Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1006/1990. (VII. 17.) Korm. határozat

a Kormány ideiglenes ügyrendjéről

A Kormány az Alkotmányban, valamint más magas szintű jogszabályokban megállapított feladat- és hatáskörének a következők szerint tesz eleget:

A Kormány működése

1. A Kormány a feladat- és hatáskörét a miniszterelnök vezetésével, testületként gyakorolja.

2. A Kormány rendszeresen - általában kéthetenként - tart ülést.

3. a) A Kormány határozattal állapítja meg féléves időtartamra szóló, ülésekre ütemezett munkatervét.

b) A munkaterv tervezetét a Miniszterelnöki Hivatal - a miniszterek és a Kormány közvetlen felügyelete alá tartozó országos hatáskörű szervek vezetői (továbbiakban: országos hatáskörű szervek vezetői) javaslatainak figyelembevételével - készíti el. A munkatervről - a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának előterjesztése alapján - a Kormány legkésőbb a tárgyidőszakot megelőző utolsó ülésén határoz.

4. a) A munkatervbe felvett előterjesztés, jelentés benyújtásának legfeljebb két üléssel történő elhalasztását a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára tudomásul veheti. Ennél hosszabb tartamú halasztáshoz, vagy a feladatnak a munkatervből való törléséhez a Kormány vagy a miniszterelnök hozzájárulása szükséges.

b) A munkatervben nem szereplő előterjesztés, jelentés az ügyrend előírásainak figyelembevételével, rendkívüli esetben, vagy akkor nyújtható be, ha az ügy jellege ezt szükségessé teszi.

Az előterjesztések, jelentések tartalma véleményezése, benyújtása

5. a) A Kormányhoz előterjesztést vagy jelentést lehet benyújtani. Az előterjesztés fő célja döntés kezdeményezése, a jelentésé pedig a döntést nem igénylő kérdésben tájékoztatás adása.

b) Az előterjesztésnek - a szakmai részletkérdések mellőzésével - röviden tartalmaznia kell a megalapozott döntéshez szükséges információkat, az indítvány (javasolt jogszabály) várható hatásairól szóló tájékoztatást lehetőleg számszerűsítve, a tárgyra vonatkozó főbb megállapításokról, s a javaslatokról szóló összefoglalót, valamint a pontosan megfogalmazott döntési javaslatot.

c) Azokat a vitás kérdéseket, amelyekben nem alakult ki egyetértés, az előterjesztésben - az eltérő vélemények ismertetésével - döntéshozatalra alkalmas módon be kell mutatni. Eltérő álláspont esetén két vagy több azonos részletességgel kidolgozott változatot kell ismertetni.

d) A nem jogszabály megalkotását kezdeményező előterjesztésnek konkrétan megfogalmazott, a többféle értelmezés lehetőségét kizáró, és a végrehajtás szempontjából ellenőrizhető határozati javaslatot kell tartalmaznia, szükség esetén rögzítve az ellenőrzés módját és felelőseit is.

e) Az előterjesztőnek javaslatot kell tennie a közzététel módjára, valamint a korábbi határozatok hatályon kívül helyezésére is.

f) Terjedelmesebb előterjesztéshez tömör összegzést kell csatolni, amely a megismerésre alkalmas módon tartalmazza az ügy és a döntési javaslat lényegét.

g) A jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 26. §-a esetén az intézkedésre jogosult tehet előterjesztést a Kormányhoz a vitás kérdés rendezése céljából.

h) A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos előterjesztésre az 1982. évi 27. törvényerejű rendelet, illetőleg az ennek végrehajtása tárgyában kiadott 2032/1982. (XI. 26.) MT határozat rendelkezései az irányadók.

