Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2023.4.96 A jogorvoslati határidő ügyvéd általi elmulasztása esetén a sérelemdíj mértékénél irányadó szempontok közül kiemelt jelentősége van a jogsértés súlyának és a felróhatóság mértékének, azonban a károsultat ért nem vagyoni hátrányok körében nem lehet értékelni azt a nem vizsgálható és emiatt meg sem határozható tényezőt, hogy a károsultnak milyen összegű vagyoni hátránya keletkezett a le nem folytatott perorvoslati eljárással összefüggésben [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:52 §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A 2011. november 21-én megkötött ügyvédi megbízási szerződés alapján az I. rendű alperes látta el a felperes a képviseletét az ellene kártérítés megfizetése iránt indított perben. Az I. rendű alperes nevében a II. rendű alperes járt el.

[2] A felperes vadásztársaságot 9 131 199 forint és késedelmi kamata, valamint 478 470 forint perköltség megfizetésére kötelező ítélet 2017. március 9-én került kézbesítésre az I. rendű alperes ügyvédi iroda részére. Az iroda 2017. március 24-én elektronikus úton terjesztett elő fellebbezést a Nyírbátori Járásbírósághoz, amelyet - a továbbítást követően - a Nyíregyházi Járásbíróság mint elkésett fellebbezést hivatalból elutasított. A fellebbezési határidő elmulasztása miatt előterjesztett igazolási kérelmet elutasító végzést - a fellebbezés folytán eljárt - a Debreceni Ítélőtábla helybenhagyta, amelyre figyelemmel az ítélet elleni fellebbezést hivatalból elutasító végzést helybenhagyta.

[3] Az ennek következtében az elsőfokú ítélet jogerőre emelkedését megállapító végzés 2017. december 7-én lett kézbesítve az I. rendű alperesnek, aki arról a felperest nem értesítette.

[4] 2017. december 6-án került iktatásra a járásbíróságon a végrehajtás elrendelése iránti kérelem, majd a 2018. január 2-tól az illetékes önálló bírósági végrehajtó előtt folyó eljárásban 2018. január 5-én a felperes bankszámlájáról 17 272 712 forint leemelésre került.

[5] Miután a felperes a tartozás haladéktalan megfizetésére felszólító bírósági végrehajtói felhívás és a végrehajtási lap 2018. január 8-i átvételével tudomást szerzett az ítélet jogerőre emelkedéséről és a végrehajtásról, a törvényes képviselője felkereste a II. rendű alperest, és a megbízást visszavonta. A találkozásról jegyzőkönyv nem készült, okirat, tanúvallomás nem támasztja alá az ott elhangzottakat.

[6] Az I. rendű alperes érdekében beavatkozó biztosító határozatával az ügyvédi felelősségbiztosítási feltételek alapján sérelemdíj jogcímén 500 000 forintot ajánlott fel, amelyet a felperes nem fogadott el.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[7] A felperes módosított keresetében az alpereseket egyetemlegesen kérte kötelezni szerződésszegéssel okozott kártérítés jogcímén 1 336 849 forint és késedelmi kamata, továbbá 15 878 385 forint sérelemdíj és késedelmi kamata megfizetésére azzal, hogy a II. rendű alperes saját vagyonával akkor felel korlátlanul, amennyiben a megítélt követelést az I. rendű alperes vagyona nem fedezi.

[8] Az alperesek ellenkérelmükben a sérelemdíj 500 000 forintot meghaladó része, míg a szerződésszegéssel okozott kár jogcímén előterjesztett kereset teljes elutasítását kérték, vitatva annak jogalapját és összegszerűségét.

[9] Az I. rendű alperesi beavatkozó a sérelemdíjra vonatkozó igényt 500 000 forint összegben elismerte, ezt meghaladóan a kereset elutasítását kérte.

