Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.4.89 Amennyiben az ügyvéd az ügyfelével kötött megbízási szerződést megszegve a Be. 580. § szerinti kártalanítási igényt a 6 hónapos jogvesztő határidőn túl terjeszti elő és ezzel megfosztja ügyfelét az igény érvényesítésének e lehetőségétől, ezáltal sérült a félnek azon alkotmányos joga, hogy bírósághoz fordulhasson és jogait a törvény által felállított független és pártatlan bíróság bírálhassa el. Ez olyan immateriális hátránynak minősül, mely kellő alapul szolgál a személyiségi jogok megsértésének a megállapításához és ennek alapján nem vagyoni kártérítés megítéléséhez [Ptk. 75. §, 84. §, 1998. évi XI. tv. 23. §].

A bíróság a 2001. augusztus 1-jétől augusztus 3-ig őrizetben, majd azt követően előzetes letartóztatásban volt felperest jogerősen felmentette az ellene több bűncselekmény miatt emelt vád alól.

A felperesnek a Be. 580. §-ára alapított, vagyoni és nem vagyoni kártalanítás iránti keresete alapján indult per jogerősen megszüntetésre került. A jogerős végzés indokolása szerint a kártalanítási kérelmet a felperes a jogszabályban előírt, hat hónapos jogvesztő határidőn túl terjesztette elő. Az adott esetben ugyanis nem annak volt jelentősége, hogy a keresetlevelet a határidő utolsó napján postára adták, hanem a kérelemnek a törvényben előírt határidő lejárta előtt a bíróságra meg kellett volna érkeznie.

Ezt követően a felperes a jelen peres eljárását megindító keresetében 5 000 000 forint nem vagyoni, továbbá 1 888 000 forint vagyoni kártérítés megfizetése iránt támasztott igényt az alperessel szemben. Követelését arra alapította, hogy az ügyvéd foglalkozású alperes, a vele kötött ügyvédi megbízási szerződés alapján, a fent írt kártalanítási perben a felperes jogi képviseletét látta el. Kiemelte, hogy a keresetlevél késedelmes előterjesztésével az alperes a megbízási szerződés alapján reá háruló kötelezettségeinek nem tett eleget és emiatt a felperesnek a követelt összegű kára keletkezett.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta. Védekezésében vitatta a megbízási jogviszony létrejöttét, a kár bekövetkezését és a bíróságnak a jogvesztő határidő számításával kapcsolatos jogi álláspontját is.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 4 428 000 forint és ennek a 2007. július 10-től járó törvényes mértékű késedelmi kamata megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a felek között az ügyvédi megbízási szerződés szóban, illetve ráutaló magatartással létrejött. A felperes kára azáltal keletkezett, hogy a Be. szabályai szerint őt megillető kártalanítási igényét nem érvényesíthette. E szerződésszegés miatt a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése és a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján az alperes köteles a kár megtérítésére, amely 3 300 000 forint nem vagyoni kárpótlásból és 1 128 000 forint elmaradt jövedelemből áll.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság a kijavított ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatta és az alperes által fizetendő marasztalás összegét 2 589 800 forintra leszállította. A másodfokú bíróság a nem vagyoni kárpótlás összegét 2 000 000 forintban, a vagyoni kártérítést 589 800 forintban határozta meg.

A felperes felülvizsgálati kérelme az elsőfokú ítéletet helybenhagyó döntés meghozatalára irányult.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében az elsőfokú ítéletet megváltoztató és a keresetet elutasító döntés meghozatalát kérte. A felülvizsgálati kérelem kiemelte, hogy a bíróság nem folytathatta le azt az eljárást, amelynek megindítása meghiúsult (árnyékper), a felperes pedig nem volt elzárva attól, hogy az általános elévülési időn belül kártérítési igénnyel lépjen fel azok ellen a szervek ellen, amelyek magatartása kifogásolható volt.

A Kúria a felperes felülvizsgálati kérelmét alaptalannak, az alperes felülvizsgálati kérelmét részben alapos találta.