6. a) Az előterjesztés tervezetét azoknak a minisztereknek (országos hatáskörű szervek vezetőinek) kell véleménynyilvánítás céljából megküldeni, akiknek ügykörét az előterjesztés érinti. Minden miniszternek meg kell küldeni az államszervezet alkotmányos rendjét, a nemzetgazdaság egészét, az állampolgárok, a költségvetési szervek, vagy a gazdálkodó szervezetek széles körét érintő előterjesztés tervezetét. A bíróság hatáskörét érintő előterjesztés tervezetét a Legfelsőbb Bíróság elnökével is egyeztetni kell.

b) Ha az előterjesztés tervezete a tanácsok tevékenységével összefüggő feladatra is javaslatot tartalmaz, a tervezetet véleménynyilvánításra a végrehajtásban érintett megyei (fővárosi) tanácselnököknek meg kell küldeni.

c) Jogszabály megalkotására irányuló előterjesztések előkészítésénél a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény előírásaira kell figyelemmel lenni. Az ilyen előterjesztéseket egyeztetni kell a legfőbb ügyésszel, valamint az ügyben érdekelt országos társadalmi és érdekképviseleti szervekkel.

d) Minden előterjesztés tervezetét el kell juttatni a Miniszterelnöki Hivatalnak.

7. a) Az előterjesztésre észrevételt a miniszter, az országos hatáskörű szerv vezetője, a megyei (fővárosi) tanács elnöke, jogi tárgyú előterjesztésre az országos társadalmi, érdekképviseleti szerv képviselője, akadályoztatásuk esetén erre feljogosított helyettesük tehet.

b) A véleményt az előterjesztés megérkezésétől számított 15 nap alatt kell az előterjesztővel közölni. Ha az előterjesztés súlya, vagy más szempont indokolja, a véleményadásra 15 napnál hosszabb időtartamot kell biztosítani. Átfogó jogszabály-alkotásra irányuló előterjesztés, valamint testületi állásfoglalás kérése esetén a véleményezési határidő általában 30 nap.

c) Soron kívüli döntést igénylő ügy esetén a b) pontban foglalt határidők rövidíthetők. Soron kívüliség akkor áll fenn, ha azt a Kormány döntésében megszabott rövid intézkedési határidő betartása szükségessé teszi.

8. Az előterjesztő az észrevételezővel a véleményeltérést egyezteti. Az egyeztetés és az egyet nem értés tényét, valamint azt, hogy a véleményező az észrevételt fenntartotta, továbbá, ha a megkérdezett a határidőben nem nyilvánított véleményt, az előterjesztésen a név megjelölésével fel kell tüntetni.

9. A Kormányhoz előterjesztést nyújthatnak be - a Kormány tagjain kívül - a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára, az országos hatáskörű szervek vezetői, a megyei (fővárosi) tanácselnökök, a kormánybiztosok, valamint a Kormány, vagy a miniszterelnök hozzájárulásával más szervek és személyek.

10. Az előterjesztéseket, legalább 10 nappal az ülés időpontja előtt, 65 példányban - további 1 példányt az előterjesztő eredeti aláírásával ellátva - meg kell küldeni a Miniszterelnöki Hivatalnak. Tíz napon belül is benyújthatók:

a) a nem tervezhető, sürgős döntést igénylő ügyekben készült előterjesztések;

b) a Kormány által létrehozott szervezetek jelentései;

c) a külön elemzést nem igénylő előterjesztések.

11. A Miniszterelnöki Hivatal megvizsgálja, hogy a benyújtott előterjesztés megfelel-e az e határozatban foglalt követelményeknek. Az e határozatnak meg nem felelő előterjesztésről tájékoztatja a miniszterelnököt és az előterjesztőt, továbbá javaslatot tesz az előterjesztéssel kapcsolatos tennivalókra.

12. Az előterjesztésre vonatkozó előírások értelemszerűen a jelentésre is irányadóak azzal, hogy a feladatok végrehajtásáról szóló jelentést nem kell egyeztetni.

13. A Kormány tagjai, az országos hatáskörű szervek vezetői, továbbá a Kormány képviseletére kapott megbízás alapján eljáró más személyek hivatalos külföldi tárgyalásaikról, a Kormány képviseletében külföldön történt eljárásukról és külföldiekkel belföldön folytatott hivatalos tárgyalásaikról 1 héten belül a Kormányhoz jelentést nyújtanak be.

