BH 1995.4.200 Rongálás esetén a kár összegét a kiskereskedelmi ár alapulvételével kell megállapítani, amelynek a része azonban az általános forgalmi adó [Btk. 324. § (1) bek., (2) bek. a) pont, 1968. évi I. tv. 105. § (1) bek. b) pont, Be. 167. § (1) bek. c) pont, 170. § (1) bek. a) pont, 1992. évi LXXIV. tv. 3. § a) pont].
A katonai tanács végzésével a tartalékos határőr vádlottal szemben a rongálás vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette, és az iratokat szabálysértési eljárás lefolytatása végett a városi önkormányzat polgármesteri hivatalához mint szabálysértési hatósághoz áttette.
A végzés indokolása szerint a katonai ügyész vádindítványában vádat emelt a határőrrel szemben a Btk. 324. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdésének a) pontja szerint minősülő rongálás vétsége miatt az alábbi tényállás alapján.
A tartalékos határőr vádlott sorkatonai szolgálatának ideje alatt a szolgálati helyén az elhelyezési körletben este 19 és 20 óra közötti időben egyedül tartózkodott és magánéleti problémáin gondolkodott. Eközben indulati állapotba került, és a rá törő tehetetlen düh levezetésére magához vette a körletben levő asztalon elhelyezett 14 cm pengehosszúságú kést, és azt a körletben levő öltözőszekrények ajtajába és a körletajtóba dobálta.
A vádlott a fém öltözőszekrények öt ajtaját rongálta meg, a szekrényajtókon a késdobálás következtében lyukak keletkeztek. A keletkezett sérülések a szekrényajtók cseréjét tették szükségessé, melynek költsége összesen 15 242 forint. A kár nem térült meg.
A bíróság a tárgyalás előkészítése során megállapította, hogy a vád tárgyává tett rongálási értéket a vasipari szövetkezet által adott helyreállítási ajánlat alapján határozták meg. Az árajánlat külön részletezi az ajtólapok, az elvégzett munka, a kiszállítási díj és az útiköltség-térítés értékét, amely összesen képezi a katonai ügyész által a vádindítványban megállapított 15 242 forintot. A bíróság ugyanakkor azt is megállapította, hogy az 5 db szekrényajtó értéke 4850 forint.
A rongálás vétségét az valósítja meg, aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz. Az 1979. évi 5. tvr. 28. §-ának h) pontja értelmében nem bűncselekmény, hanem szabálysértés valósul meg, ha a rongálást 5000 forintot meg nem haladó kárt okozva követik el. A Btk. 333. §-ának 2. pontja szerint kár a bűncselekménnyel a vagyonban okozott értékcsökkenés.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!