Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2007.1601 Az igazságügyi szakértői névjegyzékben szereplő szakértő kirendelése esetén a bíróságnak nem feladata annak vizsgálata, hogy fennállnak-e a szakértő névjegyzékbe vételének feltételei [Pp. 177. §].

A felperes 2001. május 14-én megvásárolta az alperesektől a perbeli ingatlant 10 500 000 forint vételárér. Az ingatlanon egy 40%-os készültségi fokú lakóház állt. Ugyanezen a napon a felek kötöttek egy másik szerződést is, amelyben az alperesek 12 000 000 forintért 2001. június 30-áig vállalták az épület 95%-os készültségi fokúvá tételét. A felperes a birtokbavételt követően téglakerítés alapozási munkáinak elvégzéséhez kezdett. 2001. augusztus 29-én észlelte, hogy az épület lábazati koszorúját nem a ház alapjára helyezték el, a főfal "lelógott" a ház alapjáról. A felperes által kezdeményezett előzetes bizonyítási eljárás során az Igazságügyi Műszaki Szakértői Intézet K. Gy. szakértő által készített szakértői véleményében megállapította, hogy a lakóépület alapozása nem felel meg az állékonysági követelményeknek. A felperes a tervező javaslatára az épület utcával párhuzamosan futó falánál ún. melléalapozást végzett.

A felperes a későbbiek során észlelte, hogy a terasz, illetve a terasz lépcsője megsüllyedt, ennek következtében a burkolat megrepedezett és a terasz lejtése nem megfelelő, ezért a teraszt elbonttatta, és újat építtetett helyette. A felperes az építési engedélyes tervtől eltérően Heratekta anyagból épített kisszobai válaszfalat elbonttatta, mivel az a téglafalhoz illesztésnél megrepedezett, és ezt a felszakaszt téglából újraépíttette. Mivel az épület egyik kéményén salétromosodást tapasztalt, a felperes a kéményt kijavíttatta, azt Schiedel köpenytéglával burkoltatta. A felperes az ingatlan nappali szobájának nyugati oldalán a homlokzati fal mentén keletkezett repedést plasztikus tömítőanyaggal kifugáztatta. A felperes eredménytelenül kívánta szavatossági jogait érvényesíteni az alperesekkel szemben.

A felperes módosított keresetében összesen 3 590 557 forint és járulékai egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket. 966 557 forintot az általa elvégzett javítások költségeként, 1 624 000 forintot az alapozás további helyreállításának díjaként, míg 1 000 000 forintot értékcsökkenés címén kártérítésként követelt az alperesek hibás teljesítésére hivatkozva. Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

A bíróság jogerős ítéletében 3 530 017 forint és járulékai megfizetésére kötelezte egyetemlegesen az alpereseket a felperes részére, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A bíróság S. Gy. igazságügyi szakértői véleménye alapján az alperesek hibás teljesítését állapította meg. A bíróság a Heratekta válaszfal kicserélésével összefüggésben 45 000 forintot, kémény javításával kapcsolatban 65 557 forintot, a nappali padlóburkolatának tömítéssel történt javítására 20 000 forintot, terasz újjáépítésére 599 188 forintot, az alap melléalapozással történt megerősítésére 176 135 forintot, alapozási hiba kijavítási költsége címén 1 624 141 forintot, míg értékcsökkenés címén 1 000 000 forintot ítélt meg a felperes javára. A bíróság az alpereseknek a szakértő jogosultságával kapcsolatos kifogását alaptalannak találta, és a szakértő aggálytalan szakértői véleményét az ítélethozatala alapjául elfogadta.

