Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1429 A választottbírósági ítélet érvénytelenítése közrendbe ütközés jogcímén csak a jogrend alapelveinek nyilvánvaló és súlyos megsértése esetén alkalmazható. Olyan eljárási szabálysértések mint a szakvélemény ellentmondásainak tisztázatlansága, vagy az ítélet indokolásának hiányosságai nem alapozzák meg a pártatlan és igazságos eljáráshoz fűződő alkotmányos alapelv sérelmét [1994. évi LXXI. tv. (továbbiakban: Vbt.) 54-55. §].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az I. r. felperes és az alperes 2001. június 11-én vállalkozási szerződést kötöttek, melyben az alperes vállalta a b.-i 155.447/17. hrsz.-ú ingatlanon felépítendő lakóépület generál-kivitelezését. A II. r. felperes a szerződéskötéskor cégnyilvántartásba még be nem jegyzett I. r. felperesnek a szerződéskötésnél eljáró ügyvezetője volt. A felek viszonya 2002 elejétől fokozatosan megromlott és 2002. július 30-án írásbeli megállapodást kötöttek a szerződéses jogviszonyuk lezárására. A megállapodás ellenére a szerződés megszüntetése során szükséges teljesítések körében ismét vita alakult ki közöttük. Ennek eldöntése érdekében a jelen per alperese 2002. szeptember 25-én keresetet terjesztett elő a szerződésükben kikötött Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Mellett Szervezett Választottbírósághoz (továbbiakban: Választottbíróság).

A felperesek a választottbírósági eljárásban perbe bocsátkoztak és viszontkeresetet is előterjesztettek.

A Választottbíróság 2003. április 7-én szakértői bizonyítást rendelt el műszaki szakkérdések megítéléséhez. Az igazságügyi szakértő 2003. október 2-ai szakvéleményét a felek vitatták, hiányosnak, pontosításra szorulónak ítélték meg. A szakértő a 2003. november 5-ei választottbírósági tárgyaláson megjelent és véleményét a felek észrevételei ismeretében is fenntartotta. A tárgyalási jegyzőkönyv szerint a peres felek is fenntartották észrevételeiket, azonban ezekre vonatkozóan a Választottbíróság a szakértőt nem nyilatkoztatta meg.

A Választottbíróság a 2003. december 2-án meghozott ítéletében kötelezte jelen per I. r. felperesét, hogy 30 napon belül fizessen meg a jelen per alperesének 138 113 427 Ft tőkét és az azután járó kamatot, valamint 8 890 000 Ft eljárási, szakértői és perköltséget. A jelen per II. r. felperesével szembeni keresetet teljes egészében elutasította, valamint a marasztaláson felüli részben mind a keresetet, mind a viszontkeresetet elutasította.

Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a jelen per alperese végleges keresetében összesen 203 113 427 Ft tőke megfizetésére kérte kötelezni a jelen per felpereseit a felek szerződésének megszűnésekor esedékes elszámolás alapján, vállalkozói díj jogcímén, míg a felperesek az elszámolással összefüggésben viszontkeresetüket kijavítási költség, árleszállítás, késedelmi kötbér és az építéshez biztosított anyagok ellenértékével való elszámolás jogcímén terjesztették elő. A Választottbíróság a perben beszerzett szakértői véleményt megalapozottnak ítélte és azt elfogadva megállapította, hogy az alperest további 203 113 427 Ft vállalkozói díj illetné meg, azonban ezt csökkentette a bírói mérlegeléssel 45 millió forintban meghatározott árengedménnyel és 20 millió Ft kötbérrel. Az I. r. felperes marasztalása és a viszontkereset elutasítása körében az ítélet további indokolást nem tartalmaz. Az I. r. felperes 2003. december 31-én a Választottbíróság ítéletének kiegészítése és kijavítása iránt kérelmet terjesztett elő. Ezt a kérelmet a Választottbíróság végzésével elutasította arra való hivatkozással, hogy a rendelkező részben vagy marasztalással, vagy a kérelem elutasításával valamennyi keresetet és viszontkeresetet elbírálta. A végzés indokolásában kifejtette, hogy a Választottbíróság egyetlen viszontkereseti kérelemről nem döntött: a dokumentáció kiadása iránt az I. r. felperes részéről előterjesztett kérelemről. Erre a kérelemre vonatkozóan azonban az I. r. felperes nem jelölte meg a pertárgyértéket és nem rótta le a választottbírósági költségelőleget, ezért ezt az igényt a bíróság nem tekinthette előterjesztettnek.

