Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.3.87 Zajkibocsátási határérték megállapítására csak reprodukálható és mérhető zajforrások esetén van mód [284/2007. Korm. r. (Kormányrendelet) 2. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Törökbálint Város jegyzője, kijelölt elsőfokú hatóság VI/1665-2/2017. számú határozatában a Kft.-t, mint a Biatorbágy Város Önkormányzatának tulajdonában álló biatorbágyi ... helyrajzi szám alatt üzemelő Sportcentrum vagyonkezelőjét zajvédelmi határérték betartására kötelezte. A határértéket nappal 50 dB-ben, éjjel pedig 40 dB-ben rögzítette, melyet zajkibocsátási pontokra is lebontott a határozat rendelkező részében foglalt előírások mellett. A határozat indokolása szerint a hatóság bejelentés alapján eljárva, de hivatalból rögzítette, hogy a Kft. elmulasztotta a határérték megállapítását kérni az ingatlanra, ezért a 284/2007. (X. 29.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) 11. § (3) bekezdése alapján intézkedett.

[2] A felperes fellebbezése alapján alperes a PE-06/KTF/25843-2/2017. számú határozatával az elsőfokú határozatot megsemmisítette. Az alperes a határozat indokolása szerint a közigazgatási iratanyagban megtalálható szakértői bizonyítás, valamint zajmérési jegyzőkönyv alapján rögzítette, hogy az érintett telephely nem rendelkezik telepített környezeti zajforrással, berendezéssel. Emiatt a zajkibocsátásokra (labdajátékból származó zaj- és hang) annak nem reprodukálható jellege miatt a határértéket megállapítani nem lehet. Az alperes hivatkozott a Kúria 3/2014. számú közigazgatási elvi határozatára, valamint a Kormányrendelet 2. § j) pont jb) alpontjára, kiemelve, hogy ilyen típusú szabadidős zajforrások vonatkozásában határértéket megállapítása fogalmilag nem lehetséges. Az alperes utalt arra is, hogy a Sportcentrum működéséből adódó zavaró zajhatások esetében a környezetvédelmi hatóság eljárni nem tud, az ügyben a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) birtokvédelmi szabályai az irányadók.

A kereseti kérelem és az alperesi ellenkérelem

[3] Felperes keresetében az alperesi határozat felülvizsgálatát és az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését, valamint az elsőfokú hatóság új eljárás lefolytatására történő kötelezését kérte. A felperes kiemelte, hogy a Kormányrendelet 10. § (1) bekezdése szerint a szabadidős zajforrásokra is kiterjed a Kormányrendelet szerinti intézkedési kötelezettség. A 10. § (1) bekezdés szabálya alapján a szabadidős zajforrásra vonatkozóan a tevékenység megkezdése előtt a környezeti zaj- és rezgésforrás üzemeltetője köteles a hatóságtól környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni. Utalt a Kormányrendelet 2. § j) pont jb) alpontjára is, melynek értelmében az olyan szabadidős zajforrásból származó zaj, amelyre jellegéből adódóan határértéket megállapítani nem lehet, azonos körülmények között nem ismételhető és érzékszervi észleléssel megállapíthatóan a hatásterületen élő lakosság nyugalmát zavarja, veszélyes mértékű környezeti zajnak minősült. A felperes hivatkozott arra is, hogy az alperes a tényállást hiányosan állapította meg, indokolása nem felelt meg a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72. § (1) bekezdésének, tekintve, hogy nem tartalmazta a Sportcentrum leírását és az ott végzett tevékenységeket.

