodlagosan a korábbi Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozott, kifejtve, hogy a bűncselekmény minősítése törvénysértő, mivel a Btk. 459. §-a szerinti fenyegetés a szexuális erőszak bűncselekménye tekintetében megszorítással irányadó, hiszen csak a közvetlen fenyegetés alapozza meg a bűncselekmény megvalósulását, és az adott ügyben ilyen súlyú fenyegetés, erőszak nem valósult meg, a vádlott magatartása legfeljebb más bűncselekmény törvényi tényállását (szexuális visszaélés, kényszerítés) alapozhatja meg.

[8] Ezért elsődlegesen a korábbi Be. 373. § (1) bekezdés III. a) pontjára és a 416. § (1) bekezdés c) pontjára figyelemmel a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítására, másodlagosan a korábbi Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt a megtámadott határozatok megváltoztatására és a védence terhére megállapított cselekmény kényszerítés vagy szexuális visszaélés bűntetteként történő minősítésére és a szabadságvesztés enyhítésére tett indítványt.

[9] A Legfőbb Ügyészség szerint a felülvizsgálati indítvány részben a törvényben kizárt, részben nem alapos.

[10] Kifejtette, hogy a bizonyítékok mikénti értékelését, a tényállás megalapozottságát, vitatott részében az indítványozó az irányadó tényállást támadta, és ez a Be. 650. § (2) bekezdése értelmében nem megengedett.

[11] Álláspontja szerint a minősítés támadó részében pedig az indítvány azért nem alapos, mert büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt a felülvizsgálatnak csak abban az esetben van helye, ha a törvénysértő minősítés vagy más büntető anyagi jogszabálysértés törvénysértő büntetés kiszabásához vagy törvénysértő intézkedés alkalmazásához vezetett. Megítélése szerint az irányadó tényállás alapján az ügyben eljárt bíróságok a büntető anyagi jog szabályainak megfelelően minősítették a terhelt terhére megállapított cselekményt és más anyagi jogszabálysértést sem vétettek, a sértett a tényállásban írt időszakban a tizenkettedik életévét még nem töltötte be, ezért a cselekmény elkövetésekor hatályos 1978. évi IV. törvény és az elbíráláskor hatályos Btk. szerint sincs annak jelentősége, hogy a terhelt nem alkalmazott kvalifikált fenyegetést a sértettel szemben.

[12] Utalt arra, hogy a korábbi Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján az indokolási kötelezettség megsértése - figyelemmel a 373. § (1) bekezdés III. a) pontjára - ugyan felülvizsgálati eljárás alapjául szolgáló eljárási szabálysértés volt, a jelenleg hatályos eljárási törvény szerint azonban az indokolási kötelezettség megsértése miatt már nincs lehetőség felülvizsgálatnak.

[13] Mindezekre tekintettel a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

[14] A terhelt védőjének a Legfőbb Ügyészség indítványára tett észrevétele szerint a jelenlegi eljárási törvény, a Be. 659. § (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati indítványt a (3)-(4) bekezdésben meghatározott kivétellel a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, így a korábbi törvény hatálya alatt meghozott ítélet kapcsán felülvizsgálatnak az indokolási kötelezettség megsértése miatt jelenleg is helye van.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!