A felperesek keresetükben a Választottbíróság ítéletének érvénytelenítését kérték a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 55. § (2) bekezdésének b) pontja alapján arra hivatkozva, hogy az ítélet a magyar közrendbe ütközik.

Keresetüket az alábbiakkal indokolták:

- A Választottbíróság eljárása sérti az Alkotmány 57. § (1) bekezdését, mely szerint a jogvitát pártatlan és igazságos eljárásban kell elbírálni. A Választottbíróság az ügy eldöntése szempontjából számos jelentős tényt és körülményt nem vett figyelembe, s az ítéletben ennek indokát sem adta. A beszerzett szakvélemény tárgyilagosságáról és szakszerűségéről nem foglalt állást.

- A perben beszerzett szakértői vélemény egyoldalú és aggályos, ennek ellenére annak elfogadását a Választott­bíróság nem indokolta meg, ezzel sérült az igazságosság alkotmányos követelménye.

- A szakértői vélemény számítási hibát is tartalmaz, mert a minőségi levonás után az áfa összeget elmulasztotta levonni.

- A Választottbíróság az árengedmény és a késedelmi kötbér összegét bírói mérlegeléssel állapította meg, s ezzel a jogvita szakszerű elbírálásához való jog sérült.

- A szakvélemény ellentmondásainak tisztázására a felek arra tett észrevételei ellenére a tárgyaláson nem kerülhetett sor. Ezzel a szakvélemény elvárható szakszerűségéhez fűződő társadalmi érdek a helytállóságába vetett bizalom sérült meg.

- A Választottbíróság ítélete nem tartalmaz tényállást, sem a kereset és a viszontkereset elbírálásának (marasztalás, illetve elutasítás) indokait.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a felperesek által felhozott indokok alapján az ítélet közrendbe ütközése nem állapítható meg. A felperesek által előadottak a választottbíróság érdemi döntésének felülvizsgálatára irányulnak.

Az elsőfokú bíróság a Választottbíróság ítéletét érvénytelenítette és kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg egyetemlegesen a felpereseknek 4 000 000 Ft perköltséget. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a felperesek a közrendbe ütközés okán több olyan körülményre hivatkoztak, amely a választottbírósági ítélet érdemi felülbírálatát jelentené. Ezért ezeket a kifogásokat az elsőfokú bíróság érdemben nem vizsgálta. Ezek a körülmények: a mérlegelésen alapuló ítéleti döntés, a szakvélemény szakszerűségének és objektivitásának kérdése, az ítélet teljes körű és részletes indokolásának hiánya.

Három körülmény tekintetében azonban a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy azok külön-külön talán nem, de összességükben már sértik a magyar közrendet, a bíróság függetlenségének és pártatlanságának elvét, a felek jogszerű és szakszerű jogi döntéshez fűződő érdekét. Ilyen körülményként értékelte azt, hogy bár a felperesek a szakértő pártatlanságával kapcsolatban általános jellegű kifogásokat terjesztettek elő és a per eldöntése szempontjából jelentős szakmai kérdésekben részletesen indokolt észrevételt tettek, a Választottbíróság a 2003. november 5. napján tartott tárgyaláson nem kísérelte meg a szakértői vélemény ellentmondásainak tisztázását, nem hívta fel a jelen lévő szakértőt arra, hogy legalább a szakkérdésekben tett észrevételekre fejtse ki szakmai álláspontját. Ilyen előzmények után a Választottbíróság az ítéletében sem indokolta meg, hogy a szakértői véleményt miért tartja megalapozottnak, és milyen indokok alapján mellőzte a felperesek által előterjesztett szakmai érveket.

Ezen túlmenően, bár a szakértői vélemény nem tér ki a felperesek viszontkeresetének a rendelkezésre bocsátott építőanyagok ellenértéke elszámolásával kapcsolatos tételére, a Választottbíróság a döntése indokolásában ezt a viszontkereseti kérelmet meg sem említette. A rendelkező rész tartalma szerint a kérelmet elutasította, de annak indokát nem adta. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint ezek a körülmények együttesen sértik a jogbiztonság és az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében megfogalmazott elvet, s ez a sérelem eléri azt a mértéket, amely a Magyar Köztársaság közrendje sérelmét is megvalósítja.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet megváltoztatásával a felperesek keresetének elutasítását és perköltségben marasztalását kérte. Jogszabálysértésként az Alkotmány 44. és 57. §-a, Vbt. 55. §-a, a Ptk. 389. §-a és Pp. 221. §-ának megsértésére hivatkozott. További jogszabálysértésként jelölte meg a Választottbíróság Eljárási Szabályzata 35. § (4) és (5) bekezdésének 17. §, 39. § és 40. §-ának megsértését. A közrend fogalmával kapcsolatban részletesen hivatkozott nemzetközi jogesetekre annak a jogi álláspontjának alátámasztására, mely szerint a közrend sérelmét a kifejezetten imperatívként, "közrendként" megjelölt jogszabá­lyok megsértése vonhatja maga után. Ilyen imperatív jogszabály sérelmet sem a felperes nem jelölt meg a keresetében, sem az elsőfokú bíróság nem tudta azt megállapítani az ítéletében.