A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy a peres felek között ügyvédi megbízási szerződés jött létre, ezért az ennek teljesítésével kapcsolatban keletkezett jogvitájukat egyrészt a megállapodásuk tartalmának és az arra irányadó jogszabályoknak az alapulvételével kellett elbírálni. Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (a továbbiakban: Üt.) 23. §-ának (1) bekezdése értelmében az ügyvéd és a megbízó között a megbízás akkor jön létre, amikor a felek megállapodtak a megbízás tartalmában, továbbá a megbízási díjban és az előre látható költségekben. Az Üt. 23. §-ának (2) bekezdése kimondja, hogy a szerződés írásba foglalásának elmaradása a megbízás érvényességét nem érinti, de ilyen esetben a megbízás tartalmának bizonyítása a megbízottat terheli.

A perbeli esetben a megbízás tárgya az volt, hogy az ügyvéd foglalkozású alperes, a felperes képviseletében, a Be. 580. §-ának (1) és (2) bekezdései által szabályozott kártalanítás iránti kérelmet terjeszt elő. Ennek során az Üt.

1. §-a, valamint a 3. §-ának (2) bekezdése alapján az alperest az a kötelezettség terhelte, hogy legjobb tudása szerint, lelkiismeretesen és az ügyvédi hivatáshoz méltó módon segítse elő megbízója jogainak érvényesítését. Ez magába foglalja egyebek mellett azt a követelményt is, hogy az általa előterjesztett keresetlevél érdemi elbírálásra alkalmas legyen. Ezzel kapcsolatban figyelembe kellett volna vennie azt is, miszerint a Be. 583. §-ának (1) bekezdése hat hónapos jogvesztő határidőt írt elő, amelyet a 4/2003. PJE által előírt módon kell számítani. Amennyiben pedig az alperesnek bármilyen kétsége merül fel e határidő anyagi vagy eljárásjogi természetével és ettől függő számításával kapcsolatban, akkor az ügyvédtől az várható el, hogy az ügyfele érdekei szempontjából a legnagyobb biztonságot nyújtó megoldást válassza, azaz a fél számára hátrányosabb lehetőséget elkerülje és a kérelmet úgy terjessze elő, hogy az a határidő anyagi jogi jellegű minősítése esetén is lehetővé tegye az ügyfele igényérvényesítését. Ennek elmulasztása pedig kellő alapul szolgált az ügyvédi megbízási szerződés megszegésének a megállapításához és ennek eredményeként a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdésében írt jogkövetkezmény levonásához.

Az alperes szerződésszegő magatartásával oki összefüggésben álló kárát a kártalanítási perben előterjesztett igényével egyezően jelölte meg és állította, hogy a keresetlevél határidőben történő előterjesztése esetén annak valamennyi tételéhez hozzájutott volna. A Pp. 229. § (1) bekezdésére, valamint az 1997. évi LXVI. törvény 7. §-ára figyelemmel, a per megszüntetése folytán ez a kérdés a jelen peres eljárás során nem volt érdemben vizsgálható. A kialakult bírói gyakorlat szerint ugyanis az ügyvéd ellen indított kár-térítési per bírósága érdemben nem vizsgálhatja azt a kérdést, hogy a felperes az ügyvéd mulasztása hiányában az elmulasztott pert megnyerte volna-e, illetőleg időben előter-jesztett kérelem esetén a bíróság mit ítélt volna meg a részére (BH 2009.356., valamint BH 2012.90.).

A lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alapján megállapítható volt, hogy a felperes által az ügyvédi megbízási szerződés megkötésével elérni kívánt cél - azaz a kártalanítási eljárás megindítása - olyan ok miatt maradt el, amelyért az alperes a fent vizsgált szerződésszegése miatt felelősséggel tartozik. Ez kellő alapul szolgált ahhoz, hogy a felperes a Ptk. 478. §-ának (2) bekezdése alapján, a megbízás eredménytelensége folytán, a kifizetett 150 000 forint megbízási díjat visszakövetelhesse.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!