Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2011.8.347 A létre nem jött szerződés alapján nyújtott pénzszolgáltatást a jogalap nélküli gazdagodás szabályai alapján kell visszatéríteni [Ptk. 361. §, Pp. 3. §].

Az alperes 2005. évben elhatározta, hogy értékesíti az M. Kft.-ben fennálló 51%-os üzletrészét. A felperes és az alperesi beavatkozó (mint a Kft. tagjai) bejelentették, hogy élni kívánnak elővásárlási jogukkal, utóbbi oly módon, hogy annak gyakorlására egyik leányvállalatát, a MA. Kft.-t jelölte ki. Ezután az alperes a beavatkozó leányvállalatával kötött üzletrész-átruházási szerződést.

A felperes ezt követően keresetet indított a megkötött szerződés vele szembeni hatálytalanságának, valamint annak megállapítása iránt, hogy a szerződés közte és az alperes között jött létre. Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, a másodfokú bíróság azonban az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és megállapította, hogy az üzletrész átruházási szerződés 2005. október 15-i hatállyal a felperes és az alperes között jött létre.

A jogerős ítélet alapján a felperes az üzletrész ellenértékeként 2007. június 12-én megfizetett az alperes részére 600 000 000 forintot, az alperes pedig átutalt a felperesnek 9 000 000 forint perköltséget.

A Legfelsőbb Bíróság azonban a jogerős ítéletet a 2008. február 14-én kelt határozatával hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Ezt követően az alperes 2008. április 14-én a visszajáró 9 000 000 forint perköltség beszámításával visszautalta a felperes részére az üzletrész vételárát.

A felperes keresetében 38 522 630 forint és járulékai megfizetésére kérte az alperest megfizetni. Arra hivatkozott, hogy a részére visszautalt 591 000 forintot elsődlegesen a jogalap nélkül teljesített vételár 2007. június 12. és 2008. április 11. között felmerült kamataira számolta el, így tőkeköveteléséből 38 522 630 forint változatlanul fennmaradt.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 38 552 630 forint és járulékai megfizetésére kötelezte, a másodfokú bíróság pedig az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a jogalap nélküli gazdagodásra vonatkozó, a keresetlevélben és az elsőfokú ítéletben hivatkozott szabályok nem alkalmazhatók, a felperes azonban a Ptk. 301. § (1) bekezdése alapján késedelmi kamat jogcímén igényt tarthat az általa megjelölt, összegszerűségében nem is vitatott pénzkövetelés megfizetésére.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és elsődlegesen az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása, másodlagosan pedig az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása iránt - az alperes és a beavatkozó éltek felülvizsgálati kérelemmel.

Kifejtették, hogy a másodfokú bíróság szerintük lényeges eljárási szabályt sértett akkor, amikor a keresetlevélben, és az elsőfokú ítéletben megjelölttől eltérő jogcímen rendelkezett a felperes által követelt összeg megfizetéséről. Erre ugyanis a véleményük szerint csak akkor kerülhetett volna sor, ha a másodfokú bíróság előzetesen eleget tesz a Pp. 3. § (3) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettségének, és így lehetőséget biztosít a számukra, hogy a megváltozott kereseti jogcímmel kapcsolatos álláspontjukat részletesen kifejtsék. A keresetben megjelölt jogcímtől való eltérés szerintük egyébként is a kereseten való túlterjeszkedésnek minősül.

A késedelmi kamatra vonatkozó szabályok az álláspontjuk szerint az ügyben nem is alkalmazhatók, az alperes ugyanis nem esett fizetési késedelembe, szerződésszegést nem követett el. A perbeli esetben szerintük abból kell kiindulni, hogy a létre nem jött szerződés alapján a felek kölcsönösen egyenértékű szolgáltatást nyújtottak egymásnak, így az ezek használata miatt elvileg felszámítható kamat, illetve használati díj kiegyenlítik egymást. Ezért ilyen igényeket a szerződő felek egymással szemben megalapozottan nem támaszthatnak.

Az alperes annak igazolására, hogy a felperes a létre nem jött szerződés alapján megszerzett üzletrészt "használta", egy taggyűlési jegyzőkönyvet is mellékelt, melyet a felülvizsgálati kérelme elbírálása során kért figyelembe venni.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!