14. A Központi Statisztikai Hivatal elnöke a Kormányhoz rendszeresen tájékoztatót nyújt be a statisztikai adatokból következtethető fontosabb társadalmi-gazdasági változásokról.

A Kormány ülése

15. Az ülés javasolt napirendjére - a 10. pontban foglalt kivétellel - csak azt az előterjesztést, jelentést lehet felvenni, amely legkésőbb az ülés előtt 8 nappal kiküldhető az ülés résztvevőinek. A később beérkező előterjesztések, jelentések a napirendre csak a miniszterelnök hozzájárulásával vehetők fel.

16. Az ülés napirendjének javaslatát a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára készíti el, és azt a miniszterelnök jóváhagyásával küldi ki az ülés résztvevőinek. A végleges napirendről a Kormány dönt. A miniszterelnök engedélyével a halaszthatatlanul sürgős ügyek dokumentumai az ülés megkezdése előtt a helyszínen is szétoszthatók.

17. A Kormány ülésén részt vesznek a Kormány tagjai, tanácskozási joggal az állandó meghívottak, az előterjesztők, az előterjesztés folytán közvetlenül érdekelt, valamint az eredménytelen egyeztetéssel érintett állami szervek vezetői, a végrehajtásban leginkább érdekelt megyei (fővárosi) tanácsok elnökei és a miniszterelnök által meghívott személyek.

18. A Kormány ülésére állandó meghívottak:[1]

a) a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára,

b) a Miniszterelnöki Hivatal gazdaságpolitikai feladatokkal megbízott politikai államtitkára,

c) a Miniszterelnöki Hivatal általános helyettes államtitkára,

d) a kormányszóvivő.

19. A Kormány ülését a miniszterelnök akadályoztatása esetén az általa kijelölt miniszter vezeti, aki gyakorolja mindazon hatásköröket, amelyeket e határozat a miniszterelnök hatáskörébe utal.

20. a) A Kormány tagjai a Kormány ülésén kötelesek részt venni. E kötelezettség alól a miniszterelnök adhat felmentést.

b) A Kormány ülésén akadályoztatása esetén a minisztert a miniszterelnök által meghatározott szabályok szerint a miniszterelnök vagy az általa kijelölt miniszter helyettesíti; ilyenkor a politikai államtitkár az ülésen tanácskozási joggal van jelen. Ha a politikai államtitkár is akadályoztatva van, az ülésen a miniszter megbízása alapján a közigazgatási államtitkár vesz részt.

c) Amennyiben az előterjesztést országos hatáskörű szerv vezetője vagy más jogosult nyújtotta be, akadályoztatása esetén az általa kijelölt helyettese vesz részt a napirendi pont tárgyalásán.

21. a) A Kormány határozatképes, ha tagjainak több mint fele jelen van.

b) A Kormány tagjait a testületi döntések meghozatalában egyenlő szavazati jog illeti meg. A döntéseket szavazattöbbséggel hozzák, szavazategyenlőség esetén a miniszterelnök dönt.

c) A Kormány döntését a miniszterelnök mondja ki.

22. A Kormány ülése a benyújtott előterjesztések, jelentések megtárgyalásából és szóbeli konzultációból áll.

23. Az írásban benyújtott előterjesztések tárgyalása az ügyrendnek megfelelően előkészített és jóváhagyott napirend szerint történik. A szóbeli konzultáció keretében a Kormány a szóban levő ügy végleges rendezését jelentő döntést nem hoz.

24. Rendkívüli vagy azonnali intézkedést igénylő esetben a Kormány úgy is hozhat döntést, hogy az adott ügyben a Kormány tagjai írásban vagy távbeszélő útján közlik állásfoglalásukat.

