BH 2008.4.79 Életveszélyt okozó testi sértés bűntettének és nem emberölés bűntette kísérletének minősül a terhelt cselekménye, ha az általa okozott életveszélyes sérülés miatt a sértett halála azért nem következik be, mert az eredményt a mentők értesítésével és aktív segítő magatartásával önként elhárította [Btk. 16. §, 17. § (3) és (4) bek., 166. § (1) bek., 170. § (5) bek.].
Kapcsolódó határozatok:
Kalocsai Járásbíróság B.96/2006/3., Kecskeméti Törvényszék B.110/2007/33., Kecskeméti Törvényszék Bny.17/2007., Szegedi Ítélőtábla Bf.272/2007/8. (*BH 2008.4.79*), Kecskeméti Törvényszék Bny.181/2010., Kecskeméti Törvényszék B.301/2010/32., Szegedi Ítélőtábla Bf.79/2011/20.
***********
Az elsőfokú bíróság S. L. vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettének kísérletében, ezért 4 év börtönre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A vádlott büntetve kétszer volt vagyon elleni vétségek, valamint súlyos testi sértés bűntette miatt. Utoljára felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, aminek próbaideje alatt követte el a vád tárgyát képező cselekményt. Elítélése az anyja sérelmére ittas állapotban elkövetett súlyos testi sértés miatt történt.
A vádlott nem elmebeteg, nem gyengeelméjű, tudatzavarban, szellemi leépülésben nem szenved. Személyiségszerkezete diszharmonikus vonásokat mutat, mely főként az érzelmi, indulati élet zavaraiban nyilvánul meg. Ez azonban nem éri el a személyiségzavar olyan mértékét, mely korlátozó tényezőt jelentene vádbeli cselekményét illetően. Rendszeres alkoholfogyasztó, de nem alkoholfüggő. Kényszergyógyítása nem indokolt.
A vádlott 2001-ben költözött anyjával a H. községben K. pusztán lévő tanyára. Anyja mozgásában korlátozott, csak járókerettel képes a lakásban közlekedni.
A vádlott és anyja baráti kapcsolatban volt szomszédjukkal R. B. G. sértettel, aki rendszeresen meglátogatta őket.
2006. december 4. napján a sértett átment hozzájuk. Együtt, nagyobb mennyiségű bort fogyasztottak, miközben zenét hallgattak. 22 óra körüli időben a vádlott véralkoholszintje kb. 2 ezrelék volt, ami közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotának felel meg.
Az alkohol hatására a vádlott ingerlékeny és kötözködő lett. Anyja kifogásolta, hogy hangos a zene, a vádlott azonban nem volt hajlandó lehalkítani a lejátszót. Emiatt köztük vita alakult ki, melynek során a vádlott az anyját szemből jobb kézzel, közepes erővel, ököllel a bal szeménél megütötte, ettől anyja az ágyra esett.
A sértett a vádlott anyjának védelmére kelt és a vádlott elé állt, mire a vádlott őt is az ágyra lökte. Ezután kiszaladt a konyhába és magához vett egy 32 cm hosszú, 19 cm pengehosszúságú, fekete műanyag nyelű, jól kiélezett kést. Visszament a szobába és a kést a jobb kezében tartva ráült az ágyon hanyatt fekvő sértett lábaira, bal kezével lefogta a sértett jobb kezét, miközben azt kiabálta, hogy "megöllek, elvágom a torkodat". A sértett próbált védekezni, azonban a vádlott a kés élével, egy kaszáló mozdulattal, közepes erővel a nyakának elülső felszínén, a középvonal táján megsértette őt.
Amikor a vádlott észlelte, hogy a sértett nagyon vérzik, elszaladt és a közeli nyilvános telefonfülkéből értesítette a mentőket, akiket megkért arra is, hogy szóljanak a rendőröknek. Ezt követően visszament a helyszínre és a mentős telefonon adott utasítása szerint kötést tett a sértett nyakára. A kiérkező mentőt és rendőröket a helyszínen várta meg.
A mentők a sértettet kórházba szállították, ahol sérülését ellátták.
A vádlott bántalmazásának következtében a sértett az alábbi sérülést szenvedte el:
A nyak elülső felszínén, a középvonalban, és attól jobbra haránt állású, metszett bőr- és lágyrész sérülést, ahol a felszínes nyaki visszerek, valamint a pajzsporc is sérültek. A sérülés tényleges gyógytartama 8 napon túli, 2 hét volt.
A sérülés a felszínes nyaki visszerek megnyílása miatt életveszélyes volt, mivel fennállt a légembólia kialakulásának lehetősége. Súlyosabb sérülésként a nyaki nagyerek megnyílása jöhetett volna létre, amely a sértett halálát okozta volna. A halálos eredmény bekövetkezésének az elmaradása részben a vádlotton, részben pedig a véletlenen múlott.
A vádlott bántalmazásának következtében anyja az arccsont vetületében és a bal szem tájékon lágyrész zúzódást szenvedett el, aminek gyógytartama 8 napon belüli. S. L.-né magánindítványt nem terjesztett elő.
A bizonyítékok értékelésénél az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy "a vádlott által alkalmazott fedőkötés akadályozhatta ugyan, hogy légbuborékok alakuljanak ki, de mindezen túl a véletlenen múlott a súlyosabb sérülés, azaz a légembólia kialakulása. Ennek bekövetkezése esetén a sértett elhalálozhatott volna, aminek a lehetősége fennállt a tekintetben is, hogy szerencsétlen esetben a nyaki nagyerek megnyílása esetén elvérezhetett volna. Így megállapítható, hogy nem beszélhetünk önkéntes eredményelhárításról, mert a súlyosabb sérülés bekövetkezésének az elmaradása részben a véletlenen múlott."
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!