Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.5.284 Szövetkezeti vagyonnevesítés során hozott közgyűlési határozat bírósági felülvizsgálatát az a tag is kérheti, akinek tagsági viszonya a sérelmezett határozat meghozatala előtt megszűnt [1992. évi I. tv. (Szvt.) 13. §, 1992. évi II. tv. 3. §, 11. § (4) bek., 1988. évi VI. tv. (Gt.) 44. § (1) bek.].

II. Nem állapítható meg a közgyűlési határozat jogszabálysértő volta, ha a kereset alapja a közgyűlés mérlegelési körébe tartozó vagyon nevesítési elvek támadása [1992. évi II. tv. 3. § (1) bek., 10. § (1) bek.].

Az I. r. felperes az alperes szövetkezet tagja, korkedvezményes nyugdíjas, míg a II-V. r., valamint VII-XVII. r. felperesek 1992. július 1. napját megelőzően több mint öt éven keresztül az alperes szövetkezet tagjai voltak, tagságuk azonban nyugdíjazás vagy kilépés folytán már megszűnt.

Az alperes 1992. április 10-én vagyonnevesítő közgyűlést tartott. A közgyűlés a II/3. számú határozatával elfogadta a vagyonnevesítésben részesülő személyek körét. A II/4. számú határozatával döntött a közgyűlés a vagyon elosztásának arányáról akként, hogy 50% erejéig a tagsági viszony időtartama alatti személyes közreműködés, 40% erejéig a vagyoni hozzájárulás mértéke, míg 10% erejéig a tagsági viszony időtartama az irányadó. A II/5. szám alatti közgyűlési határozat szerint az 1991. december 31-ig vagyon, amely 70 000 841 forint, két részre osztva kerül nevesítésre: egyrészt az 1985. december 31-ig képződött 29 000 384 forint, másrészt az 1986. január 1-jétől 1991. december 31 -ig képződött 41 457 000 forint. A közgyűlés II/6. sorszám alatti határozatával az üzletrész mértékére vonatkozó rendelkezéseket állapította meg akként, hogy azok a szövetkezeti tagok, akik a közgyűlés időpontjában munkaviszonyban állnak, teljes egészében jogosultak az üzletrészre; míg azok, akik 1992. január 20-án alkalmazottak voltak, de 1988 márciusában tagjai voltak a szövetkezetnek, 0,7 szorzóval csökkentett mértékű; akik korengedményes nyugdíjasokká váltak, azok 0,4 szorzóval csökkentett összegű, akik pedig nyugdíjba mentek, és igényüket 1992. február 20-ig írásban bejelentették, 0,5 szorzóval csökkentett összegű üzletrészre tarthatnak igényt. Azokat, akik egyik csoportba sem tartoznak, de legalább öt évig tagjai voltak a szövetkezetnek, és vagyonnevesítési igényüket bejelentették, 0,2 szorzóval csökkentett összegű vagyon illeti meg. A közgyűlés a II/7. szám alatti határozatával névre szólóan meghatározta a vagyonnevesítés alapján a felpereseket is megillető vagyon összegét.

A felperesek keresetükben a II/4-7. szám alatti közgyűlési határozatok hatályon kívül helyezését kérték - mert a határozatok nem felelnek meg az 1992. évi II. törvény (továbbiakban: Át.) 10. §-a (1) bekezdése előírásainak. A törvény ugyanis nem ad lehetőséget a nevesíthető vagyon kettéosztására, az alkalmazott szorzók pedig olyan helyzetet eredményeznek, hogy a vagyonból való részesedés nem tükrözi a vagyon létrehozásában és gyarapításában való közrehatás mértékét.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezte az alperes közgyűlésének 1992. április 10. napján hozott II/5., II/6. és II/7. számú határozatait. Ezt meghaladóan - vagyis a II/4. számú határozat tekintetében - a keresetet elutasította. Álláspontja szerint egyrészt törvénysértő volt a nevesíthető vagyon kettéosztása a keletkezése idejére figyelemmel, másrészt a degresszív szorzók alkalmazása sértette az Át. 10. §-ának (1) bekezdésében meghatározott vagyonfelosztási elveket, mert indokolatlanul csökkentette a nem aktív dolgozó tagok közreműködési arány szerinti részesedését. A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.

Álláspontja szerint a támadott határozatok nem voltak törvénysértőek, ezzel szemben az eljárt bíróságok sértettek törvényt akkor, amikor a határozatok hatályon kívül helyezésével lényegében beleavatkoztak a kizárólag a közgyűlés hatáskörébe tartozó differenciálásba. A törvényi kereteken belül ugyanis kizárólag a közgyűlés jogosult annak megállapítására, hogy a vagyon létrehozásában és gyarapításában való közreműködés kinél milyen mértékű volt. Az alperes szerint törvényt sértettek az eljárt bíróságok akkor is, amikor a II-XVII. r. felperesek keresetét nem utasították el idézés kibocsátása nélkül a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján. Az 1992. évi I. törvény (Szvt.) 13. §-ának (1) bekezdése alapján ugyanis csak tag kérheti a bíróságtól a közgyűlési határozat felülvizsgálatát, a II-XVII. r. felperesek tagsági viszonya azonban már korábban megszűnt.

A felperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!