A Kormány döntései

25. A Kormány a feladatkörében rendeleteket bocsát ki, határozatokat hoz, irányelvet vagy elvi állásfoglalást fogad el.

26. a) A Kormány döntésének szövegét az ülés jegyzőkönyve alapján a Miniszterelnöki Hivatal az előterjesztővel együttműködve véglegesíti és a miniszterelnök (akadályoztatása esetén a Kormány ülését vezető miniszter) írja alá.

b) Ha a Kormány az előterjesztett javaslatot érdemben megváltoztatta, a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára a módosított szöveget - aláírás előtt - az előterjesztőnek és a módosításban érdekelteknek bemutatja.

27. A Kormánynak az Országgyűlés elé terjesztett javaslatait a miniszterelnök küldi meg az Országgyűlés elnökének.

28. A Kormány ülései között a miniszterelnök kormányhatározatot adhat ki feladatok kijelölése, nemzetközi tárgyalások lebonyolítása és megállapodások aláírása, jóváhagyása, látogatások szervezése, egyes kinevezések, valamint kitüntetések adományozása céljából. Az így hozott határozatokról szóló jelentést utólagos jóváhagyásra a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára nyújtja be a Kormányhoz.

A Kormány ülésének jegyzőkönyve

29. A Kormány üléséről jegyzőkönyv és összefoglaló készül, melyek összeállításáról a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára gondoskodik.

30. a) A jegyzőkönyv a Kormány ülésén elhangzottak szó szerint történő rögzítésére szolgáló hiteles irat.

b) A jegyzőkönyvet a miniszterelnök és a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára írja alá.

31. a) A Kormány üléséről szóló összefoglaló tartalmazza a jelen levők névsorát, az előterjesztések címét, a hozzászólók nevét, szavazás esetén ennek tényét és számszerű arányát, valamint a döntést.

b) Az összefoglalót a miniszterelnök és a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára írja alá.

32. a) Az aláírt jegyzőkönyv mellékleteként meg kell őrizni az eredeti aláírással ellátott következő iratok 1-1 példányát:

- az előterjesztéseket,

- az ülésről készített összefoglalót,

- a rendeleteket és határozatokat,

- az Országgyűlés elé terjesztett javaslatokat és az erre vonatkozó átiratokat,

- az irányelveket, elvi állásfoglalásokat,

- az emlékeztetőket,

- a 24. pont szerinti eljárás során keletkezett iratokat,

- a Kormány két ülése között kiadott határozatokat,

- a Kormány tagjainak megküldött jelentéseket,

- azokat az iratokat, amelyek a megtárgyalt előterjesztésekre vonatkoznak, ha a jegyzőkönyv mellett történő megőrzésüket a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára elrendeli.

b) A jegyzőkönyvet és mellékleteit a Miniszterelnöki Hivatal őrzi; ezek az iratok nem selejtezhetők, kezelésükre a levéltári anyag védelméről és a levéltárakról, valamint az államtitokról és a szolgálati titokról szóló rendelkezéseket kell alkalmazni.

33. A jegyzőkönyv a Kormány tagjai és az állandó meghívottak személyes használatára a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkáránál rendelkezésre áll; az ülés más résztvevői a saját felszólalásukat tartalmazó részt megtekinthetik. A Kormány tagjainak (állandó meghívottainak) megbízottja a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának engedélyével a jegyzőkönyvbe betekinthet. Ha a folyamatban levő munkához szükséges, a jegyzőkönyvből érdekeltnek kivonat adható.

Amennyiben a Kormány tagja vagy az ülés más résztvevője szerint a jegyzőkönyv nem az elhangzottakat tartalmazza, a miniszterelnöktől a jegyzőkönyv helyesbítését kérheti.

34. a) Azokat a határozatokat, irányelveket, amelyeknek a Magyar Közlönyben való közzétételét nem rendelték el, a Miniszterelnöki Hivatal sokszorosított formában a Kormány tagjainak és az érdekelteknek közvetlenül küldi meg, illetőleg a Határozatok Tárában teszi közzé.

b) A Kormány rendeleteit, határozatait, elvi állásfoglalásait és irányelveit az üléstől számított 8 napon belül kell kihirdetni (közzétenni), illetőleg az érdekeltek részére megküldeni, kivéve, ha a miniszterelnök más határidőt állapít meg.

