Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.37590/2011/8. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 13. §, 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (Harmvhr.) 29. §] Bírók: Balogh Zsolt, Fehérné dr. Tóth Kincső, Fekete Ildikó

A határozat elvi tartalma:

A harmadik országbeli állampolgár akkor rendelkezik az itt tartózkodáshoz szükséges anyagi fedezettel, ha ő maga, vagy családtagja jövedelméből vagy vagyonából a megélhetését, lakhatását, kiutazását, egészségügyi ellátását biztosítani tudja.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.32149/2011/3., *Kúria Kfv.37590/2011/8.* (EH 2012.08.K11)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.II.37.590/2011/8.szám

A Kúria a Győző Ügyvédi Iroda /ügyintéző: dr. Győző Gábor ügyvéd/ által képviselt kiskorú felperesnek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal /1117 Budapest, Budafoki út 60./ alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2011. július 13. napján kelt 21.K.32.149/2011/3. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 4. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Bíróság 21.K.32.149/2011/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az etióp állampolgár felperes 2010. szeptember 9. napján tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújtott be hazánk Nairobiban működő külképviseletén, melyet az elsőfokú hatóság a 2010. október 20. napján kelt 106-1-51527/7/2010-T. számú határozatával elutasított, arra hivatkozással, hogy a felperes nem felelt meg a törvényben foglalt feltételeknek, így nem rendelkezett tartózkodása teljes időtartamára a megélhetését biztosító anyagi fedezettel, valamint egészségbiztosítással.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2011. március 7. napján kelt 106-T-24405/8/2010. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát, hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését kérte.

Álláspontja szerint az alperesnek azt kellett volna vizsgálnia, hogy a legalább hat hónapos időtartamú tartózkodás esetén meg tud-e felelni a felperes a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény /a továbbiakban: Harm. tv./ és a végrehajtására kiadott 114/2007. /V. 24./ Kormányrendeletben /a továbbiakban: Vhr./ meghatározott feltételeknek.

Utalt arra is a felperes, hogy a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény 7. § /2/ bekezdése alapján automatikusan jogosult lenne a menekültkénti elismerésre azt követően, hogy Magyarországra beutazik; így irrelevánssá válna, hogy a felperes tartása a tartózkodási engedély kiadásának feltételei szerint biztosított-e. A tartózkodási engedély kiadásának feltételeit tehát csak a menekültkénti elismerés iránti kérelem benyújtásáig kellene biztosítani.

Rámutatott arra, hogy az S. Kft. /a továbbiakban: Kft./ - mint jogi személy - vállalta a felperes tartását, de nézete szerint a Vhr. 29. § /6/ bekezdéséből adódó nem taxatív felsorolásban nincs olyan utalás, amelyből okszerűen következne az, hogy kizárólag, vagy akár elsősorban a kérelmezőnek és a családtagjának kellene a megélhetést biztosítani.

Álláspontja szerint az alperes megsértette a bizonyítékok okszerű mérlegelésére vonatkozó kötelezettségét a Kft. tartási képességének értékelése vonatkozásában, arra is figyelemmel, hogy a jogi személy tartósan nyereséges és adótartozás sem terheli, valószínűsíthető, hogy fedezni tudja a felperes és édesanyja megélhetését aközben, hogy saját működését is biztosítja.

Állította, hogy nem hagyható figyelmen kívül továbbá az a körülmény sem, hogy a családegyesítő fél saját jövedelemmel is rendelkezik.

Az egészségbiztosítási fedezet és a visszautazás költségei tekintetében is okszerűtlenül mérlegelt - a felperesi álláspont szerint - az alperes.

Megítélése szerint a Harm. tv. szűken értelmezi a családtag fogalmát, a felperesnek a családegyesítéshez, családi együttéléshez való jogát - melyet az Emberi Jogok Európai Egyezményének /a továbbiakban: EJEE/ 8. cikke részesít védelemben - figyelembe kellett volna venni.

Utalt arra, hogy a felperes édesapja Magyarországon elismert menekült, családi együttélésük tehát csak Magyarországon biztosítható; az édesapa menekült státusza miatt származási országába nem térhet vissza.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az alperes határozata a jogszabályoknak megfelel; a hatóság a lefolytatott bizonyítási eljárás során a tényállást kimerítően feltárta, határozatát, annak mérlegelési szempontjait részletesen indokolta és számot adott arról, hogy az eljárás során milyen tényezőket vett figyelembe.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a Vhr. 29. § /5/ bekezdése kogens módon határozza meg, hogy a harmadik országbeli állampolgár akkor rendelkezik a 3 hónapot meghaladó tartózkodáshoz szükséges anyagi fedezettel, ha ő maga - vagy részére családtagja - a rendelkezésre álló jövedelemből, illetve vagyonból megélhetése, lakhatása, kiutazása, valamint szükség esetén egészségügyi ellátása költségeit biztosítani tudja.

Kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy a Vhr. 29. § /6/ bekezdésében szereplő felsorolásból egyértelműen következik azon jogalkotói szándék, hogy a magyarországi megélhetés elsősorban a kérelmező, vagy a tartását vállaló családtagja által igazolt anyagi eszközökkel biztosítható.

Az elsőfokú bíróság a felperes édesapjának munkáltatója által tett eltartási nyilatkozatot illetően osztotta az alperes álláspontját, amely szerint T. A. J. nem minősül a kérelmező, illetve édesanyja családtagjának, így nyilatkozata csekély mértékben vehető figyelembe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!