Az alperes hivatkozott továbbá a közrend fogalmával kapcsolatban kialakult magyar ítélkezési gyakorlatra, felsorolva az e körben közzétett eseti döntéseket (BH 1997/10/489., BH 2003/127). Álláspontja szerint e döntésekből az a következtetés vonható le, hogy a közrendbe ütközés legfeljebb akkor állapítható meg, ha a Választottbíróság eljárása a választott­bírósági törvénybe, vagy az Eljárási Szabályzatba ütközik, azonban sem a keresetlevél nem hivatkozott ilyen jogszabálysértésre, sem a támadott ítélet nem állapította meg azt. Kifejtette, hogy a jogerős ítélet alaptalanul állapította meg a Válasz­tottbíróság függetlensége és pártatlansága elvének sérelmét. A szakvéleménnyel kapcsolatos kifogások az ügy érdemi elbírálásának körébe tartoznak, csakúgy, mint az indokolással kapcsolatos észrevételek.

A Választottbíróság a viszontkeresetet elutasította, tehát alaptalannak találta, és az alperesek nem jelöltek meg olyan körülményt, amely alapján a Választottbíróság ítélete jogszabálysértő volna. Hangsúlyozta, hogy a választottbírósági eljárásban a mérlegelésnek jelentős szerepe van. A Választottbíróság ítéletének érvénytelenítésére irányuló keresetet nem lehet azonosítani a fellebbezéssel. Álláspontja szerint a Választottbíróság hatáskörébe tartozó ügy egyes elemeivel kapcsolatos sérelmek nem adnak alapot a közrend sérelmének megállapítására. A Vbt. tételesen felsorolja, hogy mely eljárási szabálysértések miatt lehet érvényteleníteni a választottbírósági ítéletet, azonban a felperes nem ilyen okra hivatkozva kérte az érvénytelenítést.

A jogerős ítélet önkényes elméletet állított fel az érvénytelenítésre alapot nem adó okok érvénytelenítési okká halmozódása címén. Figyelmen kívül hagyta, hogy az állami bíróság nem másodfoka a Választottbíróságnak, hanem az érvénytelenítés csak szélsőséges esetekben, a jogrend alapelveinek nyilvánvaló és súlyos megsértése esetén alkalmazható.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban fenntartását és az alperes perköltségben marasztalását kérték. Álláspontjuk szerint az alperes által hivatkozott nemzetközi jogi esetek az ügyben nem jelentősek, mert a Vbt. 55. § (2) bekezdése kizárólag a magyar közrendre utal, és a közrend fogalma országonként eltérő viszonyokat jelöl. A közrend kizárólag a hatályos magyar jog körében értelmezhető, az adott magyar társadalmi értékítélet, politikai-gazdasági rend és kialakult erkölcsi eszmerendszer alapján.

A Pp. 270. §-a (1) és (2) bekezdése értelmében a jogerős ítélet ellen felülvizsgálati kérelem akkor terjeszthető elő, ha a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő. Ehhez képest az elsőfokú bíróság jogerős ítéletének az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértő volta akkor állapítható meg, ha a Vbt. 55. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt érvénytelenítési ok, azaz a közrendbe ütközés ismérveinek hiányában érvénytelenítette a válasz­tott­bírósági ítéletet.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a Vbt. 55. § (2) bekezdés b) pontjának megsértésén kívül más jogszabályok (az Alkotmány 44. és 57. §-a, a Ptk. 389. §-a, a Pp. 221. §-a) továbbá a Választottbíróság eljárási szabályzata (Vbesz.) rendelkezéseinek [35. § (4), (5) bekezdés, 17. §, 19. §, 40. §] megsértésére is hivatkozott. Ez utóbbiakat azonban csak megjelölte, de nem indokolta meg, hogy miben áll a jogszabálysértés és az az ügy érdemi elbírálására mennyiben hat ki.