35. a) A Kormány olyan döntéséről, amelyet határozatba foglalni nem szükséges, a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára emlékeztetőt ad ki és azt az érdekelteknek megküldi.

b) Az intézkedést nem igénylő döntést csak a jegyzőkönyvben vagy az összefoglalóban kell rögzíteni.

36. A Kormány döntéseit a Miniszterelnöki Hivatal tartja nyilván.

37. A kormányszóvivő az ülésről hivatalos sajtóközleményt jelentet meg, és tájékoztatja a sajtó képviselőit.

A feladatok végrehajtásának ellenőrzése

38. a) A Miniszterelnöki Hivatal havonta jelentést készít a miniszterelnök számára a Kormány határozataiban előírt határidős feladatok végrehajtásáról.

b) A miniszterelnök felhívhatja a minisztert és az országos hatáskörű szerv vezetőjét a Kormány által elrendelt feladat végrehajtásáról való beszámolásra.

A Kormány felügyeleti tevékenysége

39. A Kormány, illetőleg a miniszterelnök meghatározott országos hatáskörű szervek, illetve központi intézmények felett felügyeletet gyakorol.

40. A Kormány egyes társadalmi és érdekképviseleti szervek felett - a külön jogszabályoknak megfelelően - törvényességi felügyeletet gyakorol.

A Kormány egyes feladatainak ellátása

41. A Kormány meghatározott feladatok ellátására kabinetet, kormánybizottságot, kollégiumot, tanácsadó testületet hoz létre, kormánybiztost nevez ki.

42. A kabinet a Kormány döntéselőkészítő, konzultatív szerve, amely előzetesen állást foglal a feladatkörébe tartozó, s kormányzati döntést igénylő minden olyan kérdésben, amely lényegesen érinti a Kormány politikai, gazdasági céljainak megvalósítását. A kabinet működési rendjét maga határozza meg; tevékenységéről a Kormánynak rendszeresen beszámol.

43. A kormánybizottság a Kormány döntéselőkészítő, koordinatív, ellenőrző és meghatározott ügyekben döntéshozó szerve. Szervezetére és működésére, valamint a döntéshozatal rendjére a létesítésére vonatkozó határozat és a bizottság ügyrendjének rendelkezései irányadók. A kormánybizottság elnöke tevékenységéről és a bizottság döntéseiről a Kormánynak beszámol, a felmerült ügyekben döntési javaslatot tesz.

44. A kormánybiztos feladatkörében a Kormány nevében jár el, tevékenységéről és intézkedéseiről időszakonként a Kormánynak beszámol.

45. A Kormány munkáját döntéselőkészítő céllal segítő kollégiumok és tanácsadó testületek munkájáról a Kormány számára esetenként jelentés készül.

A Kormány kapcsolata az Országgyűléssel

46. A törvényjavaslatokról, országgyűlési határozatokról szóló előterjesztések előkészítését - kivéve a sürgős javaslatokat - úgy kell ütemezni, hogy azok a jogalkotásról szóló törvényben, illetőleg az Országgyűlés Házszabályában meghatározott időpontban benyújthatók legyenek.

47. a) A kormányprogramról és végrehajtásáról, a törvények végrehajtásáról, a Kormány tevékenységéről szóló, illetőleg a Kormány nevében előterjesztendő beszámolók téziseit a Kormány ülésének napirendjére kell tűzni.

b) A Kormány tagjainak és az országos hatáskörű szervek vezetőinek tevékenységéről szóló beszámoló esetén az előterjesztő a Kormány érintett tagjaitól (országos hatáskörű szervek vezetőitől) köteles véleményt kérni.

48. a) Minden év januárjában javaslatot kell tenni azokra az előterjesztésekre (kormányrendeletek és -határozatok, koncepciók tervezetei), amelyeknek előzetes országgyűlési bizottsági megtárgyalását a Kormány kezdeményezi. A javaslatot a Kormány I. félévi munkatervének mellékleteként - az érdekeltekkel folytatott egyeztetés alapján - a Miniszterelnöki Hivatal készíti el és terjeszti a Kormány elé.

b) Az előterjesztés csak az érdekeltekkel történt államigazgatási egyeztetést követően nyújtható be az országgyűlési bizottsághoz. E kötelezettség alól a miniszterelnök - különleges körülmények esetén - felmentést adhat.