A jogerős ítélet ellen az alperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, a kereset elutasítását kérték. Arra hivatkoztak, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 177. § (1) bekezdését, a Pp. 182. § (3) bekezdését, a Pp. 183. § (2) bekezdését, a Pp. 163. § (1) bekezdését, továbbá a Pp. 206. § (1) bekezdését. Érvelésük értelmében S. Gy. a szakértői kirendelésben megjelölt szakkérdések megválaszolásához szükséges jogosultsággal nem rendelkezett sem a kirendelése, sem a szakvélemény elkészítése, sem pedig a bíróság előtti nyilatkozatának megtétele időpontjában, ezért szerintük szakvéleménye aggályos, az ítélkezés alapjául elfogadhatatlan, így a bíróság lényeges eljárási szabálysértést követett el azáltal, hogy az aggályos szakvéleményre alapította ítéletét, amely ezért megalapozatlan. Arra is hivatkoztak, hogy a bíróság tévesen állapította meg az épület alapozásával kapcsolatban a hibás teljesítésüket, mivel az alapozás statikai szempontból megfelelő, így annak javítása indokolatlan. Sérelmezték a terasz, a kémény, a Heratekta válaszfal, és az aljzatbeton süllyedésével összefüggésben a hibás teljesítés megállapítását, és kifogásolták az értékcsökkenés megfizetésére történt kötelezésüket. Álláspontjuk szerint az ingatlan nem értékcsökkent, mivel az épület állékonysága megfelelő.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

Alaptalanul sérelmezték az alperesek S. Gy. szakértőként történt kirendelését.

A szakértő kirendelésekor hatályos Pp. 177. § (2) bekezdése szerint szakértőt az igazságügyi szakértők vagy a külön jogszabályban feljogosított intézmények közül kell kirendelni, más szakértőt csak fontos okból lehet alkalmazni.

A szakértő kirendelésekor még az igazságügyi szakértőkről szóló 53/1993. (IV. 2.) Korm. rendelet volt hatályban, amelynek 1. § (2) bekezdése szerint az igazságügyi szakértő a tevékenységét az igazságügyi szakértői névjegyzékbe (továbbiakban: névjegyzék) való felvételkor meghatározott szakterületen fejti ki. A névjegyzéket az Igazságügyi Minisztérium vezeti.

Az elsőfokú eljárás során P. 21.901/2004/28. sorszám alatt csatolt igazságügyi szakértő adatlap szerint S. Gy. szakértő szakterülete: építészeti tervezés-kivitelezés, és a bejegyzés dátuma 1981. október 30.

A per tárgya egy földszintes családi ház adásvételével, illetve kivitelezésével kapcsolatos szavatossági, továbbá kártérítési igény elbírálása volt. A perbeli épület nem készült speciális szerkezettel, különleges eljárással, és a per során nem is merültek fel arra utaló adatok, hogy a jogvita elbírálásához olyan különleges, speciális ismeretekkel rendelkező szakértő kirendelésére lenne szükség, amelyekkel S. Gy. nem rendelkezett.

A szakértő 35. sorszámú beadványában a jogosultságát illetően nyilatkozott is. A bíróság az igazságügyi szakértői névjegyzékből olyan szakértőt rendelt ki, aki az igazságügyi szakértők adatalapja alapján a szakterülete szerint jogosult volt a perben jelentős tények, egyéb körülmények megállapításához, megítéléséhez szükséges szakértői vélemény elkészítésére, ezért a bíróság jogszabálysértés nélkül rendelte ki S. Gy.-t szakértőként.

Az igazságügyi szakértői névjegyzékben szereplő szakértő kirendelése esetén a bíróságnak nem feladata annak felülvizsgálata, hogy fennáll-e a szakértő névjegyékbe vételének feltétele. A 2006. január 1-jétől hatályos, az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény 32. § (1) bekezdése értelmében ennek a felülvizsgálatnak az elvégzése 2008. január 1-jéig az igazságügyi miniszter feladata.

Alaptalanul hivatkoztak az alperesek arra is, hogy S. Gy. szakértői véleménye aggályos.

Az igazságügyi szakértőkről szóló 2/1988. (V. 19.) IM rendelet 28. § (1) bekezdése értelmében a szakértő a vizsgálatot a jogszabályok szerint a tudomány állásának és a korszerű szakmai ismereteinek megfelelő eszközök, eljárások és módszerek felhasználásával köteles elvégezni. Az általános gyakorlatnak megfelelően a szakértő maga határozza meg, hogy a vizsgálatokat milyen módszerekkel végzi, és a szakvéleménye kialakítása során milyen adatokat használ fel. A bíróság a szakértő rendelkezésére bocsátotta a per iratait, így a szakértő megismerhette a már korábban beszerzett bizonyítékokat. Az általános gyakorlatnak megfelelően nem szükséges ismételten elvégezni a vizsgálatokat, amennyiben a rendelkezésre álló adatok alapján a szakértő aggálytalan szakértői véleményt tud készíteni. A szakértő szabadon használta fel a szakvéleménye elkészítéséhez a már beszerzett bizonyítékokat.