[4] Az alperes ellenkérelmében határozati indokai alapján a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú ítélet

[5] A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 12.K.28.454/2017/9. számú ítéletében az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú közigazgatási szervet új eljárás lefolytatására kötelezte. Az elsőfokú bíróság a keresetet alaposnak találta. Az ügyben alkalmazandó jogi kereteket a Kormányrendelet 2. § h) és j) pontjának, 3. § (1) bekezdésének és 10. § (1) és (2) bekezdéseinek szabályaira alapította. Az iratokból rögzítette, hogy az elsőfokú közigazgatási szerv a zajkibocsátási határértékeket a 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet 1. számú mellékletének 1. pontja alapján határozta meg. Hivatkozott az igazságügyi szakértői véleményre, mely szerint futballpályán a futballozásból eredő zajszintek mindhárom vizsgált időszakban meghaladták a veszélyes mértékű környezeti zaj szintjét. Megállapította, hogy a veszélyes mértékű környezeti zaj olyan szabadidős zajforrásból származó volt, amelyre jellegéből adódó határértéket megállapítani nem lehet, mert azonos körülmények között nem ismételhető, de érzékszervei érzékeléssel megállapítható és a hatásterületen élő lakosság nyugalmát zavarja. Az első fokon eljárt bíróság megállapította, hogy az alperes megsértette a Kormányrendelet 10. § (2) bekezdésében foglaltakat is, mivel az elsőfokú közigazgatási szervnek kérelem benyújtására kellett volna kötelezni a Sportcentrum üzemeltetőjét, illetőleg a 17. § (1) bekezdése alapján intézkedési terv benyújtására is kötelezett volt.

Az alperesi felülvizsgálati kérelem és a felperesi ellenkérelem

[6] A felülvizsgálati kérelem elsődlegesen a jogerős ítélet megváltoztatására és a keresetet elutasító ítélet meghozatalára, másodsorban a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és az első fokon eljárt bíróság új eljárás lefolytatására való kötelezésére irányult. Az alperes elsődlegesen felhívta a Kormányrendelet 10. § (1) és (2) bekezdései, valamint 11. § (3) bekezdése szabályait. Ezen utóbbi értelmében, ha a környezetvédelmi hatóság olyan tények birtokába jut, amely kibocsátási határérték megállapítását teszi szükségessé, akkor hivatalból indult eljárás keretében megállapítja a kibocsátási határértéket és az üzemeltetőt az eljárás lefolytatásához szükséges adatok szolgáltatására kötelezi. Az alperes kiemelte, hogy az elsőfokú hatóság a Kormányrendelet 11. § (3) bekezdésében biztosított hatáskörében járt el és döntése a korábban becsatolt igazságügyi zajvédelmi szakvéleményen alapult. Az alperes álláspontja szerint - a Kormányrendelet 18. § a) pontjára figyelemmel, valamint 17. § (1) bekezdéséből következően - csak azon szabadidős zajforrások tekintetében lehet eljárni, amelyek esetében zajkibocsátási határérték megállapításának van jogi alapja. Az alperes továbbra is arra hivatkozott, hogy a sportpályán folyó tevékenység olyan szabadidős zajforrás, amelyből származó zaj azonos körülmények között nem ismételhető, nem reprodukálható, ezért arra zajkibocsátási határértéket nem lehet megállapítani. A zajkibocsátási határérték hiányában értelemszerűen határérték-túllépésről sem lehet szó. Az alperes hivatkozott a Kúria 3/2014. közigazgatási elvi döntésére is, amelyben kimondta, hogy a Kormányrendelet 10. §-a üzemi vagy szabadidős zajforrásokra vonatkozó szabályok körében környezeti határérték megállapítását lehetővé tevő szabályokat tartalmaz, de más szabadidős zajforrások vonatkozásában a határértéket megállapítani nem lehet. Az alperes szerint az ügyben a jogi problémát a szabadidős zaj nem reprodukálható mértéke jelenti. Kiemelte, hogy a zajvédelemre vonatkozó környezetvédelmi jogszabályok nem tartalmaznak rendelkezést arra vonatkozóan, hogy a határértékkel nem jellemezhető veszélyes mértékű zajokozás esetén a környezetvédelmi hatóság fellépjen a tilalom érvényesítése érdekében. Az ügyben annak is jogi jelentősége van az alperes szerint, hogy a Sportcentrum telepített zajforrással nem rendelkezik, így más jogalapon sincs intézkedési kötelezettsége. Az alperes megismételte, hogy jogi álláspontja szerint az ügy a Polgári Törvénykönyv birtokvédelmi szabályai alapján bírálható el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!