49. Azokról a bizottsági javaslatokról és észrevételekről, amelyeket az előterjesztő figyelmen kívül hagyott, a Kormányt az előterjesztés tárgyalása során tájékoztatni kell.

50. Ha a bizottság a Kormányhoz intéz javaslatot, erről a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára előterjesztést készít.

Záró rendelkezés

51. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg az 1062/1988. (VII. 22.) MT határozat és az 1028/1989. (II. 26.) MT határozat hatályát veszti.

Melléklet az 1006/1990. (VII. 17.) Korm. határozathoz

Az országos hatáskörű szervek felügyelete

1. A Kormány az alábbi országos hatáskörű szervek felett gyakorol felügyeletet:

- Központi Statisztikai Hivatal

- Magyar Nemzeti Bank

- Magyar Tudományos Akadémia Központi Hivatala

- Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság

2. Az országos hatáskörű szerv vezetője, a feladatait és hatásköreit a jogszabályoknak és a Kormány döntéseinek a keretei között önállóan gyakorolja, és felelős a jogszabályok végrehajtásáért, valamint a feladatkörébe tartozó államigazgatási ág vezetéséért, és az alárendelt szervek irányításáért.

3. A Kormány meghatározza az országos hatáskörű szervek feladatait, gondoskodik azok végrehajtásának ellenőrzéséről, és az erre vonatkozó előírásoknak megfelelően gyakorolja a vezetőikkel kapcsolatos kinevezési és egyéb munkáltatói jogokat.

4. A Kormány az országos hatáskörű szervek felügyeletét a miniszterelnök, tagjai, illetve más, általa megbízott személy (a továbbiakban: a Kormány tagja) útján is elláthatja.

A felügyeletet a Kormány tagja - az országos hatáskörű szerv vezetője önállóságának és felelősségének érintetlenül hagyásával - személyesen gyakorolja, tartós akadályoztatása esetén a felügyelet ellátásáról a Kormány intézkedik. A felügyeleti jog alapján a Kormány tagja által vezetett minisztérium (szerv) nem gyakorol irányítást az országos hatáskörű szerv felett.

5. A Kormány tagja a felügyelet gyakorlásának keretében:

a) ellenőrzi az országos hatáskörű szerv rendeltetésszerű feladatainak ellátását, a működésről az országos hatáskörű szerv vezetőjét beszámoltatja;

b) az országos hatáskörű szervnél tapasztalható hiányosságok miatt felelősségrevonást kezdeményezhet, a hibák kiküszöbölésére irányt szabhat és határidőt állapíthat meg;

c) az erre vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint munkáltatói jogokat gyakorol az országos hatáskörű szerv vezetője felett.

6. A Kormány tagja a felügyelet gyakorlása mellett köteles az országos hatáskörű szerv vezetőjének munkájához folyamatos segítséget nyújtani, különösen a szerv működésével összefüggő kormányzati döntésekről tájékoztatást adni.

7. Az országos hatáskörű szervek pénzgazdálkodására az 1979. évi II. törvény és a végrehajtási rendeletei az irányadók. Ha az országos hatáskörű szerv költségvetése a Kormány tagja által vezetett szerv költségvetési fejezetének részét képezi, az országos hatáskörű szerv vezetője és a Kormány tagja - az állami költségvetés tervezetére vonatkozó rendelkezések figyelembevételével - közvetlen megbeszélések útján tisztázzák az országos hatáskörű szerv költségvetési szükségleteit. Az országos hatáskörű szerv megállapított költségvetését a Kormány tagja az országos hatáskörű szerv vezetője véleményének kikérése nélkül nem módosíthatja.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1038/1990. (X. 12.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1990.10.12.

Tartalomjegyzék