A bírói gyakorlat értelmében (BH 1992/270.) a bíróság a fél által beszerzett szakvéleményt csak a fél álláspontjaként veheti figyelembe: a perben szakértőként általában csak a bíróság által kirendelt szakértő járhat el.

A bíróság az alperesek által beszerzett szakértői véleményeket értékelte, dr K. L.-t S. Gy. kirendelt szakértővel együtt a bíróság tanúként meg is hallgatta. Miután azonban a fél által beszerzett szakvélemény csak a fél álláspontjaként vehető figyelembe, a bíróság jogszabálysértés nélkül mellőzte a Pp. 183. § alapján szakértői testület megkeresését.

Az alperes felkérésére szakértői véleményt készítő dr. K. L. a 16. P. 21.901/2004/47. számú jegyzőkönyvben rögzített tanúvallomásában nem vitatta "hogy a tervtől eltérő a ténylegesen megvalósult alapozás, és ez kivitelezési hiba", és azt sem, hogy "ez az épület állékonyságát befolyásolja". Az I. r. alperes a 2. P. 21.901/2004/11. sorszámú jegyzőkönyvben elismerte, hogy "az alap nem jó helyen van" és kijelentette, hogy "egy reális összeget hajlandó is lettem volna kifizetni".

S. Gy. szakértő a szakértői véleményét az alperesek által beszerzett szakértői vélemények ismeretében, dr. K. L. tanúkénti meghallgatását követően is fenntartotta. A szakértő válaszolt a felek és a bíróság által feltett kérdésekre, álláspontját a szükséges mértékben megindokolta. A bíróság jogszabálysértés nélkül találta a szakvéleményt aggálytalannak és fogadta el ítélethozatala alapjául.

Tévesen hivatkoztak az alperesek a Pp. 163. § (1) bekezdésének és a Pp. 206. § (1) bekezdésének a megsértésére is.

A bírói gyakorlat értelmében a bizonyítás eredményének mérlegelésére vonatkozó jogszabály megsértéséről csak akkor lehet szó, ha a bíróság által megállapított tényállás az iratok tartalmával ellentétes (iratellenes), illetőleg a bíróság a bizonyítékok egybevetése és összességükben való értékelése során okszerűtlen, logikai ellentmondást tartalmazó következtetésre jutott.

A bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményének mérlegelése alapján az említett hibáktól mentesen, jogszabálysértés nélkül állapította meg a tényállást, és jutott arra a következtetésre, hogy az alperesek hibásan teljesítettek.

Alaptalanul sérelmezték az alperesek az értékcsökkenés megállapítását is.

Az alperesek által hivatkozott bírósági gyakorlatnak megfelelően a dolog kijavított volta önmagában valóban nem ad alapot az értékcsökkenés megállapítására, azonban a jogosult bizonyíthatja, hogy a javítás ellenére értékcsökkenés jelentkezett.

A perben beszerzett aggálytalan szakértői vélemény alapján a bíróság ebben a körben is jogszabálysértés nélkül állapította meg a tényállást, és jutott arra a következtetésre, hogy a felperes az értékcsökkenéssel kapcsolatos igényének jogalapját és összegszerűségét is bizonyította.

A bíróság a szakértői véleményre figyelemmel jogszabálysértés nélkül határozta meg a felperes által elvégzett javítások költségét, illetve az alapozás további helyreállításának díját is. A felülvizsgálati eljárásban a bizonyítékok eltérő értékelésének (az ún. felülmérlegelésnek) pedig nincs helye (BH 1999/44.).

A kifejtettek értelmében a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VII. 20.746/2007.)