Mindezekre tekintettel a felülvizsgálati bíróság az alperes által megjelöltek közül csak az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértés megvalósulását, azaz azt vizsgálta, hogy a jogerős elsőfokú ítélet tévesen jutott-e arra a jogi következtetésre, hogy a választottbírósági ítéletet a Vbt. 55. § (2) bekezdés b) pontja alapján, közrendbe ütközés okából érvényteleníteni kell.

A felülvizsgálati bíróság mindenekelőtt rámutat arra, hogy a Vbt. 55. §-ának (1) és (2) bekezdései pontokba szedve felsorolják, hogy mely okokból kérhető a választottbírósági ítélet érvénytelenítése. Ezek közül a Vbt. 55. § (1) bekezdés a)-e) pontjai határozzák meg azokat a súlyos eljárási szabálysértéseket, amelyek esetében az érvénytelenítési kereset benyújtható.

A felperesek keresetükben bár hivatkoztak arra, hogy a Választottbíróság eljárása sértette a Vbt. és a Vbesz. egyes rendelkezéseit [Vbt. 41. § (2) bekezdés, 36. § (1), (2) bekezdés, Vbesz. 35. § (4), (7) és (8) bekezdései, 40. § (1) bekezdés e) és g) pontja], keresetüket azonban nem a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontjában nevesített súlyos eljárási szabálysértésre, mint érvénytelenítési okra alapították. A bíróság a Pp. 215. §-a alapján a kereseti kérelemhez való kötöttség miatt csak azt vizsgálhatta, hogy a keresetben megjelölt érvénytelenítési ok - a közrendbe ütközés - megvalósulása megállapítható-e a felperesek által hivatkozott okokból.

A jogerős ítélet helytállóan hivatkozott a tételes jogi szabályozás hiányában a jogirodalom és a bírói gyakorlat által kimunkált közrend fogalom ismérveire, az e körben közzétett eseti döntésekre, de tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a perbeli választottbírósági ítélet esetében ezek az ismérvek megvalósultak.

A jogerős elsőfokú ítéletben figyelembe vett három körülmény, nevezetesen, hogy a Választottbíróság

- a felek észrevételeinek ismeretében a tárgyaláson nem hívta fel a szakértőt arra, hogy az észrevételekre fejtse ki szakmai álláspontját, hanem megelégedett a szakértőnek azzal a kijelentésével, hogy az észrevételekben foglaltak ellenére is fenntartja írásbeli véleményét;

- az ítéletben nem indokolta meg, hogy a szakvéleményt miért tartja megalapozottnak és milyen indokok alapján vetette el a felperesek által előterjesztett szakmai érveket;

- a viszontkereset elutasítását sem indokolta meg annak ellenére, hogy a szakértői vélemény nem tért ki a felperesek viszontkeresetének a rendelkezésre bocsátott építőanyag ellenértékének elszámolásával kapcsolatos tételére

eljárási szabálysértés megállapítására adhat alapot.

Az alperes helytállóan hivatkozott arra, hogy a választottbírósági ítélet érvénytelenítése közrendbe ütközés jogcímén csak szélsőséges esetekben, a jogrend alapelveinek nyilvánvaló és súlyos megsértése esetén alkalmazható.

Az elsőfokú bíróság által hivatkozott körülményekből azonban nem lehet nyilvánvaló, egyenes következtetést levonni arra, hogy a Választottbíróság ítélete a független, pártatlan és igazságos eljárás alkotmányos elvét sérti, illetve a jogbiztonságot veszélyezteti, s ezáltal a jogrend alapelveit súlyosan sérti.

A felülvizsgálati bíróság megállapítása szerint a hivatkozott sérelmek nem érik el azt a szintet, amely a közrend sérelmét megvalósítja.

A közrendbe ütközés megvalósulásánál elsősorban azt kell vizsgálni, hogy a választottbírósági ítélet, annak tartalmánál, rendelkezéseinél fogva a társadalom, "a köz" érdekét sérti-e. A perbeli esetben a felek szerződéses jogviszonyát elbíráló választottbírósági döntésről ez nem állapítható meg.

A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a felülvizsgálati eljárás lefolytatása alapján azt állapította meg, hogy a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott felülvizsgálati ok fennáll, ezért a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős határozatot megváltoztatta és a felperesek keresetét elutasította.

(Legf. Bír. Gfv. XI. 30.226/2005. sz.)