Az első- és a másodfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alpereseket és a beavatkozót, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 668 424 forint kártérítést, 4 763 515 forint sérelemdíjat és ezen összegek után 2018. január 5. napjától kezdődően a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat 8% ponttal növelt mértékű késedelmi kamatát. Kimondta, hogy a II. rendű alperes a saját vagyonával akkor felel korlátlanul az egyetemlegesen megítélt összeg erejéig, ha a követelést az I. rendű alperes vagyona nem fedezi. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[11] Határozatának indokolása szerint a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 474. § (1) bekezdése, az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (a továbbiakban: Ütv.) 22. §-a, 23. § (2) bekezdése, 67. § (1) bekezdése, 69. §-a, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:52-53. §-ai, a 2:54. § (1) bekezdése, a 6:142-144. §-ai, a 6:272-275. §-ai, a 6:518-522. §-ai, a 6:525. §-a, 6:527. §-a, a 8:1. § (1) bekezdés 4. pontja és Magyarország Alaptörvénye 28. (helyesen: XXVIII.) cikk (1) és (7) bekezdéseire utalással a keresetet részben találta alaposnak.

[12] A BH 2013.89. és BH 2012.90. számon közzétett határozatokra utalva kifejtette, hogy a sérelemdíj iránti igény jogalapja a fellebbezési határidő elmulasztása, amely mulasztással a jogi képviselő elzárta a felperest az Alaptörvényben biztosított jogorvoslati lehetőségtől, ami a következetes bírói gyakorlat szerint személyiségi jogsértés keretében vizsgálandó és sérelemdíjjal kompenzálható.

[13] Rögzítette, hogy a jogalap tekintetében a jogsértés tényén kívül más nem vizsgálandó, az összegszerűség körében azonban a jogszabályban meghatározott szempontokat egyediesítve kell mérlegelni, és figyelembe kell venni, hogy milyen joghátrány érte a felperest. Ennek során azonban érdemben nem találta vizsgálhatónak, hogy mulasztás hiányában milyen döntés született volna (BH 2009.356., BH 2012.90.), mivel nincs lehetőség a korábbi ügyben hozott jogerős ítélet felülbírálatára (BH 2012.90.), "árnyékper" lefolytatására (BH 2009.356.).

[14] A sérelemdíj összegének meghatározása során a jogsértés súlyának, és annak tulajdonított jelentőséget, hogy a mulasztás milyen hatást gyakorolt a sértettre, milyen anyagi hatások következtek be. Ezért a marasztalással azonos összegben meghatározott sérelemdíjat eltúlzottnak találta, mivel az ellentétes a bírói gyakorlattal, illetőleg megítélése szerint a felperest nem amiatt érte sérelem, hogy marasztalták, hanem amiatt, hogy a jogi képviselő mulasztása folytán jogorvoslati jogát nem gyakorolhatta. Ugyanakkor az alperes részéről felajánlott 500 000 forintot sem tartotta összhangban állónak a sérelem jellegével, a jogsértés súlyával, a felróhatóság mértékével, a jogsértésnek a sértettre és a környezetre gyakorolt hatásával.

[15] Kiemelte, hogy a felperes az érintett perben elévülésre hivatkozva kérte a kereset elutasítását, amelyhez képest a fellebbezési határidő elmulasztása súlyosan felróható magatartás, amely miatt őt jelentős érdeksérelem érte a kirívóan magas összegű fizetési kötelezettsége folytán. Kialakult bírói gyakorlat hiányában - amely egységesen meghatározná az Alaptörvényben biztosított jogorvoslati jogosultsághoz való alapjog elvesztése miatti sérelemdíj összegét - az elsőfokú bíróság a felperest megillető sérelemdíj összegét a kereseti követelés 30%-ában határozta meg.

[16] A kártérítés körében megállapította, hogy a felperes az alperesek mulasztása miatt nem szerzett tudomást az őt marasztaló ítélet jogerőre emelkedéséről, a fizetési kötelezettségének a teljesítésre nyitva álló határidőben önként nem tudott eleget tenni, ezért a végrehajtási költség mint a felperesnél bekövetkezett kár, és az alperes jogellenes magatartása közötti okozati összefüggés fennáll. Értékelte azonban, hogy a végrehajtás elrendelésére a jogszabály megsértésével került sor, és a kárenyhítés körében a felperes nem tette meg a tőle elvárható intézkedéseket, erre figyelemmel 50-50%-os kármegosztást alkalmazott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!