Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.4.79 Életveszélyt okozó testi sértés bűntettének és nem emberölés bűntette kísérletének minősül a terhelt cselekménye, ha az általa okozott életveszélyes sérülés miatt a sértett halála azért nem következik be, mert az eredményt a mentők értesítésével és aktív segítő magatartásával önként elhárította [Btk. 16. §, 17. § (3) és (4) bek., 166. § (1) bek., 170. § (5) bek.].

Az elsőfokú bíróság S. L. vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettének kísérletében, ezért 4 év börtönre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A vádlott büntetve kétszer volt vagyon elleni vétségek, valamint súlyos testi sértés bűntette miatt. Utoljára felfüg­gesztett szabadságvesztésre ítélték, aminek próbaideje alatt követte el a vád tárgyát képező cselekményt. Elítélé­se az anyja sérelmére ittas állapotban elkövetett súlyos testi sértés miatt történt.

A vádlott nem elmebeteg, nem gyengeelméjű, tudatzavarban, szellemi leépülésben nem szenved. Személyiségszerkezete diszharmonikus vonásokat mutat, mely főként az érzelmi, indulati élet zavaraiban nyilvánul meg. Ez azonban nem éri el a személyiségzavar olyan mértékét, mely korlátozó tényezőt jelentene vádbeli cselekményét illetően. Rendszeres alkoholfogyasztó, de nem alkoholfüggő. Kényszergyógyítása nem indokolt.

A vádlott 2001-ben költözött anyjával a H. községben K. pusztán lévő tanyára. Anyja mozgásában korlátozott, csak járókerettel képes a lakásban közlekedni.

A vádlott és anyja baráti kapcsolatban volt szomszédjukkal R. B. G. sértettel, aki rendszeresen meglátogatta őket.

2006. december 4. napján a sértett átment hozzájuk. Együtt, nagyobb mennyiségű bort fogyasztottak, miközben zenét hallgattak. 22 óra körüli időben a vádlott véralkoholszintje kb. 2 ezrelék volt, ami közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotának felel meg.

Az alkohol hatására a vádlott ingerlékeny és kötözködő lett. Anyja kifogásolta, hogy hangos a zene, a vádlott azonban nem volt hajlandó lehalkítani a lejátszót. Emiatt köztük vita alakult ki, melynek során a vádlott az anyját szemből jobb kézzel, közepes erővel, ököllel a bal szeménél megütötte, ettől anyja az ágyra esett.

A sértett a vádlott anyjának védelmére kelt és a vádlott elé állt, mire a vádlott őt is az ágyra lökte. Ezután kiszaladt a konyhába és magához vett egy 32 cm hosszú, 19 cm pengehosszúságú, fekete műanyag nyelű, jól kiélezett kést. Visszament a szobába és a kést a jobb kezében tartva ráült az ágyon hanyatt fekvő sértett lábaira, bal kezével lefogta a sértett jobb kezét, miközben azt kiabálta, hogy "megöllek, elvágom a torkodat". A sértett próbált védekezni, azonban a vádlott a kés élével, egy kaszáló mozdulattal, közepes erővel a nyakának elülső felszínén, a középvonal táján megsértette őt.

Amikor a vádlott észlelte, hogy a sértett nagyon vérzik, elszaladt és a közeli nyilvános telefonfülkéből értesítette a mentőket, akiket megkért arra is, hogy szóljanak a rendőröknek. Ezt követően visszament a helyszínre és a mentős telefonon adott utasítása szerint kötést tett a sértett nyakára. A kiérkező mentőt és rendőröket a helyszínen várta meg.

A mentők a sértettet kórházba szállították, ahol sérülését ellátták.

A vádlott bántalmazásának következtében a sértett az alábbi sérülést szenvedte el:

A nyak elülső felszínén, a középvonalban, és attól jobbra haránt állású, metszett bőr- és lágyrész sérülést, ahol a felszínes nyaki visszerek, valamint a pajzsporc is sérültek. A sérülés tényleges gyógytartama 8 napon túli, 2 hét volt.

A sérülés a felszínes nyaki visszerek megnyílása miatt életveszélyes volt, mivel fennállt a légembólia kialakulásának lehetősége. Súlyosabb sérülésként a nyaki nagyerek megnyílása jöhetett volna létre, amely a sértett halálát okozta volna. A halálos eredmény bekövetkezésének az elmaradása részben a vádlotton, részben pedig a véletlenen múlott.

A vádlott bántalmazásának következtében anyja az arccsont vetületében és a bal szem tájékon lágyrész zúzódást szenvedett el, aminek gyógytartama 8 napon belüli. S. L.-né magánindítványt nem terjesztett elő.

A bizonyítékok értékelésénél az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy "a vádlott által alkalmazott fedőkötés akadályozhatta ugyan, hogy légbuborékok alakuljanak ki, de mindezen túl a véletlenen múlott a súlyosabb sérülés, azaz a légembólia kialakulása. Ennek bekövetkezése esetén a sértett elhalálozhatott volna, aminek a lehetősége fennállt a tekintetben is, hogy szerencsétlen esetben a nyaki nagyerek megnyílása esetén elvérezhetett volna. Így meg­állapítható, hogy nem beszélhetünk önkéntes eredmény­elhárításról, mert a súlyosabb sérülés bekövetkezésének az elmaradása részben a véletlenen múlott."

Az ítélet jogi indokolásában kifejtette, hogy az adott esetben a vádlott élet kioltására alkalmas eszközzel, egy 19 cm pengehosszúságú késsel a sértett létfontosságú szervét sértette meg. A nyakon olyan erek futnak, melyek megsértése halálhoz vezethet. Az alanyi tényezők köréből kiemelte, hogy a vádlott ölésre irányuló kifejezéseket is használt a sértettel szemben. Mindezekből a körülményekből azt a következtetést vonta le, hogy szándéka a sértett életének kioltására irányult, cselekményét egyenes szándékkal követte el.

Az elsőfokú ítélet ellen a vádlott és a védője jelentett be fellebbezést enyhítés érdekében. A vádlott a fellebbezésének írásbeli indokolásában, míg a védő a fellebbezési nyilvános ülésen emellett a vádlott cselekményének eltérő minősítését - az életveszélyt okozó testi sértés bűntetté­nek megállapítását - is kérte.

A nyilvános ülésen eljárt ügyész az elsőfokú ítéletnek a minősítés tekintetében történő megváltoztatására, egyebekben pedig annak helybenhagyására tett indítványt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!